Постанова від 16.12.2014 по справі 815/3089/14

Справа № 815/3089/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2014 року

11 год. 50 хв.

У залі судових засідань № 31

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Балан Я. В.

при секретарі судового засідання - Залозецькому Є.О.

за участю сторін:

представник позивача - ОСОБА_1

представник ОМУ ГУ МВС України в Одеській області - Рудь В.В (за довіреністю),

представник ГУ ДКУ України в Одеській області - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Одеського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про зобов'язання нарахувати та виплатити заробітну плату, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Одеського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про зобов'язання нарахувати та виплатити заробітну плату у розмірі 107838,40грн., що відповідає грошовому забезпеченню передбаченому для посади начальника відділення боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми Одеського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області за період з 02.08.2011р. по 27.05.2013р. (з урахуванням уточненого адміністративного позову від 24.11.2014р.)

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 1988 року працював в органах внутрішніх справ та момент звільнення мав звання капітана міліції, проходив службу на посаді начальника відділення боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми Одеського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, а також те, що наказом №563 о/с від 30.11.2006р. його було звільнено з органів внутрішніх справ за п.66 (за дискредитацію). Позивач зазначає, що Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 31.10.2012р. по справі №2а/1570/10063/2012 було визнано протиправними та скасовано накази ГУМВС України в Одеській області №563 о/с від 30.11.2006р., №922 від 14.11.2006р. та поновлено його на службі в органах внутрішніх справ на рівнозначній посаді. 27.05.2013р. позивача було поновлено на службі в органах внутрішніх справ, однак заробітну плату за час вимушеного прогулу не було виплачено.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав наведених у адміністративному позові.

Представник ОМУ ГУ МВС України в Одеській області у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог ОСОБА_3 заперечував, у зв'язку з тим, що позовні вимоги є необґрунтованими.

Відповідач - ГУ ДКУ України в Одеській області повідомлявся про дату та час судового засідання, однак представник у судове засідання не з'явився.

Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_3 з 1988 року працював в органах внутрішніх справ та момент звільнення мав звання капітана міліції, проходив службу на посаді начальника відділення боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми Одеського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, що підтверджується копією трудової книжки (а.с.11-12)

Наказом ГУ МВС України в Одеській області №563 о/с від 30.11.2006р. ОСОБА_3 звільнено з органів внутрішніх справ за п.66 (за дискредитацію). Зазначений наказ був прийнятий на підстав наказу №922 від 14.11.2006р. «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності начальника відділення боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, ОМУ ГУМВС України в Одеській області, капітана міліції ОСОБА_3».

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 31.10.2012р. по справі №2а/1570/10063/2011 адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, Одеського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, третя особа - ОСОБА_4 про визнання протиправними та скасування наказів повністю та в частині, поновлення на посаді в органах внутрішніх справ - задоволено у повному обсязі. Визнано протиправним та скасувано наказ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області № 922 від 14.11.2006 року «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності начальника відділення боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, ОМУ ГУМВС України в Одеській області, капітана міліції ОСОБА_3». Визнано протиправним та скасувано наказ Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області №563 о/с від 30.11.2006 року в частині звільнення начальника відділення боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, ОМУ ГУМВС України в Одеській області, капітана міліції ОСОБА_3 з органів внутрішніх справ. Поновлено ОСОБА_3 на службі в органах внутрішніх справ на рівнозначній посаді. Зазначена постанова набрала законної сили 27.03.2013р. (а.с.5-10)

Наказом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області №216 о/с від 27.05.2013р. відмінено пункти наказів ГУМВС України в Одеській області від 14.11.2006р. №922 в частині покарання та від 30.11.2006р. №563 о/с в частині звільнення. Капітана міліції ОСОБА_3 (М-011645), начальника відділення боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми ОМУ ГУМВС України в Одеській області та призначено на посаду оперуповноваженого оперативно-пошукового сектора відділу карного розшуку ОМУ ГУМВС. (а.с.13)

Позивач у адміністративному позові просить зобов'язати ОМУ ГУМВС України в Одеській області нарахувати та виплатити заробітну плату у розмірі 107838,40грн., що відповідає грошовому забезпеченню передбаченому для посади начальника відділення боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми Одеського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області за період з 02.08.2011р. по 27.05.2013р., яке йому не було виплачено при поновленні на службі в органах внутрішніх справ.

Правовідносини, пов'язані з прийняттям, проходженням та звільненням з публічної служби в органах внутрішніх справ регулюються, Законом України «Про міліцію» від 20 грудня 1990 року №565-XII (зі змінами та доповненнями), Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991р. №114 (зі змінами та доповненнями).

Статтею 7 Закону України «Про міліцію» визначено, що міліція є єдиною системою органів, яка входить до структури міністерства внутрішніх страв, виконує адміністративну, профілактичну, оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну, виконавчу та охоронну (на договірних засадах) функції. Права і обов'язки, організація роботи та структура підрозділів визначаються положеннями, які затверджуються Міністром внутрішніх справ України відповідно до Закону. У своїй діяльності міліція підпорядковується Міністерству внутрішніх справ України.

Частиною 1 статті 18 означеного Закону передбачено, що порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

На реалізацію вищезазначених норм Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991р. №114 затверджено Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України.

Відповідно до п.п.2,10 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, норми якого поширюються і на працівників міліції, передбачено, що особи які перебувають на службі в органах внутрішніх справ і мають спеціальне звання капітан міліції, відносяться до середнього начальницького складу. Особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ користуються всіма соціально-економічними, політичними та особистими правами і свободами, виконують усі обов'язки громадян, передбачені Конституцією та іншими законодавчими актами, а їх права, обов'язки і відповідальність, що випливають з умов служби, визначаються законодавством, Присягою, статутами органів внутрішніх справ і цим Положенням.

Так, відповідно до ч.2 ст.235 Кодексу законів про працю України при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Згідно зі ст.236 Кодексу законів про працю України у разі затримки власником або уповноваженим ним органом виконання рішення органу, який розглядав трудовий спір про поновлення на роботі незаконно звільненого або переведеного на іншу роботу працівника, цей орган виносить рішення про виплату йому середнього заробітку або різниці в заробітку за час затримки.

Відповідно до п.24 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів УССР від 29 липня 1991р. №114 у разі незаконного звільнення або переведення на іншу посаду особи рядового, начальницького складу органів внутрішніх справ підлягають поновленню на попередній посаді з виплатою грошового забезпечення за час вимушеного прогулу або різниці в грошовому забезпеченні за час виконання службових обов'язків, але не більш як за один рік.

У редакції Положення від 05.12.2012р. пункт доповнено абзацом другим відповідно до якого якщо заява про поновлення на службі розглядається більше одного року не з вини особи рядового, начальницького складу, така особа має право на отримання грошового забезпечення за весь час вимушеного прогулу.

Відповідно до п.п.1.5, 1.6 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2007р. №499, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008р. за №205/14896 (зі змінами та доповненнями) підставою для виплати грошового забезпечення є наказ начальника органу внутрішніх справ про призначення на штатну посаду, яка входить у його номенклатуру, наказ ректора вищого навчального закладу про зарахування на навчання або наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат тощо. Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ виплачується за місцем служби і виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом доходів і видатків органу, підрозділу, закладу чи установи МВС на грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.

Згідно з п.п.3.4.3 - 3.4.5 означеної Інструкції виплата грошового забезпечення вказаним особам проводиться з розрахунку посадового окладу за останньою основною штатною посадою, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру, крім премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, протягом строку, установленого Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. Днем зарахування в розпорядження вважається день підписання наказу про зарахування в розпорядження або день, зазначений у наказі.

При виплаті грошового забезпечення в період перебування в розпорядженні не зараховується: час перебування в черговій відпустці; час перебування на стаціонарному лікуванні; час тимчасового виконання обов'язків за вакантною посадою; час перебування в дорозі від місця попередньої служби до відповідного органу внутрішніх справ; час перебування на навчально-екзаменаційних сесіях заочних, вечірніх відділень вищих навчальних закладів МВС; час перебування під арештом у зв'язку з притягненням до кримінальної відповідальності в разі закриття кримінальної справи або винесення виправдувального вироку - з дня арешту до дня звільнення включно.

Судом встановлено, що відповідно до довідки Одеського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області від 29.09.2014р. за №31/1-319 на посаді начальника відділення по боротьбі зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми ОМУ ГУМВС України в Одеській області з лютого 2011 року по травень 2012 року та на посаді начальника сектора підпорядкованого ВКР ОМУ за період з червня 2012 року по липень 2012 року, та з травня 2013 року по серпень 2013 року перебував майор міліції ОСОБА_5, розмір середньомісячного грошового утримання якого становило: лютий - грудень 2011 року - 1150,00грн., за січень - травень 2012 року - 1150 грн., за червень - липень 2012 року - 1050,00грн., за лютий - квітень 2013 року - посада вантна, за травень - серпень 2013 року - 1050,00грн. (а.с.110-111)

У відповідності до детального розрахунку заробітної плани, ОСОБА_3 просить нарахувати та виплатити заробітну плату у розмірі 107838,40грн. за період з 02.08.2011р. по 27.05.2013р. у тому числі: за 2011рік - 42529,17грн., за 2012 рік - 46375,81грн., за 2013 рік - 18933,42грн. (а.с.140)

Таким чином, беручи до уваги наведене, а також те, що наказом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області №216 о/с від 27.05.2013р. відмінено пункти наказів ГУМВС України в Одеській області від 14.11.2006р. №922 в частині покарання та від 30.11.2006р. №563 о/с в частині звільнення, капітана міліції ОСОБА_3 (М-011645), начальника відділення боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми ОМУ ГУМВС України в Одеській області та призначено на посаду оперуповноваженого оперативно-пошукового сектора відділу карного розшуку ОМУ ГУМВС, суд вважає за необхідне зобов'язати Одеське міське управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області нарахувати заробітну плату ОСОБА_3 за період з 02.08.2011р. по 27.05.2013р. у розмірі 107838,40грн., що відповідає грошовому забезпеченню передбаченому для посади начальника відділення боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми Одеського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області.

У відповідності до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Таким чином, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів ОСОБА_3 суд вважає за необхідне стянути з Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області через Державний бюджет України заробітну плату ОСОБА_3 за період з 02.08.2011р. по 27.05.2013р. у розмірі 107838,40грн. нараховану Одеським міським управлінням Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, що відповідає грошовому забезпеченню передбаченому для посади начальника відділення боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми Одеського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області.

Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь - якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Частиною 1 ст.71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З урахуванням зазначеного, на підставі встановлених в судовому засіданні фактів та обставин, враховуючи, що докази, наведені відповідачами у запереченнях на позов, не дають адміністративному суду підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію позивача, а позивачем доведено суду обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, у зв'язку з чим адміністративний позов - ОСОБА_3 до Одеського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про зобов'язання нарахувати та виплатити заробітну плату у розмірі 107838,40грн., що відповідає грошовому забезпеченню передбаченому для посади начальника відділення боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми Одеського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області за період з 02.08.2011р. по 27.05.2013р. підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, під час прийняття постанови суд вирішує, в тому числі, як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до приписів Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_3 звільнений від його сплати, у зв'язку із чим судові витрати розподілено у відповідності до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства.

Керуючись, ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 69-71, 86, 159-164, 167, 181, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позовом ОСОБА_3 до Одеського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про зобов'язання нарахувати та виплатити заробітну плату у розмірі 107838,40грн., що відповідає грошовому забезпеченню передбаченому для посади начальника відділення боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми Одеського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області за період з 02.08.2011р. по 27.05.2013р. - задовольнити повністю.

Зобов'язати Одеське міське управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області нарахувати заробітну плату ОСОБА_3 за період з 02.08.2011р. по 27.05.2013р. у розмірі 107838,40грн., що відповідає грошовому забезпеченню передбаченому для посади начальника відділення боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми Одеського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області.

Стянути з Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області через Державний бюджет України заробітну плату ОСОБА_3 за період з 02.08.2011р. по 27.05.2013р. у розмірі 107838,40грн. нараховану Одеським міським управлінням Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, що відповідає грошовому забезпеченню передбаченому для посади начальника відділення боротьби із злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми Одеського міського управління Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області.

Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 16 грудня 2014 року.

Суддя Я.В. Балан