Постанова від 09.12.2014 по справі 815/5927/14

Справа № 815/5927/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2014 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Балан Я.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження, за наявними матеріалами, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської Служби України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної казначейської Служби України в Одеській області про визнання протиправними дій Головного управління Державної казначейської Служби України в Одеській області щодо повернення виконавчого листа по справі № 1570/6661/2012, виданого Одеським окружним адміністративним судом 11.08.2014 року в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрат на правовому допомогу в сумі 10875 грн. 19 коп. та зобов'язання Головного управління Державної казначейської Служби України в Одеській області виконати виконавчий лист по справі № 1570/6661/2012, виданий Одеським окружним адміністративним судом 11.08.2014 року в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрат на правовому допомогу в сумі 10875 грн. 19 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постановою Одеського окружного адміністративного суду від 11.03.2014р. стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 здійснені ним судові витрати у розмірі 10875,19грн. Позивач зазначає, що 11.09.2014р. ним було подано заяву до ГУ ДКС України в Одеській області щодо виконання виконавчого листа за вищевказаним рішенням, однак відповідачем було повернуто його без виконання з тих підстав, що виконавчий документ не підлягає виконанню органом казначейства. Позивач вважає зазначені дії відповідача незаконними та необґрунтованим, оскільки рішення про стягнення коштів з державного бюджету виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства шляхом безспірного списання коштів.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав наведених у адміністративному позові та не заперечував про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Представник відповідача повідомлявся про час та місце слухання справи, однак у судове засідання не з'явився.

Згідно ч.6 ст.128 КАС України справа розглянута у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 11.03.2014р. по справі № 1570/6661/2012 стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: 68000, АДРЕСА_1) здійснені ним судові витрати у розмірі 10875,19 грн. (десять тисяч вісімсот сімдесят п'ять гривень 19 копійок). (а.с.12-19)

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.06.2014р. постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11.03.2014р. по справі №1570/6661/2012 в цій частині залишено без змін. (а.с.20-24)

Одеським окружним адміністративним судом 11.08.2014р. було видано виконавчий лист по справі №1570/6661/2012 щодо стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: 68000, АДРЕСА_1) здійснені ним судові витрати у розмірі 10875,19 грн. (десять тисяч вісімсот сімдесят п'ять гривень 19 копійок) (а.с.11)

11.03.2014р. представником ОСОБА_1 - ОСОБА_2 було подано ГУ ДКС України в Одеській області заяву щодо виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 11.03.2014р. по справі № 1570/6661/2012, зазначивши, що кошти повинні бути повернуті відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. №845 та відповідно до вищезазначеного порядку заява складається із зазначеної інформації: ідентифікаційного номера: НОМЕР_1; сума платежу, що підлягає стягненню: 10875,19грн.; спосіб перерахунку: у безготівковій формі на рахунок: №26202501460648 в АТ «ОТП Банк» в м.Одесі, МФО 300528. Так, до зазначеної заяви представником ОСОБА_2 було додано: оригінал виконавчого листа №1570/6661/2012 від 11.08.2014р.; копії судових рішень; копія довіреності. (а.с.8)

Листом ГУ ДКС України в Одеській області від 18.09.2014р. №16-08/1544-9950 представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 було повідомлено, з посиланням на п.16 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. №845, що категорію судового рішення, про стягнення витрат на правову допомогу, яку він просить виконати, до вказаного переліку не віднесено. Окрім того, повідомлено, що відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах» від 20.12.2011р. №4191-VI компенсація витрат на правову допомогу виплачується за рахунок державного бюджету в межах видатків, передбачених Державною судовою адміністрацією України на здійснення правосуддя місцевим загальним ті місцевим адміністративним судам. З огляду на викладене та керуючись п.9 Порядку, відповідач повернув надані документи без виконання, оскільки виконавчий документ не підлягає виконанню органом Казначейства. (а.с.9-10)

Відповідно до частини 4 статті 257 КАС України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".

Частиною 2 статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Згідно ч.1 ст.25 Бюджетного кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, прийнятих судами визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. №845 (надалі - Порядок).

Згідно абзацу другого пункту 2 Порядку безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.

У відповідності до приписів абзацу третього пункту 2 Порядку підставою для безспірного списання коштів є виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України "Про виконавче провадження".

Відповідно до пункту третього зазначеного Порядку, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

З викладеного вбачається, що рішення про стягнення коштів з державного бюджету виконуються на підставі виконавчого документу виключно органами Казначейства шляхом безспірного списання коштів.

Суд не приймає до уваги на посилання ГУДКС України в Одеській області викладеному у листі від 18.09.2014р. №16-08/1544-9950 відносно того, що п.16 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. №845, категорію судового рішення, про стягнення витрат на правову допомогу, яку він просить виконати, до вказаного переліку не віднесено

Так, відповідно до частини першої та пункту першого частини другої статті 87 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на правову допомогу.

Згідно пункту 20 Порядку визначено, що у разі коли рахунок, з якого необхідно здійснити безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, на дату прийняття виконавчого документа про стягнення надходжень бюджету до виконання або надходження інформації, зазначеної у пункті 18 цього Порядку, змінено у зв'язку з внесенням змін до відповідних нормативно-правових актів, безспірне списання таких коштів здійснюється із зміненого рахунка, на якому обліковуються надходження бюджету та на який в поточному бюджетному періоді зараховується відповідний вид надходжень, з урахуванням пропозицій органу, що контролює справляння надходжень бюджету.

Якщо законом відповідний вид надходжень у поточному бюджетному періоді не передбачений, безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів здійснюється з рахунка, на якому обліковуються кошти за кодом доходів бюджету "Інші надходження".

Відповідно до абз.3 пункту 26 Порядку судові витрати, штрафні санкції безспірно списуються за відповідним кодом економічної класифікації видатків бюджету. В разі коли у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів зазначений код не передбачений або за таким кодом до кінця бюджетного періоду сума бюджетних асигнувань менша, ніж сума списання, або відсутні відкриті асигнування, безспірне списання судових витрат, штрафів здійснюється за кодом економічної класифікації видатків бюджету, за яким здійснюється стягнення коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів.

Пунктом другим пункту 4 Порядку визначено, що органи Казначейства вживають заходів до виконання виконавчих документів протягом установленого строку.

В порушення зазначених норм відповідачем виконавчий лист №1570/6661/2012 виданий Одеським окружним адміністративним судом 11.08.2014р. не був виконаний Головним управлінням Державної казначейської служби України в Одеській області.

Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації.

З аналізу вказаної правової норми випливає, що рішення державного органу, органу місцевого самоврядування повинні бути здійснені в межах компетенції відповідного органу та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), не порушувати інтересів держави, прав та інтересів фізичних та юридичних осіб, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

З урахуванням зазначеного, на підставі встановлених у судовому засіданні фактів, суд приходить до висновку, що відповідач повернувши без виконання виконавчий лист по справі №1570/6661/2012, виданого Одеським окружним адміністративним судом 11.08.2014 року в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрат на правовому допомогу в сумі 10875 грн. 19 коп. діяло у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України, у зв'язку з чим позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дій Головного управління Державної казначейської Служби України в Одеській області щодо повернення виконавчого листа по справі № 1570/6661/2012, виданого Одеським окружним адміністративним судом 11.08.2014 року в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрат на правовому допомогу в сумі 10875 грн. 19 коп. підлягають задоволенню.

У зв'язку з чим, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Державної казначейської Служби України в Одеській області виконати виконавчий лист по справі № 1570/6661/2012, виданий Одеським окружним адміністративним судом 11.08.2014 року в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрат на правовому допомогу в сумі 10875 грн. 19 коп

Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У ході розгляду справи позивач довів суду ті обставини, на які він посилався в обґрунтування заявлених вимог, а відповідач не надав суду доказів на підтвердження своїх заперечень проти позову,

З урахуванням викладеного суд прийшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами, а відтак, такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, під час прийняття постанови суд вирішує, в тому числі, як розподілити між сторонами судові витрати.

Позивачем було сплачено судовий збір при подачі адміністративного позову у розмірі 182,70 грн., які відповідно до приписів до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають поверненню на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 69-71, 86, 159-164, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської Служби України в Одеській області про визнання протиправними дій Головного управління Державної казначейської Служби України в Одеській області щодо повернення виконавчого листа по справі № 1570/6661/2012, виданого Одеським окружним адміністративним судом 11.08.2014 року в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрат на правовому допомогу в сумі 10 875 грн. 19 коп. та зобов'язання Головного управління Державної казначейської Служби України в Одеській області виконати виконавчий лист по справі №1570/6661/2012, виданий Одеським окружним адміністративним судом 11.08.2014 року в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрат на правовому допомогу в сумі 10875 грн. 19 коп. - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної казначейської Служби України в Одеській області щодо повернення виконавчого листа по справі №1570/6661/2012, виданого Одеським окружним адміністративним судом 11.08.2014 року в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрат на правовому допомогу в сумі 10 875 грн. 19 коп. (дес'ять тисяч вісімсот сімдесят п'ять гривень дев'ятнадцять копійок)

Зобов'язати Головне управління Державної казначейської Служби України в Одеській області виконати виконавчий лист по справі №1570/6661/2012, виданий Одеським окружним адміністративним судом 11.08.2014 року в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрат на правовому допомогу в сумі 10875 грн. 19 коп. (дес'ять тисяч вісімсот сімдесят п'ять гривень дев'ятнадцять копійок)

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1

суму судового збору у розмір 182,70 грн. (сто вісімдесят дві гривні сімдесят копійок) гривень.

Постанова суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 16.12.2014р.

Суддя Я.В. Балан