Ухвала від 09.12.2014 по справі 815/3642/14

Справа № 815/3642/14

УХВАЛА

09 грудня 2014 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Андрухіва В.В.

при секретарі Белан М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БЛАЗ" до Відділу Держземагенства у м. Іллічівську Одеської області, треті особи - Іллічівська міська рада Одеської області, Державна податкова інспекція у м. Іллічівську Головного управління Міндоходів в Одеській області, про визнання протиправними дій, визнання незаконним та скасування витягу, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

20 червня 2014 року до суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "БЛАЗ" до Відділу Держземагенства у м. Іллічівську Одеської області, треті особи - Іллічівська міська рада Одеської області, Державна податкова інспекція у м. Іллічівську Головного управління Міндоходів в Одеській області, в якому позивач просив:

- визнати протиправними дії Відділу Держземагентства у м.Іллічівську Одеської області щодо застосування коефіцієнта функціонального використання для земель транспорту, зв'язку у значенні 1,00 при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, загальною площею 0,8040 га, кадастровий номер 5110800000020230018, яка знаходиться за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Перемоги, 1, яка надана в користування Товариству з обмеженою відповідальністю "БЛАЗ" на підставі договору оренди землі від 02.08.2010р., дані за результатами якого оформлені у вигляді витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 30-30-2/537 від 21.08.2013р.;

- визнати незаконним та скасувати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 30-30-2/537 від 21.08.2013р.;

- зобов'язати Відділ Держземагентства у м. Іллічівську Одеської області надати Товариству з обмеженою відповідальністю "БЛАЗ" витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, загальною площею 0,8040 га, кадастровий номер 5110800000020230018, яка знаходиться за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Перемоги, 1, яка надана в користування Товариству з обмеженою відповідальністю "БЛАЗ" на підставі договору оренди землі від 02.08.2010р., розрахованого із застосуванням коефіцієнту функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання та інженерно-геологічного фактора - у зоні залягання ґрунтових вод менше 3 м, у значенні 0,95 локального коефіцієнта на місцеположення земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони.

Ухвалою судді від 23.06.2014 року провадження по справі було відкрито. В ухвалі про відкриття провадження по справі суд визнав поважною причину пропуску строку звернення до суду, оскільки, як зазначив позивач, про витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку Земельної ділянки за № 30-30-2/537 від 21.08.2013р. (яким розрахована нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить за 1 кв.м. 524,07 грн., за загальну площу 0,8040 га - 4 213 522,80 грн., при цьому Кф = 1,00 - землі транспорту, зв'язку) TOB «БЛАЗ» дізналося лише під час розгляду Господарським судом Одеської області справи № 916/1645/14 за позовом прокурора міста Іллічівська Одеської області в інтересах держави в особі Іллічівської міської ради Одеської області до TOB «БЛАЗ» про стягнення заборгованості по недоплачених платежів за оренду земельної ділянки у розмірі 126417,85 грн.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

В ході судового розгляду справи встановлено, що 09.08.2013 року ТОВ "БЛАЗ" звернулося до Відділу Держземагенства у м.Іллічівську Одеської області з листом про надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, загальною площею 0,8040 за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Перемоги, 2а, цільове призначення: із земель промисловості, транспорту та іншого призначення та висновок з метою укладання договору оренди землі (вх.№ 13-5/2006/1).

21.08.2013 року за №30-30-2/537 Відділом Держземагенства у м.Іллічівську Одеської області виготовлено витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, загальною площею 0,8040 га, кадастровий номер 5110800000020230018, яка знаходиться за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Перемоги, 1.

Рішенням Виконавчого комітету Іллічівської міської ради від 13.11.2006 року №1308 «Про впорядкування нумерації об'єктів нерухомості, розташованих по вул. Перемоги в м. Іллічівську» стару адресу земельної ділянки, якою користується ТОВ "БЛАЗ" - вул.Перемоги 2-А, змінено на нову адресу - вул.Перемоги, 1.

Тобто, у витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за №30-30-2/537 від 21.08.2013 року та зверненні ТОВ "БЛАЗ" від 09.08.2013 року йдеться про одну й ту саму земельну ділянку.

Згідно ст. 20 Закону України «Про оцінку земель», дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до ст.23 Закону України «Про оцінку земель», витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до п.2-1 Постанови КМ України від 23.05.2012, № 492 «Про внесення змін до методик, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 р. N 213 та від 23 листопада 2011 р. N1278», дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держземагентства за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує семи робочих днів з дати надходження відповідної заяви.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки було виготовлено Відділом Держземагенства у м. Іллічівську Одеської області 21.08.2013 року, проте позивач за зазначеним витягом після спливу встановленого законодавством строку його виготовлення не прибув.

З викладеного вбачається, що ТОВ "БЛАЗ" могло дізнатися про нормативну грошову оцінку вищенаведеної земельної ділянки загальною площею 0,8040 га, кадастровий номер 5110800000020230018, ще у серпні 2013 року, зокрема 21.08.2013 року, отримавши вказаний витяг у Відділі Держземагенства у м. Іллічівську Одеської області на підставі заяви від 09.08.2013 року.

За таких обставин, встановлений законом шестимісячний строк звернення до суду з даним позовом ТОВ "БЛАЗ" обчислюється з наступного дня після 21.08.2013 року, коли позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, тобто з 22.08.2013 року, і цей строк сплинув 24.02.2014 року.

Однак, позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом лише 20 червня 2014 року.

Доводи позивача стосовно того, що ТОВ "БЛАЗ" до Відділу Держземагенства у м.Іллічівську Одеської області не зверталося з заявою про надання витягу, суд не бере до уваги, оскільки таке звернення підписане директором ТОВ "БЛАЗ", скріплене печаткою підприємства та подане 09.08.2013 року до Відділу Держземагенства у м. Іллічівську Одеської області, вх.№ 13-5/2006/1. (а.с. 194).

Згідно з ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Відповідно до ч.2 ст.100 КАС України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

Поважними за змістом даної статті визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення з позовом до суду.

Інститут строку звернення до суду в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Відповідно до п.9 ч.1 ст.155 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Частиною 3 ст.162 КАС України визначено, якщо в ході судового розгляду справи суд встановить, що провадження у справі відкрито за позовною заявою, поданою з пропущенням установленого законом строку звернення до адміністративного суду, або викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, позовна заява залишається без розгляду.

Таким чином, суд вважає, що викладений в ухвалі про відкриття провадження по справі висновок про поважність причини пропуску строку звернення до суду був передчасним, інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними суд не вбачає, а тому позов Товариства з обмеженою відповідальністю "БЛАЗ" підлягає залишенню без розгляду.

На підставі викладеного, керуючись ч.2 ст.99, ст.100, п.9 ч.1 ст.155, ст.160, ч.3 ст.162, ст.ст.165, 167 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "БЛАЗ" до Відділу Держземагенства у м. Іллічівську Одеської області, треті особи - Іллічівська міська рада Одеської області, Державна податкова інспекція у м. Іллічівську Головного управління Міндоходів в Одеській області, про визнання протиправними дій, визнання незаконним та скасування витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, зобов'язання надати витяг про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки - залишити без розгляду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст ухвали суду виготовлено 15 грудня 2014 року.

Суддя: В.В.Андрухів

- залишити без розгляду.