Рішення від 10.12.2014 по справі 914/2805/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.12.2014 р. Справа № 914/2805/14

За позовом:Прокурора м. Борислава в інтересах держави в особі Бориславської міської ради, Львівська обл., м. Борислав;

до відповідача:Публічного акціонерного товариства «Укрнафта», м. Київ;

про:внесення змін в договір оренди землі № 04.10.439.00366 від 19.10.2010р.

Головуючий суддя - Крупник Р.В. Судді - Козак І.Б., Пазичев В.М. Секретар - Яслик Н.М.

Представники сторін:

від прокуратури:не з'явився;

від позивача:Сащук М.М. - представник (довіреність №3-21/2063 від 03.10.2014р.);

від відповідача:Глинка Р.Я. - представник (довіреність № юр-707/д від 05.12.2013р.);

Прокурору та представникам сторін роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Заяв про відвід суддів та здійснення технічної фіксації судового засідання не надходило.

СУТЬ СПОРУ:

05.08.2014р. на розгляд господарського суду Львівської області поступила позовна заява прокурора м. Борислава в інтересах держави в особі Бориславської міської ради (надалі - Позивач) до Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» (надалі - Відповідач) про внесення змін в договір оренди землі № 04.10.439.00366 від 19.10.2010р.

Ухвалою господарського суду від 06.08.2014р. порушено провадження по справі, розгляд справи призначено на 18.08.2014р. Розгляд справи відкладався на 06.10.2014р., 20.10.2014р. Ухвалою від 20.10.2014р. суд на підставі клопотання представника позивача призначив колегіальний розгляд справи у складі трьох суддів.

За результатами автоматичного розподілу членів колегії суддів, до складу колегії увійшли суддя Козак І.Б. та суддя Пазичев В.М. В подальшому розгляд справи відкладався на 12.11.2014р. та 10.12.2014р.

Прокурор в судове засідання 10.12.2014р. не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час, дату та місце судового розгляду.

Як вбачається з позовної заяви, позовні вимоги прокурор мотивує тим, що проведеною перевіркою прокуратурою м. Борислава у Бориславській міській раді було встановлено порушення дотримання договірних зобов'язань зі сторони ПАТ «Укрнафта». Зокрема, зазначає, що 19.10.2010р. між позивачем та ВАТ «Укрнафта» від імені якого діяла структурна одиниця НГВУ «Бориславнафтогаз» було укладено Договір оренди землі, відповідно до якого, орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове, платне користування земельну ділянку площею 1,1276 га для обслуговування НЗП-862 НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта», яка знаходиться на території Бориславської ради Львівської області. Нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки на момент укладення Договору становила 467023,62 грн. Рішенням Бориславської міської ради №373 від 23.09.2011р. затверджено нормативно-грошову оцінку земель м. Борислава. Крім цього, рішенням Бориславської міської ради №420 від 17.11.2012р. було внесено доповнення до Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі, згідно яких ставка орендної плати за земельну ділянку складає 12% від нормативної грошової оцінки за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтогазової галузі. У зв'язку із збільшенням нормативно-грошової оцінки орендованої земельної ділянки та відповідно орендної плати за земельну ділянку, позивач направив на адресу відповідача повідомлення про зміну річної орендної плати за орендовану земельну ділянку та пропозицію щодо укладення Додаткової угоди до Договору оренди землі. Листом від 07.12.2012р. вих. №04-146 відповідач погодився внести зміни до договору, при умові, що ставка орендної плати складатиме 3%. У зв'язку з тим, що в добровільному порядку Додаткової угоди про внесення змін до Договору оренди відповідач не підписав, прокурор просить суд внести зміни до Договору оренди землі № 04.10.439.00366 від 19.10.2010р., виклавши їх в редакції, зазначеній в прохальній частині позовної заяви.

Представник позивача в судове засідання 10.12.2014р. з'явився, заявлені прокурором позовні вимоги підтримав, просив суд позов задоволити повністю з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання 10.12.2014р. з'явився, проти заявлених прокурором позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зокрема, у відзиві зазначає про те, що умовами Договору оренди землі від 19.10.2010р. № 04.10.439.00366 сторони погодили розмір орендної плати за земельну ділянку, а також підстави для її перегляду. Однак, такої підстави як затвердження органом місцевого самоврядування нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки умовами Договору не передбачено, а будь - які зміни до нього можуть бути внесені виключно за взаємною згодою сторін такого Договору. Крім цього додав, що відповідачем в порядку адміністративного судочинства було скасовано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, на підставі якого прокурор просить суд внести зміни до договору оренди землі. Також відзначив, що станом на день розгляду судом витяг залишається скасованим, натомість новий витяг в матеріалах справи відсутній. У зв'язку з цим, просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

19.10.2010р. між Бориславською міською радою (надалі - Позивач) та Відкритим акціонерним товариством «Укрнафта» (правонаступником якого являється ПАТ «Укрнафта») (надалі - Відповідач) від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління «Бориславнафтогаз» (НГВУ «Бориславнафтогаз») було укладено Договір оренди землі № 04.10.439.00366 (надалі - Договір). Вказаний Договір зареєстрований в Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру» 24.12.2010р. за № 04.10.439.00366.

Відповідно до п.п. 1-3 Договору, орендодавець (позивач) на підставі рішення Бориславської міської ради Львівської області від 25.02.2010р. за №1107 надає, а орендар (відповідач) приймає в строкове, платне користування земельну ділянку для обслуговування НЗП-862 НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта», яка знаходиться на території Бориславської міської ради Львівської області. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,1276 гектара, земель промислового призначення. На земельній ділянці розміщені об'єкт нерухомого майна НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта» НЗП-862 НГВУ «Бориславнафтогаз» ВАТ «Укрнафта», а також інші об'єкти інфраструктури: трубопроводи, ЛЕП (лінії електропередач).

Договір укладено на 25 (двадцять п'ять) років, але при цьому, орендар має право на дострокове повернення даної земельної ділянки орендодавцю, згідно чинного законодавства (п. 8 Договору).

Пунктом 20 Договору визначено, що передача земельної ділянки орендарю здійснюється у 7-денний строк після державної реєстрації цього договору за актом приймання-передачі.

Факт передачі земельної ділянки позивачем та прийняття її відповідачем підтверджується наявним в матеріалах справи Актом приймання-передачі об'єкта оренди від 24.12.2010р.

Пунктом 5, 9 Договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 467023,62 грн. Орендна плата згідно рішення Бориславської міської ради від 06.03.2008р. №568 становить 3% від нормативно-грошової оцінки і вноситься орендарем у формі та розмірі 1167,56 грн., щомісячними платежами на відповідний розрахунковий рахунок.

Положеннями п. 13 Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз в рік, у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

На підставі технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Борислава Львівської обл., рішення постійної депутатської комісії з питань охорони навколишнього природного середовища, регулювання земельних відносин, будівництва та архітектури від 10.08.2011р. №37/2, Бориславською міською радою 23.09.2011р. прийнято рішення №373 «Про затвердження грошової оцінки земель міста Борислава», згідно пункту 2 якого дія грошової оцінки земель м. Борислава вводиться в дію з 01.01.2012р.

Крім цього, 17.11.2011р. Бориславською міською радою прийнято рішення №420, відповідно до п. 1 якого вирішено внести доповнення до п.п. 2.4., п. 2 «Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі» і встановити ставку орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин з видобутку нафти та газу, об'єктів інфраструктури, які належать до нафтової галузі в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки такої земельної ділянки.

У Витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №633 від 14.02.12 року встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на якій розташована НЗП-862 станом на 01.02.2012р., складає 1061945,96 грн.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що із запровадженням нової нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки, збільшилася орендна плата за користування такою ділянкою, яка як зазначає прокурор, становить 127433,52 грн. на рік.

У зв'язку з цим, Бориславською міською радою на адресу відповідача скеровано вимогу-повідомлення (№3-21/1877 від 31.07.2012р.), якою останнього було повідомлено про затвердження нової нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та зміни розміру орендної плати за користування такою ділянкою, а також запропоновано терміново звернутися до Управління Держкомзему у м. Бориславі для підписання відповідних додатків до Договору.

28.11.2012р. позивач скерував відповідачу для підписання примірники додаткових угод до Договору.

Листом від 07.12.2012р. №04-146 відповідач надав згоду на внесення змін до Договору, за умови встановлення орендної плати в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Проте, зі сторони відповідача зміни до Договору підписані так і не були. Як пояснив представник позивача, орендна плата сплачувалася орендарем в розмірі, який був визначений Договором на момент його укладення.

Станом на день розгляду справи судом, зміни (у формі додатків, додаткових угод до Договору, тощо) щодо розмірів нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та орендної плати за користування такою ділянкою, відповідачем не підписані.

Заперечуючи позовні вимоги, відповідач зазначає, що відсутні законодавчі підстави для внесення змін до Договору, оскільки відсутність чинного станом на день розгляду справи, витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки позбавляє можливості як суд, так і сторони правильно розрахувати розмір орендної плати за земельну ділянку.

Встановивши наведені обставини справи, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають до задоволення, виходячи з наступного.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п. 14.1.136 ст. 14 ПК України).

Згідно положень ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 14.125 ст. 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Частиною 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі: визначення розміру земельного податку, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Судом встановлено, що на підставі технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Борислава (розробленої ТОВ «Експертна група «Богдан»), рішенням Бориславської міської ради №373 від 23.09.2011р. «Про затвердження грошової оцінки земель міста Борислава» було затверджено нову нормативну грошову оцінку земельних ділянок в м. Бориславі. Додатками до рішення визначено коефіцієнти, які враховуються при визначенні нормативної грошової оцінки землі.

Приписами ч.ч. 1, 2 ст. 20, ч. 3 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що саме витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а не затверджена рішенням міської ради сама нормативна грошова оцінка є основою для розрахунку орендної плати, оскільки при формуванні витягу враховуються всі необхідні фактори, які в подальшому впливають на нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки.

З матеріалів справи вбачається, що підставою розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку про котрий заявлено в позовній заяві, слугує Витяг з технічної документації №633 від 14.02.2012 року, в якому зазначено, що її нормативна грошова оцінка станом на 01.02.2012р. складає 1061945,96 грн.

Разом з тим, як встановлено судом постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.07.2014р. у справі №826/2465/14 зазначений Витяг скасовано, визнано протиправними дії Управління Держземагенства у Дрогобицькому р-ні Львівської обл. щодо видачі ПАТ «Укрнафта» витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №633 від 14.02.2012р. в частині незастосування наступних інженерно-інфраструктурних факторів при визначенні локального коефіцієнту на місцезнаходження земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони: «не забезпечена централізованим водопостачанням» та «не забезпечена централізованим теплопостачанням». Крім цього, вказаною постановою суду зобов'язано Управління Держземагенства у Дрогобицькому р-ні Львівської обл. видати ПАТ «Укрнафта» новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки, із урахуванням інженерно-інфраструктурних факторів при визначенні локального коефіцієнту на місцезнаходження земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони: «не забезпечена централізованим водопостачанням» та «не забезпечена централізованим теплопостачанням».

Водночас, як вбачається з Листа Управління Держземагенства у Дрогобицькому р-ні Львівської обл. від 16.10.2014р. №2619, останній повідомив відповідача, що виконати постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03.07.2014р. неможливо, оскільки 01.10.2014р. Вищим адміністративним судом було відкрите касаційне провадження щодо оскарження вказаної постанови.

Представники сторін в судовому засіданні пояснили, що станом на день розгляду справи судом, новий витяг з нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки Управлінням Держземагенства у Дрогобицькому р-ні не видавався, постанова Київського апеляційного адміністративного суду не скасована.

Приписами п.п. 271.1., 271.1.1. ст. 271 ПК України передбачено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Положеннями ПК України, а саме його п. 288.5. - 288.5.2 унормовано, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Суд відмічає, що приписи встановлені статтею 288 ПК України та п.п. 2.4., п. 2 «Положення про порядок визначення і справляння орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення в м. Бориславі» є підставою для приведення положень спірного Договору у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.

Проте, враховуючи той факт, що станом на день розгляду справи судом, Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №633 від 14.02.2012р. - скасований, інших належних та допустимих доказів, які б підтверджували розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки ні прокурором, ні позивачем надано не було, а в господарського суду відсутня компетенція визначити точну нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки та розрахувати розмір орендної плати, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.

Оскільки, позов був заявлений прокурором в інтересах Бориславської міської ради, судовий збір відповідно до положень ст. 49 ГПК України слід стягнути з позивача в дохід державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 4-3, 4-6, 12, 29, 33, 34, 43, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В позові відмовити повністю.

2. Стягнути з Бориславської міської ради (82300, Львівська обл., м. Борислав, вул. Шевченка, 42; код ЄДРПОУ 26181298) в дохід Державного бюджету України 1218,00 грн. судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили відповідно до ст. 116 ГПК України.

4. Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 ГПК України та може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст. 91-93 ГПК України.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення складено та підписано 16.12.2014р.

Головуючий суддя Крупник Р.В.

Суддя Козак І.Б.

Суддя Пазичев В.М.