Рішення від 15.12.2014 по справі 903/1022/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

09 грудня 2014 р. Справа № 903/1022/14

за позовом Першого заступника прокурора Волинської області в інтересах:

1)Державної екологічної інспекції у Волинській області

2) Лищенської сільської ради

до відповідача: Садівничого товариства "Струмівка"

про стягнення збитків в сумі 242 363,40 грн.

Суддя Слупко В.Л.

Представники сторін:

від прокуратури: Тарасюк Т.В.,посв.№022411 від 04.11.2013р.

від Державної екологічної інспекції у Волинській області: Матвійчук Т.М., довір. №26 від 04.08.2014р.

від Садівничого товариства "Струмівка": Лігун І.Т. - голова правління садівничого товариства, Сорокопуд М.О., довір. б/н від 10.11.2014р.

від Лищенської сільської ради: не з'явився

В судовому засіданні 11.11.2014р. за клопотанням відповідача оголошувалась перерва до 09.12.2014р. до 10:30 год. для підготовки останнім відзиву та доказів в його обґрунтування, а прокурору - уточнення описок та резолютивної частини позову.

Суть спору: Перший заступник прокурора Волинської області звернувся до суду з позовом в інтересах Державної екологічної інспекції у Волинській області та Лищенської сільської ради про стягнення із Садівничого товариства "Струмівка" 242 363,4 грн. завданих державі збитків в результаті самовільного використання водних ресурсів (без спеціального дозволу) в період другого та третього кварталів у 2012 та 2013 роках.

Присутні в судовому засіданні прокурор та представник Державної екологічної інспекції позовні вимоги підтримали повністю.

Садівниче товариство "Струмівка" у відзиві на позов не заперечує суму нарахованих збитків та просить суд розстрочити виконання рішення на п'ять років, мотивуючи тим, що товариство утворене як садівничий кооператив для організації землекористувачів-садівників, які отримали земельні ділянки для ведення садівництва та городництва. Товариство є неприбутковою організацією, не займається господарською діяльність та існує лише за рахунок внесків членів товариства, встановлених загальними зборами. Збори членів товариства збираються один раз на рік. На даних зборах затверджується кошторис товариства і відповідно розмір внесків, які необхідно сплатити кожному члену для забезпечення існування товариства. Дані кошти згідно кошторису використовуються для оплати електроенергії, водопостачання тощо, з метою забезпечення утримання садівничих будиночків та обробки городів. Зазначає, що оскільки товариство було організовано у 1990 році, то переважна більшість членів товариства є люди похилого віку, які існують лише за рахунок мізерної пенсії, а тому рішення суду про стягнення цієї суми без її розстрочення фактично позбавить товариство можливості обробляти садівничі ділянки.

Неотримання вчасно дозволу на водокористування голова Садівничого товариства "Струмівка" пояснив тим, що йому, як новообраному голові, не було відомо, що строк попередніх дозволів на спеціальне водокористування закінчився та необхідність отримання нових дозволів на спеціальне водокористування. Вважає, що Державна екологічна інспекція зобов'язана була повідомити товариство про закінчення терміну дії дозволу на спеціальне водокористування та необхідності його поновлення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши присутніх в судовому засіданні представників, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з нижченаведених підстав:

Як встановлено Державною екологічною інспекцією у Волинській області (акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами №357 від 17.10.2013 а.с. 16-28 ) Садівниче товариство "Струмівка" на водозабезпечення використовує забір води із чотирьох артезіанських свердловин, на які мало дозвіл на спеціальне водокористування №534 від 17.05.2000р. терміном дії до 31.12.2008р., а на момент перевірки такий дозвіл був відсутній, чим порушено вимоги ст.ст.47, 48, 49 Водного кодексу України.

Перевірка проводилась в присутності голови правління СТ "Струмівка" Лігуна І.Т., про що свідчить його підпис на акті перевірки.

За результатами вказаної перевірки 23.10.2013р. Державною екологічною інспекцією у Волинській області на адресу відповідача було внесено припис №000696, згідно якого було, зокрема, зобов'язано останнього в строк до 23.01.2014р. отримати дозвіл на спецводокористування на свердловини, що експлуатуються.

Згідно представленої відповідачем Державній екологічній інспекції у Волинській області довідки від 17.10.2013р. №115 та податкових розрахунків поданих Луцькій ОДПІ в липні, жовтні 2012 та липні, жовтні 2013р. з плати за користування надрами за період 2-3 квартали 2012р. та 2-3 квартали 2013р. СТ"Струмівка" було використано 4 470 м. куб. прісної підземної води.

На основі вказаної довідки позивачем на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів (затверджених наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №389 від 20.07.2009р. та наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 30.06.2011р. №220) нараховано 242 363,4 грн. збитків, правильність нарахування яких відповідачем не оспорюється.

Задовільняючи позовні вимоги прокурора судом враховано наступні норми чинного законодавства.

Стаття 44 Водного кодексу України містить імперативну норму , відповідно до якої водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

За змістом статті 48 вказаного кодексу спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

Враховуючи, що СТ "Струмівка" здійснює водозабір за допомогою технічних пристроїв для господарсько-побутових та сільськогосподарських потреб (спеціальне водокористування) він зобов'язаний був отримати на це відповідний дозвіл.

З огляду на приписи ст. 55, 56 Водного кодексу України, закінчення строку дії дозволу на спеціальне водокористування за відсутності рішення органу, що його видав про припинення права відповідача на спеціальне водокористування не позбавляє останнього можливості продовжити строк спеціального водокористування у встановленому чинним законодавством порядку. В своєю чергу дії відповідача з використанням вод після закінчення строку дії дозволу на спеціальне водокористування , без його продовження та за відсутності рішення компетентного органу про припинення спеціального водокористування, вважаються самовільним водокористуванням.

Приписами ст. 111 Водного кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Аналогічне положення міститься в ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, відшкодовується у розмірах, які визначаються на підставі Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, яка затверджена наказом Міністерства охорони-навколишнього природного середовища України №389 від 20.07.2009р., відповідно до пункту 1.7 якої, самовільне використовування - це здійснення спеціального водокористування без наявності дозволу на нього.

Отже, заявлена до стягнення сума збитків підлягає задоволенню як обґрунтована.

Щодо клопотання відповідача про розстрочку виконання рішення суду суд зазначає наступне:

Відповідно до ст. 121 ГПК України господарський суд має право за заявою сторони у виняткових випадках залежно від обставин справи розстрочити виконання рішення суду.

Пленум Вищого господарського суду України в постанові №9 від 17.10.2012р. "Про деякі питання практики виконання рішень ухвал, постанов господарських судів України" зазначив, що підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом, при цьому згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Задовольняючи заяву відповідача про розстрочку виконання рішення суду суд враховує те, що дане товариства є неприбутковою організацією, основним видом діяльності якого являється організація садівництва, використання земельних ділянок для вирощування фруктів, ягід, овочів та інших сільськогосподарських культур та яке здійснює господарську діяльність посезонно ( в теплу пору року), існує за рахунок внесків членів товариства.

При цьому, враховуючи кількість членів товариства - 1600 чоловік ( зі слів голови правління) суд розстрочує виконання рішення на 3 роки.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 44, 48, 49, 50, 55, 56 ,111 Водного кодексу України, ст.ст. 38, 68 ,69 Закону України"Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 44, 49, 82-85, 121 Господарського процесуального кодексу України,

господарський суд,-

вирішив:

1.Позов задоволити повністю.

2.Стягнути із Садівничого товариства "Струмівка" збитки, завдані державі внаслідок самовільного використання підземних прісних вод, в сумі 242 363,40 грн. на спеціальний рахунок фонду охорони навколишнього природного середовища Лищенської сільської ради (код - 24062100, ідентифікаційний код 38009654, р/р 33113331700225 в ГУДКСУ для перерахування даних коштів Головним управління Державної казначейської служби України у Волинської області, МФО 803014).

3. Стягнути із Садівничого товариства "Струмівка" в доход Державного бюджету України судовий збір по справі в сумі 4 847,30 грн.

4. Розстрочити виконання рішення господарського суду Волинської області від 09.12.2014р. у справі №903/1022/14 на 36 місяців із щомісячним погашенням боргу в сумі 6 732,32 грн., починаючи з січня 2015р. та закінчуючи груднем 2017р.

Повний текст рішення складено

15.12.2014

Суддя В. Л. Слупко