03 грудня 2014 р. Справа № 240/763/14-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів - Донець Л.В., Бартош Н.С.
за участю секретаря судового засідання - Співак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області на постанову Олександрівського районного суду Донецької області від 21 жовтня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
07 жовтня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до Олександрівського районного суду Донецької області з адміністративним позовом, яким просить:
- визнати протиправними дії відповідача - Управління Пенсійного Фонду України в Олександрівському районі Донецької області (далі по тексту - УПФУ) щодо відмови включити суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 6.528 грн. 55 коп. в заробітну плату для призначення її пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»;
- зобов'язати УПФУ здійснити належним чином перерахунок її пенсії, починаючи з 24 вересня 2014 року, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 6.528 грн. 55 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем, при призначенні пенсії, не було враховано суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань на суму 6.528 грн. 55 коп., з яких сплачувався внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, чим порушено її права.
Постановою Олександрівського районного суду Донецької області від 21 жовтня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено у повному обсязі. Так, судовим рішенням:
- визнано неправомірною відмову відповідача включити суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 6.528 (шість тисяч п'ятсот двадцять вісім) гривень 55 коп. в заробітну плату для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу»;
- зобов'язано УПФУ здійснити належним чином перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 24 вересня 2014 року, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 6.528 (шість тисяч п'ятсот двадцять вісім) гривень 55 коп.
Не погоджуючись із судовим рішенням, в апеляційній скарзі УПФУ, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову з прийняттям нового судового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а оскаржувана постанова, відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), - частковому скасуванню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 2005 року перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області і отримує пенсію за віком, як державний службовець відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723.
17.09.2014 року Відділом освіти Олександрівської районної Державної адміністрації Донецької області позивачу надано довідку № 70 про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за формою № 5-1 (а.с. 10). Згідно даної довідки сума інших виплат на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування становить 6.528 грн. 55 коп.: матеріальна допомога на оздоровлення - 3.142 грн. 10 коп., соціально-побутова - 2.959 грн. 42 коп., індексація - 427 грн. 03 грн.
24 вересня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» та наданої нею довідки № 70 від 17.09.2014 року, обґрунтовавши тим, що при призначенні їй пенсії не було враховано суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 6.528,55грн., з яких сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
УПФУ в Олександрівському районі, розглянувши подані позивачем документи прийняло рішення від 25.09.2014 року № 7 про відмову у перерахунку пенсії на підставі довідки № 70 від 171.09.2014 року (а.с. 8-9).
Відмова пенсійного органу обґрунтована тим, що відповідно до ч.2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань не передбачені вищезазначеними нормами як складові заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії, отже право на перерахунок пенсії відсутнє.
Погоджуючись із висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 в частині зобов'язання УПФУ здійснити належним чином перерахунок її пенсії, починаючи з 24 вересня 2014 року, включивши до складу заробітної плати для призначення пенсії суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових, колегія суддів зазначає, що за змістом ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-XII «Про державну службу» (у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, далі - Закон № 3723-XII) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно із ч. 1 ст. 1 Закону України від 24.03.1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст. 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч. 6 зазначеної статті державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частиною 1 ст. 35 Закону № 3723-XII визначено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Статтею 66 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 цієї статті, - до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Статтею 41 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі Закон - № 1058-IV) встановлено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Колегія суддів також зазначає, що згідно змісту п. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 року № 5 (далі - Інструкція № 5) до фонду заробітної плати відноситься:
фонд основної заробітної плати;
фонду додаткової заробітної плати;
інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Положеннями п.п. 2.2.7 Інструкції № 5 визначено, що до складу додаткової заробітної плати відносяться суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників.
Відповідно до пп. 2.3.3 п. 2.3 Інструкції № 5, до складу інших заохочувальних та компенсаційних виплат відноситься матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п.3.31).
Така матеріальна допомога здійснюється у розмірах, передбачених нормативно-правовими актами, або визначена у колективному договорі підприємства, що надається працівникам як за умови подання заяви, так і без неї (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) та належить до заробітної плати як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже, є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.
Зміст наведених норм надає колегії суддів підстави дійти висновку про те, що отримані позивачкою (що є застрахованою особою) суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових коштів з яких був фактично нарахований та сплачений страховий внесок, повинні були бути враховані відповідачем в заробіток (дохід) ОСОБА_1 для обчислення її пенсії у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
За правовою позицією Верховного Суду України, яка висловлена у постанові від 04.03.2014 року по справі № 21-3а14, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Законами України від 08.07.2011 року N 3668-VI та від 27.03.2014 року N 1166-VII вносились зміни до редакції ст. 37 Закону № 3723-XII, зокрема, в частині визначення розміру пенсії у відсотковому відношенні до розміру заробітної плати державного службовця, відповідно, - 80 відсотків та 70 відсотків заробітної плати.
Колегія суддів вважає, що внесені Законами №№ 3668-VI та 1166-VII зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям. Таким чином, законодавчі підстави для звуження змісту та обсягу існуючих прав позивача - на отримання пенсії в розмірі встановленому на день її призначення, відсутні.
Таким чином, враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 24 вересня 2014, з урахуванням включення до розрахунку пенсії сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально - побутові потреби.
Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що за суттю позовних вимог ОСОБА_1 остання, окрім іншого, оскаржує не дії УПФУ щодо відмови включити суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 6.528 грн. 55 коп. в заробітну плату для призначення її пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», а безпосередньо рішення відповідача від 25.09.2014 року про відмову в перерахунку пенсії, яким позивачу відмовлено у включенні сум індексації заробітної плати та матеріальних допомог в заробітну плату з якої обчислюється розмір її пенсії.
Таким чином, способом захисту порушених прав позивача, з урахуванням положень ч.ч. 4, 5 ст. 105 КАС України, є визнання протиправним зазначеного рішення відповідача, а не його дій щодо відмови включити суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 6.528 грн. 55 коп. в заробітну плату для призначення її пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
При цьому колегія суддів також зазначає, що саме вищезазначеним рішенням, а не діями відповідача, спрямованими на прийняття цього рішення, порушено право позивача на обрахунку її пенсії з урахуванням таких її складових, як індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
З урахуванням наведеного та положень ч. 2 ст. 11 КАС України, яка надає право суду вийти за межі позовних вимог в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод чи інтересів сторони, колегія суддів приходить висновку про необхідність скасування постанови суду в частині, якою визнано неправомірною відмову відповідача включити суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 6.528 грн. 55 коп. в заробітну плату для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу», з прийняттям нового судового рішення про визнання протиправним рішення УПФУ від 25.09.2014 року.
Інші доводи апеляційної скарги на висновок колегії суддів не впливають.
Належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду сторони, які беруть участь у справі, до засідання суду апеляційної інстанції не прибули, у зв'язку з чим, в порядку, передбаченому ст. 41, ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи відбувся за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 11, 41 ч. 1, 88, 98, 185, 195, 196, 198 ч. 1 п. 3, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області - задовольнити частково.
Постанову Олександрівського районного суду Донецької області від 21 жовтня 2014 року - скасувати в частині визнання неправомірною відмову Управління пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області включити суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 6528 (шість тисяч п'ятсот двадцять вісім) гривень 55 коп. в заробітну плату для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу», - з прийняттям нового судового рішення, яким:
Визнати протиправними рішення Управління пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області про відмову в перерахунку пенсії від 25.09.2014 року, яким фактично відмовлено у включенні сум індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань на загальну суму 6.528 (шість тисяч п'ятсот двадцять вісім) гривень 55 коп. в заробітну плату для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу».
В іншій частині постанову Олександрівського районного суду Донецької області від 21 жовтня 2014 року - залишити без змін.
Постанова Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Л.В. Мельнікова
Судді (підпис) Н.С. Бартош
(підпис) Л.О. Донець
Повний текст постанови виготовлено та підписано 08 грудня 2014 року