Справа № 591/8278/14-а Провадження № 2-а/591/495/14
11 грудня 2014 року
Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого - Шелєхової Г.В.
з участю секретаря - Москаленко Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
Позивач свої вимоги мотивує тим, що в лютому 2008 року їй була призначена пенсія державного службовця у розмірі 80 відсотків, але при цьому відповідачем не була врахована виплачена винагорода за вислугу років 40 відсотків, що становила 476 грн., матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань на суму 9361 грн. 83 коп.
Тому позивач просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити з 01 жовтня 2014 року обчислення суми пенсії ОСОБА_1, що призначена у порядку, визначеному ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) в розмірі 80% заробітної плати, з включенням до складових заробітної плати винагороди за вислугу років у розмірі 40% (476,00 грн.), матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у сумі 9361,83 грн., що вказані у довідках Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області від 01.10.2014 № 51522/Б/05-020, № 51526/Б/05- 020. Крім того просить стягнути з державного бюджету на її користь судовий збір в сумі 73 грн. 08 коп.
Представник відповідача позов не визнав та пояснив, що позивач отримує пенсію на підставі Закону України «Про державну службу», яка обчислена відповідно до раніше наданих довідок а тому не має права на перерахунок пенсії.
В судовому засіданні позивач позов підтримала в повному обсязі.
Представник відповідача позов заперечив та пояснив, що позивач отримує пенсію на підставі Закону України «Про державну службу», а тому не має права не перерахунок пенсії.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в лютому 2008 року позивачу була призначена пенсія державного службовця, відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 80 відсотків, але при цьому відповідачем не була врахована виплачена винагорода за вислугу років 40 відсотків, що становила 476 грн., матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань на суму 9361 грн. 83 коп.
Згідно довідок ДПІ у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області, від 01.10.2014 року №51522/Б/05-020, №51526/Б/05-020, № 51514/10/05-058 про складові заробітної плати позивача, винагорода за вислугу років становить 40% ( 476 грн.), матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань за період з лютого 2006 року по січень 2008 року становить 9 361 грн. 83 коп. ( а. с. 8-10).
14 жовтня 2014 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах із заявою, в якій просила врахувати винагороду за вислугу років у розмірі 40%, виплачену матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціальнот-побутових питань на загальну суму 9361,83 грн., що вказані у довідках Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області від 01.10.2014 № 51522/Б/05-020, № 51526/Б/05-020, провести коригування виплат при підвищенні заробітної плати з 01.04.2006 і з 01.05.2007 на підставі постанови KM України від 31.05.2000 № 865 (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії), здійснити відповідний перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80 відсотків з 01 жовтня 2014 року.
Як убачається з відповіді Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах від 20 жовтня 2014 року за № 477/Б ст. 37 Закону України "Про державну службу" передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям лише після прийняття відповідного рішення Кабінетом Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати державним службовцям. Пенсія обчислюється у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу. Також, на думку відповідача, відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу" суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не є надбавками, обчислення пенсії державним службовцям з урахуванням таких складових заробітної плати не передбачено. Щодо надбавки за вислугу років у розмірі 40% відповідач відмовив з посиланням на постанову KM України № 283, відповідно до якої визначається стаж для виплати надбавки за вислугу років, а не відповідно до постанови KM України № 1013.
Як убачається з відповіді ДПІ у м. Сумах ГУ Міндоходів у Сумській області на момент виходу на пенсію ОСОБА_1 надавалася довідка від 31.01.2008 № 8595/10/05-021, в якій зазначена надбавка за вислугу років згідно постанови КМУ від 03.05.1994 року № 283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» в розмірі 20 % за стаж державної служби 10 років.
На виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670 постановою Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15-1 було затверджено нову форму довідки, до якої було додано колонку «Винагорода за вислугу років», у зв'язку з цим на письмову заяву ОСОБА_1 було надано довідку від 01.10.14 № 51522/Б/05- 020 за формою 04.09.2013 №15-1, в якій вказана винагорода за вислугу років, яка нараховувалась та виплачувалась ОСОБА_1 згідно постанови КМУ від 12.09.1997 pоку N 1013 «Про Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання в розмірі 40 % від посадового окладу та спеціального звання.
Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України « Про державну службу » від 16 грудня 1993 року № 3723-XII ( далі - Закон №3723-XII ), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
04 лютого 2003 року набув чинності Закон України « Про внесення змін до Закону України « Про державну службу » від 16 січня 2003 року №432-IV, яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 37-1, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 3 Прикінцевих положень Закону України « Про внесення змін до Закону України « Про державну службу » - на Кабінет Міністрів України було покладено обов'язок у тримісячний термін привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 ( в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин ), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України ( для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління ), після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-IV « Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України « Про державну службу », визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
За змістом статті 37 Закону №3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), пенсія державним службовцям призначається від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95 ВР « Про оплату праці » встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-XII « Про пенсійне забезпечення » врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього ж Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України « Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу ( граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, твердження позивача про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, є правильним, оскільки перевага має надаватись не положенням законів №3723-XII та №108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати ( доходи ) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону №1058-IV та стаття 66 Закону №1788-XII.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 20 лютого 2012 року у справі №21-430а11.
Частиною першою статті 244-2 КАС України передбачено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом ( судами ) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 № 1592 «Про умови оплати праці працівників органів державної податкової служби» позивач отримувала винагороду за вислугу років в розмірі 40% від посадового окладу, порядок виплати якої передбачений постановою Кабінету Міністрів від 12.09.1997 № 1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальне звання».
Для перерахунку пенсії позивачем було подано відповідачу довідки про заробітну плату, де була врахована винагорода в розмірі 40% від посадового окладу та зазначені спірні допомоги, але у здійсненні перерахунку пенсії відповідачем було відмовлено.
Згідно частини 2-7 статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 років - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40%. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
В межах своїх повноважень Кабінет Міністрів України видав постанову від 12.09.1997 № 1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання», якою встановлено порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання.
За своєю правовою природою надбавка за вислугу років та винагорода за вислугу років, у розумінні статті 33 Закону України «Про державну службу» є окремими складовими заробітної плати.
Фактично, відповідач повинен був виходити з отримуваної позивачем суми заробітної плати, у тому числі винагороди за вислугу років, а врахування лише «правильної» на його думку надбавки за вислугу років є порушенням компетенції, оскільки чинним законодавством пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця та оцінювати обґрунтованість розміру виплачуваних винагород.
З урахуванням викладеного, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 1-2 Закону України « Про оплату праці », ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 11, 71, 160-163 КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 задовольнити .
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Сумах в частині відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду в м. Сумах провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та винагороди за вислугу років в розмірі 40%, зазначених у довідках Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління Міндоходів у Сумській області від 01.10.2014 № 51522/Б/05-020, № 51526/Б/05- 020 у розмірі 80 відсотків, починаючи з 01 жовтня 2014 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73,08 грн. в рахунок відшкодування понесених по справі судових витрат.
Постанову суду може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми, шляхом подачі скарги в десятиденний строк з дня отримання її копії.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Г.В.Шелєхова