Копія
Справа № 822/4189/14
21 жовтня 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівКовальчук О.К. Ніколайчука М.Є. Данилюк У.Т.
при секретарі за участі:Жуковському Д.Є. позивача, представника позивача ОСОБА_5 представника третьої особи Молявчик О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_7 до Міністерства соціальної політики України, треті особи на стороні відповідача Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації , управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі, про визнання протиправним та скасування рішення, -
Позивач звернувся в суд з позовом до Міністерства соціальної політики України, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення №62 від 12.06.2013 року Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України (надалі - Комісії), про вилучення посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2(1).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішення Комісії №62 від 12.06.2013 року є незаконним, оскільки факт його участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 12.06.1986р. по 08.07.1986р. підтверджується: довідкою Іванківського ВВС від 13.02.1989 року; архівною довідкою Режимно-секретного управління МВС України від 02.02.2012 року; витягом та випискою з наказу МВС в Хмельницькій області від 30.07.1986 №2ч; довідкою управління кадрового забезпечення УМВС України у Хмельницькій обл. від 03.09.13 р. № 12/М-281, та іншими документами. Про прийняття вказаного рішення №62 від 12.06.2013 року позивач дізнався 15.08.2014 року.
Позивач та його представник в судовому засіданні позов підтримали та підтвердили обставини, на які посилаються у позовній заяві, просять задовольнити позов в повному обстязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду. Ухвала про відкриття провадження в адміністративній справі разом з копією позовної заяви та доданих до неї матеріалів отримані відповідачем 10.10.2014 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу.
Представник Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації в судове засідання також не з'явився, подав письмові пояснення по справі та клопотання про розгляд справи без участі представника Департаменту. Вказує, що з 01.01.2011р. по 01.03.2012р. в Департаменті проводилась перевірка Державною фінансовою інспекцією в Хмельницькій області щодо правомірності встановлення статусу "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС", та видачі посвідчень. Згідно із рішенням комісії від 12.06.2013 року, протокол №62, визнано безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2(1) ОСОБА_7, оскільки факт виконання робіт у зоні відчуження не підтверджено. Зазначає, що рішення Комісії є підставою для вчинення подальших дій органом виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо видачі або вилучення посвідчення відповідної категорії.
Представник управління Пенсійного фонду України в Дунаєвецькому районі в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, зазначив, що відсутні документи, які підтверджують перебування позивача в зоні відчуження. Просить у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв"язку та сукупності, суд дійшов висновку, що позовну заяву необхідно задовольнити в повному обсязі з підстав, викладених нижче.
Суд встановив, що позивач - ОСОБА_7 згідно до наказу УМВС Хмельницької області від 30 липня 1986 року №2ч був командирований в Київську область в зону Чорнобильської АЕС на ліквідацію аварії, та перебував в смт. Іванків.
19.08.1991 року Міністерство внутрішніх справ Якутської - Саха РСР видало позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Серії НОМЕР_1 безстроково.
В травні 2006 року позивач звернувся до Управління з питань надзвичайних ситуації, захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Хмельницької обласної державної адміністрації з заявою про заміну посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Серії НОМЕР_1 та отримав відмову.
Постановою від 01.09.2006 року по справі №2А-77 Дунаєвецький районний суд, встановивши факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зобов"язав начальника Управління з питань надзвичайних ситуації, захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Хмельницької обласної державної адміністрації видати ОСОБА_7 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1086 році.
На виконання зазначеної постанови Дунаєвецького районного суду Хмельницька обласна державна адміністрація 19.12.2006 року видала позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2) серії НОМЕР_2 безстроково.
12.06.2013 року Комісія прийняла протокольне рішення № 62 про вилучення посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2(1), виданого ОСОБА_7 в зв'язку з не підтвердженням факту виконання робіт у зоні відчуження.
Дізнавшись про вказане рішення з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.08.2014 року №503/М-4 та не погоджуючись з ним, позивач оскаржив зазначене рішення до суду.
Досліджуючи правомірність рішення від 12.06.2013 року, суд враховує наведене нижче.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон №796-XII).
Відповідно до ст.9 Закону №796-ХІІ, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Статтею 10 Закону №796-ХІІ визначено осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
За змістом ст.14 Закону №796-ХІІ до 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені, зокрема, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів. До 3 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені, зокрема, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - від 1 до 5 календарних днів.
Факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та перебування в зоні відчуження встановлений постановою Дунаєвецького районного суду від 01.09.2006 року по справі №2А-77, яка набрала законної сили. Саме на виконання цієї постанови Управління з питань надзвичайних ситуації, захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи Хмельницької обласної державної адміністрації видало ОСОБА_7 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1086 році.
В силу ч.1 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін ( ч.1 ст. 255 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відтак, факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка відповідно до Закону №796-ХІІ дає йому право на отримання відповідного посвідчення учасника ліквідації 2 категорії, та факт правомірності видачі йому зазначеного посвідчення не потребують доказування.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене відповідач не довів правомірність спірного рішення від 12 червня 2013 року №62 про вилучення у позивача посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2(1), а тому позовні вимоги про визнання рішення протиправним та скасування підлягають до задоволення.
Керуючись Конституцією України, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ст.ст. 11, 70, 71, 94, 99, 158 - 163, 186, 254 КАС України, суд
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при Міністерстві соціальної політики України від 12 червня 2013 року №62 про вилучення у ОСОБА_7 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2(1).
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 24 жовтня 2014 року
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/О.К. Ковальчук М.Є. Ніколайчук У.Т. Данилюк
"Згідно з оригіналом" Суддя О.К. Ковальчук