Постанова від 11.12.2014 по справі 753/12809/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 753/12809/14 Головуючий у 1-й інстанції: Сухомлінова С.М.

Суддя-доповідач: Грибан І.О.

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 грудня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючий-суддя Грибан І.О.

судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.

за участі :

секретар с/з Печенюк Р.В.

розглянув в судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на постанову Дарницького районного суду м.Києва від 17 листопада 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в якому просив: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 01.04.2012 року та зобов'язати провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 23.05.2012 року № 21/3/2-1515/1343 наданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України та здійснити відповідні виплати з 11.06.2013 року.

Постановою Дарницького районного суду м.Києва від 17 листопада 2014 року позов задоволено частково: визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язано здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 23.05.2012 року № 21/3/2-1515/1343 наданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України та здійснити виплати з 11.07.2013 року.

Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову - про відмову в задоволенні позову.

Сторони, що були належним чином повідомлені, в судове засідання на апеляційний розгляд не з'явилися. Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення клопотання, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає що апеляційна скарга підлягає до задоволення частково, виходячи з наступного.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 23.05.2012 року № 21/3/2-1515/1343.

Надаючи правову оцінку встановленим по справі обставинам та фактам, колегія суддів звертає увагу на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує з 24.08.2002 року пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, які звільнені з військової служби та деяких інших осіб».

У зв'язку із збільшенням грошового забезпечення за посадою, яку він обіймав до звільненні, позивач звернувся до Головному управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення від 23.05.2012 року № 21/3/2-1515/1343.

Відповідач листом від 25.06.2014 року за № 14847/12/3-1147 повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки Кабінетом Міністрів України не приймалося рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення. Зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 року передбачає підвищення до пенсії у відсотковому відношенні, а не її перерахунок у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення військовослужбовців.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначаються Законом України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» від 7 листопада 2007 року № 1294 було затвердженого порядок призначення (перерахунку) пенсій та визначено складові грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсій. На підставі цієї постанови з 1 січня 2008 року органами Пенсійного фонду України було проведено перерахунок вже призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 23 квітня 2012 року № 355 установлено з 1 липня 2012 року підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 відсотків та з 1 січня 2013 року до 35 відсотків.

Пунктом 2 вищенаведеної постанови передбачено, що при цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301), та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2007 р., № 86, ст. 3148; 2010 р., № 9, ст. 454) за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 1 квітня 2012 року.

Вказаним пунктом було встановлено, що розміри пенсій з урахуванням підвищень, встановлених пунктом 1 цієї постанови не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294.

Питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій за Законом № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до зазначеного вище Закону, затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року №3-1.

Згідно пункту 4 цього Порядку подання документів заяв про переведення з одного виду пенсій та інший, про перерахунок пенсій подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Тобто, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють органи ПФУ.

За результатами розгляду заяви з доданими до неї документами пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову в перерахунку раніше призначеної пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про перерахунок пенсії саме у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення за посадою, яку він обіймав до звільнення.

Відповідач, розглянувши подані позивачем документи жодного рішення щодо перерахунку пенсії ( відмови в перерахунку пенсії) не приймав. Лише листом повідомив про відсутність підстав для здійснення такого перерахунку.

Отже, заява позивача не розглянута по суті.

Таким чином, враховуючи, що лист-відповідь не є рішенням органу владних повноважень в розумінні ст.2 КАС України, то зобов'язання судом відповідача здійснити перерахунок пенсії є передчасним. Захист прав позивача у такій спосіб є втручанням в дискреційні функції суб'єкта владних повноважень.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, наділений дискреційними повноваженнями, тобто повноваженнями з певним ступенем свободи адміністративного органу при прийнятті рішення, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення. А суди не мають право втручатися в дискреційні функції органів владних повноважень. Завдання правосуддя полягає в гарантуванні дотримання вимог права та контролю за легітимністю прийняття рішень.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ухвалена з порушенням норм процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст.160, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві - задовольнити частково.

Постанову Дарницького районного суду м.Києва від 17 листопада 2014 року скасувати в частині визнання дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у перерахунку пенсії неправомірними та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 23.05.2012 року № 21/3/2-1515/1343 наданої Фінансово-економічним управлінням Служби безпеки України та здійснити відповідні виплати з 11.06.2013 року.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві розглянути заяву ОСОБА_4 про перерахунок пенсії та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення згідно вимог, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

В решті постанову залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий-суддя І.О.Грибан

Суддя О.О.Беспалов

Суддя А.Б.Парінов

Повний текст виготовлено - 12.12.2014 р.

Головуючий суддя Грибан І.О.

Судді: Беспалов О.О.

Парінов А.Б.