11 грудня 2014 рокум. ПолтаваСправа № 816/4866/14
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Молодецький Р.І., перевіривши матеріали адміністративного позову Управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
08 грудня 2014 року Управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення коштів.
Частиною 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:
1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;
2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником);
3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу;
4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду;
5) немає інших підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до частини 3 статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Частиною 2 статті 87 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (який набрав чинності з 01.11.2011) визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно із підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру вказаною нормою встановлено ставку судового збору в розмірі 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.
З частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" також вбачається, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги
Так, позивач подав до суду клопотання з проханням відстрочити сплату судового збору. В обґрунтування заявленого клопотання зазначає, що фінансування позивача здійснюється з Державного бюджету України. В той же час у позивача наявна заборгованість за бюджетними коштами у розмірі 1000 грн., тому позивач не має змоги сплатити судовий збір. Так, позивачем до матеріалів позовної заяви додано кошторис Управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області на 2014 рік, в якому на інші видатки за кодом "2800" виділено 1 125 грн. Зі звіту про заборгованість за бюджетними коштами станом на 01 жовтня 2014 року за іншими поточними видатками заборгованість складає 1000 грн. Позивач зауважив, що по КЕКВ 2800 "інші видатки" на 2014 рік передбачено коштів в сумі 125 грн.
З цього приводу суд зауважує, що статтею 5 Закону України "Про судовий збір" передбачено пільги щодо сплати судового збору.
Вказаний у зазначеній статті перелік є вичерпним і Управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області не звільнене від сплати судового збору.
За приписами статті 8 Закону України "Про судовий збір" суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою: 1) відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше, ніж до ухвалення судового рішення у справі; 2) зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати.
При цьому суд зазначає, що відстрочення - це перенесення строку виконання обов'язку сторони щодо сплати судових витрат на інший час.
Таким чином, єдиною підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. Обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на заінтересовану сторону.
Зазначені обставини повинні підтверджуватися відповідними засобами доказування.
В заяві позивач зазначив, що він не звільнений від сплати судового збору, витрати по їх сплаті передбачені кошторисом Управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області за 2014 року, разом з тим у позивача відсутні кошти у достатньому розмірі, що не дозволяє сплатити судовий збір у повному розмірі при звернення до суду з позовною заявою до винесення рішення по справі.
Разом з тим, позивачем не надано суду будь-яких доказів на підтвердження відсутності коштів на його рахунку станом на момент звернення до суду з даним клопотанням, не вказано строк, на який необхідно відстрочити сплату судового збору та не надано докази можливості сплати судового збору у майбутньому до дати відстрочення, а подані позивачем докази фактично свідчать про те, що позивач просить не відстрочити, а звільнити від сплати судового збору.
Таким чином, позивачем до позовної заяви доказів про сплату судового збору, доказів на підтвердження відсутності коштів для сплати судового збору станом на момент звернення до суду або доказів на підтвердження підстави звільнення позивача від сплати судового збору не додано.
З огляду на викладене, адміністративний позов не відповідає вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
Таким чином, позовна заява Управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення вищевказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись статтями 106, 108, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовну заяву Управління Укртрансінспекції в Кіровоградській області до ОСОБА_1 про стягнення коштів залишити без руху.
Позивачеві надати строк для усунення недоліків до 05 січня 2015 року та роз'яснити, що в разі неусунення недоліків позовної заяви, вона буде повернута.
Недоліки необхідно усунути шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду документа про сплату судового збору або доказів на підтвердження відсутності коштів для сплати судового збору станом на момент звернення до суду, або доказів на підтвердження підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
Копію ухвали направити особі, що звернулася з позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Р.І. Молодецький