10 грудня 2014 року Чернігів Справа № 825/3795/14
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Соломко І.І.,
за участю секретаря Розмовенко А.О.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Котницького І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові, Головного управління державної казначейської служби України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулась до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові, Головного управління Державної казначейської служби України у Чернігівській області, в якому просить суд визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові щодо відмови у поверненні безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1489,33 грн. та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові видати подання до Головного Управління державної казначейської служби України в Чернігівській області про повернення їй збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1489,33 грн.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що позивач придбала двокімнатну квартиру за адресою: АДРЕСА_1. При оформленні договору купівлі-продажу вказаної квартири позивачем сплачено 1489,33 грн. збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна у розмірі 1% від його вартості, про що свідчить відповідна квитанція № 3107 від 14.11.2014. Позивач вважає, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачувався безпідставно, оскільки вона придбала житло вперше. Однак, Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові відмовило позивачу в поверненні їй сплаченої суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що стало підставою для звернення до суду.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала в повному обсязі, з мотивів викладених в позовній заяві, просила позов задовольнити.
Представник Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав письмові заперечення на адміністративний позов, в яких просив розгляд справи провести у його відсутності, виклав свою позицію проти доводів позивача та просять суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що діяв в межах та в порядку, визначеному чинним законодавством України.
Представник Головного управління державної казначейської служби України в Чернігівській області в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував зазначивши, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету, але це не поширюється на повернення коштів за рішенням суду.
Заслухавши пояснення позивача та представника Головного управління державної казначейської служби України в Чернігівській області, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
14.11.2014 між ОСОБА_3 (продавцем) і позивачем, ОСОБА_1 (покупцем), укладено договір купівлі-продажу двокімнатної квартири за адресою: АДРЕСА_1, посвідчений приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу ОСОБА_4 та зареєстрований в реєстрі за №1821 (а.с.5-6).
Відповідно до умов цього договору загальна ціна придбаної позивачем квартири становила 148933,00 грн.
Судом також встановлено, що перед укладенням вищезазначеного договору купівлі-продажу квартири позивач сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу майна у розмірі 1% від вартості придбаного нею житла, а саме: 1489,33 грн., що підтверджується квитанцією № 3107 від 14.11.2014 (а.с.8).
14.11.2014 право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровано за позивачем, що підтверджується витягом про державну реєстрацію права власності № 17211894, номер запису про право власності - 7691778 (а.с.7).
25.11.2014 позивач, будучи зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1, - звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові щодо повернення сплаченого ним збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у сумі 1489,33 грн., надавши відповідний перелік документів, які підтверджують факт придбання нею квартири, реєстрацію права власності на нерухоме майно та сплату збору (а.с.23).
Однак, листом за №20753/02 від 27.11.2014 Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові відмовило позивачу, посилалось на відсутність правових підстав для повернення коштів та відсутність інформації щодо реєстрації права власності громадян на нерухоме майно (а.с.9).
Вищезазначена відмова Управління Пенсійного фонду стала підставою для звернення позивача до суду із даним позовом.
Згідно з положеннями статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 №400/97-ВР.
У пункті 9 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400 закріплено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Відповідно до пункту 10 статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» - на обов'язкове державне пенсійне страхування для підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності та фізичних осіб, які придбавають нерухоме майно встановлюються ставки збору на рівні 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовані Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740 (надалі по тексту - Порядок №1740).
Згідно з пунктом 15-1 Порядку №1740, який містить положення аналогічні за змістом положенням вищенаведених статей Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», - збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Судом встановлено, що згідно копії витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно та інформації Комунального підприємства Чернігівського міжміського бюро технічної інвентаризації від 05.12.2014 № 82523967, єдиним зареєстрованим за позивачем на праві власності об'єктом нерухомості є квартира за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.7,18)
За правилами частини другої ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, саме органи Пенсійного фонду України зобов'язані довести, що конкретні особи - придбавають житло не вперше.
Натомість управлінням Пенсійного фонду України в м. Чернігові не надано суду доказів придбання позивачем житла не вперше.
За наведених обставин суд приходить до переконання, що позивач дійсно вперше придбала житло (за договором купівлі-продажу від 14.11.2014) та при оформленні документів безпідставно (помилково) сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від вартості придбаного ними майна.
Крім того, відповідно статті 3 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Згідно підпункту 7 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 №460/2011, Казначейство України здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Згідно додатку до постанови Кабінету міністрів України від 16.02.2011 № 106 «Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету», контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 «Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна» покладений на Пенсійний фонд України.
Отже, з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові сформувати та подати до Головного Управління державної казначейської служби України в Чернігівській області подання про повернення ОСОБА_1 суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна - у розмірі 1489 грн. 33 коп., сплаченого згідно квитанції №3107 від 14.11.2014, оскільки ненадання позивачем документів, що підтверджують придбання нерухомого майна вперше не є підставою для відмови у поверненні такого збору.
Що стосується позовних вимог про визнання протиправними дій УПФУ в м. Чернігові щодо відмови у поверненні безпідставно сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1489,33 грн., то суд вважає їх необґрунтованими, оскільки згідно Положення про Державну казначейську службу України повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету здійснює казначейство України за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, тому в цій частині позову слід відмовити.
Відповідно до частини третьої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 9, 11, 71, 94, 158 - 163, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1, - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові сформувати та подати до Головного Управління державної казначейської служби України в Чернігівській області подання про повернення ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Новозаводським ВМ УМВС України у Чернігівській області 06.02.2001) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна - у розмірі 1489 грн. (одна тисяча чотириста вісімдесят дев'ять) грн. 33 коп., сплаченого згідно квитанції №3107 від 14.11.2014.
В задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету (р/р 31216206784002, отримувач - УДКСУ у м. Чернігові Державний бюджет, код СДРПОУ - 38054398, банк - ГУДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 91,35 грн.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя підпис І.І. Соломко
З оригіналом згідно
Суддя І.І. Соломко