Ухвала від 11.12.2014 по справі 822/5304/14

Копія

Справа № 822/5304/14

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

11 грудня 2014 рокум. Хмельницький

Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Данилюк У.Т., розглянувши матеріали справи за позовом Хмельницького обласного комітету сприяння реалізації положень Конституції України в інтересах члена комітету ОСОБА_1 до Деражнянської районної ради , Деражнянського районного будинку культури про визнання відмови незаконною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

10 грудня 2014 року Хмельницький обласний комітет сприяння реалізації положень Конституції України в інтересах члена комітету ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Деражнянської районної ради, Деражнянського районного будинку культури, в якому просить:

- визнати незаконною відмову Деражнянської районної ради продовжити термін оренди комунального майна;

- зобов'язати Деражнянський районний будинок культури укласти договір оренди.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Так, ч. 1 ст. 3 КАС України справу адміністративної юрисдикції визначено як переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно п.8 ч.1 ст.3 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов, отже в даному випадку позивачем фактично є ОСОБА_1

Спірні правовідносини стосуються договору оренди нерухомого майна (а саме продовження строку його дії), що належить до спільної власності територіальних громад Деражнянського району і орендодавцем якого є Деражнянський районний будинок культури.

Суд звертає увагу на те, що право розпорядження майном, в тому числі передачі його в оренду, є складовою змісту права власності (ч. 1 ст. 317 Цивільного кодексу України, далі - ЦК України).

Згідно ч. 1 ст. 1 ЦК України майнові відносини, до яких зокрема належать відносини з приводу реалізації права власності на майно, регулюються цивільним законодавством.

Згідно з ч. 2 ст. 2 ЦК України учасниками цивільних відносин є: держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та суб'єкти публічного права.

Територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом (ст. 172 ЦК України).

При цьому суд зважає на те, що суб'єкти цивільного права знаходяться стосовно один до одного в юридично однаковому становищі. Одним з втілень диспозитивності у цивільному праві є принцип свободи договору, яка полягає передусім у вільному виявленні волі сторін на вступ у договірні відносини. Волевиявлення учасників договору має складатися вільно, без жодного тиску з боку контрагента або інших осіб і відповідати їхній внутрішній волі.

Згідно зі ст. 15 Цивільно-процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.

Відповідно до п.22 постанови Пленуму вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 №3, за правилами цивільного судочинства розглядаються спори щодо договорів та інших правочинів, укладених відповідно до норм ЦК, інших актів цивільного законодавства, оскільки вони відрізняються від адміністративних договорів, спори щодо яких розглядаються адміністративними судами, тим, що згідно зі статтею 3 КАС адміністративний договір - це дво- або багатостороння угода, зміст якої становлять права та обов'язки сторін, що випливають із владних управлінських функцій суб'єкта владних повноважень, який є однією зі сторін угоди. Для таких спорів характерна наявність відносин влади і підпорядкування, а для правочинів, укладених згідно із цивільним законодавством за участю суб'єкта владних повноважень, відносини ґрунтуються на юридичній рівності, вільному волевиявленні та майновій самостійності.

За таких обставин заявлені у справі позовні вимоги мають приватноправовий характер, а відповідний орган місцевого самоврядування не виступає в цих відносинах як суб'єкт владних повноважень, тому його участь у цих правовідносинах між сторонами не змінює правову природу спірних відносин і не перетворює цей спір у публічно-правовий.

Реалізуючи право розпорядження об'єктом нерухомості, районна рада відповідно до ЦК України має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження нерухомістю.

Водночас, відповідач владних управлінських функцій не здійснював і суб'єктом владних повноважень у цих відносинах не був.

Вказане відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 14.02.2012 по справі № 21-1041во10.

Таким чином, правовідносини з укладання договору оренди майна є цивільно-правовими, а не адміністративно-правовими і не містять ознак публічно - правового спору.

З огляду на викладене, враховуючи суть спору та суб'єктний склад спірних правовідносин, справа має розглядатись в порядку цивільного судочинства. Отже, позивачу слід з даним позовом звернутися до місцевого загального суду за правилами підсудності, визначеними ЦПК України, а саме - до Деражнянського районного суду Хмельницької області.

Відповідно до ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Керуючись ст. 109 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Хмельницького обласного комітету сприяння реалізації положень Конституції України в інтересах члена комітету ОСОБА_1 до Деражнянської районної ради , Деражнянського районного будинку культури про визнання відмови незаконною та зобов'язання вчинити дії.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами повернути позивачу.

Роз'яснити позивачу його право на звернення із зазначеним позовом до Деражнянського районного суду Хмельницької області.

Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/У.Т. Данилюк

"Згідно з оригіналом" Суддя У.Т. Данилюк