Постанова від 02.12.2014 по справі 822/4632/14

Копія

Справа № 822/4632/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2014 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівФелонюк Д.Л. Блонського В.К. Козачок І.С.

при секретарі за участі:Стадніку Д. М. позивача - ОСОБА_5 представника позивача - ОСОБА_6 за договором №50-Ф від 02.12.2014

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Тернопільського окружного адміністративного суду про визнання протиправним та скасування рішення зборів суддів Тернопільського окружного адміністративного суду "Про висловлення недовіри керівнику апарату ОСОБА_5." №12 від 11.09.2014, -

У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 (далі - позивач, ОСОБА_5.) звернулась в суд з позовом до Тернопільського окружного адміністративного суду (далі - відповідач, Тернопільський ОАС) про визнання протиправним та скасування рішення зборів суддів Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.09.2014 №12 "Про висловлення недовіри керівнику апарату ОСОБА_5.".

В обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що оскаржуване рішення зборів суддів є протиправним та підлягає скасуванню оскільки: збори проведено з порушенням п.3.10 Типового регламенту зборів суддів окружних та апеляційних адміністративних судів, що затверджений рішенням Ради суддів адміністративних судів України від 10.12.2010 №148 (далі - Регламент), зокрема порушено порядок скликання зборів суддів, а саме відповідно до розпорядження голови Тернопільського ОАС №5 від 08.09.2014 "Про скликання зборів суддів" збори призначено на 14 год. 30 хв. 11.09.2014, тобто про проведення зборів суддів було повідомлено менш ніж за три дні до дня їх проведення; допущено порушення порядку денного зборів Тернопільського ОАС, а саме питання "висловлення недовіри керівнику апарату" не було включено до порядку денного; головуючою на зборах не було створено рівні можливості суддям для участі в обговоренні питань порядку денного; не відображає реального волевиявлення більшості суддів Тернопільського окружного адміністративного суду; не було висловлено підстав та мотивів висловлення недовіри; не було можливості надати пояснення.

Позивач зазначає, що працює в органах судової влади з серпня 2000 року (загальний стаж станом на 01.10.2014 становить 14 років), за час роботи жодного разу не притягувалась до дисциплінарної відповідальності, лише застосовувались заохочення за сумлінну працю у вигляді дострокового присвоєння рангу, премій тощо. Підстав для висловлення недовіри не було, оскільки обов'язки керівника апарату Тернопільського окружного адміністративного суду нею виконувались належним чином. Вважає недійсним та неправомірним і протокол засідання лічильної комісії з підрахунку голосів та встановлення результатів таємного голосування щодо висловлення недовіри керівнику апарату Тернопільського ОАС ОСОБА_5 №3 від 11.09.2014, оскільки у даному протоколі зазначено, що кількість виготовлених протоколів була на один більше, а саме 15, хоча право на голосування мало лише 14 суддів, тому саме один голос і вирішував питання висловлення недовіри і був вирішальним.

Позивач, представник позивача в судовому засіданні та поданих письмових поясненнях на заперечення відповідача (вх.№38289 від 02.12.2014) просять задоволити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду. 01.12.2014 до суду надійшло клопотання відповідача (вх.№37825 від 01.02.2014), відповідно до якого просить здійснювати розгляд справи без його участі, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

18.11.2014 до суду від відповідача надійшли письмові заперечення на адміністративний позов (вх.№36383 від 18.11.2014), відповідно до яких зазначає, що позовні вимоги не визнає та заперечує щодо адміністративного позову. Вважає, що оскаржуване позивачем рішення зборів суддів Тернопільського окружного адміністративного суду "Про висловлення недовіри керівнику апарату ОСОБА_5." №12 від 11.09.2014 прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений законами України, з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано.

Зазначає, що відповідно до ч.1 ст.115 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" збори суддів - це зібрання суддів відповідного суду, на якому вони обговорюють питання внутрішньої діяльності цього суду та приймають колективні рішення з обговорюваних питань. Частиною 2 ст.115 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" встановлено, що збори суддів скликаються головою відповідного суду за власною ініціативою або на вимогу не менш як третини від загальної кількості суддів даного суду. Скликаючи збори суддів на 11.09.2014 (розпорядження від 08.09.2014 року №5) голова суду ОСОБА_7 користувалась безпосереднім повноваженням голови суду на скликання зборів суддів за власною ініціативою, в межах наданих Законом повноважень. Пунктом 5 ч.5 ст.115 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що збори суддів місцевих та апеляційних судів здійснюють зокрема інші повноваження, передбачені цим Законом. Згідно ч.2 ст.149 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" керівник апарату суду несе персональну відповідальність за належне організаційне забезпечення суду, суддів та судового процесу, функціонування автоматизованої системи документообігу, інформує збори судців про свою діяльність. Збори суддів можуть висловити недовіру керівнику апарату суду, що тягне за собою звільнення його з посади. Отже, Законом надано право зборам суддів розглядати питання щодо висловлення недовіри керівнику апарату. Частиною 4 ст.115 вищезначеного Закону передбачено, що збори суддів є повноважними, якщо на них присутні більше половини від загальної кількості суддів даного суду. На збори суддів можуть запрошуватися працівники апарату суду, інші особи. У голосуванні беруть участь лише судді цього суду. Відповідно до Указу Президента України від 16.05.2007 №417/2007 "Про кількісний склад суддів адміністративних судів" штатна чисельність суддів Тернопільського ОАС складає 16 суддів, що також відображено і у штатному розписі на 2014 рік. На момент проведення зборів суддів 11.09.2014 у Тернопільському ОАС працювало 15 суддів. Згідно протоколу зборів суддів №12 від 11.09.2014 та протоколу лічильної комісії №3, рішення Тернопільського ОАС від 11.09.2014 "Про висловлення недовіри керівнику апарату Тернопільського окружного адміністративного суду ОСОБА_5" прийнято 8 суддями, що є більшістю. Вказує, що приймаючи рішення від 11.09.2014 "Про висловлення недовіри керівнику апарату Тернопільського окружного адміністративного суду ОСОБА_5" збори суддів Тернопільського ОАС реалізували своє безпосереднє право на висловлення недовіри керівнику апарату суду на підставі ч.2 ст.149 Закону України "Про судоустрій і статус суддів". Зазначає, що зборами суддів жодним чином не порушено вимоги п.3.7, 3.13 Регламенту зборів суддів Тернопільського ОАС, так як у ході підготовки та проведення зборів голова суду визначила порядок денний зборів, оголосила орієнтовний порядок денний та регламент роботи зборів, проведено голосування щодо затвердження зазначених порядку та регламенту, винесено на обговорення та організовано розгляд питань порядку денного, надано слово для доповіді, виступу, створено рівні можливості суддям для участі в обговоренні питань порядку денного, поставлено питання на голосування та оголошено його результати. Вказує, що питання вважається включеним до порядку денного, якщо за нього проголосувала більшість суддів із числа присутніх на зборах. Отже, питання "Про висловлення недовіри керівнику апарату ОСОБА_5." вважалося включеним до порядку денного зборів суддів 09.11.2014, коли за нього проголосувала більшість суддів із числа присутніх на зборах. Вказуючи у порядку денному питання "Різне", зборам суддів надано можливість заносити різні питання в порядок денний, в тому числі і надати оцінку керівнику апарату за наслідками її звіту шляхом висловлення недовіри. Зазначає, що не передбачено законодавством обов'язку суддів висловлюватись з приводу мотивів та підстав недовіри до керівника апарату. Відповідно до ст.115 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" збори суддів мають право, зокрема, обговорювати питання щодо внутрішньої діяльності суду чи роботи конкретних суддів або працівників апарату суду та приймають з цих питань рішення, які є обов'язковими для суддів та працівників даного суду, заслуховувати звіти керівника апарату суду. Збори суддів Тернопільського ОАС скористались своїм правом заслухати звіт керівника апарату суду, обговорити питання щодо виконання посадових обов'язків ОСОБА_5 та прийняти з цих питань рішення, які є обов'язковими для суддів та працівників даного суду. Звертає увагу на те, що покинувши збори суддів 11.09.2014, керівник апарату ОСОБА_5 самостійно позбавила себе права бути присутньою під час прийняття рішення та проведення голосування.

Звертає увагу на наявність підстав для недовіри позивачу, як керівнику апарату суду, оскільки позивачем неналежно виконувались посадові обов'язки, грубо порушувались норми законодавства України. Зазначає, що позивачем безпідставно звинувачено голову суду у порушенні процедурних норм при скликанні та проведенні зборів суддів.

Враховуючи думку позивача, представника позивача, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представника відповідача, оскільки його явка не визнавалася судом обов'язковою.

Заслухавши позивача, представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не належать до задоволення на підставі наведеного нижче.

Суд встановив, що позивач згідно з наказом голови Тернопільського ОАС від 03.10.2007 №12-к переведена з посади оператора комп'ютерного набору Тернопільського ОАС на посаду керівника апарату цього ж суду з 03.10.2007 як така, що пройшла за конкурсом.

Голова Тернопільського ОАС ОСОБА_7, керуючись п.3.1. Регламенту зборів суддів Тернопільського ОАС, затвердженого рішенням зборів суддів Тернопільського ОАС №1 від 17.01.2012, ст.24 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", видала розпорядження №5 "Про скликання зборів суддів", відповідно до якого: 1. скликано збори суддів Тернопільського ОАС на 14 год. 30 хв. 11.09.2014 з наступним порядком денним:

1. Затвердження положення про апарат Тернопільського окружного адміністративного суду.

2. Особливості розподілу судових справ у випадку знеструмлення електромережі суду, виходу з ладу обладнання або комп'ютерних програм чи настання інших обставин, які унеможливлюють функціонування автоматизованої системи, що триває понад один робочий день.

3. Огляд даних про стан здійснення судочинства Львівським апеляційним адміністративним судом упродовж І півріччя 2014 року.

4. Звіт керівника апарату Тернопільського окружного адміністративного суду ОСОБА_5 за І півріччя 2014 року.

5. Різне.

2. Запросити на збори суддів Тернопільського ОАС керівника аппарату суду - ОСОБА_5, начальника відділу документального забезпечення - ОСОБА_8

08.09.2014 позивач та 09.09.2014 чотирнадцять суддів з вказаним розпорядженням ознайомлені, що підтверджується відповідними відмітками (підписами) на звороті розпорядження.

11.09.2014 на збори суддів з'явилися: 14 суддів Тернопільського ОАС, керівник апарату ОСОБА_5, начальник відділу документального забезпечення - ОСОБА_8, що підтверджується списком суддів Тернопільського ОАС, які з'явились на збори суддів 11.09.2014 та протоколом №12 зборів суддів від 11.09.2014.

11.09.2014 на зборах суддів Тернопільського ОАС було прийнято рішення про висловлення недовіри керівнику апарату Тернопільського ОАС ОСОБА_5.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач оскаржив його до суду.

Досліджуючи правомірність рішення зборів суддів Тернопільського ОАС "Про висловлення недовіри керівнику апарату ОСОБА_5." №12 від 11.09.2014, суд враховує наступне.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 №2453-VI (далі - Закон №2453-VI).

Згідно ч.4 ст.6 Закону №2453-VI, для вирішення питань внутрішньої діяльності судів відповідно до цього Закону діє суддівське самоврядування.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.113 Закону №2453-VI для вирішення питань внутрішньої діяльності судів в Україні діє суддівське самоврядування - самостійне колективне вирішення зазначених питань суддями. Суддівське самоврядування є однією з гарантій забезпечення самостійності судів і незалежності суддів. Діяльність органів суддівського самоврядування має сприяти створенню належних організаційних та інших умов для забезпечення нормальної діяльності судів і суддів, утверджувати незалежність суду, забезпечувати захист суддів від втручання в їх діяльність, а також підвищувати рівень роботи з кадрами у системі судів.

Збори суддів, відповідно до ст.114 Закону №2453-VI, є однією з організаційних форм суддівського самоврядування. Порядок здійснення суддівського самоврядування визначається відповідно до Конституції України цим Законом, іншими законами, а також регламентами і положеннями, що приймаються органами суддівського самоврядування згідно з цим Законом.

Загальні положення порядку скликання і проведення зборів суддів визначені в ст.115 Закону №2453-VI, інші ж, що регламентують, зокрема, строки скликання і процедуру підготовки зборів, повинні бути врегульовані регламентом зборів конкретного суду, без якого, як випливає із змісту ст.114 Закону №2453-VI, скликання і проведення зборів суддів неможливе.

Однією з організаційних форм суддівського самоврядування є рада суддів, рішення якої, відповідно до частини 8 ст.122 Закону №2453-VI, є обов'язковими. 10 грудня 2010 року Рада суддів адміністративних судів України своїм рішенням №148 затвердила Типовий регламент зборів суддів окружних та апеляційних адміністративних судів. Відповідно до пункту 1.3 вказаного регламенту, який є імперативною нормою, збори суддів Тернопільського окружного адміністративного суду розробили і прийняли регламент зборів суддів Тернопільського ОАС (затверджено зборами Тернопільського ОАС від 17.01.2012 №1). Відповідно до п.3.1 регламенту зборів Тернопільського ОАС збори суддів Тернопільського ОАС скликаються, крім іншого, головою суду за власною ініціативою.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.115 Закону №2453-VI, збори суддів - це зібрання суддів відповідного суду, на якому вони обговорюють питання внутрішньої діяльності цього суду та приймають колективні рішення з обговорюваних питань. Збори суддів скликаються головою відповідного суду за власною ініціативою або на вимогу не менш як третини від загальної кількості суддів даного суду.

Отже, до безпосередніх повноважень голови суду відноситься, крім іншого, скликання зборів суддів за власною ініціативою, тобто скликаючи збори суддів (розпорядження №5 "Про скликання зборів суддів" від 08.09.2014) голова Тернопільського ОАС діяла в межах повноважень, наданих Законом №2453-VI.

Відповідно до п.3.10 Типового регламенту зборів суддів окружних та апеляційних адміністративних судів та п.3.8 регламенту зборів суддів Тернопільського окружного адміністративного суду визначено, що інформація про час, місце та порядок денний зборів суддів доводиться до суддів відповідного суду і запрошених осіб заздалегідь, але не пізніше ніж за 3 дні.

Судом встановлено, що позивач 08.09.2014 була ознайомлена з розпорядженням голови Тернопільського ОАС №5 "Про скликання зборів суддів" 11.09.2014 року на 10 год. 30 хв., що підтверджується відповідним підписом позивача на звороті розпорядження та не заперечується позивачем. Збори суддів Тернопільського ОАС проведено 11.09.2014, тобто відповідачем дотримано процедуру повідомлення позивача про час, місце та порядок денний зборів суддів.

Посилання позивача на порушення відповідачем процедури повідомлення суддів про час, місце та порядок денний зборів суддів, як на підставу визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення, а саме те, що інформація про час, місце та порядок денний зборів доведено до суддів менш ніж за 3 дні, суд не бере до уваги з підстав викладених нижче.

Суд встановив, що 09.09.2014 чотирнадцять суддів ознайомлені з розпорядженням голови Тернопільського окружного суду №5 "Про скликання зборів суддів" на 14 год. 30 хв. 11.09.2014, що підтверджується відповідними відмітками (підписами) на звороті розпорядження. Порушення відповідачем строків повідомлення про час, місце та порядок денний зборів суддів жодним чином не порушує права позивача на отримання інформації про дату, час, місце та порядок денний зборів та її участі у зборах суддів та жодним чином не впливає на прийняте рішення про висловлення недовіри керівнику апарату.

Судом також враховується, що зауважень зі сторони суддів про доведення інформації про час, місце та порядок денний зборів менш ніж за три дні не надходило, питання несвоєчасного повідомлення на зборах суддів 11.09.2014 не обговорювалось і на обговорення не ставилось.

Пунктом 5 ч.5 ст.115 Закону №2453-VI передбачено, що збори суддів місцевих та апеляційних судів здійснюють інші повноваження, передбачені цим Законом.

Порядок призначення на посаду та звільнення з посади керівника апарату суду визначаються положеннями Закону №2453-VI. Відповідно до ст.149 Закону №2453-VI організаційне забезпечення роботи суду здійснює його апарат, який очолює керівник апарату. Керівник апарату перебуває у трудових відносинах з судом, як роботодавцем, проте призначення на посаду та звільнення з посади здійснюється начальником відповідного територіального управління Державної судової адміністрації України за поданням голови суду. Відповідно до ст.149 Закону №2453-VI збори суддів можуть висловити недовіру керівнику апарату суду, що тягне за собою звільнення його з посади.

Таким чином, до повноважень зборів суддів відноситься, крім іншого, розгляд питання щодо висловлення недовіри керівнику апарату.

Відповідно до Указу Президента України від 16.05.2007 №417/2007 "Про кількісний склад суддів адміністративних судів" штатна чисельність суддів Тернопільського ОАС складає 16 суддів, що також відображено і у штатному розписі на 2014 рік.

На момент проведення зборів суддів 11.09.2014 у Тернопільському ОАС працювало 15 суддів, що не заперечується сторонами.

Згідно з протоколом зборів суддів №12 від 11.09.2014 та протоколом лічильної комісії №3, рішення Тернопільського ОАС від 11.09.2014 "Про висловлення недовіри керівнику апарату Тернопільського окружного адміністративного суду ОСОБА_5" прийнято 8 суддями, що є більшістю.

Таким чином, приймаючи рішення від 11.09.2014 "Про висловлення недовіри керівнику апарату Тернопільського окружного адміністративного суду ОСОБА_5" збори суддів Тернопільського ОАС реалізували своє безпосереднє право на висловлення недовіри керівнику апарату суду на підставі ч.2 ст.149 Закону України "Про судоустрій та статус суддів".

Відповідно до п.3.7 Регламенту у ході підготовки зборів голова суду (судді з числа тих, котрі ініціювали скликання) визначає порядок денний зборів та осіб, які відповідають за підготовку окремих питань.

Відповідно до п.3.11. Регламенту зборів суддів Тернопільського ОАС пропозиції щодо включення питань до порядку денного зборів можуть надаватися голові суду, який здійснює підготовку зборів, а також безпосередньо головуючому на зборах.

Згідно абз. 2, 3 п.3.13 Регламенту зборів суддів Тернопільського ОАС суду порядок денний і регламент роботи засідання затверджуються шляхом відкритого голосування.

Питання вважається включеним до порядку денного, якщо за нього проголосувала більшість суддів із числа присутніх на зборах.

Посилання позивача на порушення відповідачем порядку денного зборів суддів, а саме відсутність у порядку денному питання щодо висловлення недовіри керівнику апарату і як наслідок прийняття оскаржуваного рішення суд вважає безпідставним, оскільки питання "Про висловлення недовіри керівнику апарату ОСОБА_5." було включено до порядку денного в ході проведення зборів суддів 11.09.2014 в результаті проведеного голосування більшістю суддів із числа присутніх на зборах.

Суд враховує, що зазначаючи у порядку денному пунктом 5 - "Різне", збори суддів мають можливість вносити різні питання в порядок денний, в тому числі і питання про висловлення недовіри керівнику апарату Тернопільського окружного адміністративного суду.

При вирішенні питання про висловлення недовіри керівнику апарату Тернопільського окружного адміністративного суду, шляхом таємного голосування, участь у голосуванні взяли - 9 суддів: кількість голосів суддів, поданих за довіру до керівника апарату Тернопільського ОАС, включених до бюлетеня для голосування - 1; кількість суддів, які висловили недовіру керівнику апарату Тернопільського ОАС - 8.

Згідно з протоколом зборів суддів №12 від 11.09.2014 та протоколом №3 засідання лічильної комісії з підрахунку голосів та встановлення результатів таємного голосування щодо висловлення недовіри керівнику апарату Тернопільського окружного адміністративного суду ОСОБА_5, зборами суддів (більшістю - "8") прийнято рішення про висловлення недовіри керівнику апарату ОСОБА_5.

Позивач з рішенням №12 зборів суддів Тернопільського ОАС від 11.09.2014 "Про висловлення недовіри керівнику апарату Тернопільського окружного адміністративного суду ОСОБА_5" ознайомлена 11.09.2014.

Суд враховує, що Законом №2453-VI не передбачено і не визначено підстав та критеріїв висловлення недовіри керівнику апарату, тому суд відхиляє як необґрунтовані посилання позивача щодо відсутності зі сторони суддів підстав та мотивів недовіри керівнику апарату, як на підставу визнання протиправним і скасування оскаржуваного рішення.

Суд враховує, що згідно Закону №2453-VI, збори суддів наділені дискреційними повноваженнями щодо вирішення питання про висловлення недовіри керівнику апарату суду, тобто на власний розсуд визначати зміст рішення.

Крім того, суд приймає до уваги те, що позивач покинувши збори суддів 11.09.2014, самостійно позбавила себе права бути присутнім під час прийняття рішення та проведення голосування.

Аналізуючи фактичні обставини справи крізь призму вищезазначених норм законодавства, суд приходить до висновку, що оскаржуване позивачем рішення зборів суддів Тернопільського окружного адміністративного суду від 11.09.2014 №12 "Про висловлення недовіри керівнику апарату ОСОБА_5." прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб визначений законами України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а ч.2 ст.71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, відповідачем доведено, а судом не встановлено порушень чинного законодавства при прийнятті рішення зборів суддів Тернопільського ОАС "Про висловлення недовіри керівнику апарату ОСОБА_5." №12 від 11.09.2014 прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений законами України, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення. В той же час позовні вимоги позивача не є обґрунтованими, не підтверджені належними доказами, не відповідають вимогам чинного законодавства, а тому не належать до задоволення.

Керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 11, 24, 71, 86, 94, 104, 158-163, 186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 02 грудня 2014 року

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/

"Згідно з оригіналом" Суддя Д.Л. Фелонюк