ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
10 грудня 2014 року справа № 2а-2234/11/1370
м. Львів, вул. Чоловського, буд.2
16 год. 00 хв. зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Павлишин Ю.І.,
за участю:
представники сторін не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Державної автомобільної інспекції при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про визнання протиправними дій та скасування рішення, -
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (далі - ДАІ ГУ МВС України у Львівській області), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи Державної автомобільної інспекції при Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (далі - ВРЕР УДАІ ГУ МВС України у Львівській області), в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача та скасувати рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що реєстрація відповідачем на ім'я позивача транспортних засобів марки Mercedes-Benz 412D, 1998р.в., д.н.з. НОМЕР_1, Mercedes-Benz 210D, 1998 р.в., д.н.з. НОМЕР_2, Volkswagen LT46, 1999р.в., д.н.з.НОМЕР_3, Volkswagen LT46, 1998р.в., д.н.з. НОМЕР_4, Mercedes-Benz Sprinter312, 1999р.в., д.н.з. НОМЕР_5 є протиправною. Позивач зазначає, що він ніколи особисто не ввозив зазначені автомобілі на територію України, нікому не доручав права ввозити, розмитнювати та реєструвати в органах ДАІ вказані транспортні засоби. Державна реєстрація вказаних транспортних засобів на ім'я позивача відбулась без його відома та волі та без сплати податку з власників транспортних засобів, який є підставою державної реєстрації транспортного засобу.
Позивач у судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце проведення судового засідання. Проте, подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце проведення судового засідання. Проте, подав до суду клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника відповідача.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечила, хоча належним чином повідомлялась про дату, час і місце проведення судового засідання. Клопотань про розгляд справи без участі уповноваженого представника третьої особи до суду не надходило.
Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи в судовому засіданні без участі сторін, відповідно до ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглянув справу на основі наявних в матеріалах справи доказах.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю, з наступних підстав.
Суд встановив, що Львівський відділ реєстраційно-екзаменаційної роботи Управління ДАІ Головного УМВС України у Львівській області (далі - Львівський ВРЕР УДАІ ГУ МВС України у Львівській області) надав інформацію ДПА у Львівській області про фізичних осіб, якими протягом 2008 р.- 2010 р. здійснювалась перша реєстрація вантажних автомобілів в Україні та інформація про сплату податку по яких підлягає перевірці органами державної податкової служби. Серед зазначених фізичних осіб вказано і позивача.
Згідно з даними УДАІ ГУ МВС України у Львівській області на ім'я позивача зареєстровано транспортні засоби марки Mercedes-Benz 412D, 1998р.в., д.н.з. НОМЕР_1, Mercedes-Benz 210D, 1998 р.в., д.н.з. НОМЕР_2, Volkswagen LT46, 1999р.в., д.н.з.НОМЕР_3, Volkswagen LT46, 1998р.в., д.н.з. НОМЕР_4, Mercedes-Benz Sprinter312, 1999р.в., д.н.з. НОМЕР_5, що підтверджується листом УДАІ ГУ МВС України у Львівській області від 31.08.2010р. №9/2074.
Відповідно до листа ДПІ у Залізничному районі м.Львова від 29.10.2010р. №29413/9/19-023/1385 кошти з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в ОСОБА_1 до місцевого бюджету Залізничного району м.Львова не надходили.
Згідно з листом Залізничного РВ ЛМУ ГУ МВС України у Львівській області від 25.04.2014р. №16/14-1468 матеріали кримінальної справи №181-0062, порушеної за ознаками злочину, передбаченого ст.190 ч.4, ст.358 ч.ч.1,3 КК України, внесені в Єдиний реєстр досудових розслідувань за №12013150060001674. 05.08.2013р. матеріали досудового розслідування у кримінальному провадженні №12013150060001674 від 31.05.2013р. об'єднані з матеріалами досудового розслідування №12013150060001639 від 28.05.2013р. Досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні триває.
Суд встановив, що заява позивача про вчинення злочину, який полягає в протиправній реєстрації на його ім'я транспортних засобів марки Mercedes-Benz 412D, 1998р.в., д.н.з. НОМЕР_1, Mercedes-Benz 210D, 1998 р.в., д.н.з. НОМЕР_2, Volkswagen LT46, 1999р.в., д.н.з.НОМЕР_3, Volkswagen LT46, 1998р.в., д.н.з. НОМЕР_4, Mercedes-Benz Sprinter312, 1999р.в., д.н.з. НОМЕР_5 приєднана до матеріалів кримінального провадження №12013150060001639 від 28.05.2013р., що підтверджується листом Залізничного РВ ЛМУ ГУ МВС України у Львівській області від 15.04.2014р. №16/14-1142.
З пояснень позивача випливає, що він ніколи особисто не ввозив на територію України, не розмитнював та не реєстрував на своє ім'я транспортних засобів марки Mercedes-Benz 412D, 1998р.в., д.н.з. НОМЕР_1, Mercedes-Benz 210D, 1998 р.в., д.н.з. НОМЕР_2, Volkswagen LT46, 1999р.в., д.н.з.НОМЕР_3, Volkswagen LT46, 1998р.в., д.н.з. НОМЕР_4, Mercedes-Benz Sprinter312, 1999р.в., д.н.з. НОМЕР_5, жодних документів необхідних для вчинення державної реєстрації не підписував, податок не сплачував. Позивач зазначає, що про факт реєстрації на своє ім'я вказаного транспортного засобу він дізнався з позову ДПІ у Залізничному районі м.Львова до ОСОБА_1 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
З цих підстав, позивач вважає державну реєстрацію на своє ім'я транспортних засобів марки Mercedes-Benz 412D, 1998р.в., д.н.з. НОМЕР_1, Mercedes-Benz 210D, 1998 р.в., д.н.з. НОМЕР_2, Volkswagen LT46, 1999р.в., д.н.з.НОМЕР_3, Volkswagen LT46, 1998р.в., д.н.з. НОМЕР_4, Mercedes-Benz Sprinter312, 1999р.в., д.н.з. НОМЕР_5 протиправною.
У зв'язку з цим, звернувся до суду з вимогою про визнання протиправною державної реєстрації на ім'я ОСОБА_1 вказаних транспортних засобів.
При вирішенні спору по суті суд виходив з такого
Згідно з ч.2 ст.34 Закону України від 30.06.1998 року № 3353-ХІІ «Про дорожній рух» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) державна реєстрація і облік транспортних засобів здійснюються органами ДАІ МВС, а їх порядок установлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.3 Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388 (далі - Правила) державна реєстрація транспортних засобів здійснюється органами ДАІ МВС з метою контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортного засобу встановленим в Україні вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням вимог законодавства, що визначає порядок сплати податків, внесення інших обов'язкових платежів, використання транспортних засобів в умовах воєнного та надзвичайного стану, а також для забезпечення їх обліку та попередження протиправних дій щодо них.
Пунктом 8 Правил встановлено, що реєстрація транспортних засобів здійснюється, зокрема, на підставі документів, що посвідчують правомірність його придбання. Правомірність придбання транспортних засобів підтверджується документами, скріпленими підписом відповідної посадової особи і печаткою, виданими суб'єктами підприємницької діяльності, які реалізують транспортні засоби та видають довідки-рахунки, митними органами, судами, нотаріусами, органами соціального захисту населення, підприємствами-виробниками транспортних засобів та підрозділами ДАІ, а також угодами, укладеними на товарних біржах.
Реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків, а також внесення в установленому порядку платежів за огляд транспортних засобів, реєстрацію, перереєстрацію та зняття їх з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків. Реєстрація транспортних засобів скасовується в разі встановлення факту, що документи, які посвідчують особу власника, підтверджують правомірність придбання транспортного засобу або право на користування та розпорядження ним, є фіктивними чи підробленими. Реєстрація транспортного засобу також скасовується у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів його складових частин.
Відповідно до п.п. 8, 9 Правил ввезення транспортних засобів на територію України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 1994 року № 341 (чинних на час виникнення спірних відносин), усі транспортні засоби, що ввозяться на територію України, підлягають митному оформленню в порядку, встановленому чинним законодавством. Увезені в Україну транспортні засоби реєструються в органах ДАІ на підставі належним чином оформлених і виданих митними органами вантажних митних декларацій (для юридичних осіб), посвідчень про реєстрацію транспортних засобів (для громадян) або завірених митними органами довідок-рахунків (для юридичних осіб та громадян). У разі коли транспортні засоби експлуатувалися за межами України і були зареєстровані у відповідних органах іноземної держави, обов'язковим є подання до органів ДАІ реєстраційних документів цієї держави.
Згідно з пунктом 30 Правил транспортні засоби (складові частини, що мають ідентифікаційні номери), ввезені в Україну фізичними особами, підлягають реєстрації на підставі заяв власників і виданих митними органами посвідчень на їх реєстрацію в підрозділах ДАІ із зазначенням відомостей про сплату мита, заборону відчуження, дати зворотного вивезення.
Відповідно до пункту 41 Правил зняття з обліку транспортних засобів здійснюється після їх огляду в підрозділі ДАІ на підставі заяви власника з поданням документа, що посвідчує його особу.
У разі виявлення транспортного засобу, зареєстрованого в підрозділі ДАІ, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або такого, що розшукується правоохоронними органами України в зв'язку з угоном чи крадіжкою, працівники підрозділу ДАІ в установленому порядку оформляють відповідні документи, знімають незаконно зареєстрований транспортний засіб з обліку з внесенням відмітки про це до свідоцтва про реєстрацію та вилученням номерних знаків і передають усі матеріали до відповідних органів внутрішніх справ для подальшого проведення розслідування. Такий транспортний засіб поміщається на майданчику для затриманого транспорту. Якщо виявлено підроблення митних документів, їх ксерокопії з відповідним поясненням надсилаються до митного органу, у зоні діяльності якого постійно або тимчасово проживає особа, за якою було зареєстровано транспортний засіб.
На підставі системного аналізу зазначених норм права, суд дійшов висновку, що всі транспортні засоби, які ввозяться на територію України, підлягають митному оформленню в порядку, встановленому чинним законодавством. Здійснюючи державну реєстрацію транспортних засобів, ввезених із-за кордону, органи ДАІ МВС наділені повноваженнями щодо перевірки сплати мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів. При цьому наявність документів про внесення зазначених платежів є обов'язковою умовою реєстрації таких транспортних засобів в органах ДАІ.
У разі відсутності відомостей про сплату мита та інших податків (зборів), передбачених законодавством при імпорті автомобілів, або встановлення факту, що документи, які підтверджують їх сплату, є фіктивними чи підробленими, органи ДАІ відмовляють у реєстрації транспортного засобу, а якщо такий факт встановлено в період експлуатації автомобіля після його реєстрації, відповідно до пункту 8 Правил скасовують реєстрацію незалежно від того, хто є власником автомобіля - особа, що придбала за кордоном та ввезла в Україну цей транспортний засіб, чи інша особа, яка набула право власності на нього в подальшому.
Суд зазначає, що безумовною підставою для першої реєстрації транспортного засобу є сплата відповідного податку, і такий податок сплачується до реєстрації, а не після, а загалом такий повинен бути сплачений і надійти до відповідного бюджету.
Таким чином, встановлення факту несплати податку з власників транспортних засобів, самохідних машин та механізмів при першій реєстрації транспортного засобу є підставою для скасування такої державної реєстрації. Вказана позиція суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 22.10.2013р., яка відповідно до ст.244-2 КАС України є обов'язковою для всіх судів України, які зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Як випливає з листа ДПІ у Залізничному районі м.Львова від 29.10.2010р. №29413/9/19-023/1385 кошти з податку з власників наземних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в ОСОБА_1 до місцевого бюджету Залізничного району м.Львова не надходили.
Суд зазначає, що сам факт вчинення реєстраційної дії на ім'я ОСОБА_1 не може бути беззаперечним доказом правомірного оформлення такої державної реєстрації транспортних засобів, враховуючи, що платіжний документ не знайдено, а кошти до бюджету фактично не надійшли.
З огляду на наведене, суд вважає протиправною та такою, що підлягає скасуванню, державну реєстрацію на ім'я позивача транспортних засобів марки Mercedes-Benz 412D, 1998р.в., д.н.з. НОМЕР_1, Mercedes-Benz 210D, 1998 р.в., д.н.з. НОМЕР_2, Volkswagen LT46, 1999р.в., д.н.з.НОМЕР_3, Volkswagen LT46, 1998р.в., д.н.з. НОМЕР_4, Mercedes-Benz Sprinter312, 1999р.в., д.н.з. НОМЕР_5.
Оцінюючи клопотання позивача про поновлення строку звернення з адміністративним позовом суд зазначає таке.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи вбачається, що позивач дізнався про реєстрацію на його ім'я транспортних засобів марки Mercedes-Benz 412D, 1998р.в., д.н.з. НОМЕР_1, Mercedes-Benz 210D, 1998 р.в., д.н.з. НОМЕР_2, Volkswagen LT46, 1999р.в., д.н.з.НОМЕР_3, Volkswagen LT46, 1998р.в., д.н.з. НОМЕР_4, Mercedes-Benz Sprinter312, 1999р.в., д.н.з. НОМЕР_5 з ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 26.11.2010р. у справі за позовом ДПІ у Залізному районі м.Львова до ОСОБА_1 про стягнення податку з власників транспортних засобів, самохідних машин і механізмів.
Зі штампу на позовній заяві випливає, що така подана до суду 28.02.2011р., тобто в межах строку, передбаченого ч.2 ст.99 КАС України.
З огляду на наведене, суд вважає, що відсутні підстави для визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 3,40грн. з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію на ім'я ОСОБА_1 транспортного засобу марки Mercedes-Benz 412D, 1998р.в., д.н.з. НОМЕР_1, здійснену 27.06.2009р.
3. Визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію на ім'я ОСОБА_1 транспортного засобу марки Mercedes-Benz 210D, 1998 р.в., д.н.з. НОМЕР_2, здійснену 27.06.2009р.
4. Визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію на ім'я ОСОБА_1 транспортного засобу марки Volkswagen LT46, 1999р.в., д.н.з.НОМЕР_3, здійснену 13.06.2009р.
5. Визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію на ім'я ОСОБА_1 транспортного засобу марки Volkswagen LT46, 1998р.в., д.н.з. НОМЕР_4, здійснену 08.07.2009р.
6. Визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію на ім'я ОСОБА_1 транспортного засобу марки Mercedes-Benz Sprinter312, 1999р.в., д.н.з. НОМЕР_5, здійснену 12.02.2008р.
7. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови суду складений та підписаний12.12.2014р.
Суддя А.Г. Гулик