Справа № 603/871/14-п
Провадження № 3/603/316/2014
"02" грудня 2014 р. м. Монастириська
Суддя Монастириського районного суду Тернопільської області Гудкова Ю. Г. , розглянувши матеріали, які надійшли з ВДАІ з обслуговування Монастириського району в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, не працює,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
До Монастириського району в Тернопільській області після доопрацювання направлено на адресу суду матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.
Як убачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії АБ2 №970799 від 04.09.2014 року, ОСОБА_1 04.09.2014 року о 07 год. 20 хв. по вул. Центральній у м.Нижнів Тлумацького району Івано-Франківської області керував транспортним засобом марки «Тойота Корола», державний номерний знак НОМЕР_1, з явними ознаками алкогольного сп»яніння, а саме різкий запах алкоголю з рота, тремтіння пальців рук, почервоніння обличчя. На вимогу працівників міліції пройти в установленому порядку медичне освідчення для визначення стану сп»яніння водій відмовився в присутності свідків, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху.
ОСОБА_1 у судовому засіданні своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, не визнав повністю та суду пояснив, що інспектором ДАІ не додержано вимог Інструкції «Про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», оскільки на місці зупинки йому не було запропоновано пройти огляд на виявлення стану алкогольного чи іншого сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, а в порушення встановленого порядку одразу ж запропоновано проїхати для проведення медичного огляду в заклад охорони здоров'я, про що він і зазначив у протоколі про адміністративне правопорушення. Також посилається на те, що на місці зупинки свідки були відсутні.
Ознайомившись із матеріалами справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1, суд приходить до переконання, що провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно нього слід закрити, виходячи із наступного.
Із пояснень ОСОБА_1 в судовому засіданні слідує, що на місці зупинки йому не пропонувалось пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою технічних засобів, як передбачено ст.266 КУпАП, а відразу запропоновано пройти медичний огляд на стан сп'яніння у закладі охорони здоров'я.
У матеріалах справи про адміністративне правопорушення наявні лише письмові пояснення одного із свідків, що зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення, про те, що у його присутності водій ОСОБА_1 відмовився від проведення медичного огляду для визначення стану сп»яніння.
У зв»язку із зазначеним недоліком, з метою підтвердження чи спростування пояснень ОСОБА_1, даних ним у судовому засіданні, постановою Монастириського районного суду Тернопільської області від 09.10.2014 року матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП повернуто для скерування у відділення ДАІ з обслуговування Тлумацького району і Івано-Франківській області для належного оформлення.
Однак, постанова суду не виконана, матеріали справи повернуто без доопрацювання, з посиланням на неможливість отримання пояснення другого свідка події.
Згідно з ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП наступає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Так, згідно п. 1.6 та п. 1.7 Інструкції про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України 09.09.2009 №400/666, огляд проводиться: уповноваженою особою Державтоінспекції МВС на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом. У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на ознаки алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння) на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного уповноваженою особою Державтоінспекції МВС, огляд на стан сп'яніння проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на проведення такого огляду відповідно до статті 266 КУпАП України.
Відповідно ж до вимог ч. 2 ст.266 КУпАП України огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів працівником міліції у присутності двох свідків.
Розділом 2 (п.п.2-1 -2.12) зазначеної Інструкції детально регламентовано порядок проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння уповноваженою особою Державтоінспекції МВС і оформлення його результатів. У тому числі, пунктом 2.6 передбачено, що огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків. Не можуть бути залучені як свідки працівники міліції або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.
Із протоколу про адміністративне правопорушення серії АБ2 №970799 від 04.09.2014 року, який є основним джерелом доказів у справі про адміністративне правопорушення, вбачається, що інспектором не зазначено про те, що ОСОБА_1 пропонувалось пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки із використанням спеціальних технічних засобів.
Таким чином, під час складання протоколу про адміністративне правопорушення працівником ДАІ були порушені вимоги п.1.6 та п.1.7 вищевикладеної Інструкції та ч. 2 ст. 266 КУпАП, а тому відсутні докази того, що ОСОБА_1 відмовився від запропонованого йому проходження медичного огляду у встановленому законом порядку.
Отже, судом не установлено того, що на місці зупинки було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу, зазначеного у Переліку технічних засобів, що використовуються в підрозділах Державтоінспекції МВС для виявлення та фіксування порушень правил дорожнього руху.
Крім цього, інспектором не виконано вимоги п.4.2 Інструкції з оформлення працівниками Державтоінспекції МВС матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26.02.2009 року №77 із змінами і доповненням, згідно якої до протоколу про адміністративні правопорушення долучаються: письмові пояснення свідків правопорушення, у разі їх наявності. У разі оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.4 ст.122, ч.3 ст.123, ч.ч.1-4 ст.130 КУпАП, наявність свідків є обов»язковою (при цьому не допускається залучення у якості свідків працівників міліції).
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, і ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, тощо.
Наявні у матеріалах справи письмові пояснення свідка ОСОБА_2 про те, що був присутнім, коли ОСОБА_1 відмовився пройти медичний огляд для визначення степеня алкогольного сп»яніння, не можуть бути покладені в основу доведеності вини останнього у вчиненні інкримінованого правопорушення.
Таким чином, в матеріалах справи відсутні, а судом не здобуті достатні належні та допустимі докази на підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до вимог п.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі відсутності складу правопорушення.
Враховуючи викладене, а також те, що в силу принципу презумпції невинуватості всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості, суд вважає, що провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КпАП слід закрити, за відсутності у його діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.130, 247, 251, 266, 283, 284 КУпАП, -
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП - закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Тернопільської області через Монастириський районний суд Тернопільської області.
Суддя:
ОСОБА_3