Постанова від 09.12.2014 по справі 215/6972/14-а

№ 215/6972/14-а

2-а/215/142/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.12.2014 року м. Кривий Ріг

Суддя Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Тарасенко О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

20.11.2014 р. позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області. В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що з 25.02.2009 року Управлінням Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 відсотків заробітної плати. У вересні 2014 року позивач дізналась, що при призначенні пенсії державного службовця відповідачем не було враховано нарахованих та виплачених сум: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, компенсації за невикористану відпустку, грошової винагороди державним службовцям, індексація. Після одержання від Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області довідок від 04.06.2014 року №11-149, 11-150, які містять інформацію про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класовий чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про держану службу», в які були включені колонки з сумами преміальних винагород, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та інших виплат, на які нараховувались страхові внески (єдиний соціальний внесок) на загальнообов'язкове державне соціальне (пенсійне) страхування, позивач звернулась до відповідача з заявою від 07.10.2014 року про перерахунок пенсії державного службовця з моменту призначення пенсії з урахуванням інших виплат на які нараховувались страхові внески (єдиний соціальний внесок) на загальнообов'язкове державне пенсійне (соціальне) страхування. 29.10.2014 року позивач отримала відповідь від Управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу № 8571/05/29 про відмову рахувати інші виплати для обчислення пенсії за нормами Закону України «Про державну службу», так як не має законних підстав. Такі дії відповідача позивач вважає протиправними та такими, що порушують її права на більший розмір пенсії. Тому позивач просить суд визнати незаконними дії про відмову управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в перерахунку їй пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, компенсації за невикористану відпустку, грошової винагороди державним службовцям, індексації, відповідно до довідок від 04.06.2014 року № 11-149, № 11-150, зобов'язати відповідача здійснити з 07.10.2014 року перерахунок та виплату їй пенсії в розмірі 90 відсотків від заробітної плати, відповідно до законодавства, яке діяло на момент виходу на пенсію з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, компенсації за невикористану відпустку, грошової винагороди державним службовцям, індексації, які враховуються при обчислені пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на час призначення їй пенсії та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області врахувати усі види оплати праці, на які нараховується збір (єдиний внесок) на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (соціальне) страхування, включаючи суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, компенсації за невикористану відпустку, грошової винагороди державним службовцям, індексації, як складові заробітної плати з якої проводиться нарахування їй пенсії при виникненні права на перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства України.

Відповідач надав до суду письмові заперечення, відповідно до яких матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати у розумінні ч.2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу», а сам факт утримання із суми допомоги внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Згідно ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 25.02.2009 року управлінням Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області була призначена та виплачується до теперішнього часу пенсія як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 відсотків заробітної плати.

07 жовтня 2014 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідок про заробітну плату № 11-149, 11-150 від 04.06.2014 року, видангих Державною фінансовою інспекцією в Дніпропетровській області з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, компенсації за невикористану відпустку, грошової винагороди державним службовцям, індексаці заробітної плати.

29.10.2014 року позивач отримала відповідь від Управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу № 8571/05/29 про відмову в перерахунку пенсії з посиланням на ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу».

Частиною 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а отже зазначені суми є частиною заробітної плати позивача.

Відповідно до ч.6 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Частиною 5 статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) визначено, що за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Частиною 2 ст. 35 ЗУ «Про державну службу» встановлено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 встановлено, що керівникам надано право, в межах встановленого фонду оплати праці, надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу на оздоровлення в розмірі середньомісячної заробітної плати. Враховуючи, що джерелом виплати матеріальної допомоги на оздоровлення є фонд заробітної плати, то матеріальна допомога, яка виплачувалася відповідно до ст. 35 ЗУ «Про державну службу» і з якої нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є складовою частиною фонду заробітної плати, а тому являється об'єктом для призначення і перерахунку пенсії відповідно до ст. 37 вказаного закону.

Відповідно до п.1 ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати, з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Частиною 1 ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу, сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхову внески до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва» визнано такими, що втратили чинність п.п. 1, 1.2 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за № 1161/15852», форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу». При цьому, постановою затверджено нову форму довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», в якій передбачена графа як «інші виплати», до якої включається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, грошові винагороди, індексація та інші надбавки, на які нараховані були страхові внески.

Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. Грошова винагорода згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №212 є складовою заробітної плати. На зазначені суми нараховуються страхові внески (єдиний соціальний внесок) за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (соціальне) страхування, що відображено у наданні до Пенсійного фонду довідки форми 15-1.

Таким чином, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, компенсація за невикористану відпустку, грошові винагороди державним службовцям, а також суми індексації входять до системи оплати праці державного службовця.

З наданої довідки №11-149 від 04.06.2014 року вбачається, що за період з 01 лютого 2007 року по 31 січня 2009 року позивачу були виплачені наступні інші виплати: матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, компенсація за невикористану відпустку, грошові винагороди державним службовцям, та індексація грошових доходів, але відповідачем при призначенні пенсії «інші виплати» враховані не були.

Відповідно до ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані і підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 71, 159, 161-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольни.

Визнати незаконними дії про відмову управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в перерахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, компенсації за невикористану відпустку, грошової винагороди державним службовцям, індексації, відповідно до довідок від 04.06.2014 року № 11-149, № 11-150.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області здійснити з 07.10.2014 року перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90 відсотків від заробітної плати, відповідно до законодавства, яке діяло на момент виходу на пенсію ОСОБА_2 з урахуванням сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, компенсації за невикористану відпустку, грошової винагороди державним службовцям, індексації, які враховуються при обчислені пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії ОСОБА_2.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області врахувати усі види оплати праці, на які нараховується збір (єдиний внесок) на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (соціальне) страхування, включаючи суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, компенсації за невикористану відпустку, грошової винагороди державним службовцям, індексації, як складові заробітної плати з якої проводиться нарахування пенсії ОСОБА_2, при виникненні права на перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства України.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Тернівський районний суд м. Кривого Рогу шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: