Справа № 127/24827/14-а
Провадження № 2-а/127/922/14
08.12.2014 м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Романюк Л.Ф. розглянувши у скороченому провадженні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії, -
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшов позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії щодо призначення пенсії.
Позов мотивований тим, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 16.01.1987 року був прийнятий на роботу на підприємство 732 військовий завод м. Вінниці (нині Державне підприємство « 732 Вінницький ремонтний завод») маляром ( у шкідливих умовах) 3 розряду (наказ № 15 від 16.01.1987 року). Наказом № 2 від 02.01.1990 року був переведений на дільницю по виготовленю товарів народного вжитку маляром по фарбуванню нітрофарбами по 3 - му розряду. Наказом № 227 від 17.08.1993 року був звільнений з роботи за власним бажанням відповідно до ст.38 КЗпП України. 25.07.2014 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно Списку №2 відповідно до пункту „б" ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення"- право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком N2 незалежно від місця останньої роботи мають: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.
Позивач вказує, що в період з 16.01.1987 року по 17.08.1993 року (6р. 7міс. 1день.) він працював маляром зі шкідливими умовами праці з повним робочим днем на Державному підприємстві « 732 Вінницький ремонтний завод». Позивач досягнув 55-ти років в 2012 році, його страховий стаж становить понад 37 років. Половина стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, яка передбачає призначення пенсії на пільгових умовах із зменшенням віку, становить 6 років 3 місяці, ОСОБА_1 працював із шкідливими умовами праці 6 років 7 місяців 1 день.
Позивач зазначає, що з метою підтвердження пільгового стажу роботу крім обов'язкових документів, в тому числі трудової книжки, він надав довідку про особливий характер роботи за № 181 від 21.10.2014 року, яка видана ДП « 45 Експерементальний механічний завод», згідно якої ОСОБА_1 працював з 16.01.1987 року по 17.08.1993 року на посаді маляра, зайнятого на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу.
06.11.2014 року витягом з протоколу комісії №28 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу, відмову відповідач мотивував тим, що відповідно до Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року, якщо атестація з 21.08.1992 року не проводилась, чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. Таким чином, період роботи з 10.08.1992 року(в даному випадку, з 10.08.1992 року по 31.08.1992 року - відпустка без збереження заробітної плати, згідно довідки № 122 від 21.10.2014 року) по 17.08.1993 рік не зараховано до пільгового стажу за Списком № 2. Відповідно, стаж роботи за Списком № 2 на даному підприємстві становить 5 років 6 місяців 24 дні.
ОСОБА_1 вважає, що не проведення атестації на підприємстві, на якому він працював, на його думку не може бути підставою для відмови в призначенні пенсії на пільгових умовах, адже атестація робочого місця не була проведена не з вини працівників, в тому числі і не з його вини. Атестація робочих місць проводиться згідно Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442, ч. 4 якого передбачено, що атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначається наказом по підприємству, організації в строки, передбачені колективним договором. Відповідальність за своєчасне, якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Таким чином, позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача.
На адресу суду надійшло заперечення відповідача, в якому він просить суд відмовити в задоволенні позову, у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу, тому управлінням правомірно відмовлено заявнику у призначенні пенсії за віком по Списку №2.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем обставини, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення вимог позову виходячи з наступного.
Згідно витягу з протоколу № 28 від 06.11.2014 року відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу. (а.с.19-20).
Як вбачається за наданої позивачем трудової книжки та архівної довідки №122 від 10.2014року ОСОБА_1 дійсно працював на 732 військовому заводі м. Вінниці, нині Державне підприємство « 732 Вінницький ремонтний завод» з 16.01.1987 року по 17.08.1993 рік (а.с. 8-13,15).
Відповідно до довідки № 181 від 21.10.2014 року, яка видана ДП « 45 Експерементальний механічний завод», ОСОБА_1 працював з 16.01.1987 року по 17.08.1993 рік на посаді маляра, зайнятого на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу (а.с. 14).
Відповідно до статті 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Суд, бере до уваги, що ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно наказу Міністерства праці та соціальної політики №383 від 18.11.2005 року "Про затвердження порядку застосування Списків №1 та №2 виробництв робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Відповідно до п.п.23-24 вказаного Порядку документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою. Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про період роботи, які внесені в довідки на підставі документів.
Згідно ст.44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 визначено перелік документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються до органу Пенсійного фонду України.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Відповідно до ст. 116 Конституції України, Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення внутрішньої і зовнішньої політики держави, виконання Конституції України і законів, актів Президента України.
Як встановлено ст. 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
У відповідності зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає, зокрема, право на забезпечення їх у старості. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Як передбачено ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні судом перевірено: чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 69, 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободі в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, суд враховуючи вищезазначене дійшов висновку про неправомірність дій Управління пенсійного фонду України у м. Вінниці.
Відповідно до п.1, 2 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ № 442 від 01.08.1992 року атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих та на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Частиною другою п. 4 зазначеного Порядку встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Вищий адміністративний суд України в інформаційному листі від 14.08.2008 року за № 1406/13-08 «Про практику застосування законодавства з питань пенсійного забезпечення» звернув увагу на те, що в питаннях розгляду спорів щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах суд бере до уваги, що атестація робочих місць за умови праці - це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально - економічних факторів, що впливають на здоров'я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності.
Враховуючи встановлені судом факти, суд вбачає неправомірні дії з боку Пенсійного фонду України у м. Вінниці, яке діяло в порушення норм чинного законодавства, зокрема, ч. 2 ст. 19 Конституції України, в якій зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а отже в бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо відмови у призначенні пенсії позивачу є порушенням чинного законодавства.
Таким чином суд вважає, за необхідне визнати неправомірним рішення комісії Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії згідно Списку №2 ЗУ „Про пенсійне забезпечення". Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці призначити та виплачувати ОСОБА_1 з 25.07.2014 року пенсію згідно Списку №2 Закону України „Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати понесені позивачем підлягають обов'язковому стягненню органами Державної казначейської служби України із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 13, 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", Порядком застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 15 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N1566/11846, ст.ст. 9, 11, 70, 71, 79, 86, 158, 159, 183-2, КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці № 28 від 06.11.2014 року щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії згідно Списку №2 ЗУ „Про пенсійне забезпечення".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 Закону України „ Про пенсійне забезпечення "з 25.07.2014 року.
Присудити на користь ОСОБА_1 витрати у розмірі 73 грн.08 коп. (судовий збір), та 600 (шістсот гривень) правової допомоги, які підлягають обов'язковому стягненню органами Державної казначейської служби України із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці.
Постанова суду може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її отримання через Вінницький міський суд Вінницької області до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Суддя: