Справа № 146/102/14-а
"04" грудня 2014 р. Томашпільський районний суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Семко Г.В.,
при секретарі Козачук Н.П.,
розглянувши на відкритому судовому засіданні подання старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області про зміну способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі № 2-а-146/6/14, -
У листопаді 2014 року відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області було подано подання про зміну способу і порядку виконання судового рішення, в якому вказано, що в них на виконанні знаходиться виконавчий лист № 2-а/146/6/14 від 10.10.2014 р. яким зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Томашпільської районної державної адміністрації здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, з червня 2011 року до досягнення дитиною трирічного віку - у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років з урахуванням проведених виплат. Постановою державного виконавця виконавчої служби 30.10.2014 р. відкрито виконавче провадження по примусовому виконанню виконавчого листа № 2-а/146/6/14 від 10.10.2014 р.
У поданні також вказано, що до відділу примусового виконання рішень надійшов лист управління праці та соціального захисту населення Томашпільської РДА, де повідомляється, що управлінням рішення суду виконано частково, здійснено перерахунок за період згідно рішення суду та нараховано борг в сумі 16201,46 гривень, який буде виплачено при наявності коштів.
Оскільки, виплата буде проведена після надання фінансування, так як ст. 95 Конституції України передбачено, що виключно Законом «Про державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Таким чином рішення суду залишається невиконаним.
В судове засідання старший державний виконавець відділу примусового виконання рішень ОСОБА_2 не з'явилася, однак згідно вимог, що містяться в поданні просить розглянути подання за відсутності їх представника.
Представник управління праці та соціального захисту населення Томашпільської РДА в судове засідання не з'явився, однак направив на адресу суду заяву згідно якої справу за поданням державного виконавця просить розглянути без участі їх представника, в поданні просить відмовити.
ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, направила на адресу суду заяву згідно якої справу просить розгляну без її участі, подання просить задоволити.
Суд, вивчивши матеріали справи, прийшов до наступного.
Судом встановлено, що постановою про відкриття виконавчого провадження ВП № 45257305 від 30 жовтня 2014 року було відкрите виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2-а/146/6/14, яким зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Томашпільської районної державної адміністрації здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, з червня 2011 року до досягнення дитиною трирічного віку - у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років з урахуванням проведених виплат. (а.с.3)
Відповідно до ст. 36 Закону України "Про виконавче провадження" та ч.1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Відповідно до статей 21, 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю. Установивши, що відповідачі порушили норми права, які регулюють спірні відносини, адміністративний суд повинен визнати такі дії протиправними і зобов'язати відповідачів здійснити нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.
Такої вимоги як «стягнути з суб'єкта владних повноважень грошові кошти» диспозиція статті не передбачає.
Дана правова позиція викладена також в листі Вищого адміністративного суду України від 13.06.2012 року № 1483/12/13-12, відповідно до якої відповідно статтями 21, 105, 162 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов'язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконним рішенням, дією чи бездіяльністю.
Встановивши, що відповідачі порушили норми права, які регулюють спірні відносини, адміністративний суд повинен визнати такі дії протиправними і зобов'язати відповідачів здійснити нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум із відповідача.
Це правило підлягає застосуванню під час вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Відповідно до приписів ч.1 ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Отже, положеннями вищевказаної норми встановлено певний перелік обставин, що можуть бути підставою для зміни способу і порядку виконання рішення суду. Підставою для застосування правил ст.263 КАС України є обставини, що перешкоджають належним чином виконати судове рішення в адміністративній справі - ускладнюють його виконання або роблять неможливим.
Приписами ст. 263 КАС України передбачено зміну способу чи встановлення способу виконання саме резолютивної частини рішення, яка містить висновки по суті позовних вимог.
Таким чином, для встановлення способу чи порядку виконання судового рішення обставиною, що перешкоджає його виконанню, є не визначення способу та порядку його виконання, а тому суд не може змінювати змісту резолютивної частини судового рішення.
В поданій до суду заяві державний виконавець просить змінити спосіб виконання судового рішення шляхом зміни покладеного обов'язку щодо зобов'язання на стягнення.
Отже, викладені в заяві вимоги стосуються вчинення відповідних дій, які у випадку їх задоволення, можуть істотно змінити зміст резолютивної частини судового рішення, що у відповідності з діючим законодавством є недопустимим.
Відтак, зазначені в заяві вимоги не можуть бути обставинами, що є підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення.
Крім того, встановлено, що згідно довідки управління праці та соціального захисту населення Томашпільської РДА управління не може виконати рішення Томашпільського районного суду в повному обсязі .Вказано, що виконання судового рішення можливе лише у разі наявності відповідних рахунків, на яких обліковуються бюджетні призначення на виконання рішення суду (а.с.4)
Тобто зазначене вище судове рішення, що містить зобов'язальну норму стосовно здійснення перерахунку допомоги по догляду за дитиною, було виконано управлінням праці та соціального захисту населення Томашпільської РДА..
Визначальним фактором при вчиненні заміни способу та порядку виконання судового рішення є винятковість цих випадків та їх об'єктивний вплив на виконання судового рішення.
Підставою для заміни способу і порядку виконання судового рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим судом способом.
Реалізація особою права, яке пов'язане з отриманням бюджетних коштів, котра базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тому така причина невиконання зобов'язань, судом не може прийматися до уваги. Крім того, Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень та "Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного або місцевих бюджетів або боржників", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845, встановлено механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників - державних підприємств, установ та організацій, яким не передбачено стягнення коштів з вказаних боржників шляхом звернення стягувача або державного виконавця до суду із заявою або, відповідно, з поданням про зміну способу і порядку виконання рішень.
Разом з тим, у справі «Кечко проти України» Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань
З урахуванням наведеного, суд оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини не вбачає можливості змінити спосіб або порядок виконання рішення суду на той, який пропонується у заяві відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області, а тому заява задоволенню не підлягає. Керуючись ст. ст. 160, 165, 263 КАС України, суд,-
У задоволенні подання старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області ОСОБА_2М про зміну способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі № 2-а/146/6/14 відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду на протязі п'яти днів з дня її проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні у той же строк з дня отримання її копії.
Суддя: Г.В. Семко