Справа № 815/6876/14
05 грудня 2014 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Марин П.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до відділу Державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві про визнання протиправними дій та скасування постанови від 28.10.2014 року, зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до відділу Державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві про визнання протиправними дій державного виконавця ВДВС Соломянського РУЮ у м. Києві Гресь Т.О. щодо винесення постанови від 28.10.2014 року про відмову у відкритті виконавчого провадження та скасування постанови від 28.10.2014 року про відмову у відкритті виконавчого провадження, зобов'язання вчинити певні дії.
З тексту позовної заяви вбачається, що 28.10.2014 року головним державним виконавцем відділу Державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві Гресь Тетяною Олександрівною прийнято постанову про відмову у відкритті виконавчого провадження (відмову у прийнятті до провадження виконавчого документу) ВП №45239414, якою відмовлено в прийнятті до провадження виконавчого документа та у відкритті виконавчого провадження з примусового виконання ухвали Приморського районного суду м. Одеси від 09.10.20214 року по справі №522/13061/14-ц.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Частиною 2 ст. 4 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідно ст. 181 КАС України, предметом оскарження можуть бути рішення, дії чи бездіяльність державної виконавчої служби (державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби), що стосуються прав, свобод чи інтересів учасників виконавчого провадження та осіб, які залучаються до проведення виконавчих дій. Такі рішення, дії чи бездіяльність можуть бути прийняті (вчинені, допущені) при виконанні будь-яких виконавчих документів.
Відповідно до ст.ст.383, 384 Цивільного процесуального кодексу України, який набрав чинності 1 вересня 2005 р., учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією чи бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи. Скарга подається до суду, який видав виконавчий документ.
Положеннями ч. 4 ст. 82 Закону України «Про виконавче провадження»№ 606-XIV від 21.04.1999 року передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
З урахуванням викладеного та приймаючи до уваги те, ОСОБА_1, який є стороною (стягувачем) у виконавчому провадженні по цивільній справі №522/13061/14-ц, оскаржує постанову державного виконавця відділу Державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві Гресь Тетяни Олександрівни щодо відмови у примусовому виконанні рішення районного суду, суд вважає, що дану справу належить розглядати в порядку цивільного судочинства.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Виходячи з вищенаведеного, зазначені позовні вимоги не можуть бути предметом розгляду в адміністративній справі та розглядатись у порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Зазначена обставина згідно п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.
На підставі наведеного та керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до відділу Державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві про визнання протиправними дій та скасування постанови від 28.10.2014 року, зобов'язання вчинити певні дії.
Позов з усіма доданими до нього матеріалами повернути позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в порядку ч. 3 ст. 186 КАС України.
Суддя П.П.Марин