Постанова від 05.12.2014 по справі 154/3347/14-а

Копія

154/3347/14-а

2-а/154/77/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2014 року суддя Володимир-Волинського міського суду Волинської області Каліщук А.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі про обов»язок вчинити певні дії на захист порушених прав, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі про перерахунок та виплату призначеної пенсії як державному службовцю. В обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що отримує пенсію за віком, як державний службовець з 01.04.2009 року. Пенсія обчислена із заробітку, визначеного на підставі довідки №203 від 01.04.2009 р. про заробітну плату за 24 місяці роботи.

Дана довідка була надана за формою встановленою постановою правління ПФУ «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 року19-11. До довідки був включений посадовий оклад, надбавки на ранг, вислугу років, середньомісячної суми надбавки за високі досягнення в праці, щомісячних премій та премій до державних, професійних свят. Зазначення інших складових заробітної плати, зокрема, сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати формою довідки не було передбачено.

Зазначає, що відповідно до постанови адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року, дана довідка є такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, щодо не включення до складу заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством. У зв'язку з чим, до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії були внесені зміни постановою управління ПФУ від 14.02.2011 року та в цій довідці передбачено надання інформації про розмір інших виплат, які враховуються при обчисленні пенсій та з яких сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У зв'язку з цим, 13.10.2014 р. позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, надавши до заяви довідку про складові заробітної плати, із заначенням виплат, які не були включені в раніше ваидані довідки. 16.10.2014 р. отримала відмову у проведенні перерахунку пенсії

Дане рішення вважає не правомірним та таким що не відповідає діючому законодавству, порушує її конституційне право на пенсійне забезпечення в розмірі відповідному заробітної плати та стажу

Просить суд зобов'язати управління Пенсійного фонду в м. Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі здійснити їй перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю з дня призначення пенсії, з урахуванням всіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок), включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування пенсії.

Ухвалою суду позовну заяву в частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити обчислення розміру пенсії та її виплат, як державному службовцю, з дня її призначення, тобто з 01.09.2009 р. і по 18.05.2014 р., в розмірі 90% заробітної плати, з урахуванням всіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування пенсії залишено без розгляду.

Представник відповідача подав суду заперечення в якому просив відмовити у задоволенні позову, оскільки матеріальна допомога та індексація заробітної плати не є складовою частиною заробітної плати, а тому відсутні підстави для перерахунку позивачу пенсії.

Дослідивши повідомлені позивачем та представником відповідача обставини, а також оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає до задоволення частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач з 01.04.2009 р. отримує пенсію за віком, як державний службовець, призначену відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу".

13.10.2014 року позивач звернулась із заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі ( далі відповідач) про перерахунок пенсії за віком, призначеної відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", із врахуванням складових заробітної плати, згідно поданих довідок про заробітну плату.

Як вбачається з листа відповідача від 16.10.2014 року, позивачу було відмовлено в проведенні такого перерахунку та повідомлено, що при призначенні пенсії враховано 24 календарні місяці виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, тобто з 01.04.2007 р. по 31.03.2009 р. Матеріальна допомога та індексація заробітної плати не є складовою частиною заробітної плати, а тому не повинні враховуватись до складу заробітної плати при призначені пенсії.

Проте така відмова відповідача не грунтується на вимогах закону і є неправомірною з огляду на таке.

Так, ст. 37 Закону України "Про державну службу України" визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенси не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до ст. 37-1 вказаного Закону, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці", заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частинами 2, 6 ст. 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлено постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону № 3723-ХІІ мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV "Про внесення змін до Закону № 3723-ХІІ".

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІУ "Про внесення змін до Закону №3723-ХП" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.

Стаття 33 Закону України "Про державну службу України" визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував грошову винагороду, то зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні пенсії державного службовця.

Крім того, ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 статті 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 06.11.2013 року (справа № 21-350а13).

За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Судом встановлено, що згідно довідок про складові заробітної плати, у період з 01.04.2007 р. по 31.03.2009 р., котрий брався відповідачем для призначення пенсії, до складових заробітної плати позивача входили надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, посадовий оклад, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати.

Таким чином, на момент виходу позивача на пенсію до складових її заробітної плати з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування входили, у тому числі, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, посадовий оклад, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати, які з огляду на вищенаведене безпідставно не були враховані відповідачем у заробіток для обчислення пенсії.

Що стосується включення до заробітку, з якого визначалась пенсія державного службовця сум індексації заробітної плати, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

У відповідності до п. 2.27. Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. №5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції від 27.01.2004 р. за №114/8713 (зі змінами та доповненнями), суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати, включаються до складу додаткової заробітної плати.

Таким чином, індексація входить в структуру заробітної плати, тому повинна бути врахована у заробіток для обчислення пенсії.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що відмова відповідача провести перерахунок перерахунок та виплату позивачу пенсії, як державному службовцю, з урахуванням усіх видів оплати праці на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування пенсії згідно умов чинного законодавства, є неправомірною, оскільки позивача має право на такий перерахунок, а тому вимоги позивача в цій частині підлягають до задоволення.

Відповідно до п. 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення перерахунку пенсій, затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.

Оскільки позивач звернулась до відповідача з вимогою про перерахунок пенсії 13.05.2014 р., тому з урахуванням вищенаведених норм, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії слід провести з 13.10.2014 р.

Враховуючи те, що позивач просила здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2009 р., однак вимоги за період 01.04.2009 р. по 18.05.2014 р. залишено без розгляду, а також беручи до уваги, що перерахунок пенсії проводиться з дня звернення із заявою про перерахунок, тобто з 13.10.2014 р., а тому вимоги про перерахунок пенсії до дня звернення із заявою до відповідача про перерахунок пенсії, зокрема, за період 19.05.2014 р. по 12.10.2014 р. не підлягають до задоволення.

Керуючись 6, 17, 104, 158, 160, 161,162,163, 183-2, КАС України, ст.ст.1, 2 Закону України "Про оплату праці", ст. 33, 37, 37-1 Закону України "Про державну службу", ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі Волинської області з 13.10.2014 р. провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, як державному службовцю, з урахуванням усіх видів оплати праці на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування пенсії згідно умов чинного законодавства, з урахуванням виплачених сум.

В решті позову відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України в користь ОСОБА_1 73 грн. 08 копійок судового збору.

Постанову суду звернути до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Володимир-Волинський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя:/підпис/

Згідно з оригіналом.

Суддя А.А. Каліщук