Справа: № 751/7891/14 Головуючий у 1-й інстанції: Овсієнко Ю.К.
Суддя-доповідач: Грибан І.О.
Іменем України
04 грудня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.
за участі :
секретар с/з Печенюк Р.В.
розглянув в судовому засіданні в м. Києві апеляційні скарги ОСОБА_1 на постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 05 вересня 2014 року та додаткову постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 10 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії -
Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області, в якому (з урахуванням заяви про зміну позовних вимог) просив:
- визнати дії відповідача щодо виплати щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі меншому ніж передбачено ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01 січня 2014 року неправомірними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області зробити перерахунок та забезпечити виплату за період з 01 січня 2014 року по 03 серпня 2014 року додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліду ІІІ групи у розмірі відповідно до положень ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - 50% мінімальної пенсії за віком, що визначається на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», з урахуванням виплачених коштів;
- зобов'язати відповідача з 03.08.2014 року зробити перерахунок та забезпечити виплату як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії інваліду ІІІ групи - 284,70 грн. згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами та доповненнями від 25.03.2014 року, з урахуванням виплачених коштів;
- допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення з відповідача суми щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за один місяць;
- встановити судовий контролю щодо виконання рішення суду та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області подати звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця після набрання постановою законної сили.
Постановою Новозаводського районного суду м. Чернігова від 05 вересня 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Додатковою постановою Новозаводського районного суду м. Чернігова від 10 жовтня 2014 року вирішено питання про судові витрати.
Не погоджуючись із зазначеними рішеннями суду першої інстанції, позивач подав апеляційні скарги з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, додаткову постанову суду першої інстанції змінити.
Сторони, що були належним чином повідомлені, в судове засідання на апеляційний розгляд не з'явилися. Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення клопотання, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають до задоволення частково, виходячи з наступного.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів звертає увагу на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесена до 1 категорії, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має ІІІ групу інвалідності.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно зі ст. 50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1 інвалідам ІІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.
Розмір мінімальної пенсії за віком визначений у абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.
Відповідно до п. 17 ч. 1 с. 87 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 5 частини другої статті 67-1 цього Кодексу), належать видатки на державні програми з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки, запобігання виникненню та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха.
Відповідно до абз. 8 п. 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Статтею 63 Закону України «Про статусі і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.
Починаючи з 01.01.2014 року Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 року не містив жодної норми, яка б обмежувала у 2014 році пряме застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема ст. 50 вказаного Закону.
Пунктом 9 статті 1 Закону України від 31 липня 2014 року № 1622-VII ,,Про внесення змін до Закону України ,,Про державний бюджет України на 2014 рік», який набув чинності 16 серпня 2014 року, доповнено Прикінцеві положення Закону України від 16 січня 2014 року № 719-VII ,,Про державний бюджет України на 2014 рік» пунктом 6-7, відповідно до якого норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
З набранням чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» від 31 липня 2014 року № 1622- VII розмір виплат визначається відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.
Отже, з 1 січня 2014 року до набрання чинності Законом України № 1622-VII ,,Про внесення змін до Закону України ,,Про державний бюджет України на 2014 рік» положеннями Закону України ,,Про Державний бюджет України на 2014 рік» правове регулювання правовідносин щодо виплати пенсії та додаткової пенсії особам, які мають статус осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, іншими законами, крім Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - не здійснювалося.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про те, що у зазначений період відповідач зобов'язаний був виплачувати позивачу додаткову пенсію у розмірі, встановленому ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За таких підстав, позовні вимоги щодо визнання дій неправомірними та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області здійснити перерахунок та виплату пенсій відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону України 230/96-вр за період з 01.01.2014 року по 15.08.2014 року підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог про зобов'язання відповідача з 03.08.2014 року зробити перерахунок та забезпечити виплату як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії інваліду ІІІ групи - 284,70 грн. згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то колегія суддів зазначає про наступне.
Як встановлено судом першої інстанції, з 16.08.2014 року відповідач нараховує та виплачує позивачу додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 170,82 грн. як особа з числа інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.
Наразі, позивач вказує, що він є інвалідом з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а тому розмір додаткової пенсії має становити 284,70 грн.
Таким чином, спір виник з приводу правомірності віднесення відповідачем позивача до відповідної групи осіб, виплата додаткової пенсії яким встановлюється з 16.08.2014 року Постановою КМУ № 1210 в редакції від 25.03.2014 року.
Так, відповідно до п. 13 Постанови № 1210, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 р. N 112, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах, зокрема, особам, що належать до категорії 1:
- з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: інвалідам I групи - 474,5 гривні; інвалідам II групи - 379,6 гривні; інвалідам III групи - 284,7 гривні.
- для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: інвалідам I групи - 341,64 гривні; інвалідам II групи - 227,76 гривні; інвалідам III групи - 170,82 гривні.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Умови віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій , у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, а також громадян, які постраждали від радіаційного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і поховання радіоактивних речовин, що сталися не з вини потерпілих, до 1, 2 або 3 категорій, встановлених статтею 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.1992 року № 674.
Відповідно до п.2 Порядку № 674 громадяни із числа тих, які брали участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, відносяться, зокрема, до категорії 1 - інваліди з числа учасників ліквідації ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з відповідною аварією, випробуванням або військовим навчанням, а також хворі на променеву хворобу внаслідок участі у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, видаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідної категорії на підставі довідки, що підтверджує їх участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, виданої відповідною військовою частиною або Центральним військовим архівом Співдружності Незалежних Держав.
Інвалідам і хворим на променеву хворобу з числа цих осіб видача посвідчень провадиться на підставі вказаної довідки і висновку міжвідомчої експертної ради про причинний зв'язок інвалідності чи захворювання з ядерною аварією, ядерними випробуваннями або військовими навчаннями з використанням ядерної зброї, а інвалідам - й на підставі відповідної довідки медично-соціальної експертної комісії.
Відповідно до Постанови КМУ від 02.12.1992 року № 674 встановлено, що громадянам, відносно яких застосовується цей Порядок, видаються посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілого від Чорнобильської катастрофи відповідної категорії за зразками, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1992 р. N 501.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач в 1983-1986 роках та в 1988-1989 роках приймав безпосередню участь в регламентних роботах по обслуговуванню ядерних боєприпасів, їх зберіганню та транспортуванню для відповідних випробувань та навчань, що підтверджується довідкою від 12.07.2007 року № 448/16/520-лп, виданою військовою частиною 31600 Міністерства оборони Російської Федерації.
Відповідно до довідки МСЕ -ЧНВ позивач є інвалідом ІІІ групи. Інвалідність має причинний зв'язок із захворюванням пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби при випробуванні ядерної зброї.
Отже, в силу приписів п.2 Порядку № 674 позивач віднесений до осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та згідно вкладки до нього № НОМЕР_2 - є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС.
Дії відповідача щодо нарахування позивачу додаткової пенсії в розмірі, визначеному для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, в той час як останній має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є неправомірними.
За таких підстав, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню, однак не з 03.08.2014 року, а з 16.08.2014 року.
Що стосується негайного виконання рішення суду в частині стягнення з відповідача суми щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за один місяць, то вказане питання не є позовною вимогою, а є процесуальним питанням, пов'язаним з виконанням судового рішення.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 256 КАС України встановлено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних фондів у межах суми стягнення за один місяць. Одночасно в п.1 ч.2 вказаної статті зазначається, що суд, який прийняв постанову, може звернути до негайного виконання постанову у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті.
Загальна сума заборгованості, що належить до виплати позивачу не обраховувалась, а лише визначено період з якого необхідно здійснити даний перерахунок та виплату пенсії.
Отже, у суду відсутні підстави для покладення на відповідача обов'язку негайної виплати сум в розмірі місячного платежу.
Разом з тим, відповідно до ч.1 ст.267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В даному випадку колегія суддів вважає за доцільне зобов'язати відповідача надати у місячний строк з дня отримання копії цієї постанови звіт про виконання судового рішення.
Керуючись ст.ст.160, 195, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -
Апеляційні скарги ОСОБА_1 на постанову та додаткову постанову задовольнити частково.
Постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 10 жовтня 2014 року та додаткову постанову від 10 жовтня 2014 року - скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області щодо відмови в проведені перерахунку та виплати щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю неправомірними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області здійснити ОСОБА_1 за період з 01 січня 2014 року по 15 серпня 2014 року перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, встановленого статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням фактично виплачених сум.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області здійснити з 16.08.2014 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, що належить до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС інваліду ІІІ групи в розмірі 284,7 грн. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням фактично виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області протягом місяця з дня отримання копії цієї постанови надати суду першої інстанції звіт про виконання судового рішення.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя І.О.Грибан
Суддя О.О.Беспалов
Суддя А.Б.Парінов
Повний текст виготовлено - 05.12.2014 р.
Головуючий суддя Грибан І.О.
Судді: Беспалов О.О.
Парінов А.Б.