18 листопада 2014 рокусправа № 808/8545/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Уханенка С.А.
суддів: Богданенка І.Ю. Дадим Ю.М.
за участю секретаря судового засідання: Спірічева Я.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2013 р. по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Приазовбуд" до Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про скасування податкового повідомлення-рішення,-
У листопаді 2013 року товариство з обмеженою відповідальністю "Приазовбуд" звернулося з позовом до суду, в якому просило визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення - рішення, винесене Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області від 30 вересня 2013 року № 0001122211 про визначення суми грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб в сумі 24 735 грн. 97 коп., з них 20 514 грн. 41 коп. основного платежу та 4 221 грн. 56 коп. штрафних (фінансових) санкцій.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2013 р. адміністративний позов задоволено повністю. Визнано неправомірним та скасовано податкове повідомлення - рішення, винесене Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Запорізькій області № 0001122211 від 30 вересня 2013 року про визначення суми грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб в сумі 24 735 грн. 97 коп.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постановити ухвалу, якою скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у період з 27.08.2013 року по 02.09.2013 року посадової особою Бердянської ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізький області на підставі підпункту 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року за № 2755-VІ (далі - ПК України) згідно наказу Бердянської ОДПІ на перевірку № 672 від 15 серпня 2013 року проведено невиїзну документальну перевірку ТОВ "Приазовбуд" з питання дотримання вимог податкового законодавства з плати за землю за період з 01 липня 2010 року по 30 червня 2013 року, за результатами якої складено акт № 043/08-22-22-11/20336699 від 09 вересня 2013 року.
У вказаному вище акті встановлено допущені позивачем порушення вимог розділ 07 Наказу № 548, до пункту 1.4. "Про Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів", № 18/15/21/11 від 27 січня 2006 року (із змінами та доповненнями) статті 2 Закону України "Про плату за землю" № 2535-ХІІ від 03 липня 1992 року (що був чинний на момент виникнення правовідносин), статті 271 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755- VI, що привело до заниження по орендної плати за землю на суму 21 721,12 грн. а саме: на 2010 рік за період з 01 липня 2010 року по 31 грудня 2010 року у розмірі 3 620,18 грн.; на 2011 рік - 7 240,38 грн., на 2012 рік - 7 240,37 грн., на 2013 рік за період з 01 січня 2013 року по 30 червня 2013 року у розмірі 3 620,19 грн.
Подані позивачем заперечення на акт перевірки були залишені відповідачем без розгляду.
На підставі акту перевірки № 043/08-22-22-11/20336699 від 09 вересня 2013 року Бердянською ОДПІ ГУ Міндоходів у Запорізькій області винесено податкове повідомлення-рішення № 0001122211 від 30 вересня 2013 року, яким позивачу визначено грошове зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 24 735,97 грн., у тому числі 20 514,41 грн. за основним платежем та 4 221,56 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Бердянська ОДПІ не мала повноважень донараховувати ТОВ "Приазовбуд" суму податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій за податковим повідомленням - рішенням.
Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, пов'язані з орендою землі регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі" від 6 жовтня 1998 року № 161- XIV (зі змінами та доповненнями), іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Справляння плати за землю регулювався Законом України "Про плату за землю" від 03.07.1992р. за № 2535-ХІІ (зі змінами та доповненнями) (що діяв до 01.01.2011р.), а з 01.01.2011 року регулюється Податковим кодексом України (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до п.9.1.10 ст.9 Податкового кодексу України плата за землю належить до загальнодержавних податків та зборів та справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п. 14.1.147 ПКУ).
Що стосується земельного податку, то таким є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (п. 14.1.72 ПКУ). В свою чергу, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності теж є обов'язковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п. 14.1.136 ПКУ).
Таким чином, земельний податок та орендна плата є самостійними обов'язковими платежем, які сплачуються за користування землею.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Граничний розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлено Законом України "Про оренду землі" та є обов'язковим при укладанні відповідних договорів.
Відповідно до частини першої статті 21 цього ж Закону орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст.286 та ст.288 ПК України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Разом із тим, положенням статті 288 Податкового кодексу України, в редакції, чинній на час укладення договору, було встановлено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.
З матеріалів справи вбачається, що 26 січня 2009 року між Бердянською міською ради (Орендодавцем) та ТОВ "Приазовбуд" (Орендарем) укладено договір оренди землі б/н, який зареєстровано у Бердянському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 04 квітня 2009 року за №040926500115.
Відповідно до вищезазначеного договору, позивачу в строкове платне володіння і користування надана земельна ділянка площею 0,3340 га для будівництва багатоповерхового будинку, що знаходиться в місті Бердянськ, Запорізької області, вулиця Свердлова (в районі житлових будинків № 65-75). Земельна ділянка передана на підставі пункту 1.10.1 рішення п'ятдесят першої (ІІ частина) сесії V скликання Бердянської міської ради Запорізької області від 02 жовтня 2008 року № 16 "Про передачу в оренду земельних ділянок". Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з довідкою № 34 від 11 грудня 2008 року становить 220 605,71 грн.
Пунктом 4 Договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 % від її нормативної грошової оцінки (на підставі рішення п'ятдесят шостої сесії міської ради V скликання від 11.12.2008 за № 9 "Про затвердження Переліку розмірів орендної плати за земельні ділянки в м. Бердянську"). Підпунктом 4.4 пункту 4 передбачено випадки перегляду розміру орендної плати, а саме у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Нормами чинного законодавства передбачено внесення змін у розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності. При цьому, зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
Разом із тим слід зауважити, що податковий орган відповідно до Податкового кодексу України, наділений повноваженнями зі здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством, проте ініціативою вносити зміни в договори оренди землі наділена одна зі сторін цих договорів, якою у справі, що розглядається, є сільська рада - орган місцевого самоврядування, через яку відповідною територіальною громадою реалізовано право власності на передані в оренду земельні ділянки, що знаходяться у державній власності.
Договір оренди землі є цивільно-правовим, а отже, йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо. Суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства. Якщо ж договір пов'язаний зі сплатою податків і, на думку суб'єкта владних повноважень, спрямований на ухилення від їх сплати, останній, за допомогою адміністративних заходів, уповноважений відновити публічний порядок.
Таким чином, хоча зміна функціонального призначення землі є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, зазначене не тягне автоматичні зміни орендної палати та, відповідно, донарахування ДПІ суми податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій за податковими повідомленнями-рішеннями.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що рішення суду першої інстанції, є законним і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних відносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують.
Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 18 грудня 2013 р. - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту її виготовлення в повному обсязі.
В повному обсязі ухвала виготовлена 20.11.2014 року.
Головуючий: С.А. Уханенко
Суддя: І.Ю. Богданенко
Суддя: Ю.М. Дадим