27 листопада 2014 року м. Львів Справа № 9104/158473/12
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Рибачука А.І.,
суддів - Качмара В.Я., Старунського Д.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державного комунального підприємства «Технічний центр «Сервіс-Авто» на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2012 року по справі № 2а-2432/12/0970 за позовом Державного комунального підприємства «Технічний центр «Сервіс-Авто» до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання незаконними дій, визнання недійсними та скасування вимоги про сплату боргу, рішень про накладення штрафу та нарахування пені,
Державне комунальне підприємство «Технічний центр «Сервіс-Авто» (далі - ДКП «ТЦ «Сервіс-Авто») звернулося до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську, в якому просило визнати незаконними дії відповідача щодо надіслання вимоги від 03 серпня 2012 року № Ю-141/13 та рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску від 07 серпня 2012 року № 1714, № 1715, № 1716, визнати недійсними та скасувати зазначені вимогу про сплату боргу та рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску.
В обґрунтування позовних вимог зазначало, що відповідач протиправно надіслав йому оскаржувану вимогу, не перевіривши при цьому факту отримання ним коштів на оплату праці (виплату доходу), а також без зазначення в ній дати набрання чинності. Крім цього, вказував, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску є незаконними, оскільки до них не додано розрахунків застосованих штрафних санкцій та пені.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2012 року в задоволенні позову відмовлено.
ДКП «ТЦ «Сервіс-Авто» оскаржило зазначену постанову суду, посилаючись на те, що вона прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує посиланням на обставини, викладені в позовній заяві.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що у відповідності до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає апеляційному розгляду справи у їх відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на підставі облікових даних з карток особових рахунків позивача управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську 03 серпня 2012 року було сформовано вимогу про сплату боргу № Ю-141/13, згідно з якою станом на 31 липня 2012 року у позивача наявна заборгованість зі сплати єдиного внеску, штрафів (фінансових санкцій) та пені в розмірі 100116.05 грн., яку надіслано позивачу.
Крім цього, 07 серпня 2012 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо позивача було прийнято рішення № 1714 про застосування штрафних санкцій в розмірі 221.19 грн. та нарахування пені в розмірі 34.50 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску за період з 20 березня 2012 року по 05 квітня 2012 року; № 1715 про застосування штрафних санкцій в розмірі 2228.40 грн. та нарахування пені в розмірі 664.91 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску за період з 20 березня 2012 року по 08 травня 2012 року; № 1716 про застосування штрафних санкцій в розмірі 590.78 грн. та нарахування пені в розмірі 176.62 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску за період з 20 березня 2012 року по 30 липня 2012 року.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані вимога про сплату боргу та рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску прийняті управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську в порядку і строки визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) -консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно із частиною 8 статті 9 вказаного Закону платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.
Частиною 2 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Відповідно до частини 4 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Порядок нарахування і сплати фінансових санкцій органами Пенсійного фонду України, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів встановлений Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України 27 вересня 2010 року № 21-5 (далі - Інструкція).
Згідно з пунктом 6.3 Інструкції органи Пенсійного фонду надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки у таких випадках: якщо платник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати єдиного внеску; якщо платник має на кінець звітного базового періоду борги зі сплати фінансових санкцій. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Пунктом 6.4 Інструкції встановлено, що вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, актів звірок з органами податкової служби, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що вимога про сплату єдиного внеску була сформована на підставі даних особових рахунків платника на всю суму боргу станом на 31 серпня 2012 року та відповідає вимогам Інструкції.
Крім того, правильним є висновок суду першої інстанції про правомірність дій відповідача щодо зарахування платежів в порядку календарної черговості виникнення суми недоїмки, оскільки відповідно до частини 6 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Щодо відсутності дати набрання чинності вимогою пенсійного органу про сплату боргу, на яку посилався позивач, то вказаний недолік не має наслідком її недійсність, крім цього відсутність вказівки на дату набрання нею чинності не спричиняє труднощів в її виконанні.
Що стосується правомірності прийняття відповідачем рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску, то частинами 10, 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Згідно з підпунктом 7.2.2 Інструкції розрахунок фінансової санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
В свою чергу, згідно з пунктом 7.5 Інструкції нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Документи, які є підставою для нарахування пені:
документи, що підтверджують суму єдиного внеску та строк їх сплати, - звіт платника щодо нарахування єдиного внеску (з позитивним значенням); вимога про донараховані суми єдиного внеску за актами перевірок, або актами звірок, або повідомленням-розрахунком; рішення суду;
документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за єдиним внеском, - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; звіт платника щодо нарахування єдиного внеску з від'ємним значенням; рішення про виключення з Державного реєстру підприємств та організацій України; свідоцтво про смерть фізичної особи.
Враховуючи наведені вище правові норми та виходячи з даних карток особових рахунків позивача, управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську правомірно застосовано до позивача штрафні санкції та нараховано пеню оскаржуваними рішеннями.
Отже, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність та обґрунтованість дій управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо надіслання вимоги про сплату позивачем заборгованості та рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне неперерахування) єдиного внеску, а відтак, про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
За наведених обставин, суд приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.
Керуючись статтями 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
Апеляційну скаргу Державного комунального підприємства «Технічний центр «Сервіс-Авто» залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2012 року по справі № 2а-2432/12/0970 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: А.І. Рибачук
Судді В.Я. Качмар
Д.М. Старунський