Ухвала від 01.12.2014 по справі 813/1063/14

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2014 року Справа № 876/5910/14

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ільчишин Н.В.,

суддів Пліша М.А., Шинкар Т.І.,

за участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Сцірі Т.І.,

представника Годовицько-Басівської сільської ради Малаховського І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Держземагенства України у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26.05.2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держземагенства України у Львівській області за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області, Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 05.02.2014 року звернувся до суду із позовною заявою в якій просить визнати протиправними дії Головного управління Держземагенства у Львівській області щодо відмови (позивачу) у розробленні проекту землеустрою про виділення земельної ділянки в 0,15 га для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради та за її межами; зобов'язати Головне управління Держземагенства у Львівській області переглянути клопотання (позивача) та надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо виділення земельної ділянки площею 0,15 га.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 26.05.2014 року позов задоволено частково.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції Головне управління Держземагенства України у Львівській області подало апеляційну скаргу. В якій посилається на порушення судом норм матеріального права та просить постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

В судовому засіданні позивач подав клопотання про відмову від позову.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає частковому задоволенню з наступних мотивів.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач звернувся до відповідача з клопотанням від 05.08.2013 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою про виділення земельної ділянки в 0,15 га для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради та за її межами в с.Басівка Пустомитівського району.

З відповіді Головного управління Держземагенства України у Львівській області від 05.09.2013 року №01-16/4-5715 вбачається, що позивачу відмовили у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою на підставі розпорядження голови Пустомитівської райдержадміністрації №124 від 02.03.2010 року «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту».

Як вбачається зі змісту спірної відмови розпорядженням голови Пустомитівської райдержадміністрації №124 від 02.03.2010 року, надано дозвіл громадянам на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність, згідно із додатком, для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту.

Однак, таке розпорядження не вказує на наявність хоча б однієї з вичерпного переліку підстав, передбаченого абзацом першим частини сьомої статті 118 ЗК України, які б надавали можливість суб'єкту владних управлінських функцій відмовляти позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Частиною 6 ст. 118 Земельного кодексу України визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу, може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Підставою для відмови в наданні вказаного дозволу є розпорядження Пустомитівської районної державної адміністрації від 02.03.2010 року №124 «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту» були чинними, а тому була надана відмова у зв'язку з невідповідністю місця розташування земельної ділянки на яку претендує позивач.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначений статтею 123 ЗК України.

Колегією суддів встановлено, що розпорядженням голови Пустомитівської РДА від 02.03.2010 року за №124 «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту», згідно ст.ст.17,22,118, п.12 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України, дано дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення громадянам згідно з додатком для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту.

Згодом, розпорядженням голови Пустомитівської РДА від 16.03.2010 року за №172 «Про розгляд протесту прокурора Пустомитівського району від 16.03.2010 року №627 на розпорядження голови Пустомитівської районної державної адміністрації №124 від 02.03.2010 року», розпорядження голови районної державної адміністрації від 02.03.2010 року №124 «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту» скасовано, що стало предметом спору у справі № 2-1015/10, згідно рішенням Пустомитівського районного суду Львівської області від 06.05.2010 року у якій визнано недійсним розпорядженням голови Пустомитівської РДА від 16.03.2010 року за №172, яке ухвалою апеляційного суду Львівської області від 21.10.2010 року скасоване із закриттям провадження у справі.

Розпорядженням голови Пустомитівської РДА від 06.05.2011 року за №455 «Про внесення змін в додаток до розпорядження голови районної державної адміністрації від 2 березня 2010 року №124», розпорядження голови районної державної адміністрації від 16.03.2011 року №172 визнано таким, що втратило чинність та внесено зміни в додаток до розпорядження голови районної державно адміністрації від 02.03.2010 року №124 затвердивши його в новій редакції.

Хронологічний аналіз прийнятих Пустомитівською РДА розпоряджень дає підстави колегії суддів вважати, що з моменту прийняття розпорядження №455, розпорядження №124 продовжило діяти у новій редакції щодо списку громадян, яким надано дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30.09.2011 року по справі № 2а-7817/11/1370, визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Пустомитівської РДА від 06.05.2011 року за № 455 «Про внесення змін в додаток до розпорядження голови районної державної адміністрації від 2 березня 2010 року № 124».

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2012 року по справі № 131243/11/9104 постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30.09.2011 року по справі № 2а-7817/11/1370 скасовано та прийнято нову постанову про відмову в задоволенні позову.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.10.2013 року задоволено скаргу Годовицько-Басівської сільської ради та заступника прокурора Львівської області, та скасовано постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2012 року, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30.09.2011 року залишено в силі, якою скасовано розпорядження №455 Пустомитівської РДА від 06.05.2011 року щодо винесення змін до додатку до розпорядження №124 голови районної державної адміністрації від 02.03.2010 року.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, на момент спірних правовідносин, а саме 05.08.2013 року (дата реєстрації клопотання позивача), 05.09.2013 року (дата відмови відповідача) розпорядження голови Пустомитівської РДА від 02.03.2010 року № 124 «Про надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради за межами населеного пункту» діяло із списком громадян яким надається дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько-Басівської сільської ради.

Разом з тим, вирішуючи клопотання про закриття провадження у справі з підстав відмови позивача від адміністративного позову колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до ст. 194 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а сторони можуть примиритися у будь-який час до закінчення апеляційного розгляду. У разі відмови від адміністративного позову або примирення сторін суд апеляційної інстанції постановляє ухвалу відповідно до вимог статей 112 і 113 цього Кодексу.

Згідно до ч. ч. 1, 2 ст. 112 КАС України - позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи. Про прийняття відмови від адміністративного позову суд постановляє ухвалу, якою закриває провадження у справі.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо позивач відмовився від адміністративного позову і відмову прийнято судом.

Постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу (ч. 1 ст. 203 КАС України).

Враховуючи те, що відмова позивача від адміністративного позову не суперечать закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про її прийняття, скасування постанови суду першої інстанції та закриття провадження у справі.

Керуючись ст.ст. 157, 195, 196, 198, 203, 205, 206, 254 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Держземагенства України у Львівській області - задовольнити частково.

Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26.05.2014 року у справі №813/1019/14 - скасувати та провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держземагенства України у Львівській області за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області, Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання до вчинення дій - закрити.

Ухвала набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а у разі складення такої в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.

Головуючий Н.В. Ільчишин

Судді М.А. Пліш

Т.І. Шинкар

Повний текст ухвали виготовлено 04.12.2014 року