Копія
27 листопада 2014 р. Справа № 818/3199/14
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М.М.
за участю секретаря судового засідання - А.Г.Вольської,
представників позивача - С.І. Плотнікова, О.Ю. Єфіменка,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/3199/14
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі відокремленого підрозділу нафтогазовидобувного управління "Охтирканафтогаз"
до Державної інспекції сільського господарства в Сумській області
про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
Позивач просить суд визнати протиправною відмову відповідача у видачі дозволу на зняття та перенесення поверхневого ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки та зобов'язати повторно розглянути заяву позивача від 15 жовтня 2014 року № 6-01/8259 щодо надання дозволу на зняття та перенесення поверхневого ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки на якій планується будівництво розвідувальної свердловини № 568 Бугруватівського родовища на території Бугруватської сільської ради Охтирського району Сумської області.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що за результатами розгляду заяви позивача № 6-01/7396 від 15.09.2014 р., відповідачем листом № 4014 від 02.10.2014 р. було відмовлено у видачі дозволу на зняття та перенесення поверхневого ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки на якій планується будівництво розвідувальної свердловини. Однак ця відмова є необґрунтованою, оскільки надані відповідачу угоди на проведення розвідувальних робіт є належними документами, які підтверджують право користування земельною ділянкою для зняття та перенесення поверхневого ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки.
Відповідач в своїх запереченнях на позов, зазначив, що надана позивачем угода на проведення розвідувальних робіт, укладена з власниками земельних ділянок, не є документом, що підтверджує право користування земельною ділянкою, в зв'язку з чим, відмова у видачі дозволу на зняття та перенесення поверхневого ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки є обґрунтованою (а.с. 90-95).
Представники позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги з викладених вище підстав та просили їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явися, надав суду заяву про розгляд справи без його участі.
Суд, вислухавши представників позивача, перевіривши матеріали справи і оцінивши наявні докази в їх сукупності, визнає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
З копії заяви (а.с. 10) слідує, що 15 вересня 2014 р. позивач звертався із заявою № 6-01/7396 до відповідача про видачу дозволу на зняття та перенесення поверхневого ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки на якій планується будівництво розвідувальної свердловини № 568 Бугруватівського родовища на території Бугруватської сільської ради Охтирського району Сумської області. До заяви були додані наступні документи:
- робочий проект землеустрою щодо рекультивації порушених земель при будівництві свердловини № 568 Бугруватівського родовища на території Бугруватської сільської ради Охтирського району Сумської області;
- копія угод із землевласниками на проведення розвідувальних робіт № 1737-ОР/у від 08.08.2014 з додатками до неї;
- копія наказу від 28.02.2014 р. № 353 "Про призначення відповідального за зняття, перенесення та збереження родючого шару ґрунту при будівництві свердловини";
- копії правовстановлюючих документів ПАТ "Укрнафта".
З копії листа від 02.10.2014 №4014 (а.с.11) слідує, що позивачу було відмовлено у видачі дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, мотивуючи тим, що укладена із землевласниками угода на проведення розвідувальних робіт № 1737-ОР/у від 08.08.2014 не є документом, що посвідчує право власності чи право користування земельною ділянкою. Таким документом, як зазначає відповідач, повинен бути договір про встановлення земельного сервітуту, зареєстрований в порядку, встановленому для державної реєстрації прав на нерухоме майно. Крім того, відповідач вважає, що до заяви про надання дозволу на зняття родючого ґрунту повинен бути наданий акт встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) виготовлений у відповідності до вимог наказу Держкомзему № 376 від 18.05.2010.
Проте, суд не погоджується з указаними доводами відповідача, з огляду на нижченаведене.
Згідно ст. 1 Закону України "Про охорону земель" ґрунт - це природно-історичне органо-мінеральне тіло, що утворилося на поверхні земної кори і є осередком найбільшої концентрації поживних речовин, основою життя та розвитку людства завдяки найціннішій своїй властивості - родючості.
Відповідно до ст. 168 Земельного кодексу України (далі ЗК України) при здійсненні діяльності, пов'язаної із порушенням поверхневого шару ґрунту, власники земельних ділянок та землекористувачі повинні здійснювати зняття, складування, зберігання поверхневого шару ґрунту та нанесення його на ділянку, з якої він був знятий (рекультивація), або на іншу земельну ділянку для підвищення її продуктивності та інших якостей. Здійснення такої діяльності можливе за умови отримання спеціального дозволу органів державного контролю за використанням та охороною земель.
Спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок - це офіційний документ, який видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою і дає право власнику земельної ділянки чи землекористувачу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки. Отримання таких дозволів регулюється Порядком видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 грудня 2005 року № 1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 січня 2005 року за № 70/10350.
Відповідно до п. 3.3 цього Порядку спеціальний дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок видається на підставі затвердженого в установленому законом порядку проекту землеустрою, у якому повинні бути визначені умови зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту та порядок проведення рекультивації порушених земель. Якщо в проекті ці умови не визначені чи визначені в неповному обсязі, відповідний орган спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів відмовляє у видачі дозволу.
За змістом наведених норм правовою підставою для видачі дозволу є виключно затверджений в установленому порядку проект землеустрою.
Порядок встановлює єдину підставу для відмови у видачі дозволу: невизначеність або визначеність в неповному обсязі умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту та порядок проведення рекультивації порушених земель в проекті землеустрою.
Судом встановлено, що вимога, визначена п. 3.3 Порядку позивачем була виконана, до заяви про видачу дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву додавався проект землеустрою, в якому Державною інспекцією сільського господарства в Сумській області не було виявлено порушень, передбачених п. 3.3 Порядку.
Суд вважає, що у відповідача були відсутні правові підстави для відмови позивачу у видачі дозволу.
Пунктом 4 Порядку визначено перелік документів необхідних для видачі дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки.
Однак, вказаним Порядком не встановлена така причина відмови у наданні дозволу як не надання документів визначених цих пунктом Порядку.
Щодо вимоги відповідача, як умови отримання дозволу, надати зареєстрований договір про встановлення земельного сервітуту або договір оренди, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 6 Цивільного кодексу України сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства. Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами.
Згідно з ст. 18 Кодексу України "Про надра" надання земельних ділянок для потреб, пов'язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України.
Главою 15 ЗК України "Право користування землею" (на відміну від глави 32 Цивільного кодексу України) визначено кілька видів права користування земельними ділянками: право постійного користування земельною ділянкою (ст. 92), право оренди земельної ділянки (ст. 93), право використання земельних ділянок для проведення геологознімальних, пошукових, геодезичних та інших розвідувальних робіт (ст. 97).
Право земельного сервітуту встановлено окремо главою 16 ЗК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 97 ЗК України підприємства, установи та організації, які здійснюють геологознімальні, пошукові, геодезичні та інші розвідувальні роботи, можуть проводити такі роботи на підставі угоди з власником землі або за погодженням із землекористувачем.
З аналізу вищезазначеного законодавства України, що регулює право користування землею, вбачається, що визначена можливість використання земельних ділянок для проведення розвідувальних робіт на підставі угоди з власником землі або за погодженням із землекористувачем.
Судом встановлено, що позивач, відповідно до ст. 97 ЗК України, для зняття та перенесення поверхневого ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки на якій планується будівництво розвідувальної свердловини № 568 Бугруватівського родовища на території Бугруватської сільської ради Охтирського району Сумської області, з власником відповідної земельної ділянки була укладена угода на проведення розвідувальних робіт.
Вказана угода є документом, що посвідчує право користування земельною ділянкою та не потребує додаткового укладення договору оренди або земельного сервітуту.
Відповідно до ст. 125 ЗК України державній реєстрації підлягає лише право постійного користування та право оренди земельної ділянки.
Згідно зі ст. 126 ЗК України, право користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Вказаною нормою не передбачено обов'язку державної реєстрації права користування земельними ділянками для здійснення розвідувальних робіт, отриманого на підставі ст. 97 ЗК України.
Відповідно до ст. 210 ЦК України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом.
На підставі викладеного, суд визнає, що укладена позивачем угода на підставі ст. 97 ЗК України, не підлягають обов'язковій державній реєстрації та надають позивачу право користування земельною ділянкою для проведення розвідувальних робіт з моменту їх укладення.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі відокремленого підрозділу нафтогазовидобувного управління "Охтирканафтогаз" до Державної інспекції сільського господарства в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити
Визнати протиправною та скасувати відмову Державної інспекції сільського господарства в Сумській області у видачі дозволу на зняття та перенесення поверхневого ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки від 22 жовтня 2014 року № 5256 Публічному акціонерному товариству "Укрнафта" в особі відокремленого підрозділу нафтогазовидобувного управління "Охтирканафтогаз".
Зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства в Сумській області повторно розглянути заяву Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі відокремленого підрозділу нафтогазовидобувного управління "Охтирканафтогаз" від 15 жовтня 2014 року № 6-01/8259 щодо надання дозволу на зняття та перенесення поверхневого ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки на якій планується будівництво розвідувальної свердловини № 568 Бугруватівського родовища на території Бугруватівської сільської ради Охтирського району Сумської області.
Стягнути з державного бюджету України в рахунок повернення судових витрат 73,08 грн. (сімдесят три грн. 8 коп.) на користь Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в особі відокремленого підрозділу нафтогазовидобувного управління "Охтирканафтогаз".
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 01 грудня 2014 року.
Суддя (підпис) М.М. Шаповал
З оригіналом згідно
Суддя М.М. Шаповал