Постанова від 27.11.2014 по справі 128/3609/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 128/3609/14-а

Головуючий у 1-й інстанції: Карпінська Ю.Ф.

Суддя-доповідач: Сторчак В. Ю.

27 листопада 2014 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сторчака В. Ю.

суддів: Ватаманюка Р.В. Мельник-Томенко Ж. М.

за участю секретаря судового засідання: Майданюк Я.Л.

за участю представника сторони:

представника позивача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Вінницького районного суду Вінницької області від 05 вересня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Вороновицької селищної ради Вінницького району про визнання рішення та дій протиправним, зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

позивач звернулась до Вінницького районного суду Вінницької області з позовом до Вороновицької селищної ради Вінницького району про визнання дій Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області щодо відмови в наданні дозволу на приватизацію земельної ділянки, площею 0,06 га, розташованій по АДРЕСА_1, - протиправними; визнання рішення 29 сесії 06 скликання Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області від 20 березня 2014 року, - протиправним; зобов'язання Вороновицьку селищну раду Вінницького району Вінницької області повторно розглянути питання про надання дозволу на приватизацію земельної ділянки, площею 0,06 га, розташованій по АДРЕСА_1.

Постановою Вінницького районного суду Вінницької області від 05 вересня 2014 року в задоволенні позову ОСОБА_3 до Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання рішення та дій протиправним, зобов'язання вчинити певні дії відмовлено за безпідставністю.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким задовольнити адміністративний позов.

Заслухавши суддю-доповідача та думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно частково задовольнити, а постанову суду першої інстанції - скасувати, виходячи з наступного.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи наступне.

З листа виконкому Вінницької ради народних депутатів Вінницької області від 09.10.1990 року за № Б-546, 593 вбачається, що рішенням зборів уповноважених колгоспників колгоспу ім.Можайського смт. Вороновиця Вінницького району Вінницької області від 15.05.1989 року (протокол №3) ОСОБА_3 було виділено 0,06 га земельної ділянки по АДРЕСА_1 під отриманий у спадщину житловий будинок.

Рішенням 21 сесії 06 скликання Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області від 05.03.2013 року вирішено надати дозвіл ОСОБА_3 на виготовлення технічної документації по оформленню права власності на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,25 га, в т.ч.: 0,15 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, та 0,10 га для ведення особистого селянського господарства, по АДРЕСА_2.

06.03.2014 року ОСОБА_3 звернулась до Вороновицької селищної ради Вінницького району із заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації по безоплатній передачі у власність земельних ділянок, площею 0,33 га (по АДРЕСА_2) та площею 0,06 га (по АДРЕСА_1).

За наслідками розгляду заяви ОСОБА_3 від 06.03.2014 року, рішенням 29 сесії 06 скликання Вороновицької селищної ради Віницького району Вінницької області від 20.03.2014 року вирішено надати дозвіл ОСОБА_3 на виготовлення документації по встановленню меж земельної ділянки в натурі для подальшої передачі в оренду, площею 0,06 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1.

Також встановлено, що рішенням 31 сесії 06 скликання Вороновицької селищної ради Віницького району Вінницької області від 03.06.2014 року в зв'язку із змінами у формулюваннях згідно законодавства було відмінено рішення 21 сесії 06 скликання Вороновицької селищної ради від 05.03.2013 року щодо надання дозволу ОСОБА_3 на виготовлення технічної документації по оформленню права власності на земельну ділянку площею 0,25 га по АДРЕСА_2, так як воно втратило чинність.

Крім того, рішенням 31 сесії 06 скликання Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області від 03.06.2014 року надано дозвіл ОСОБА_4 на виготовлення технічної документації по встановленню меж земельної ділянки, орієнтовною, загальною площею 0,33 га, в т.ч.: 0,15 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, та 0,18 га для ведення особистого селянського господарства, по АДРЕСА_2.

Не погодившись із рішенням 29 сесії 06 скликання від 20.03.2014 року, 20.06.2014 року ОСОБА_3 звернулась до Вороновицької селищної ради із листом, в якому просила роз'яснити підстави відмови в наданні дозволу на приватизацію земельної ділянки площею 0,06 га по АДРЕСА_1.

Листом від 25.06.2014 року №372 Вороновицькою селищною радою повідомлено позивача про те, що в розрізі положень ст.ст.116, 121 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) на підставі того, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян здійснюється у межах норм та проводиться один раз по кожному виду використання, а тому вона має право на приватизацію тільки однієї земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

ОСОБА_3, не погоджуючись із таким рішенням відповідача, вирішила оскаржити його до суду.

Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовову, виходив з того, що відповідач діяв правомірно.

Колегія суддів частково не погоджується з рішенням суду першої інстанції по суті та вважає за необхідне зазначити наступне.

На момент винесення рішення зборів уповноважених колгоспників колгоспу ім.Можайського смт. Вороновиця Вінницького району Вінницької області від 15.05.1989 року, яким ОСОБА_3 було виділено 0,06 га земельної ділянки по АДРЕСА_1 під отриманий у спадщину житловий будинок, земельні відносини регулювались Земельним кодексом Української РСР від 08.07.1970 року N 2874-VII.

Відповідно до частини 2 статті 3 ЗК України від 08.07.1970 року N 2874-VI земля є виключною власністю держави і надається тільки в користування.

Відповідно до статті 64 ЗК України від 08.07.1970 року N 2874-VII присадибна земельна ділянка надається колгоспному двору за рішенням загальних зборів членів колгоспу (зборів уповноважених); її розміри встановлюються з урахуванням кількості членів двору та їх трудової участі в громадському господарстві колгоспу.

Відповідно до статті 106-1 ЗК України від 08.07.1970 року N 2874-VII перехід права власності на жилий будинок, розташований у сільському населеному пункті, не тягне за собою переходу права користування присадибною земельною ділянкою. Надання присадибної земельної ділянки особі, до якої перейшло право власності на жилий будинок, провадиться на загальних підставах відповідно до вимог цього Кодексу.

У випадках переходу в спадщину права власності на розташований у сільському населеному пункті жилий будинок до спадкоємців, якщо вони не мають права на одержання в установленому порядку присадибної земельної ділянки, а також придбання громадянами, які постійно проживають у містах і селищах міського типу, жилого будинку в сільській місцевості для сезонного або тимчасового проживання або наявності, у них у цій місцевості жилого будинку на праві особистої власності, який вони бажають використовувати для зазначеної мети, цим особам надається у користування земельна ділянка для утримання жилого будинку і виробництва сільськогосподарської продукції в порядку і розмірах, що визначаються законодавством Союзу РСР.

Так, судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 15.05.1989 року відповідно до чинного на той момент законодавства рішенням зборів уповноважених колгоспників колгоспу ім.Можайського смт. Вороновиця Вінницького району Вінницької області від 15.05.1989 року, яким ОСОБА_3 було виділено 0,06 га земельної ділянки у користування для утримання жилого будинку по АДРЕСА_1.

З 01.01.1992 року набув чинності Земельний кодекс України від 18.12.1990 року N 561-XII, який діяв до 01.01.2002 року, тобто до дня набрання чинності Земельним кодексом України від 25.10.2001 року № 2768-III.

Відповідно до статті 6 ЗК України від 18.12.1990 року N 561-XII громадяни України мають право на одержання у власність земельних ділянок для: ведення селянського (фермерського) господарства; ведення особистого підсобного господарства; будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських будівель (присадибна ділянка); садівництва; дачного і гаражного будівництва.

Відповідно до частини 1 статті 17 ЗК України від 18.12.1990 року N 561-XII передача земельних ділянок у колективну та приватну власність провадиться Радами народних депутатів, на території яких розташовані земельні ділянки.

Так у частинах 3,4,7 статті 17 ЗК України від 18.12.1990 року N 561-XII зазначено, що громадяни, заінтересовані у передачі їм у власність земельних ділянок із земель запасу, подають заяву про це до сільської, селищної, міської, а у разі відмови - до районної, міської, в адміністративному підпорядкуванні якої є район, Ради народних депутатів за місцем розташування земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розмір і місце розташування ділянки, мета її використання і склад сім'ї.

Відповідна Рада народних депутатів розглядає заяву і у разі згоди передати земельну ділянку у власність громадянину замовляє землевпорядній організації розробку проекту її відведення. Проект відведення земельної ділянки погоджується з сільською (селищною) Радою народних депутатів, з районними (міськими) землевпорядним, природоохоронним і санітарним органами, органом архітектури і подається до районної (міської) Ради народних депутатів для прийняття рішення про передачу громадянину земельної ділянки у власність.

Ради народних депутатів розглядають у місячний строк зазначені заяви і матеріали та приймають відповідні рішення.

Відповідно до пункту 1 Розділ IX Прикінцевих положень Земельний кодекс України від 25.10.2001 року № 2768-III набирав чинності з 1 січня 2002 року.

Відповідно до частини 3 статті 116 чинного ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:

а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;

б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;

в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Статтею 118 ЗК України визначено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.

Так, апеляційний судом встановлено, а позивачем не спростовано, що з 01.01.1992 року по 06.03.2014 року, - день звернення до Вороновицької селищної ради Вінницького району із відповідною заявою, ОСОБА_3 не оформила належним чином право власності на земельну ділянку, площею 0,06 га по АДРЕСА_1, і зазначена земельна ділянка перебуває у неї на праві користування.

Проте, як зазначив суд першої інстанції, з чим погоджується апеляційний суд, правом на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд можливо скористатися лише один раз.

Таким чином, право ОСОБА_3 на безоплатне отримання земельної ділянки було реалізовано внаслідок прийняття рішення 21 сесії 06 скликання Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області від 05.03.2013 року, яким вирішено надати дозвіл ОСОБА_3 на виготовлення технічної документації по оформленню права власності на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,25 га по АДРЕСА_2, на зміну якого, у зв'язку зі змінами у законодавстві, було прийнято рішення 31 сесії 06 скликання Вороновицької селищної ради Віницького району Вінницької області від 03.06.2014 року, яким надано дозвіл ОСОБА_4 на виготовлення технічної документації по встановленню меж земельної ділянки, орієнтовною, загальною площею 0,33 га по АДРЕСА_2.

Отже, в цій частині апеляційний суд погоджується з позицією суду першої інстанції, що позивачем вже вичерпане право на безоплатне отримання земельної ділянки.

Проте, апеляційний суд не погоджується із тим, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_3 від 06.03.2014 року про надання дозволу на виготовлення технічної документації на безоплатну передачу земельної ділянки у власність, Вороновицька селищна рада прийняла рішення про надання дозволу на виготовлення технічної документації по встановленню меж в натурі для подальшої передачі в оренду.

Так, відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Відповідно до частини 7 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

З аналізу наведених норм, апеляційний суд приходить до висновку, що за результатами розгляду клопотання про одержання безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності орган місцевого самоврядування уповноважений прийняти одне з рішень, - надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надати мотивовану відмову у його наданні.

Таким чином, апеляційний суд вважає, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_3 від 06.03.2014 року Вороновицька селищна рада, приймаючи рішення 29 сесії 06 скликання Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області від 20.03.2014 року "Про надання дозволу на виготовлення документації по встановленню меж земельної ділянки в натурі для подальшої передачі в оренду", діяла не у порядку, спосіб та межах, визначених Земельним кодексом України. Тому, апеляційний суд приходить до висновку про необхідність повторного розгляду Вороновицькою селищною радою Вінницької області заяви ОСОБА_3

За таких обставин, судова колегія вважає, що суд першої інстанції не в повній мірі належно дав оцінку усім вказаним обставинам та зібраним по справі доказам, в деяких випадках помилково застосував норми матеріального права, у зв'язку із чим, ухвалив рішення, яке підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до статті 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, та невідповідність висновків суду всім обставинам справи призвели до помилкового висновку, у зв'язку з чим, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.

Постанову Вінницького районного суду Вінницької області від 05 вересня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Вороновицької селищної ради Вінницького району про визнання рішення та дій протиправним, зобов'язання вчинити певні дії скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.

Визнати рішення 29 сесії 06 скликання Вороновицької селищної ради Вінницького району Вінницької області від 20 березня 2014 року, - протиправним.

Зобов'язати Вороновицьку селищну раду Вінницького району Вінницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на приватизацію земельної ділянки, площею 0,06 га, розташованої по АДРЕСА_1

В решті позову - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст 212 КАС України.

Головуючий Сторчак В. Ю.

Судді Ватаманюк Р.В.

Мельник-Томенко Ж. М.