Копія
Справа № 822/4292/14
24 листопада 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіПетричковича А.І.
при секретаріЯворській І.Ю.
за участі:представника позивача Щетинської І.В. представників відповідача Федючка В.М., Ярмоленка Ю.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СТЛ+К" до Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області, третя особа, яка не заявояє самостійних вимог - Товариство з обмеженою відповідальністю "Союз Транс Лайн-1", про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень, -
Ухвалою від 15.10.2014 року відкрито провадження за адміністративним позовом №14/10 від 14.10.2014 року, в якому позивач після уточнення позовних вимог заявою від 24.11.2014 року, посилаючись на порушення відповідачем вимог ПК України, просить визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення: форми "В1" №0007831510 від 02.10.2014 року; форми "В4" №0007821510 від 02.10.2014 року; форми "Р" №0007841510 від 02.10.2014 року ( стор. 3 - 9, 236 справи).
У судовому засіданні представник позивача підтримала уточнені позовні вимоги, покликаючись на ті ж докази, що у позовній заяві та у відзиві на заперечення № 21/11 від 21.11.2014 року.
Представники відповідача позов не визнали, про що надали письмові заперечення без реєстраційного номера від 27.10.2014 року та від 12.11.2014 року, які підтвердили у суді.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, хоч про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши учасників судового розгляду і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Відповідачем було проведено перевірку і складено Акт документальної позапланової виїзної перевірки достовірності декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість № 1262/151/35556166 від 08.08.2014 року, "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ТОВ "СТЛ+К" (код ЄДРПОУ 35556166) бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника за травень 2014 року" (далі Акт від 08.08.2014 року).
Позивачем подано Заперечення № 27/08 від 27 серпня 2014 року на Акт від 08.08.2014 року за результатами розгляду якого відповідачем прийняте рішення про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "СТЛ+К".
Відповідно до висновку Акту №1348/151/35556166 від 17.09.2014 року "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки правомірності нарахування ТОВ "СТЛ+К" (код ЄДРПОУ 35556166) бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника за травень 2014 року", (далі - Акт перевірки №1348/151/35556166 від 17.09.2014 року), встановлено порушення: 1) п.198.5 ст. 198, п. 189.1 ст. 189, п. 200.3 ст. 200 ПК України, в результаті чого завищено від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту за квітень 2014 року (рядки 19 та 20.2 декларації) на суму 841 020 грн.; 2) п.200.1 п. 200.3, абз. "а" п. 200.4 ст. 200, ПК України в результаті чого завищено заявлену суму бюджетного відшкодування на рахунок за травень 2014 року в сумі 882 905 грн.; 3) п.198.5 ст. 198, п. 189.1 ст.189, п. 200.2 ст.200 ПК України в результаті чого занижено до сплати податок на додану вартість за травень 2014 року (ряд. 25 декларації) на суму 113 434 грн. ( стор. 54 - 73 справи).
На підставі Акту перевірки №1348/151/35556166 від 17.09.2014 року, прийнято податкові повідомлення - рішення:
- форми "В1" №0007831510 від 02.10.2014 року, яким, згідно з пунктом 54.3 статті 54 та пунктом 58.1 статті 58 глави 4 розділу ІІ ПК України та згідно з п.200.11 ст.200 ПК України, встановлено порушення гл.5, ст. 200 п.200.4, абз.а)п.200.1, п.200.3 ст. 200 ПК України, та зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 882 905,00 грн., а також нараховано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 220 726,00 грн. ( стор. 10 справи);
- форми "В4" №0007821510 від 02.10.2014 року, яким, згідно з пунктом 54.3 статті 54 та пунктом 58.1 статті 58 глави 4 розділу ІІ ПК України та згідно з п.200.11 ст.200 ПК України, встановлено порушення абз.г) ст.198 п. 198.5, ст.198 п. 198.1, ст.200 п.200.3 ПК України, та зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 841 020,00 грн. ( стор. 11 справи);
- форми "Р" №0007841510 від 02.10.2014 року, яким, згідно з пунктом 54.3 статті 54 та пунктом 58.1 статті 58 глави 4 розділу ІІ ПК України та згідно з п.200.11 ст.200 ПК України, встановлено порушення абз.г) п. 198.5, ст.198, п. 189.1, ст.189, п. 200.2 ст.200 ПК України, у зв'язку з чим збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт) в сумі 141 793,00 грн. (з яких 113 434,00 грн. - основний платіж, 28 359,00 грн. - штрафні санкції) ( стор. 12 справи).
Згідно ч.3 ст.72 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Сторони не оспорюють реальність Контрактів № 2403 від 24.03.2014 року, № 2903 від 29.03.2014 року, № 1705 від 17.05.2014 року та відсутність порушень при сплаті митних платежів, під час ввезення на митну територію України імпортованих вантажних автомобілів-самоскидів Scania їх розмитнення і реєстрацію та подальшу передачу цих автомобілів в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "Союз Транс Лайн-1", згідно Договору оренди № 16/04/2014 від 16.04.2014 року та Додаткових угод до цього правочину.
Відповідач вважає Договір оренди № 16/04/2014 від 16.04.2014 року "формальним", так як у п. 4.2 правочину вказано, що "... Орендна плата сплачується Орендарем щомісячно в безготівковому порядку на розрахунковий рахунок Орендаря на пізніше 20 числа кожного місяця слідуючого за звітним, при відсутності претензій та за згодою сторін можливі інші терміни розрахунків" та "п. 7.1 після закінчення терміни оренди Орендар зобов"язаний протягом 10 днів повернути об"єкти оренди Орендарю, що не відповідає вимогам ст.798 та 799 ЦК України, оскільки сторонами договору оренди виступають саме наймодавець (орендодавець) та наймач (орендар) ( стор. 68 справи і 15 - та стор. Акту перевірки №1348/151/35556166).
Суд дає критичну оцінку цьому висновку відповідача, адже правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він визнаний судом недійсним ( ст.204 ЦК України). Доказів недійсності Договору оренди № 16/04/2014 від 16.04.2014 року, який податковий орган вважає "формальним", відповідач суду не надав і таких не встановив суд, так як підстави щодо недійсності правочину визначаються розділом 4 глави 16 параграф 2 ЦК України і їх на думку суду, не має у цьому випадку.
Також, суд вважає безпідставним висновок відповідача, що Договір оренди № 16/04/2014 від 16.04.2014 року порушує п.14.1.123 п.14.1 ст.14 ПК України щодо ділової мети, так як він є збитковим і не є операцією вчиненою в межах господарської діяльності платника. Аналогічний висновок суд робить доводам відповідача, що порушенням є розмитнення, реєстрація в ВРЕР м. Хмельницький та передача в оренду вантажних самоскидів ТОВ "Союз Транс Лайн-1" в один день 16 квітня 2014 року, адже це не заборонено законом, а також враховуючи наступне.
Згідно довідки позивача від операцій з оренди транспортних засобів в квітні 2014 року складає 33333,33 гривень, в травня 2014 року 84946,26 гривень, а витрати відповідно в квітні 2014 року - 0 гривень, травні - 70084,97 гривень ( стор. 181 справи).
Відповідно до довідки Головного управління статистики у Хмельницькій області №05-07/20 від 13.01.2014 року, витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 28.10.2014 року, видами діяльності позивача за КВЕД-2010 в тому числі є: 77.12 " Надання в оренду вантажних автомобілів" ( стор. 188 справи).
Згідно Довідки №1285/151/37347893 від 18.08.2014 року "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Союз Транс Лайн-1" (код ЄДРПОУ 37347893) з питань використання в господарській діяльності по операціях оренди 4 вантажних самоскидів - С Scania R420 та 4 вантажних автомобілів самоскидів Р Scania Р380", проведеною перевіркою встановлено використання ТОВ "Союз Транс Лайн-1" в господарській діяльності за квітень - травень 2014 року вантажних автомобілів ( стор. 189 - 198 справи).
Відповідно п.п. 14.1.97 п.14.1 ст.14 ПК України, лізингова (орендна) операція - господарська операція (крім операцій з фрахтування (чартеру) морських суден та інших транспортних засобів) фізичної чи юридичної особи (орендодавця), що передбачає надання основних засобів у користування іншим фізичним чи юридичним особам (орендарям) за плату та на визначений строк.
Згідно п.п.14.1.181 п.14.1 ст.14 ПК України, податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Відповідно до п.п.14.1.203 п.14.1 ст.14 ПК України, будь-які операції господарського, цивільно-правового характеру, зокрема надання права користування або розпорядження товарами, включаючи передачу майна в оперативний лізинг (оренду), належать до продажу результатів робіт (послуг).
Пунктом 198.1 ст.198 ПК України визначено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Згідно п. 198.2 ст.198 ПК України, датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною. Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою виникнення права на віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата сплати (нарахування) податку за податковими зобов'язаннями, що були включені отримувачем таких послуг до податкової декларації попереднього періоду.
Відповідно п. 198.3 ст.198 ПК України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Пунктом 198.6 ст.198 ПК України визначено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Згідно пунктів 200.1 - 200.3 ст.200 ПК України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Частиною 1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що суб"єкт владних повноважень, який заперечує проти позову не довів що діяв у межах закону. Так, суд вважає, що відповідач не встановив порушення позивачем Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, так як позивач надав податковому органу і суду належно оформлені первинні документи, які відображені у бухгалтерському обліку, порушення чого у Акті перевірки №1348/151/35556166 від 17.09.2014 року не зафіксовано. Також, на думку суду, не знаходить підтвердження висновок відповідача про "формальність" Договору оренди №16/04/2014 від 16.04.2014 року (описано вище), наслідком чого на думку податкового органу є проведення ТОВ "СТЛ+К" не господарської діяльності і відповідно визначення суми податкових зобов"язань з ПДВ у квітні 2014 року в розмірі 841019,56 гривень, у травні - 827002,57 гривень, а тому завищено від"ємне значення різниці між сумою податкового зобов"язання та податкового кредиту за квітень 2014 року на суму 841020 гривень, заявлена сума бюджетного відшкодування за травень 2014 року в сумі 882905 гривень і донараховано до сплати ПДВ за травень 2014 року (ряд. 25 декларації) у розмірі 113434 гривень, тому позов задовольняється, що підтверджено доказами, які перевірено судом.
На підставі викладеного, керуючись ПК України, ЦК України і ст.ст. 4-15, 70-71, 86, 94, 98-99, 122, 158-163, 167 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Скасувати податкові повідомлення - рішення №0007831510, №0007821510, №0007841510 від 02.10.2014 року, визнавши їх протиправними.
Стягнути з Державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "СТЛ+К" 487,20 гривень.
Копії постанови надати сторонам, повний текст якої виготовлено 28.11.2014 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя/підпис/А.І. Петричкович
"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович