Постанова від 02.12.2014 по справі 816/4271/14

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2014 року м. ПолтаваСправа №816/4271/14

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Петрової Л.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Лисака С.В.,

представника позивача - Данілової Н.Н.,

представника відповідача - Убийвовка С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" до Решетилівської районної державної адміністрації Полтавської області про визнання нечинним пункту 1 розпорядження,

ВСТАНОВИВ:

31 жовтня 2014 року Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Полтаватеплоенерго" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Решетилівської районної державної адміністрації Полтавської області про визнання нечинним пункту 1 розпорядження голови Решетилівської районної державної адміністрації Полтавської області "Про початок опалювального сезону 2014-2015 років" від 06 жовтня 2014 року №240 у частині дати початку опалювального сезону (з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 02 грудня 2014 року /а.с. 71/).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 06 жовтня 2014 року голова Решетилівської районної державної адміністрації видав розпорядження №240 про початок опалювального сезону 2014-2015 років з 10 жовтня 2014 року у закладах охорони здоров'я та дошкільних навчальних закладах, з 15 жовтня 2014 року у житлових будинках з централізованим та автономним опаленням, в загальноосвітніх навчальних закладах, в адміністративних будівлях підприємств, установ та організацій. Як вважає позивач, зазначене розпорядження про початок опалювального сезону прийнято з порушенням підпункту 2) пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання забезпечення населення, підприємств, установ та організацій природним газом до кінця опалювального сезону 2014/15 року" від 09 липня 2014 року №296. Позивач вважає пункт 1 розпорядження винесений з порушенням вимог чинного законодавства та просить суд визнати його нечинним у частині дати початку опалювального сезону.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 02 грудня 2014 року.

Представник відповідача у судовому засіданні при вирішенні спору по суті поклався на розсуд суду.

У своїх письмових запереченнях зазначав, що на території Решетилівського району знаходиться близько 30 навчальних закладів різних рівнів акредитації. Середня температура в класних кімнатах навчальних закладів становила на 3-50С нижче встановленого мінімального рівня, температура в дошкільних закладах приблизно на тому ж рівні. Приймаючи оскаржуване розпорядження керівником РДА ставилося на меті уникнення створення нездорової епідеміологічної ситуації у районі, оскільки без відповідного розпорядження жоден заклад чи установа не мали права починати опалення, а це здебільшого заклади освіти, охорони здоров'я.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що відповідно до Закону України "Про місцеві державні адміністрації", пункту 5 Правил надання послуг з централізованого опалення постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630, пункту 4 Правил підготовки теплових господарств до опалювального періоду, затверджених наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства житлово-комунального господарства України від 10 грудня 2008 року №620/378, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2008 року за №1310/16001, з метою забезпечення належного температурного режиму в навчальних закладах охорони здоров'я, житловому фонді, в адмінбудівлях підприємств, установ та організацій, Головою Решетилівської районної державної адміністрації Полтавської області видано розпорядження від 06 жовтня 2014 року №240 "Про початок опалювального сезону 2014-2015 років", пунктом 1 якого розпочато опалювальний сезон 2014-2015 років: з 10 жовтня 2014 року в закладах охорони здоров'я (ОСОБА_3, ОСОБА_4) та дошкільних навчальних закладах (ОСОБА_5); з 15 жовтня 2014 року у житлових будинках з централізованим та автономним опаленням, в загальноосвітніх навчальних закладах, в адміністративних будівлях підприємств, установ та організацій /а.с. 11/.

Позивач не погодився із прийнятим розпорядженням у частині дати початку опалювального сезону, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи правову оцінку пункту 1 оскаржуваного розпорядження, суд зазначає наступне.

Основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання визначає Закон України "Про теплопостачання" від 02 червня 2005 року №2633-1У, який регулює відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії.

Статтею 9 цього Закону передбачено, що державне управління у сфері теплопостачання здійснюють:

на загальнодержавному рівні - Кабінет міністрів України, центральні органи виконавчої влади у межах своїх повноважень;

на місцевому рівні - Рада Міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 затверджені "Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" (далі Правила), які регулюють відносини між суб'єктами господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг і фізичною та юридичною особою, яка отримує або має намір отримувати послуги.

Пунктом 5 Правил передбачено, що рішення про початок та закінчення опалювального сезону приймається виконавчими органами відповідних сільських, селищних та міських рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації, нормами санітарного законодавства та іншими нормативними документами.

Разом з тим, з метою забезпечення населення, підприємств, установ та організацій природним газом та надійного функціонування газотранспортної системи і газових мереж Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Деякі питання забезпечення населення, підприємств, установ та організацій природним газом до кінця опалювального сезону 2014/15 року" від 09 липня 2014 року №296, підпунктом 2) пункту 2 якої установлено, що рішення про початок та закінчення опалювального сезону 2014/15 року приймається виконавчими органами сільських, селищних та міських рад або місцевими державними адміністраціями відповідно до Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (Офіційний вісник України, 2005 р., №30, ст. 1811), за погодженням з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і Міністерством енергетики та вугільної промисловості.

У разі відсутності зазначених рішень Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" та газопостачальними, газорозподільними і газотранспортними підприємствами постачання природного газу теплогенеруючим та теплопостачальним організаціям не здійснюється;

Частиною першою статті 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09 квітня 1999 року №586-XIV передбачено, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.

Згідно частини другої статті 6 названого Закону розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на виконання вимог законодавства Головою Решетилівської районної державної адміністрації Полтавської області видано розпорядження від 06 жовтня 2014 року №240 "Про початок опалювального сезону 2014-2015 років", пунктом 1 якого розпочато опалювальний сезон 2014-2015 років: з 10 жовтня 2014 року в закладах охорони здоров'я (ОСОБА_3, ОСОБА_4) та дошкільних навчальних закладах (ОСОБА_5); з 15 жовтня 2014 року у житлових будинках з централізованим та автономним опаленням, в загальноосвітніх навчальних закладах, в адміністративних будівлях підприємств, установ та організацій /а.с. 11/.

Однак, судом встановлено та не заперечується представниками сторін, що при прийнятті розпорядження від 06 жовтня 2014 року №240 "Про початок опалювального сезону 2014-2015 років" відповідачем не було отримано погодження Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України і Міністерства енергетики та вугільної промисловості України.

У судовому засіданні судом досліджено залучену до матеріалів справи представником позивача копію спільного листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 17 жовтня 2014 року, адресованого обласним та Київській міській державним адміністраціям /а.с. 63-64/.

Зі змісту зазначеного листа судом встановлено, що лише 17 жовтня 2014 року Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства та Міністерство енергетики та вугільної промисловості повідомили про своє погодження початку опалювального сезону 2014-2015 років для виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, місцевих державних адміністрацій України у разі дотримання певних вимог.

20 жовтня 2014 року Департамент житлово-комунального господарства Полтавської обласної державної адміністрації листом №03-01/2036 довів до відома міськвиконкому та райдержадміністрацій лист-погодження Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та Міністерства енергетики та вугільної промисловості України щодо початку опалювального сезону 2014-2015 років та повідомив про можливість початку опалювального сезону з урахуванням погодних умов і середньодобової температури зовнішнього повітря /а.с. 65/.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був прийняти розпорядження про початок опалювального сезону після отримання листа-погодження Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та Міністерства енергетики та вугільної промисловості України щодо початку опалювального сезону 2014-2015 років, доведеного до відома райдержадміністрацій 20 жовтня 2014 року листом Департаменту житлово-комунального господарства Полтавської обласної державної адміністрації.

З огляду на викладене, суд погоджується з доводами представника позивача, що пункт 1 прийнятого відповідачем розпорядження, суперечить вимогам прийнятої Кабінетом Міністрів України постанови "Деякі питання забезпечення населення, підприємств, установ та організацій природним газом до кінця опалювального сезону 2014/15 року" від 09 липня 2014 року №296 та підлягає визнанню його нечинним у частині дати початку опалювального сезону.

Відповідно до частин першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Решетилівська районна державна адміністрація не надала суду достатніх переконливих доказів щодо правомірності пункту 1 оскаржуваного розпорядження.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню.

Відповідно до положень частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" до Решетилівської районної державної адміністрації Полтавської області про визнання нечинним пункту 1 розпорядження задовольнити.

Визнати нечинним пункт 1 розпорядження голови Решетилівської районної державної адміністрації Полтавської області "Про початок опалювального сезону 2014-2015 років" від 06 жовтня 2014 року №240 у частині дати початку опалювального сезону.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Полтавського обласного комунального виробничого підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" витрати зі сплати судового збору у розмірі 73,08 грн /сімдесят три гривні вісім копійок/.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 08 грудня 2014 року.

Суддя Л.М. Петрова