79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
"04" грудня 2014 р. Справа № 914/1789/14
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Кузя В.Л.
суддів Данко Л.С.
Орищин Г.В.
Розглянувши апеляційну скаргу від 20.10.14 Публічного акціонерного товариства "Укрнафта"
на рішення Господарського суду Львівської області від 15.10.14
у справі № 914/1789/14
за позовом: Прокурора м. Борислава в інтересах держави уповноважений орган: орган місцевого самоврядування, в особі Східницької селищної ради, м. Борислав Львівської області,
до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ,
про внесення змін до договору оренди землі від 17.12.2009 р. №04.09.439.00118.
За участю представників:
прокурор - Яворський Я.Т.
від позивача та відповідача - не з'явилися;
Автоматизованою системою документообігу суду, справу № 914/1789/14 розподілено до розгляду судді - доповідачу Кузю В.Л.
Розпорядженням голови Львівського апеляційного господарського суду від 06.11.14 у склад колегії для розгляду апеляційної скарги у справі № 914/1789/14 Господарського суду Львівської області введено суддів - Данко Л.С., Орищин Г.В.
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 06.11.14 апеляційну скаргу прийнято до провадження, справу призначено до розгляду на 04.12.14.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 15.10.14 у справі 914/1789/14 (головуючий суддя Яворський Б.І.,судді Запотічняк О.Д.,Пазичев В.М.) позов задоволено повністю; внесено зміни до договору оренди землі від 17.12.2009р., який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 21.12.2009р. за №04.09.439.00118, укладеного між Східницькою селищною радою та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта", від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", та викласти п.5 договору у такій редакції: "Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м. Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 133' 308,84 грн."; внесено зміни до договору оренди землі від 17.12.2009р., який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 21.12.2009р. за №04.09.439.00118, укладеного між Східницькою селищною радою та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта", від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз", та викладено п.9 договору у такій редакції: "Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та становить 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає в рік 6 665,44 грн. або 555,45 грн. в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на розрахунковий рахунок 332198112700013 в ГУДКСУ у Львівській області, ЗКПО 37942974, МФО 825014, код платежу 13050200, одержувач місцевий бюджет Східниця, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем"; стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в дохід Державного бюджету України 1' 218,00 грн. судового збору.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення місцевого господарського суду та прийняти нове рішення , яким у позові відмовити. При цьому, скаржник посилається на неповне з'ясування місцевим господарським судом обставин, що мають значення для справи, зокрема не взято до уваги того факту, що умови договору оренди можуть бути змінені лише в тому випадку, якщо це прямо передбачено договором оренди. Крім того, скаржник зазначає проте, що місцевим господарським судом під час прийняття рішення проігноровано норми цивільного законодавства, а саме: ст..ст.15,58,525,632,651,652,792 ЦК України, норми Закону України "Про оренду землі" та Податкового кодексу України.
У судовому засіданні 04.12.14 прокурор надав пояснення, навів свої доводи та міркування.
Сторони участі своїх уповноважених представників сторін у судовому засіданні не забезпечили, натомість 04.12.14 до Львівського апеляційного господарського суду надійшло клопотання (факсограмма) від представника скаржника про відкладення розгляду справи у зв'язку з перебуванням уповноваженого представника ПАТ "Укрнафта" в іншому судовому засіданні.
Розглянувши у судовому засіданні подане представником скаржника клопотання про відкладення розгляду справи, судова колегія зазначає наступне:
Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Статтею 77 Господарського кодексу України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 ГПК України розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для реалізації якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Оцінивши матеріали справи, судова колегія вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представників сторін, оскільки наявних матеріалів справи є достатньо для правильного вирішення даної справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 85 та ч. 1 ст. 99 ГПК України у судовому засіданні 04.12.14 оголошено вступну та резолютивну частини постанови Львівського апеляційного господарського суду.
Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з огляду на наступне:
Як вбачається з матеріалів справи, 17.12.09 між Східницькою селищною радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта" (правонаступником якого є ПАТ "Укрнафта"), від імені якого діє структурна одиниця - нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" (орендар), укладено договір оренди землі №04.09.439.00118 (а.с.13-15).
Відповідно до умов укладеного договору, орендодавець, на підставі рішення Східницької селищної ради Львівської області від 24.07.09 №472 надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування адмінкорпусу «Горянка» НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Східницької селищної ради Львівської області. Договір зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії Центр державного земельного кадастру 21.12.2009 р.за №04.09.439.00118.
Відповідно до п. 2 Договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1057 га із земель промисловості.
Актом прийому - передачі об'єкта оренди від 17.12.09 підтверджується, що орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,1057 га для обслуговування адмінкорпусу «Горянка» НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Східницької селищної ради Львівської області (а.с.20).
Відповідно до п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становила 22926 грн. 33 коп.
Розмір орендної плати за використання земельної ділянки, згідно рішення Східницької селищної ради від 29.02.08 № 236 становить 12 % від нормативно - грошової оцінки, що складає 2751,16 грн. за рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 229,26 грн., щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33219812700013 в ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, код ЄДРПОУ 22402093, отримувач Східницька селищна рада, код платежу 13050200 (п.9 договору).
Договір укладено терміном на 25 (двадцять п'ять) років (п. 8 Договору).
Рішенням Східницької селищної ради № 8 від 30.12.10 затверджено нову нормативно-грошову оцінку земель смт. Східниця. (а.с. 24).
21 січня 2011 року Східницькою селищною радою прийнято рішення № 24 "Про затвердження Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння". (а.с. 22).
Пунктом 2.4. затвердженого Положення визначено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки для обслуговування свердловин та технологічної інфраструктури, об'єктів зв'язку,господарських споруд обслуговуючої інфраструктури, електричних підстанцій становить 12% відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. (а.с.23).
Листом № 28 від 24.01.11 та листом № 509-535 від 12.09.11 позивач направив відповідачу повідомлення про зміну річної суми податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки комунальної власності і про необхідність внести зміни до договору оренди (а.с. 25, 26). Проте, відповідачем не вчинено будь - яких дій та не надано відповіді на вказаний лист. Доказів протилежного відповідачем не подано.
Колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що статтею 2 Закону України "Про плату за землю" установлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим законом. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Відповідно до ст. 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Згідно з ч.1 ст.15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за несплату.
Відповідно до ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Як зазначено вище, пунктом 9 укладеного договору оренди визначено розмір орендної плати в розмірі 12 % від нормативно - грошової оцінки земельної ділянки.
Разом з цим, статтями 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України унормовано, що розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно ст. 289.1 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.
Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно з п.2 ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Також, пунктами 34 та 35 ч.1 ст.26 ЗУ " Про місцеве самоврядування" визначено виключну компетенцію міської ради щодо вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин, затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Крім того, пунктом 2.19. постанови Пленуму Вищого Господарського суду України від 17.05.2011 року №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братись судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У визначених законом випадках застосовуються ціни, які встановлюються або регулюються уповноваженими органами виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Зважаючи на наведене, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативно грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Зважаючи на те, що обов'язковими до виконання рішеннями Східницької селищної ради № 8 від 30.12.10 та № 24 від 21.01.11 затверджено нову грошову оцінку землі та встановлено орендну плату у розмірі 12% від оцінки (що відповідає умовам п. 9 договору), то суд першої інстанції обґрунтовано прийшов до висновку про наявність підстав для внесення змін до договору оренди землі від 17.12.09.
Разом з тим, судова колегія зазначає, що умовами укладеного договору визначено, що розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз на рік у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом (п.13 договору оренди).
А тому, твердження відповідача, щодо відсутності у договорі оренди положень, що передбачають внесення змін до договору оренди у зв'язку із зміною нормативно-грошової оцінки спростовуються умовами укладеного договору і що для цього необхідне окреме рішення органу місцевого самоврядування.
Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п.36 договору оренди).
Відповідно до ч. 1 ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Отже, нормами законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком місцевого господарського суду, що пропозиція позивача про внесення змін до договору оренди землі відповідає нормативно-правовим актам, у тому числі рішенням органу місцевого самоврядування.
Сторонами не надано доказів скасування рішення Східницької селищної ради № 8 від 30.12.10 та рішення Східницькою селищної ради №24 від 24.01.11, а тому суд підставно задоволив позов.
Поряд з цим, апеляційним судом відхиляються посилання скаржника на те, що даний спір не підвідомчий господарському суду Львівської області, оскільки згідно із ст.12, 16 ГПК України справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням об'єктів земельних відносин або основної їх частини, а як уже зазначено вище, згідно договору оренди землі від 17.12.09, позивачем як власником землі надано відповідачу в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування адмінкорпусу «Горянка» НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Східницької селищної ради Львівської області. Тобто дані відносини є цивільно-правовими, що виникли та існують між юридичними особами.
За таких обставин, суд вважає, що при прийнятті оскаржуваного рішення господарський суд повно і всебічно перевірив всі обставини справи, дав належну правову оцінку зібраним у справі доказам та прийняв законне і обґрунтоване рішення.
Скаржником у свою чергу не доведено належними та допустимими доказами обставин, на які він посилається в апеляційній скарзі та які могли б бути підставою для скасування чи зміни рішення місцевого господарського суду.
Судові витрати покласти на скаржника в порядку вимог ст.49 ГПК України.
Відтак, керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, -
Львівський апеляційний господарський суд ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" без задоволення.
2. Рішення Господарського суду Львівської області від 15.10.14 у справі № 914/1789/14 залишити без змін.
3. Судовий збір за розгляд справи в суді апеляційної інстанції покласти на скаржника.
4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Повний текст постанови складено 04.12.14
Головуючий суддя Кузь В.Л.
Суддя Данко Л.С.
Суддя Орищин Г.В.