Рішення від 02.12.2014 по справі 916/138/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"02" грудня 2014 р.Справа № 916/138/14

За позовом Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради

до відповідача Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державної фінансової інспекції в Одеській області;

Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги";

Одеської обласної ради

про виселення та стягнення 100689,47грн.

Головуючий - Гут С.Ф.

Судді - Малярчук І.А.

Оборотова О.Ю.

В судовому засіданні приймали участь:

Від позивача: Смокова М.С., довіреність №24/вих від 15.01.2014р.;

Від відповідача: ОСОБА_6, довіреність від 13.03.2014р.;

Від Державної фінансової інспекції в Одеській області: Чебаненко Є.Б., довіреність №92 від 10.09.2014р.;

Від Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги": Шевченко О.В., довіреність від 28.08.2014р. ;

Від Одеської обласної ради: Погорелова О.Ю., довіреність №01/03-39/1216 від 18.08.2014р.

В судовому засіданні 07.02.14р. по справі було оголошено перерву до 10.02.14р., в порядку ст.77 ГПК України.

СУТЬ СПОРУ: Позивач, Департамент охорони здоров'я Одеської міської ради, звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державної фінансової інспекції в Одеській області та Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" про виселення фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 із незаконно займаних ним нежитлових приміщень загальною площею 199,9кв.м, розташованих в комунальній установі КУ „Одеська міська станція швидкої медичної допомоги", за адресою: АДРЕСА_1 та стягнення з відповідача на користь Департаменту охорони здоров'я Одеської міської грошових коштів у розмірі 83592,06грн.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 20.01.14р. порушено провадження у справі №916/138/14.

05.02.2014р. від відповідача надійшло клопотання (вх. ГСОО№3005/14 від 05.02.2014р.) про витребування доказів, згідно якого просить суд витребувати з Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради правовстановлюючі документи на єдиний майновий комплекс Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги", що розташований за адресою: АДРЕСА_1, а також витребувати з Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради та з Одеської обласної державної адміністрації документи щодо передачі цілісного майнового комплексу "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" з комунальної власності територіальної громади м.Одеси до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області(відповідно до рішення Одеської обласної ради від 14.02.13р. №744-УІ, рішень Одеської міської ради від 19.02.13р. №2819-УІ, Одеської обласної ради від 04.07.13р. №854-УІ).

Судом клопотання розглянуто та не задоволено, оскільки воно є необґрунтованим та безпідставним.

05.02.2014р. від відповідача надійшло клопотання (вх. ГСОО№2-468/14 від 05.02.2014р.) про зупинення провадження у справі №916/138/14 до закінчення розгляду господарським судом Одеської області пов'язаною з нею справи №916/229/14 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до відповідача Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" про визнання договору оренди нежитлових приміщень №1/2006, укладеного між Комунальною установою "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 продовженим.

10.02.14р. від відповідача надійшла заява(вх.№3273/14 від 10.02.14р.) про відкладення розгляду справи, згідно якої у зв'язку з хворобою представника просить суд відкласти розгляд справи на іншу дату.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 10.02.14р. розгляд справи було відкладено, в порядку ст.77 ГПК України.

18.02.14р. від відповідача надійшла заява(вх.№3273/14 від 10.02.14р.), згідно якої просить суд залучити до матеріалів справи докази по справі.

Судом заява розглянута та задоволена, та залучено до матеріалів справи надані докази по справі.

03.03.2014р. від відповідача надійшло клопотання (вх. ГСОО№2-922/14 від 03.03.2014р.) про припинення провадження у справі №916/138/14 у зв'язку з відсутністю предмету спору, оскільки фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 з моменту підписання договору оренди й до сьогодні щомісячно вноситься на розрахунковий рахунок Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" своєчасно орендну плату за нежитлове приміщення в повному обсязі, що підтверджується квитанціями.

Судом клопотання розглянуто та не задоволено, оскільки воно є необґрунтованим та безпідставним, так як позивачем заявлені не тільки позовні вимоги про стягнення грошових коштів, а й про виселення фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 із незаконно займаних ним нежитлових приміщень загальною площею 199,9кв.м, розташованих в КУ „Одеська міська станція швидкої медичної допомоги", за адресою: АДРЕСА_1.

03.03.14р. від відповідача надійшла заява(вх.№5462/14 від 03.03.14р.), згідно якої просить суд залучити до матеріалів справи докази по справі.

Судом заява розглянута та задоволена, та залучено до матеріалів справи надані докази по справі.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 04.03.14р. клопотання фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (вх. ГСОО№2-468/14 від 05.02.2014р.) про зупинення провадження у справі №916/138/14 - задоволено, зупинено провадження у справі №916/138/14 до розгляду господарським судом Одеської області справи №916/229/14 по суті, в порядку ст.79 ГПК України.

24.04.2014р. від Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" надійшло клопотання (вх.№2-1588/14 від .12.11р.), відповідно до якого просить суд поновити провадження у справі №916/138/14, з огляду на усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у справі, оскільки ухвалою господарського суду Одеської області від 24.03.2014р., залишеною без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 17.04.2014р. у справі №916/229/14 позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" про визнання договору оренди продовженим залишено без розгляду.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 05.06.2014р., приймаючи до уваги усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у даній справі, клопотання Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" (вх.№2-1588/14 від .12.11р.) про поновлення провадження у справі - задоволено, та провадження у справі було поновлено.

16.06.14р. від позивача надійшло клопотання (вх.ГСОО№15599/14 від 16.06.2014р.), згідно якого, у зв'язку з тим, що представник перебуває у відпустці, просить суд відкласти розгляд справи на іншу дату.

17.06.14р. від Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" надійшло клопотання (вх.ГСОО№15627/14 від 17.06.2014р.), відповідно до якого, у зв'язку з перебуванням у відпустці представника Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" просить суд відкласти розгляд справи на іншу дату.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 17.06.2014р. розгляд справи було відкладено, в порядку ст.77 ГПК України.

За клопотанням позивача, ухвалою господарського суду Одеської області від 17.06.2014р. строк вирішення спору по справі було продовжено до 01.07.2014р., в порядку ст.69 ГПК України.

01.07.14р. від відповідача надійшло клопотання (вх.ГСОО№2-2675/14 від 01.07.2014р.) про витребування доказів, відповідно до якого просить суд витребувати у позивача оригінали або належним чином завірені копії правовстановлюючих документів на спірний об'єкт, тобто об'єкт яким користується ОСОБА_2, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, зокрема - технічний паспорт, а також постанову про перевірку рішення(ухвали) у порядку нагляду від 17.12.13р. справа №6/5/70 арбітражного суду Одеської області.

Судом клопотання розглянуто та не задоволено, оскільки воно є необґрунтованим та безпідставним.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 01.07.14р. справу №916/138/14 призначено до колегіального розгляду.

Згідно автоматизованого розподілу справ між суддями визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя Гут С.Ф., суддя Малярчук І.А., суддя Панченко О.Л.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 01.07.14р. прийнято справу до колегіального розгляду у складі: головуючий суддя Гут С.Ф., суддя Малярчук І.А., суддя Панченко О.Л.

24.07.14р. від позивача надійшло клопотання(вх.№19259/14 від 24.07.14р.), згідно якого просить суд залучити до матеріалів справи докази по справі.

Судом клопотання розглянуто та задоволено, та залучено до матеріалів справи надані докази по справі.

За клопотанням позивача, ухвалою господарського суду Одеської області від 24.07.2014р. строк вирішення спору по справі було продовжено до 16.09.2014р., в порядку ст.69 ГПК України.

01.09.14р. від ДФІ в Одеській області надійшло клопотання(вх.№22545/14 від 01.09.14р.) про перенесення розгляду справи, у зв'язку з тим, що представник перебуває у відпустці.

Судом клопотання розглянуто та задоволено.

02.09.14р. від позивача надійшли додаткові пояснення(вх.№22712/14 від 02.09.14р.) згідно яких зазначає про те, що за результатами проведеної ревізії, інспекцією було складено відповідний акт, в якому зазначено що в порушення вимог статей 26, 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» після закінчення строку дії договору оренди, відповідач не повернув об'єкт оренди КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги". Також, ревізією за результатами контрольного обстеження було встановлено, що фактична площа, яку займає орендар становить 288,57кв.м, що не відповідає площі, яка вказана у договорі (більша на 88,67кв.м), з них: різниця у 3,2кв.м виникла в результаті співставлення площ, вказаних у договорі та фактичного обстеження площ, займаних орендарем (використовуються під розміщення шафи орендаря), які знаходяться на балансі КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги", а різниця у 85,47кв.м виникла в результаті самовільного будівництва прибудови орендарем ФОП ОСОБА_2 до об'єкту оренди. У зв'язку з тим, що пунктом 8 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786, розмір орендної плати визначається на підставі незалежної оцінки вартості об'єкта оренди та у зв'язку з відсутністю незалежної оцінки об'єкта оренди, плата за майно площею 85,47кв.м ревізією не була визначена. Крім того, ревізією було встановлено, що площа, займана орендарем, використовується під перукарські послуги у розмірі - 18,3кв.м, розміщення сауни, басейну, у розмірі - 18,1кв.м, кімната відпочинку у розмірі - 9,7кв.м, масажний кабінет - 7,1кв.м, приміщення бару у розмірі - 16,0кв.м, кімната зі столовими столами у розмірі - 2,7 кв.м, решта приміщень, коридори, складова, санітарні вузли у розмірі - 69,54кв.м та підвальне приміщення -36,7кв.м. За договором оренди відповідачу було передано в оренду приміщення загальною площею 199,9кв.м під надання послуг населенню (баня), з чого і виходив щомісячний розрахунок орендної плати та інших платежів, а ревізією фінансово-господарської діяльності КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" було встановлено, що площа об'єкта оренди більша на 3,2кв.м, а об'єкт оренди використовується під інші види діяльності. В порушення вимог чинного законодавства та умов договору інформація про зміну площі об'єкту оренди та виду діяльності відповідачем до Орендодавця направлена не була, відповідно і додаткова угода на зміну площі об'єкту оренди та виду діяльності з департаментом охорони здоров'я Одеської міської ради - не укладалася. Таким чином, ревізією зроблено висновок, що Комунальною установою "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" розрахунково недоотримано фінансових ресурсів, а саме орендної плати за період з 01.09.2011р. по 31.07.2013р. на загальну суму 47980,88грн., в тому числі: у 2011р. - 8362,92грн., у 2012р. - 25051,89грн., у 2013р. - 14566,07грн. На сьогоднішній день, акт, складений Одеською об'єднаною державною фінансовою інспекцією за результатами ревізії фінансово-господарської діяльності КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" за період з 01.09.2011р. по 31.07.2013р. не оскаржений. Таким чином, перша сума, яка підлягає стягненню з ФОП ОСОБА_2 на користь департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради складає 47980,88грн. Крім того, на момент подання позовної заяви до господарського суду Одеської області відповідач продовжував користуватися об'єктом оренди та не сплачував кошти за користування майном. Таким чином, друга сума коштів, яка підлягає стягненню з ФОП ОСОБА_2 на користь департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради на 01.01.2014р. складає 17805,59грн. Також, пунктом 4.7. Договору оренди встановлено обов'язок Орендаря після закінчення дії договору оренди у 15-денний термін передати Орендодавцю приміщення за актом у належному стані, а на момент звернення з позовною заявою до господарського суду Одеської області відповідач не звільнив зайняте ним приміщення та не повернув орендоване майно. Таким чином, станом на 01.01.2014р. відповідно до статті 785 ЦК України відповідач зобов'язаний сплатити кошти у сумі 17805,59 грн., а всього, 83592,06грн. (47980,88грн. + 17805,59грн. + 17805,59грн.).

Ухвалою господарського суду Одеської області від 02.09.2014р., враховуючи необхідність повного, всебічного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи судом залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Одеську обласну раду, та відкладено розгляд справи на 16.09.2014р. о 11:00.

Розпорядженням керівника апарату господарського суду Одеської області №708 від 16.09.14р., відповідно до п. 3.1.7 Положення про автоматизовану систему документообігу призначено автоматичний розподіл справи та визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя Гут С.Ф., суддя Малярчук І.А., суддя Демешин О.А.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 16.09.2014р. прийнято справу №916/138/14 до колегіального розгляду у складі: головуючий суддя Гут С.Ф., суддя Малярчук І.А., суддя Демешин О.А.

16.09.14р. від Одеської обласної ради надійшло клопотання(вх.№24086/14 від 16.09.14р.) згідно якого просить суд залучити до матеріалів справи докази по справі.

Судом клопотання розглянуто та задоволено, та залучено до матеріалів справи надані докази по справі.

Приймаючи до уваги перебування судді Демешина О.А. у відрядженні 24.09.2014р., розпорядженням керівника апарату господарського суду Одеської області №758 від 24.09.14р., відповідно до п. 3.1.7 Положення про автоматизовану систему документообігу призначено повторний автоматичний розподіл справи та визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя Гут С.Ф., суддя Малярчук І.А., суддя Оборотова О.Ю.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 24.09.14р. прийнято справу №916/138/14 до колегіального розгляду у складі: головуючий суддя Гут С.Ф., суддя Малярчук І.А., суддя Оборотова О.Ю.

14.10.2014р. від Державної фінансової інспекції в Одеській області надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (вх.ГСОО№26896/14 від 14.10.2014р.), відповідно до якого, у зв'язку з перебуванням уповноваженого представника у відпустці, просить суд відкласти розгляд справи на іншу дату.

Судом клопотання розглянуто та задоволено.

23.10.2014р. від Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (вх.ГСОО№27862/14 від 23.10.2014р.), відповідно до якого, у зв'язку з відсутністю можливості представника бути присутнім у судовому засіданні просить суд відкласти розгляд справи на іншу дату.

Судом клопотання розглянуто та задоволено.

23.10.2014р. від Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради надійшла заява (вх.ГСОО№27863/14 від 23.10.2014р.), відповідно до якої просить суд відкласти розгляд справи на іншу дату, у зв'язку з тим, що складання письмових пояснень, щодо періоду нарахування орендної плати та надання обґрунтування заявлених позовних вимог по кожній окремій сумі потребує більшого часу.

Судом заява розглянута та задоволена.

06.11.2014р. позивач надав заяву про збільшення позовних вимог (вх.ГСОО№2-5051/14 від 06.11.2014р.), в якій у зв'язку з здійсненням перерахунку неустойки за користування річчю під час прострочення повернення орендованого майна відповідачем сума неустойки становить 43153грн. за період з 27.07.2013р. по 01.01.2014р., отже позивач просить стягнути кошти у розмірі 108939,47грн.(47980,88грн.+17805,59грн.+43153грн.), інші позовні вимоги вважати незмінними.

26.11.14р. від відповідача надійшла заява(вх.№29320/14 від 06.11.14р.), згідно якої просить суд залучити до матеріалів справи квитанції про сплату орендної плати.

Судом заява розглянута та задоволена.

26.11.14р. від позивача надійшли додаткові пояснення(вх.№ 29319/14 від 06.11.14р.).

За клопотанням відповідача, ухвалою господарського суду Одеської області від 06.11.2014р. строк вирішення спору по справі було продовжено до 09.12.2014р., в порядку ст.69 ГПК України.

28.11.14р. від ДФІ в Одеській області надійшла заява(вх.№31474/14 від 28.11.14р.), згідно якої просить залучити до матеріалів справи копію Акту ко нтрольного обстеження площі орендованого приміщення від 21.11.2013р.

Судом заява розглянута та задоволена.

02.12.2014р. позивач надав заяву про зменшення позовних вимог (вх.ГСОО№2-5568/14 від 02.12.2014р.), згідно якої у зв'язку з тим, що при проведенні додаткового розрахунку неустойки, за час прострочення відповідачем з 27.07.2013р. по 01.01.2014р., департаментом було встановлено, що відповідач зобов'язаний сплатити кошти у сумі 43153,00грн., у зв'язку з чим 06.11.2014р. департаментом охорони здоров'я Одеської міської ради було подано до суду заяву про збільшення позовних вимог. За інформацією Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" 03.02.2014р. установою було отримано від відповідача грошові кошти у розмірі 11000грн. У призначенні сплати вказаних коштів ФОП ОСОБА_2 було вказано як сплата за оренду за жовтень, листопад, грудень 2013р. та січень 2014р. У зв'язку з тим, що січень 2014р. не входить до періоду, за який департамент здійснював розрахунок заборгованості відповідача, то для визначення коштів, які були сплачені ФОП ОСОБА_10 за період, за який стягується заборгованість, необхідно визначити суму коштів, сплачених за 3 місяці: 11000грн. (загальна сума) х 4 місяці (жовтень, листопад, грудень 2013р. та січень 2014р.) = 2750грн., а саме: 2750грн. х 3 місяці (жовтень, листопад, грудень 2013р.) = 8250грн. Так, суму коштів, які підлягають стягненню з ФОП ОСОБА_2 (заборгованість по орендній платі та земельному податку) на користь департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради, яка складала 17805,59грн., необхідно зменшити на 8250грн. Враховуючи викладене, стягненню з відповідача підлягає заборгованість по орендній платі та земельному порядку за період серпень-грудень 2013р. становить 9555,59грн. (17805,59грн. - 8250грн.). Таким чином, просить суд стягнути кошти у загальній сумі 100689,47грн. (47980,88грн. + 9555,59 грн. + 43153грн.).

Відповідач проти позову заперечує, вважає вимоги позивача необгрунтованими та такими, що суперечать діючому законодавству України, та просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву(вх.№3006/14 від 05.02.14р.). Так в обґрунтування відзиву зазначає про те, що по-перше, в своєму позові позивач посилається на результати ревізії фінансово-господарської діяльності КУ «Одеська міська станція швидкої медичної допомоги», проведеної Одеською об'єднаною державною фінансовою інспекцією в період з 02.09.2013р. по 22.11.2013р., згідно якої нібито встановлено, що фактична площа, яку займає орендар, становить 288,57кв.м, що не відповідає площі, яка вказана в договорі оренди (більша на 88,67кв.м). Але вказані посилання позивача не відповідають дійсності та не заслуговують на увагу, зважаючи на те, що 02.02.1999р. на адресу начальника Управління охорони здоров'я міськвиконкому Сервецького К.Л. було направлено лист №8 про надання дозволу на реконструкцію частини приміщень швидкої допомоги, що розташована за адресою: АДРЕСА_1. 03.02.1999р. було надано згоду на реконструкцію, що підтверджується підписами відповідних посадових осіб на вказаному листі. 24.04.2001р. адміністрація Одеської міської станції швидкої медичної допомоги направила на адресу директора «Мединсервис» Вайцеховської Л.А. лист №48, в якому просить останню підготувати проектно-кошторисну документацію на ремонт підстанції №4 Малиновського району за адресою: АДРЕСА_1. 22.05.2006р. ОСОБА_2 зареєстрував через канцелярію Одеської міської станції швидкої медичної допомоги лист на ім'я начальника Управління охорони здоров'я Одеського міськвиконкому Якименко Е.А. (вх. № 63), в якому доводить до відома, окрім іншого, що на підставі припису, акта й постанови санітарно-епідеміологічної станції від 15 травня 2006р. №3-1/119 та Управління міського охорони здоров'я сауна «ІНФОРМАЦІЯ_1» ПП ОСОБА_2 по АДРЕСА_1 з 16.05.2006р. припинила роботу. Ремонт сауни буде відбуватись за прийнятим планом організаційно-технічних заходів, які направлені на усунення наявних технічних недоліків та забезпечення надійної та безпечної експлуатації об'єкта. Плани заходів і кошторису додаються. На період ремонту просить зняти нарахування орендної плати. 23.10.2006р. Управління охорони здоров'я ОМР направило на ім'я головного лікаря МСШМД Жужуленко П.Н. відповідь №0107 1290. згідно якої повідомляється, що Управління охорони здоров'я розглянуло звернення №75 з клопотанням про припинення нарахування орендної плати орендатору ПП «ОСОБА_2» договір оренди №51/06 / на період проведення ремонтних робіт оздоровчого центру «ІНФОРМАЦІЯ_1» та не заперечує щодо тимчасового призупинення дії договору. 01 березня 2007р. ФОП ОСОБА_2 зареєстрував через канцелярію Одеської міської станції швидкої медичної допомоги лист, згідно якого доводить до відома, що функціонування сауни за адресою: АДРЕСА_1, призупинено з 15.03.2007р. з метою перепрофілювання та реконструкції в лазню комбінованого типу на два відділи з педікюрним, манікюрним та масажним кабінетами. Проект реконструкції погоджено у встановленому порядку. 05 березня 2007р. на адресу головного державного санітарного лікаря Малиновського району Хабло О.А. було направлено лист №4. в якому ОСОБА_2 доводить до відома, що функціонування сауни за адресою: АДРЕСА_1, призупинено з 15.03.2007р. з метою перепрофілювання та реконструкції в лазню комбінованого типу на два відділи з педікюрним, манікюрним та масажним кабінетами. Проект реконструкції погоджено у встановленому порядку. 14.05.2007р. на адресу ФОП ОСОБА_2 надійшла відповідь №1824/01-20 з Малиновської районної адміністрації ОМР, в якій вказується, що у зв'язку з тим, що на території Малиновського району розташована велика кількість саун, вартість послуг, які у них надаються, завелика для пересічних громадян, а лазні загального користування практично відсутні, керівництво району звертається з проханням найти можливість перепрофілювання сауни, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, загального користування, також дозволяємо виконати реконструкцію приміщень. Згодом, державною санітарно-епідеміологічною службою України було складено Висновок №48/3-1 на проект будівництва від 11 червня 2007р., згідно якого „Техническое заключение о возможности сохранения выполненной реконструкции помещений существующей сауны под баню комбинированного типа на два отделения»-погоджується. На підставі Закону України «Про забезпечення санітарного епідеміологічного благополуччя населення» та керуючись «Положенням про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні» даний висновок має обов'язкову силу. Згодом було підписано Акт прийому-здачі виконаних робіт між ФОП ОСОБА_2 та Малиновською санепідемстанцією. 03.10.2007р. Малиновською районною санепідемстанцією Державної санітарно-епідеміологічної служби України було складено Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи №2526/3-1, згідно якого за результатами державної санітарно-епідеміологічної експертизи лазня ФОП ОСОБА_2 відповідає вимогам діючого санітарного законодавства України. Також, 18 вересня 2008р., ВНПД Малиновського відділу м. Одеси ГУ МНС України в Одеській області було видано ФОП ОСОБА_2 дозвіл №460 на початок роботи бані за адресою: АДРЕСА_1. 21.01.2008р. на адресу ОСОБА_2 було направлено лист Головного державного санітарного лікаря Малиновського району м. Одеси №99/3-1, де вказується, що санепідемстанція Малиновського району доповідає, що розміщення та функціонувати лазні, розміщеної за адресою: АДРЕСА_1, узгоджено з держсанепідслужбою, Санітарно-технічний та санітарно-гігієнічний стан приміщень задовільний, санепідрежим дотримується. Склад приміщень та планування відповідають вимогам ДБН В.2.2.-11-2002 «Будинки і споруди. Підприємства побутової обслуговування». Тобто, з викладеного вище вбачається, що нежитлове приміщення за адресам: АДРЕСА_1, було орендоване ОСОБА_2 та його підприємством «Содружество-1» з 1999 року. За цей період, за погодженням з власником будівлі, проводилося декілька реконструкцій та поточних ремонтів будівлі, переобладнання приміщень, благоустрій прилеглої території за власні кошти ОСОБА_2. По-друге, щодо посилань позивача на результати контрольного обстеження ревізії з приводу того, що площа, займана орендарем, використовується, окрім іншого, під розміщення сауни, то звертаючи увагу на викладені вище факти та документи, листування, вбачається, що починаючи з травня 2006 року (з моменту початку перепрофілювання та реконструкції сауни за адресою: АДРЕСА_1 в лазню комбінованого типу на два відділення) по сьогоднішній день, вказане орендоване приміщення використовується ФОП ОСОБА_2 під розміщення лазні та оздоровчої комплексу. Щодо посилання позивача на факт нібито самовільного будівництва прибудови орендарем ФОП ОСОБА_2 до об'єкту оренди, що вказується в акті проведеної Одеської об'єднаної державної фінансової інспекції, то ці данні не відповідають дійсності, адже всі необхідні дозволи та висновки на реконструкцію були отримані. Крім того, зі змісту позову та Акту контрольного обстеження, на який посилається позивач в своєму позові як на доказ, вбачається не дотримання процедури при проведенні ревізії, внаслідок якої був складений акт. Тому посилання позивача на результати ревізії фінансово-господарської діяльності комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" за період з 01.09.2011р. по 31.07.2013р., проведеної Одеською об'єднаною державною фінансовою інспекцією (з 02.09.2013р. по 22.11.2013р.), та на Акт контрольного обстеження площі орендованого приміщення, не заслуговують на увагу, адже з викладеного вище вбачається, що вказані дії та документи були проведені та складені з порушенням норм діючого законодавства України. По-третє, щодо посилань позивача на те, що Договір оренди №1/2006 закінчив свою дію 27.07.2013р., таким чином, відповідач, з моменту закінчення терміну дії договору оренди, незаконно володіє та користується майном територіальної громади м. Одеси, та на листування між Департаментом охорони здоров'я ОМР та ОСОБА_2 з приводу не продовження терміну дії договору оренди та необхідності здійснення сплати усіх необхідних платежів на день передачі майна, зазначає, що: до закінчення строку оренди ОСОБА_2, як Орендар, надіслав звернення до Орендодавця - начальника управління охорони здоров'я Одеської міської ради Шпака І.В., з проханням продовжити термін дії Договору 1/2006 від 06.03.2006р., узгодженого управлінням охорони здоров'я під №51/06, на наступний термін: з 27.07.2013р. по 27.07.2014р. Так, 25.07.2013р. начальник управління охорони здоров'я Одеської міської ради Шпак І.В., надіслав листа, але у листі не було надано належної відповіді ОСОБА_2, що стосується продовження строку оренди. 17.08.2013р. ОСОБА_2 надіслав на ім'я міського голови м.Одеси Костусєва О.О. звернення щодо надання дозволу на продовження строку дії Договору №1/2006 від 06.03.2006р., з додатковим погодженням №40-2012-51/06 від 27.07.2012р., укладеного між Комунальною установою "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" та ПП ОСОБА_2 Згодом на адресу ОСОБА_2 надійшла претензія від директора Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради Шпака І.В. 30.09.2013р. ОСОБА_2 надав відповідь на претензію, зіславшись, що на сьогоднішній день згідно рішення Одеської обласної ради від 14.02.2013 року №744-УІ "Про надання згоди на передачу з комунальної власності територіальної громади м. Одеси до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області цілісних майнових комплексів комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" та комунального підприємства "Автобаза санітарного транспорту" та рішення Одеської міської ради №2819-УІ від 19.02.2013р. "Про передачу з комунальної власності територіальної громади м. Одеси у спільному власність територіальних громад сіл, селищ міст Одеської області цілісного майнового комплексу (разом з основними засобами, перехідними залишками лікарських засобів та витратних матеріалів) Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги ", розташованого за адресою: м. Одеса, пров. Валіховський, 10". Згідно рішення Одеської обласної ради від 04.07.2013р. №854-УІ "Про прийняття з комунальної власності територіальної громади м. Одеси до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області єдиних майнових комплексів комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги та комунального підприємства" Автобаза санітарного транспорту". 15.10.2013р., Департаментом охорони здоров'я ОМР надана відповідь, в якій вказується на те, що акта прийому-передачі майнового комплексу вказаної установи не відбулося, таким чином департамент охорони здоров'я ОМР є Орендодавцем на даний час. ОСОБА_2 надіслав листа до начальника управління Одеської обласної ради з майнових відносин Єримиці О.М., з питання щодо надання права оренди нежитлового приміщення, розташованого у АДРЕСА_1. Начальник управління Одеської обласної ради з майнових відносин Єремиця О.М. надав відповідь про те, що слід звертатись до відповідного орендодавця такого майна, визначеного згідно із статтею 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та рішенням обласної ради від 28.10.2011р. №288-УІ. У відповідності до рішення Одеської обласної ради від 14.02.2013р., відповідно до ч.3 ст.17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", після закінчення терміну договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов'язки, має переважне право, за інших рівних умов, на продовження договору оренди на новий термін. Аналогічне положення щодо переважного права на продовження строку оренди містить ст. 285 ГК України (який набрав чинності після закінчення строку оренди), в силу якої орендар має переважне право перед іншими суб'єктами господарювання на продовження строку дії договору оренди. При цьому, ст. 777 ЦК України визначено, що наймач, який належно виконує свої обов'язки за договором найму, після спливу строку договору має переважне право перед іншими особами на укладення договору найму на новий строк. З матеріалів, доданих до даного заперечення, вбачається, що Орендар звернувся з заявою до Орендодавця з проханням продовжити дію Договору. Тобто орендар скористався своїм переважним правом на продовження Договору, що не заперечується Орендодавцем. Орендар вважає, що Орендодавцем безпідставно відмовлено в продовженні дії Договору, чим порушено його переважне право на укладення договору оренди на новий строк. Також на сьогоднішній день у провадженні господарського суду Одеської області, судді Панченко О.Л., знаходиться господарська справа №916/229/14 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги", за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Департамент охорони здоров'я Одеської міської ради. Департамент комунальної власності Одеської міської ради, про визнання Договору №1/2006 оренди нежитлового приміщення, укладеного між Комунальною установою «Одеська міська станція швидкої медичної допомоги» та ПП ОСОБА_2 продовженим. Це свідчить про те, що посилання позивача на те, що Договір оренди №1/2006 закінчив свою дію 27.07.2013р., таким чином, відповідач, з моменту закінчення терміну дії договору оренди, незаконно володіє та користується майном територіальної громади м. Одеси, та на листування між Департаментом охорони здоров'я ОМР та ОСОБА_2 з приводу не продовження терміну дії договору оренди та необхідності здійснення сплати усіх необхідних платежів на день передачі майна - є передчасними та необгрунтованими. По-четверте, щодо посилань позивача на лист КУ «Одеська міська станція швидкої медичної допомоги» від 18 грудня 2013р. №889. відповідно до якого останнє повідомило відповідача про необхідність сплати коштів у розмірі 47980,88грн., то розрахунки, приведені в даному листі, є необгрунтованими та такими, що суперечать нормам діючого законодавства України. Крім того, будь-яких інших додаткових угод до даного Договору про зміну процентної ставки, між Комунальною установою "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" та ФОП ОСОБА_2 не укладалось. Все це свідчить про безпідставність вимоги позивача в частині посилання на розрахунок №8 від 17 грудня 2013р., так як відповідач сплачує грошові кошти за оренду приміщень відповідно до умов Договору № 1/2006 оренди нежитлового приміщення та п. 7 ч. 21 Додатку 2 до «Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 р. №786. По-п'яте, щодо посилань позивача в своєму позові на те, що відповідач ОСОБА_2 станом на сьогоднішній день продовжує користуватися об'єктом оренди та не сплачує кошти за користування майном, то згідно квитанції № 3-12813/1 від 03 лютого 2014р. ОСОБА_2 здійснив оплату на користь КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" за оренду нежитлового приміщення за жовтень, листопад, грудень 2013 року, січень 2014 року в повному обсязі. Тобто, на сьогоднішній день з урахуванням того, що питання про продовження дії Договору №1/2006 оренди нежитлового приміщення остаточно не вирішено і ФОП ОСОБА_2 користується орендованими приміщеннями, він сплачує на користь Орендодавця обумовлену Договором №1/2006 орендну плату за користування вказаними в Договорі приміщеннями.

Також відповідачем було подано відзив (вх.№16911/14 від 01.07.14р.), згідно якого зазначає про те, що відповідно до рішення Одеської обласної ради №744-УІ від 14.02.2013р.- Одеська обласна рада вирішила надати згоду на передачу з комунальної власності територіальної громади м.Одеси у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області цілісного майнового комплексу комунальної установи" Одеська міська станція швидкої медичної допомоги". Відповідно до рішення Одеської обласної ради №854-УІ від 04.07.2013 р. - Одеська обласна рада вирішила прийняти з комунальної власності територіальної громади м.Одеси у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області єдиний майновий комплекс комунальної установи" Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" з наявною штатною чисельністю. Відповідно до рішення Одеської обласної ради №1058-УІ від 21.02.2014р. - Одеська обласна рада затвердила акт приймання- передачі єдиного майнового комплексу Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" з комунальної власності територіальної громади Одеси до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області від 25.11.2013р. Отже, Департамент охорони здоров'я Одеської міської ради на даний момент вже не є власником спірних об'єктів, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1.

Крім того у доповненні до відзиву (вх.№22656/14 від 02.09.14р.) відповідач також зазначає про те, що будь-яка вимога позивача про стягнення з відповідача недоотриманої орендної плати без укладання додаткової угоди є безпідставною та такою, що не ґрунтується на нормах чинного законодавства.

Також відповідач подав доповнення до відзиву (вх.№31636/14 від 01.12.14р.), згідно якого просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Третя особа ДФІ в Одеській області позовні вимоги підтримує в повному обсязі, з підстав викладених у поясненнях (вх.№3219/14 від 07.02.14р.). Так у поясненнях зазначає про те, що відповідно до пункту 2.3.2.1 розділу II "Одеська об'єднана державна фінансова інспекція" плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Одеській області на ІІІ квартал 2013р. проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги"(станція або установа) за період з 01.09.2011р. по 31.07.2013р. В ході ревізії встановлено, що термін дії вищевказаного договору з урахуванням додаткових угод закінчився ще 27.07.2013р. Таким чином, в порушення вимог ст.26, ст.27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», від 10.04.1992 року Н2269-ХІІ, зі змінами, після закінчення строку дії договору, орендар ФОП ОСОБА_2 не повернув об'єкт оренди КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги". Згідно листа начальника Управління охорони здоров'я ОМР від 25.07.2013р. №860 ФОП ОСОБА_2 було повідомлено, що згідно рішення сесії Одеської обласної ради від 14.02.2013р. №744-УІ «Про згоду на передачу з комунальної власності територіальної громади м. Одеси у власність територіальних громад сел, селищ, міст Одеської області цілісного майнового комплексу комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги", рішення Одеської міської ради від 19.02.2013р. №2819-УІ «Про передачу з комунальної власності територіальної громади м. Одеси у власність територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області цілісного майнового комплексу комунальної установи «Одеська міська станція швидкої медичної допомоги», згідно акту перевірки готовності приміщень комунальної установи «Одеська міська станція швидкої медичної допомоги» до передачі у власність територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області та у зв'язку із закінченням терміну дії договору оренди від 06.03.2006р. №51-06 27.07.2013р. на нежитлове приміщення загальною площею 199,9кв.м., що термін дії договору на новий термін подовжуватись не буде. На підставі наказу від 29.07.2013р. №97-адм КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" була створена комісія для передачі об'єкта оренди у ФОП ОСОБА_2 Листом в.о. головного лікаря КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" від 01.08.2013р. №399 було повідомлено Управління охорони здоров'я ОМР про те, що 31.07.2013р. об 11:30 годин комісія КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" прибула за адресою АДРЕСА_1, але Орендар був відсутній, опечатати приміщення не було можливо, так як у приміщеннях особисті речі Орендаря, про що було складено акт комісії. Згідно листа директора Департаменту охорони здоров'я ОМР 31.07.2013р. №01-09/365, на резолюцію щодо листа від 17.07.2013р. №02-03-06/438 заступника міського голови Стоцької М.М. про продовження терміну дії договору оренди від 06.03.2006р. №51/06 нежитлового приміщення з ФОП ОСОБА_2 була проведена перевірка готовності VI підстанції швидкої медичної допомоги КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" до передачі у спільну власність сіл, селищ, міст, Одеської області цілісного майнового комплексу КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" та дотримання умов договору оренди з СПД ОСОБА_2, за результатами якої виявлені недоліки щодо дотримання договірних зобов'язань ФОП ОСОБА_2 Згідно претензії в.о. головного лікаря КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" Ларченко С.С. від 27.08.2013р. №1, директора ФОП ОСОБА_2 було повідомлено про невідкладну передачу орендованих приміщень, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, до КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" по акту прийому-передачі, сплатити на користь КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" неустойку у розмірі подвійної плати за користування майном у сумі 4497,82грн., відповідь на претензію очікується протягом місяця від дня відправлення. Згідно претензії директора Департаменту охорони здоров'я ОМР Шпака І.В. від 29.08.2013р. №1002/вих, директора ФОП ОСОБА_2 було повідомлено про необхідність терміново звільнити орендоване приміщення, передати його по акту прийома-передачі головному лікарю КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" та здійснити оплату у повному обсязі на день фактичного використання орендованих приміщень. У разі не прийняття директором ФОП ОСОБА_2 відповідних мір, Департамент охорони здоров'я ОМР повинен буде звернутися до суду та правоохоронні органи за захистом своїх прав. За період з 01.09.2011р. по 31.07.2013р. нараховано та сплачено орендної плати ФОП ОСОБА_2 у загальній сумі 51852,11грн., податок на землю у загальній сумі 9144,22грн. та за використання теплопостачання у загальній сумі 49364,77грн. На підставі наказу в.о. головного лікаря КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" від 02.09.2013р. №104-Адм «Про призначення комісії та проведення контрольних обстежень приміщень КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги"», які займають орендарі» проведено спільні контрольні обстеження приміщень, які займає орендар ФОП ОСОБА_2, розташовані за адресою: АДРЕСА_1, у складі комісії КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" та представників Департаменту охорони здоров'я ОМР. За результатами контрольних обстежень встановлено, що станом на 21 листопада 2013р. у приміщенні КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги", а саме підстанції швидкої медичної допомоги №4, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, займає приміщення орендар ФОП ОСОБА_2». За результатами контрольного обстеження встановлено, що фактично площа, яку займає орендар становить 288,57кв.м та не відповідає площі, яка вказана в договорі оренди, а саме більш на 88,67кв.м. Різниця у 3.2кв.м виникла в результаті співставлення площ, вказаних в договорі та фактичного обстеження площ, займаних орендарем (використовується під розміщення шафи орендаря), які рахуються по обліку на балансі КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" та різниця у 85,47кв.м. виникла у результаті будівництва прибудови орендарем ФОП ОСОБА_2 до орендованого приміщення, яке використовується піл коридор перукарні та коридору, у якому розміщені шафи у кількості 25,36кв.м, а інші приміщення, як незавершене будівництво загальною площею 63,31кв.м. Згідно з умовами п.4.4. договору оренди нежитлового приміщення від 06.03.2006р. №51/06, капітальний або поточний ремонт, реконструкція, технічне переобладнання орендованого приміщення, проводяться лише з дозволу Орендодавця з наданням проектно-кошторисної документації, виготовленої за рахунок Орендаря і узгоджено з Орендодавцем, затвердженої у встановленому порядку до початку проведення робіт. Після проведення перепланування або реконструкції, що потягла за собою зміну конструктивних елементів приміщення, орендар зобов'язаний замовити за власний рахунок технічний паспорт на це приміщення і не пізніше 3-х місяців після закінчення ремонтних робіт надати його Орендодавцю. Не дивлячись на те, що Додатковою угодою до вищевказаного договору №51/06, від 27.07.2007р. №321-07кс, змінено орендодавця та їм визначено Управління охорони здоров'я ОМР, ФОП ОСОБА_2 направлено лист від 12.03.2008р. №14 головному лікарю КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" Жужуленко П.М., щодо надання дозволу на реконструювання козирка, збереження та збільшення орендуємої площі. На підставі листа головного лікаря КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" Жужуленко П.М. від 05.05.2008р. №124, було надано згоду на будівельні роботи з наданням кошторису на роботи та матеріали по прибудові на підстанції швидкої медичної допомоги №4 за адресою: АДРЕСА_1. Однак, листів ОСОБА_2 до КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" з доданням кошторису на роботи та матеріали по прибудові на підстанції швидкої медичної допомоги до ревізії не надано. В ході ревізії було надано запит до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області від 12.11.2013р. №810-27/2295 про надання інформації стосовно отримання орендарем ФОП ОСОБА_2 дозвільних документів (декларація, повідомлення, дозвіл) про початок робіт, декларація про готовність об'єкту до експлуатації та інше щодо будівництва вказаної прибудови до об'єкту комунальної власності м. Одеса на території підстанції швидкої медичної допомоги №4 КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги", розташованої за адресою, АДРЕСА_1. Згідно отриманої відповіді Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області від 19.11.2013р. №05/1-10915 встановлено, що за період з 01.01.2008р. по теперішній час Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області дозвіл на виконання будівельних робіт ФОП ОСОБА_2 з будівництва прибудови по АДРЕСА_1 не надавався. Повідомлення/Декларація про початок виконання будівельних робіт не реєструвались. Інформація щодо введення до експлуатації зазначеного об'єкта відсутня. Також, в ході ревізії було надано запит до Малиновської районної адміністрації ОМР від 12.11.2013р. №810-27/2296 про надання інформації стосовно отримання орендарем ФОП ОСОБА_2 дозвільних документів щодо будівництва прибудови до об'єкту комунальної власності м. Одеса на території підстанції швидкої медичної допомоги №4 КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги", розташованої за адресою, АДРЕСА_1. Згідно отриманої відповіді Малиновської районної адміністрації ОМР від 21.11.2013р. №4369/01-20, дозвільні документи адміністрації щодо будівництва прибудови ФОП ОСОБА_2 не надавалися. Крім того, в ході ревізії було надано запит до Департаменту охорони здоров'я ОМР від 12.11.2013р. №810-27/2297 про надання інформації стосовно отримання орендарем ФОП ОСОБА_2 дозвільних документів щодо будівництва прибудови до об'єкту комунальної власності м. Одеса від Орендодавця на території підстанції швидкої медичної допомоги №4 КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги", розташованої за адресою, АДРЕСА_1. Згідно отриманої відповіді Департаменту охорони здоров'я ОМР від 19.11.2013р. №01-07/1851 встановлено, що орендарю ФОП ОСОБА_2 на будівництво прибудови, на території підстанції швидкої медичної допомоги №4 КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" за адресою, АДРЕСА_1, дозвіл не видавався, проектно-кошторисна документація не погоджувалась. Таким чином, в порушення вимог ст. 376 Цивільного кодексу України та рішення ОМР від 25.12.2009 №1308 «Про затвердження порядку взаємодії виконавчих органів міської ради та комунальних підприємств з вирішення питань, пов'язаних із самочинним будівництвом у місті Одесі» ФОП ОСОБА_2 без надання дозвільних документів проведено прибудову до будівлі ІУ підстанції швидкої медичної допомоги КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" за адресою: АДРЕСА_1, яка знаходиться у комунальній власності міста Одеса. Відповідно до вимог п.8 «Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу», яка затверджена постановою КМУ від 04.10.1995р. №786, зі змінами, розмір орендної плати визначається на підставі незалежної оцінки вартості об'єкта оренди. У зв'язку з відсутністю незалежної оцінки вартості об'єкта оренди на площу прибудови, розрахунок втрат КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" від недоотримання орендної плати на площу 85,47кв.м. за адресою: АДРЕСА_1, провести не можливо. До ревізії надано акт перевірки Департаменту комунальної власності ОМР щодо перевірки орендуємих об'єктів КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" 4 підстанції швидкої медичної допомоги, розташованої за адресою: АДРЕСА_1. Згідно акту перевірки орендуємих об'єктів від 20.08.2013р., затвердженого директором Департаменту комунальної власності Поздняковим І.В., площа об'єкта - 1086,3кв.м, технічний паспорт від 14.03.2007р., на момент перевірки на території медичного закладу здано в оренду 1 приміщення - орендар ОСОБА_2, вид діяльності - сауна, побутові послуги, оздоровчий комплекс, загальна площа 199,9кв.м, договір оренди від 19.06.2006р. №51/06, термін дії договору до 27.07.2013р. на момент перевірки термін дії договору оренди не подовжено. Тоді як, в ході контрольного обстеження площі орендованого приміщення встановлено, що площа І поверху, займана орендарем, використовується під перукарські послуги у кількості - 18,3кв.м, розміщення сауни, басейну у кількості - 18,1кв.м, кімната відпочинку у кількості - 9,7кв.м, масажний кабінет - 7,1кв.м, приміщення бару у кількості - 16,0кв.м, кімната зі столовими столами у кількості - 30,3кв.м, під «царську баню» у кількості - 4,5кв.м, вбудовані шафи у кількості - 2,7кв.м, решта приміщень коридори, складова, санітарні вузли у кількості -69,54кв.м та підвальне приміщення, у якому знаходяться два бака-наповнювача води орендаря та складено речі орендаря ФОП ОСОБА_2 -36,7кв.м. Згідно з вимогами п.4 ст.. 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992 № 2269-ХП, із змінами, умови договору оренди є чинними на весь строк дії договору. Однак, зміна мети користування орендарем нежитловим приміщенням вище переліченими додатковими угодами до вищевказаного договору не проводилася. Тоді як, розрахунок орендної плати у ревізуємому періоді проведено під розміщення лазні комбінованого типу у розмірі 5 відсотків. Таким чином, ревізією правильності застосування орендних ставок у відповідності до фактично займаних площ приміщень орендарем з площами, вказаними у договорі оренди та їх цільового використання встановлено, що в порушення вимог п.4 ст. 10, п. 2 ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10.04.1992р. № 2269-ХП, із змінами та додатку 2 до постанови КМУ від 04.10.1995р. №786 зі змінами «Про методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу», в результаті застосування невірних орендних ставок за використання нерухомого майна та використання орендарем приміщення площею, більшою ніж передбачено договором з орендарем ФОП ОСОБА_2, КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" розрахунково недоотримано фінансових ресурсів, а саме орендної плати за період з 01.09.2011р. по 31.07.2013р. на загальну суму 47980,88грн., в тому числі: у 2011 році - 8362,92грн., у 2012 році - 25051,89грн., у 2013 році - 14566,07грн. Внаслідок зазначеного порушення КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" недоотримано власних надходжень, чим завдано збитків закладу на суму 47980,88грн. Згідно пояснення наданого заступником головного лікаря з економічних питань Лойтри І.С. : „Дане порушення виникло в результаті того, що в період моєї роботи, як заступника головного лікаря з економічних питань діяла додаткова угода від 26.07.2011р. №89-11ДС-51/06, якою було подовжено строк дії договору до 26.07.2012р. та затверджена сума щомісячної орендної плати та додаткова угода від 27.07.2012р. №40-2012-ДС 51/06 в якому подовжено строк дії договору до 27.07.2013р. та в якому була затверджена сума щомісячної орендної плати. Обстеження приміщення, що передано в оренду не проводились. Згідно документів наданих ФОП ОСОБА_2, в орендованому приміщенні розташована баня комбінованого типу. Оскільки була відсутня інформація, щодо зміни функціонального призначення приміщень, то на мою думку, були відсутні підстави для проведення перерахунку орендної плати ФОП ОСОБА_2". Органам державної фінансової інспекції, відповідно до ч.7 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів. На виконання п. 46 положень Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року №550 (зі змінами), Одеською об'єднаною Державною фінансовою інспекцією було надіслано обов'язкові для виконання вимоги про усунення порушень, виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності.

Третя особа КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" позовні вимоги підтримує в повному обсязі, з підстав викладених у поясненнях по справі(вх.№3159/14 від 06.02.14р.). Так у поясненнях зазначає про те, що незважаючи на неодноразові вимоги Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради та КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" щодо звільнення займаних приміщень, орендарем не передано об'єкт оренди у користування орендодавцю. Відповідач добровільно приміщення не звільнив, орендоване майно за актом приймання - передачі не передав та до теперішнього часу продовжує користуватися нежитловими приміщеннями, розташованими за адресою: АДРЕСА_1. Враховуючи те, що договір оренди припинив свою дію, тобто підстава, на якій було набуто майно, відпала, відповідач володіє спірним майном без достатніх правових підстав, тобто незаконно. Оскільки пролонгації договору оренди на новий строк не відбулося, то у відповідача відсутні правові підстави для подальшого перебування у вищезазначених приміщеннях. У зв'язку з порушенням ФОП ОСОБА_2 своїх зобов'язань, КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" вважає правомірними вимоги Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради про стягнення з відповідача неустойки згідно розрахунку. 20.12.2013р. КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" на адресу орендаря ФОП ОСОБА_2 направлено лист та рахунок на сплату недоотриманих коштів, виявлених в ході перевірки контролюючого органу. До теперішнього часу ФОП ОСОБА_2 не здійснено сплату вказаних коштів. Враховуючи викладене КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" вважає, що позовні вимоги Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради щодо стягнення з відповідача грошових коштів підлягають задоволенню в повному обсязі.

Від КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" надійшли пояснення по справі(вх.№19261/14 від 24.07.14р.). Так у поясненнях зазначає про те, що оскільки відповідачем фактично порушено право Департаменту охорони здоров'я на отримання орендної плати то висновки ОСОБА_2 щодо відсутності у позивача права звернення до суду з вимогою про стягнення недоплаченої орендної плати є помилковими. Не можуть також прийматися до уваги твердження позивача щодо недотримання норм чинного законодавства при складенні акту Одеської обласної державної фінансової Інспекції №810-16/103 від 29.11.2013р., оскільки цей акт у встановленому законом порядку скасовано не було, а отже висновки, викладені в ньому є правомірними. Пояснення відповідача в частині посилань на належне виконання орендарем своїх договірних обов'язків щодо внесення орендної плати після 27.07.2013р. не може прийматись до уваги, оскільки виходячи зі змісту ст.764 ЦК України та ч. 2 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» обов'язковою передумовою для пролонгації договору оренди є саме відсутність заперечень орендодавця у встановлений місячний термін, що в даному випадку не має місця, а тому факт перерахування орендної плати після припинення договору оренди не створює підстав для пролонгації договору. Щодо нарахування неустойки за неналежне виконання обов'язків відповідачем по поговору оренди, то згідно п.п. 4.7. п.4 договору оренди нежитлового приміщення від 06.03.2006р. після закінчення строку дії договору чи у випадку його дострокового розірвання. Орендар зобов'язаний у 15-денний термін передати Орендодавцю приміщення за актом у належному стані. Підпунктом 5.1. пункту 5 передбачено, що за невиконання або неналежне виконання Орендарем обов'язків за цим Договором, Орендар відшкодовує Орендодавцю завдані збитки у відповідності з чинним законодавством. Тобто неустойка, стягнення якої передбачено частиною 2 статті 785 ЦК України, є самостійною майновою відповідальністю у сфері орендних правовідносин і визначена законодавцем як подвійна плата за користування річчю за час прострочення. Оскільки, як було зазначено вище, договір оренди нерухомого майна припинив свою 27.07.2013р., відповідач станом до теперішнього часу використовував передане за договором майно, то наявні всі правові підстави для стягнення з відповідача неустойки за неповернення орендованого майна. Враховуючи викладене позовні вимоги Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради щодо стягнення грошових коштів та виселення відповідача із займаних приміщень підлягають задоволенню в повному обсязі.

Третя особа Одеська обласна рада проти виселення заперечує, та просить суд відмовити у задоволенні позову Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 в частині вимоги про виселення ФОП ОСОБА_2 із незаконно займаних ним нежитлових приміщень загальною площею 199,9кв.м, розташованих за адресою: АДРЕСА_1, з підстав викладених у поясненнях(вх.№24894/14 від 23.09.14р.). Так у поясненнях зазначає про те, що відповідно до наявних у матеріалах справи документів зазначені приміщення знаходились у користуванні ФОП ОСОБА_2 на праві оренди, однак, не були повернуті Департаменту, який виступав орендодавцем цих приміщень, після закінчення терміну дії відповідного договору оренди - 27 липня 2013р. Дійсно, на момент звернення Департаментом із позовною заявою (16.01.2014р.) єдиний майновий комплекс КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги", до складу якого в тому числі входить і будівля, розташована за адресою АДРЕСА_1, належав на праві власності територіальній громаді м. Одеси в особі Одеської міської ради, управління яким здійснював Департамент. Водночас, на виконання вимог Закону України «Про екстрену медичну допомогу», яким організацію та забезпечення функціонування системи екстреної медичної допомоги покладено на обласні ради, а також встановлено, що її фінансування відбувається за рахунок обласних бюджетів, зазначений цілісний майновий комплекс був переданий у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області, управління якою здійснює Одеська обласна рада. Процедура передачі окресленого майна була завершена прийняттям обласною радою рішення від 21 лютого 2014р. №1058-УІ, яким затверджено акт приймання-передачі єдиного майнового комплексу КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області. 14 березня 2014р. здійснено державну реєстрацію змін до установчих документів комунальної установи, зокрема, визначено її нового засновника - Одеську обласну раду. Виходячи з положень Статуту комунальної установи «Одеська міська станція швидкої медичної допомоги», затвердженого розпорядженням голови Одеської обласної ради від 26.02.2014р. №50/2014-ОР, майно установи належить на праві спільної власності територіальним громадам сіл, селищ, міст області та закріплене за нею на праві оперативного управління. На сьогоднішній день обласною радою вживаються заходи щодо проведення державної реєстрації права власності територіальних громад Одеської області на вказане майно, що ускладнюється відсутністю відповідних правовстановлювальних документів та державної реєстрації права власності на це майно його попереднього власника - Одеської міської ради. Втім, враховуючи прийняття до спільної власності територіальних громад області комунальної установи як єдиного майнового комплексу із усім майном, яке знаходилось на обліку установи, та її підпорядкування обласній раді, власником будівлі, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, є Обласна рада. Оскільки відповідно до вимог чинного законодавства право витребування майна із чужого незаконного володіння або вимоги про виселення належить виключно власнику такого майна, виселення ФОП ОСОБА_2 із спірних приміщень та їх повернення Департаменту призведе до порушення прав Обласної ради, яка буде протиправно позбавлена володіння майном, що є об'єктом спільної власності територіальних громадам сіл, селищ, міст області, управління яким відповідно до ч. 4 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені територіальних громад здійснює саме обласна рада. Таким чином, на думку обласної ради, Департамент є неналежним позивачем у справі в частині вимоги про виселення ФОП ОСОБА_2 із нежитлових приміщень загальною площею 199,9кв.м, розташованих в КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" за адресою: АДРЕСА_1, що є підставою для відмови у задоволенні позову у відповідній частині. Також, на даний момент обласною радою здійснюється листування із ФОП ОСОБА_2 стосовно можливості укладання з ним договору оренди вищезгаданого майна на загальних підставах, що, виходячи з вимог Закону України «Про оренду державного та комунального майна», вимагає проведення оцінки такого майна та передбачає проведення конкурсу на право оренди, у разі надходження двох і більше заяв щодо укладання договору оренди. Що стосується вимоги позивача про стягнення з ФОП ОСОБА_2 коштів у сумі 83592,06грн., обласна рада зазначає, що вказана вимога не стосується її інтересів, прав або обов'язків, у зв'язку з чим не вбачає підстав для надання своїх пояснень з цього приводу.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив.

Департамент охорони здоров'я Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради, створеним для виконання частини повноважень ради в галузі охорони здоров'я населення м.Одеси.

Департамент охорони здоров'я Одеської міської ради є правонаступником управління охорони здоров'я Одеської міської ради відповідно до рішення Одеської міської ради від 19.02.2013р. №2747-УІ, яким управління охорони здоров'я Одеської міської ради було перейменоване на департамент охорони здоров'я Одеської міської ради.

Для виконання покладених на Департамент завдань, Департаменту передане в оперативне управління нерухоме майно комунальної власності територіальної громади міста Одеси, яке використовується під розміщення лікувально-профілактичних установ.

Для отримання додаткових коштів на утримання лікувально-профілактичних установ та організації лікувального процесу, за договором оренди нежитлових приміщень передаються в оренду нежитлові приміщення, розташовані в лікувально-профілактичних установах міста.

06.03.2006р. між Комунальною установою "Міська станція швидкої медичної допомоги" (Орендодавець) та фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (Орендодавець) було укладено договір оренди нежитлового приміщення №1/2006, відповідно до умов якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв у строкове платне користування нежитлове приміщення, розташоване за адресою: АДРЕСА_1, другий поверх(цоколь, підвал), загальною площею 193,7кв.м (під сауну (12,5кв.м), побутові послуги (31,7кв.м), оздоровчий комплекс (121,6кв.м), підвальне приміщення під побутові послуги (27,9кв.м.).

Пунктом 1.2. договору передбачено, що строк дії договору з 06.03.2006р. до 01.03.07р.

Відповідно до п. 2.1. договору, орендна плата визначається на підставі рішення Одеської міської ради №4840-ІУ від 09.11.2005р."Про нову редакцію Методики розрахунку граничних розмірів орендної плати за оренду майна, що знаходиться у комунальній власності територіальної громади м.Одеси".

Згідно з п. 2.2. договору, за орендоване приміщення Орендар зобов'язується сплачувати орендну плату відповідно до розрахунку, приведеного у додатку 1 до договору, що становить 1183,97грн. без урахування податку на додану вартість, але з урахуванням індексу інфляції. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України, та нараховується наростаючим підсумком.

Пункт 2.3. договору встановлює, що до орендної плати не входить плата за комунальні послуги, вартість експлуатаційних витрат та плата за користування земельною діяльною, та податку на додану вартість.

У відповідності до пункту 2.7. договору оренди, встановлену орендну плату Орендар зобов'язується щомісячно вносити на розрахунковий рахунок ОМСШДМД(ЛПУ), своєчасно інформуючи установу про кожне внесення платежів.

Згідно п 4.4. договору, капітальний або поточний ремонт, реконструкція, технічне переобладнання орендованого приміщення, проводяться лише з дозволу Орендодавця з наданням проектно-кошторисної документації, виготовленої за рахунок Орендаря і узгодженої з Орендодавцем, затвердженої у встановленому порядку до початку проведення робіт. Після проведення перепланування або реконструкції, що потягла за собою зміну конструктивних елементів приміщення(будівлі), Орендар зобов'язаний негайно замовити за власний рахунок в ОМБТІ та РОН технічний паспорт на це приміщення(будівлю) і не пізніше 3-х місяців після закінчення ремонтних робіт надати його Орендодавцю.

Пункт 4.7. Договору оренди встановлює обов'язок Орендаря після закінчення дії договору чи у випадку його дострокового розірвання у 15-денний термін передати Орендодавцю приміщення за актом у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду та відшкодувати Орендодавцеві збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) об'єкта оренди.

Пунктом 4.9 Договору встановлено, що у випадку припинення дії Договору у зв'язку із закінченням строку, Орендар сплачує орендну плату по день підписання акта приймання-передачі приміщення.

Відповідно до п. 4.9 договору, у випадку припинення дії Договору у зв'язку із закінченням строку чи дострокового розірвання договору, Орендар сплачує орендну плату по день підписання акта приймання-передачі приміщення.

Згідно п. 7.7 договору, після закінчення строку дії договору, Орендар має переважне право на його продовження, у разі належного виконання ним умов договору.

Пунктом 7.9. договору передбачено, що дія договору оренди припиняється внаслідок, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено.

Рішенням Одеської міської ради від 27.06.2006р. №56-У було встановлено, що єдиним уповноваженим органом Одеської міської ради з питань виконання функцій орендодавця нежилих будівель (споруд, приміщень), які є власністю територіальної громади м. Одеси та знаходяться на балансі установ охорони здоров'я або оперативному управлінні департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради, є департамент охорони здоров'я Одеської міської ради.

Додатковою угодою до Договору, укладеною 01.03.2007р., строк дії договору оренди було пролонговано до 30.07.2007р., та збільшено розмір орендної плати до 1510,48грн.

Додатковою угодою до Договору, укладеною 27.07.2007р., термін дії договору оренди було пролонговано до 27.07.2008р., та була зменшена площа нежитлового приміщення, яке було передано в оренду, на 23,5кв.м, загальна площа приміщення склала 170,2кв.м та був змінений розрахунок орендної плати з застосуванням орендної ставки під вид діяльності - надання послуг надання послуг населенню (баня) на підставі листа ФОП ОСОБА_2 від 01.03.2007р. про зміну виду діяльності та реконструкцію орендованого приміщення.

Додатковою угодою до Договору, укладеною 26.07.2008р., термін дії договору оренди : пролонгований до 26.07.2009 року та збільшена площа нежитлового приміщення, яке було передано в оренду, на 29,7кв.м, загальна площа склала - 199,9кв.м.

Додатковою угодою до Договору, укладеною 26.07.2009р., термін дії договору оренди був пролонгований до 26.07.2010р.

Додатковою угодою до Договору, укладеною 26.07.2010р., термін дії договору оренди пролонгований до 26.07.2011р.

Додатковою угодою до Договору, укладеною 26.07.2011р., термін дії договору оренди в пролонгований до 26.07.2012р.

Додатковою угодою до Договору, укладеною 27.07.2012р., термін дії договору оренди з пролонгований до 27.07.2013р.

Договір оренди №1/2006 закінчив свою дію 27.07.2013р.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідач, з моменту закінчення терміну дії договору оренди, незаконно володіє та користується майном територіальної громади м. Одеси.

Департамент охорони здоров'я листом від 25.07.2013р. №860/вих. Повідомив ФОП ОСОБА_2 про те, що термін дії договору оренди продовжуватися на новий строк не буде та про необхідність передати об'єкт оренди за актом приймання-передачі Комунальній установі "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" та здійснити сплату усіх необхідних платежів на день передачі майна.

В порушення вимог департаменту, норм чинного законодавства та умов Договору, Орендар не звільнив та не передав орендоване майно за актом приймання-передачі, у зв'язку з чим, департаментом охорони здоров'я Одеської міської ради 29.08.2013р. на адресу відповідача було направлено претензію №1002/вих з вимогою у терміновому порядку звільнити орендовані приміщення, передати їх за актом приймання-передачі Комунальній установі "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" та здійснити оплату за всіма видами платежів у повному обсязі, по день фактичного користування об'єктом оренди, яка була отримана ФОП ОСОБА_2 31.08.2013р., що підтверджується повідомленням про направлення поштового відправлення.

У відповідь на претензію, листом від 30.09.2013р. ФОП ОСОБА_2 повідомив департамент охорони здоров'я Одеської міської ради про те, що надіслана претензія є безпідставною, посилаючись на рішення Одеської міської ради та Одеської обласної ради про передачу цілісного майнового комплексу "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" з комунальної власності територіальної громади м. Одеси до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області, та у зв'язку з чим департамент охорони здоров'я Одеської міської ради не уповноважений вимагати його виселення, передачі майна та сплати платежів.

Листом №0107/1521 від 15.10.2013р. департамент охорони здоров'я Одеської міської ради повідомив ФОП ОСОБА_2 про те, що станом на 15.10.2013р. акт приймання-передачі цілісного майнового комплексу ще не був підписаний, право власності на вказане приміщення до Одеської обласної ради не перейшло, орендодавцем за договором оренди є департамент охорони здоров'я Одеської міської ради, а тому ФОП ОСОБА_2 необхідно повернути орендоване майно та здійснити сплату за усіма видами платежів, який було отримано ФОП ОСОБА_2 21.10.2013р., що підтверджується повідомленням про направлення поштового відправлення.

09.08.2013р. департамент охорони здоров'я Одеської міської ради черговий раз повідомив ФОП ОСОБА_2 про відсутність можливості продовження терміну дії договору оренди, у зв'язку із його зверненням до Народного депутата України Гріневецького С.Р., який в свою чергу направив відповідного листа на адресу Одеського міського голови.

Також, з метою досудового вирішення спору, 27.08.2013р. Комунальною установою "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" на адресу відповідача була направлена претензія №1 про необхідність передати за актом приймання-передачі об'єкт оренди, та сплатити необхідні платежі.

В порушення вимог чинного законодавства, умов Договору, направлених листів та претензій департаментом охорони здоров'я Одеської міської ради та Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" орендовані приміщення не звільнені та не передані за актом приймання-передачі відповідачем.

З 02.09.2013р. по 22.11.2013р. Одеською об'єднаною державною фінансовою інспекцією було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" за період з 01.09.2011р. по 11.07.2013р.

Так, за результатами проведеної ревізії, інспекцією було складено відповідний акт №810-16/103 від 09.11.2013р., в якому зазначено що в порушення вимог статей 26, 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» після закінчення строку дії договору оренди, ФОП ОСОБА_2 не повернув об'єкт оренди Комунальній установі "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги".

Також, ревізією за результатами контрольного обстеження було встановлено, що фактична площа, яку займає орендар становить 288,57кв.м, що не відповідає площі, яка вказана у договорі оренди (більша на 88,67кв.м), з них: різниця у 3,2кв.м виникла в результаті співставлення площ, вказаних у договорі та фактичного обстеження площ, займаних орендарем (використовуються під розміщення шафи орендаря), які знаходяться на балансі КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги", а різниця у 85,47кв.м виникла в результаті самовільного будівництва прибудови орендарем ФОП ОСОБА_2 до об'єкту оренди. У зв'язку з тим, що пунктом 8 Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995р. №786, розмір орендної плати визначається на підставі незалежної оцінки вартості об'єкта оренди та у зв'язку з відсутністю незалежної оцінки об'єкта оренди, плата за майноплощею 85,47кв.м ревізією не була визначена.

Крім того, ревізією було встановлено, що площа, займана орендарем, використовується під перукарські послуги у розмірі - 18,3кв.м, розміщення сауни, басейну, у розмірі - 18,1кв.м, кімната відпочинку у розмірі - 9,7кв.м, масажний кабінет - 7,1кв.м, приміщення бару у розмірі 16,0кв.м, кімната зі столовими столами у розмірі - 2,7кв.м, решта приміщень коридори, складова, санітарні вузли у розмірі - 69,54кв.м та підвальне приміщення - 36,7кв.м.

За договором оренди відповідачу було передано в оренду приміщення загальною площею 199,9кв.м під надання послуг населенню (баня), з чого і виходив щомісячний розрахунок орендної плати та інших платежів, а ревізією фінансово-господарської діяльності КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" було встановлено, що площа об'єкта оренди більша на 3,2кв.м, а об'єкт оренди використовується під інші види діяльності.

В порушення вимог чинного законодавства та умов договору інформація про зміну площі об'єкту оренди та виду діяльності відповідачем до Орендодавця направлена не була, відповідно і додаткова угода на зміну площі об'єкту оренди та виду діяльності з департаментом охорони здоров'я Одеської міської ради - не укладалася.

Ревізією зроблено висновок, що Комунальною установою "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" розрахунково недоотримано фінансових ресурсів, а саме орендної плати за період з 01.09.2011р. по 31.07.2013р. на загальну суму 47980,88грн., в тому числі: у 2011 році - 8362,92грн., у 2012 році - 25051,89грн., у 2013 році - 14566,07грн.

24.12.2013р. на адресу Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" Одеською об'єднаною державною фінансовою інспекцією було направлено вимогу від 13.12.2013р. про усунення порушень, виявлених ревізією, та зобов'язано вжити заходів щодо відшкодування орендарем коштів на суму 47980,88грн.

Листом від 18.12.2013р. №889 Комунальна установа "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" повідомила відповідача про необхідність сплатити кошти у розмірі 47980,88грн., який був отриманий відповідачем 27.12.2013р.

Однак відповідачем не здійснено сплату вказаних коштів.

Оскільки за договором оренди орендодавцем є департамент охорони здоров'я Одеської міської ради, Комунальна установа "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" звернулась з відповідним клопотанням сприяти стягненню коштів за актом ревізії до департаменту.

Відповідно до рішення Одеської обласної ради №1058-УІ від 21.02.2014р. - Одеська обласна рада затвердила акт приймання- передачі єдиного майнового комплексу Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" з комунальної власності територіальної громади Одеси до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області від 25.11.2013р.

21.02.2014р. було підписано акт приймання-передачі єдиного майнового комплексу Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги".

ФОП ОСОБА_2 було сплачено грошові кошти у розмірі 11000грн., та у призначенні сплати вказаних коштів було вказано як сплата за оренду за жовтень, листопад, грудень 2013р. та січень 2014р., що підтверджується квитанцією №3-12813/1 від 03.02.2014р. на суму 11000грн.

Крім того відповідачем було сплачено оренду плату, що підтверджується квитанціями: №7-12813/1 від 03.09.2013р. на суму 2750грн. за серпень 2013 року; №1870 від 30.09.2013р. на суму 3000грн. за вересень 2013 року; №10-1281Q/1 від 26.02.2014р. на суму 3000грн. за лютий 2014 року; №8775 від 14.04.2014р. на суму 3000грн. за березень 2014р.; №2251 від 06.05.2014р. на суму 3000грн. за квітень 2014 року; №2058 від 03.06.2014р. на суму 3000грн. за травень 2014р.; №2081 від 02.07.2014р. на суму 3000грн. за червень 2014р.; №1842 від 05.08.2014р. на суму 3000грн. за липень 2014р.; №2036 від 04.09.2014р. на суму 3000грн. за серпень 2014р.; №2726 від 02.10.2014р. на суму 3000грн. за вересень 2014р.

Як вбачається з матеріалів справи (наданого позивачем розрахунку) заявлена до стягнення заборгованість у розмірі 108939,47грн. складається з наступних сум: 47980,88грн. - заборгованість встановлена ревізією, 9555,59грн. - заборгованість по орендній платі та земельному податку, 43153грн. - неустойка за неповернення орендованого приміщення.

Вищевикладене зумовило звернення Департамент охорони здоров'я Одеської міської ради до суду з даним позовом та уточненням до нього про виселення відповідача з орендованого приміщення та стягнення заборгованості у розмірі 108939,47грн.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у томі числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ст. 174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є укладання господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст.175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Положеннями ч.ч.1, 2 ст.15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч.1 ст.16 ЦК України).

Згідно ч.2 ст.16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Відповідно до ч.1 ст.759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст.628 Цивільного кодексу України).

Згідно ст.509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу, а саме: цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, зокрема, з договорів та інших правочинів.

Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Він може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов'язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків (ст.ст.202, 205 Цивільного кодексу України).

Згідно ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно вимог ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. В свою чергу, порушенням зобов'язання, відповідно до ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін), що визначено в ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України.

Згідно ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Припинення зобов'язання на вимогу однієї із сторін в силу положень ч.2 ст.598 цього Кодексу допускається лише у випадках, встановлених договором або законом.

Приймаючи до уваги, що майно, яке виступає предметом договору, належить до комунальної власності, до спірних правовідносин застосовуються також норми Закону України „Про оренду державного та комунального майна".

Відповідно до статті 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ст.26 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що 1. Одностороння відмова від договору оренди не допускається. Договір оренди припиняється в разі, зокрема: закінчення строку, на який його було укладено.

Згідно з ч.1 ст.10 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" орендна плата з урахуванням її індексації є істотною умовою договору оренди.

За вимогами ч.3 ст.18 вказаного Закону орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Відповідно до статті 764 ЦК України, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку найму (оренди), то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.

Аналогічна норма міститься у частині 2 статті 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», відповідно до якої, у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Відповідно до п.п.1,2 ст.762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до статті 19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна", орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.

Відповідно до ч.ч.1,3 статті 386 ЦК України, держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності. Власник, права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової та моральної шкоди.

Відповідно до статті 387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Відповідно до статті 391 ЦК України власник може вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до частини 2 пункту 1 стати 399 ЦК України право володіння чужим майном припиняється у разі витребування майна від володільця власником майна або іншою особою.

Згідно з ч. 6 статті 283 ГК України до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Статтею 291 ГК України визначено, що договір оренди припиняється у разі, зокрема, закінчення строку, на який його було укладено. Правові наслідки припинення договору визначаються відповідно до умов регулювання договору найму Цивільним кодексом України.

Так позивачем заявлена позовна вимога про виселення фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 із незаконно займаних ним нежитлових приміщень загальною площею 199,9кв.м, розташованих в комунальній установі КУ „Одеська міська станція швидкої медичної допомоги", за адресою: АДРЕСА_1.

З матеріалів справи вбачається, що орендодавець повідомив орендаря про відсутність наміру пролонгувати договір оренди на новий термін та договір оренди припинив свою дію 27.07.2013р.

У відповідності до частини 1 ст.27 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди. Якщо орендар допустив погіршення стану орендованого майна або його загибель, він повинен відшкодувати орендодавцеві збитки, якщо не доведе, що погіршення або загибель майна сталися не з його вини.

Проте, як вбачається з матеріалів справи відповідно до рішення Одеської обласної ради №1058-УІ від 21.02.2014р. - Одеська обласна рада затвердила акт приймання- передачі єдиного майнового комплексу Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" з комунальної власності територіальної громади Одеси до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Одеської області від 25.11.2013р.

21.02.2014р. було підписано акт приймання-передачі єдиного майнового комплексу Комунальної установи "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги".

Враховуючи той факт, що відповідно до вимог чинного законодавства право витребування майна із чужого незаконного володіння або вимоги про виселення належить виключно власнику такого майна, виселення ФОП ОСОБА_2 із спірних приміщень та їх повернення Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради призведе до порушення прав Одеської обласної ради, яка буде протиправно позбавлена володіння майном, що є об'єктом спільної власності територіальних громадам сіл, селищ, міст області, управління яким відповідно до ч. 4 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені територіальних громад здійснює саме обласна рада, у зв'язку з чим позовна вимога Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради про виселення ФОП ОСОБА_2 із нежитлових приміщень загальною площею 199,9кв.м, розташованих в КУ "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги" за адресою: АДРЕСА_1, не обґрунтована, та не підлягає судом задоволенню.

Крім того, позивачем заявлені позовні вимоги про стягнення з відповідача 47980,88грн. - заборгованості встановленої ревізією.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року N 2939-ХІІ Інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Згідно п. 3 ч. 1 статті 10 вказаного Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року N 2939-ХІІ органу державного фінансового контролю надається право: залучати на договірних засадах кваліфікованих фахівців відповідних органів виконавчої влади, державних фондів, підприємств, установ і організацій для проведення контрольних обмірів будівельних, монтажних, ремонтних та інших робіт, контрольних запусків сировини і матеріалів у виробництво, контрольних аналізів сировини, матеріалів і готової продукції, інших перевірок.

Виходячи з матеріалів справи, господарський суд дійшов висновку про безпідставність встановлених в акті №810-16/103 від 09.11.2013р. Державної фінансової інспекції в Одеській області порушень ФОП ОСОБА_2 вимог статей 26, 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» про те, що після закінчення строку дії договору оренди, ФОП ОСОБА_2 не повернув об'єкт оренди Комунальній установі "Одеська міська станція швидкої медичної допомоги", крім того те, що встановлено, що фактична площа, яку займає орендар становить 288,57кв.м, не відповідає площі, яка вказана у договорі оренди (більша на 88,67кв.м), а також те, що було встановлено, що об'єкт оренди використовується під інші види діяльності.

Так, судом встановлено що позивачем належними та допустимими доказами не обґрунтована позовна вимога, щодо стягнення з відповідача 47980,88грн. - заборгованості встановленої ревізією, у зв'язку з чим позовна вимога позивача щодо стягнення з відповідача встановленого перевіркою боргу у розмірі 47980,88грн., що зафіксовано в акті №810-16/103 від 09.11.2013р. Державної фінансової інспекції в Одеській області не обґрунтована та не підлягає судом задоволенню.

Крім того, позивачем заявлені позовні вимоги про стягнення з відповідача 9555,59грн. - заборгованості по орендній платі та земельному податку за період серпень-грудень 2013р.

Так судом встановлено, що відповідач протягом дії договору оренди договірні зобов'язання по сплаті орендних платежів виконував належним чином, та сплачував орендну плату, що підтверджується квитанціями: №7-12813/1 від 03.09.2013р. на суму 2750грн. за серпень 2013 року; №1870 від 30.09.2013р. на суму 3000грн. за вересень 2013 року; №10-1281Q/1 від 26.02.2014р. на суму 3000грн. за лютий 2014 року; №8775 від 14.04.2014р. на суму 3000грн. за березень 2014р.; №2251 від 06.05.2014р. на суму 3000грн. за квітень 2014 року; №2058 від 03.06.2014р. на суму 3000грн. за травень 2014р.; №2081 від 02.07.2014р. на суму 3000грн. за червень 2014р.; №1842 від 05.08.2014р. на суму 3000грн. за липень 2014р.; №2036 від 04.09.2014р. на суму 3000грн. за серпень 2014р.; №2726 від 02.10.2014р. на суму 3000грн. за вересень 2014р.

ФОП ОСОБА_2 було сплачено грошові кошти у розмірі 11000грн., та у призначенні сплати вказаних коштів було вказано як сплата за оренду за жовтень, листопад, грудень 2013р. та січень 2014р., що підтверджується квитанцією №3-12813/1 від 03.02.2014р. на суму 11000грн.

Пункт 2.3. договору встановлює, що до орендної плати не входить плата за комунальні послуги, вартість експлуатаційних витрат та плата за користування земельною діяльною, та податку на додану вартість.

Крім того, під час розгляду справи судом встановлено, що додаткова угода на зміну площі об'єкту оренди та виду діяльності, або про зміну процентної ставки ФОП ОСОБА_2 з Департаментом охорони здоров'я Одеської міської ради - не укладалась.

Тому судом встановлено, що за орендарем відсутня прострочена заборгованість по орендній платі та земельному податку, у зв'язку з чим позовні вимоги про стягнення з відповідача суми заборгованості з орендної плати та земельному податку за період серпень-грудень 2013р. у розмірі 9555,59грн., є необґрунтованими, та не підлягають судом задоволенню.

Також, позивачем заявлені позовні вимоги про стягнення з відповідача 43153грн. - неустойки за неповернення орендованого приміщення.

Статтею 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Відповідно до ст.785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.

Департаментом охорони здоров'я Одеської міської ради при проведенні додаткового розрахунку неустойки нараховано неустойку у розмірі 43153грн. за неповернення орендованого приміщення, за час прострочення з 27.07.2013р. по 01.01.2014р.

Так, з пояснень наданих відповідачем та Одеською обласною радою між ними проводиться робота по укладанню договору оренди з дотриманням вимог законодавства.

Приймаючи до уваги той факт, що новий власник Одеська обласна рада заперечує проти виселення відповідача ФОП ОСОБА_2, із приміщення загальною площею 199,9кв.м, розташованого в комунальній установі КУ „Одеська міська станція швидкої медичної допомоги", за адресою: АДРЕСА_1, та повернення їх Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради, та не заперечує проти знаходження фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 у приміщенні за адресою: АДРЕСА_1, то позовні вимоги позивача про стягнення неустойки у розмірі 43153грн. є необґрунтованими та такими, що не підлягають судом задоволенню.

Враховуючи вищезазначені обставини справи, уточнені позовні вимоги Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради до відповідача фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про виселення та стягнення 100689,47грн., не є обґрунтованими, не підтверджені наявними у справі матеріалами та не підлягають судом задоволенню.

Згідно статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України слід стягнути з Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради на користь Державного бюджету України витрати по сплаті судового збору на суму 186,79грн., у зв'язку з поданням уточнення позовних вимог, та не проведенням доплати судового збору.

Керуючись ст.ст.32, 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. У позові відмовити.

2.Стягнути з Департаменту охорони здоров'я Одеської міської ради (65029, м.Одеса, вул.Коблевська, 13, код ЄДРПОУ 02013082) на користь Державного бюджету України (р/р 31210206783008, одержувач ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) витрати по сплаті судового збору у розмірі 186(сто вісімдесят шість)грн.79коп.

Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.

Наказ видати у порядку ст.116 ГПК України.

Повний текст рішення складено 08.12.2014р.

Головуючий суддя С.Ф. Гут

Суддя І.А. Малярчук

Суддя О.Ю. Оборотова