Справа: № 361/6901/2014-а Головуючий у 1-й інстанції: Сердинський В.С. Суддя-доповідач: Грибан І.О.
Іменем України
04 грудня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.
за участі :
секретар с/з Печенюк Р.В.
пр-к апелянта Плева О.М.
пр-к позивача ОСОБА_4
пр-к відповідача Середюк О.О.
розглянув в судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 20 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_6 до Броварського МВ ГУ МВС України в Київській області з обслуговування м.Бровари та Броварського району, Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок грошового утримання та надати довідку про розмір грошового утримання за виконання службових обов'язків, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманих сум пенсій -
Позивач звернувся в суд з позовом Броварського МВ ГУ МВС України в Київській області з обслуговування м.Бровари та Броварського району, Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок грошового утримання та надати довідку про розмір грошового утримання за виконання службових обов'язків, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату недоотриманих сум пенсій.
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 20 жовтня 2014 року позовні вимоги задоволено повністю.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає про порушення судом першої інстанції матеріального та процесуального права, просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю - доповідача, пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, позивач є пенсіонером і перебуває на обліку в управлінні Пенсійного Фонду України в місті Броварах та Броварському районі Київської області та отримує пенсію як особа, яка є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії, також є інвалідом II групи із захворюванням, пов'язаним з наслідками Чорнобильської катастрофи.
В січні 2014 року позивач звернувся до Броварського МВ ГУ МВС України в Київській області з обслуговування м.Бровари та Броварського району (Відповідач - 1) із заявою про видачу довідки про грошове утримання з урахуванням виплат, передбачених розпорядженнями Ради Міністрів СРСР № 964 рс від 17.05.1986 року, Постанови Ради Міністрів УРСР та Української республіканської ради професійних спілок № 207-7 від 10.06.1986 року, включити в довідку про грошове утримання для обчислення пенсії одноразову грошову винагороду за отриману гранично допустиму дозу радіоактивного опромінення.
Листом від 22.01.2014 року № с51 Відповідач -1 відмовив в наданні зазначеної довідки.
Вважаючи відмову безпідставною, позивач звернувся в суд з даним позовом, в якому також вказував про порушення його права на перерахунок пенсії.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивач мав право на зазначену доплату до грошового утримання, яка відповідно має бути врахована при обчисленні пенсії.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів не може не погодитися враховуючи наступні обставини справи.
Статтею 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами.
Відповідно до пп.8 п. 1 Постанови УРСР і Української Ради професійних союзів № 207-7 від 10 червня 1986 року «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забруднення навколишнього середовища» час роботи в 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС військовослужбовцям і військовим будівельникам військово-будівельних загонів і частин, а також військовозобов'язаним, призваним на збори, зараховується до трудового стажу і до стажу, що дає право на пільгову пенсію за Списком № 1, у трикратному розмірі.
Відповідно до розпорядження Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 року № 964-рс «Про виділення Міненерго СРСР додаткового фонду заробітної плати» було введено зони небезпечності в залежності від рівня радіоактивного забруднення території з відповідною оплатою, а саме: в 3-й зоні небезпечності - з п'ятикратному розмірі в порівнянні з встановленими діючим законодавством нормами, з 2-й зоні - чотирикратному розмірі і в 1-й зоні - трьохкратному розмірі. Ці норми в оплаті роботи з зонах небезпечності були поширені на осіб начальницького і рядового складу органів Внутрішніх справ СРСР, які були задіяні на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у відповідності до розпорядження Ради Міністрів СРСР від 23 травня 1986 року № 1031-рс.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 листопада 1993 року № 1006-р «Про оплату праці військовослужбовців - учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» з метою соціального захисту колишніх співробітників апарату МВС учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесених до першої категорії, а також тих, які отримали в 1986-1987 роках дозу опромінення в 25 бер і більше органам внутрішніх справ дозволено перераховувати їх грошове утримання за періоди роботи в зоні відчуження із розрахунку посадових окладів і окладів за спеціальними званнями, що діяли в період роботи в зоні ЧАЕС у кратних розмірах відповідно до зон небезпечності де вони несли службу. Крім того, доручено МВС та Мінсоцзахисту призначити і перерахувати пенсії відповідно до норм чинного законодавства із перерахованого згідно з названим розпорядженням грошового утримання.
Розпорядженням Ради Міністрів СРСР «Про оплату праці військовослужбовців-учасників ліквідації аварії на ЧАЕС» від 23 травня 1986 року № 1031 рс передбачено поширити, в тому числі і на військовослужбовців керівного і рядового складу органів внутрішніх справ, зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, порядок і розміри підвищення оплати праці, передбачених розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 року № 964-рс. Грошове утримання у збільшених розмірах виплачувати виходячи із посадових окладів, а особам офіцерського і начальницького складу, прапорщикам і мічманам також із окладів по військовому і спеціальному званню.
Відповідно до п. 7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Пунктом 2 Постанови N 1210 визначено Пенсійному фонду України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до довідки від 13 лютого 2012 року № 40, виданої ГУ МВС України в Київській області з обслуговування м.Бровари та Броварського району вбачається, що за роботу в населеному пункті Прип'ять з 26 по 29 квітня 1986 року по місцю роботи фактична заробітна плата в зоні відчуження, із якої визначається пенсія позивача нарахована в сумі 127,88 карбованців.
У картці обліку доз радіоактивного опромінення, затвердженої 15 серпня 1990 року начальником ОВМР і ГО ОВС Київської області В.О. Троценком зазначено, що позивач під час виконання службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період з 26 по 29 квітня 1986 року отримав радіаційну дозу опромінення в 34,35 бер.
Позивач протягом часу з 26 по 29 квітня 1986 року відповідно до маршрутного листа приймав участь у місті Прип'ять в заходах з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та знаходився в 30-ти кілометровій зоні (зоні відчуження), що відноситься до 3-ї зони небезпечності.
Під час виконання своїх службових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період з 26 по 29 квітня 1986 року позивач отримав радіаційну дозу опромінення в 34,35 бер, що підтверджується відповідною карткою дозиметричного контролю.
Таким чином, не внесення у довідку про заробітну плату за роботу у третій зоні небезпечності (зоні відчуження) міста Прип'ять по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за період з 27 по 28 квітня 1986 року одноразової грошової допомоги є неправомірним.
Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду від 03.10.2013 року по справі К/9991/71523/12.
Крім того, колегія суддів не погоджується з доводами апелянта щодо відсутності підстав включення до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії винагороди за отримання гранично допустимої дози опромінення, оскільки відповідно до Розпорядження Ради Міністрів СРСР № 964-рс від 17.05.1986 року зазначені виплати здійснювалися за рахунок фонду заробітної плати і визначалися як підвищення оплати праці.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до переконання, що висновки суду першої інстанції є обґрунтованими, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з дотриманням норм матеріального та процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтверджених доказами, колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області залишити без задоволення, а постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 20 жовтня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя І.О.Грибан
Суддя О.О.Беспалов
Суддя А.Б.Парінов
Повний текст виготовлено - 05.12.2014 р.
.
Головуючий суддя Грибан І.О.
Судді: Беспалов О.О.
Парінов А.Б.