20 листопада 2014 року Справа № 151805/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 15 вересня 2011 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Інкомбуд» до Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області про зобов'язання вчинити дії,
ТОВ «Інкомбуд» 30.06.2010 року звернулося в суд з адміністративним позовом до Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області в якому просило зобов'язати розглянути на сесії питання затвердження «Проекту землеустрою щодо відведення ТОВ "Інкомбуд" земельної ділянки площею 0,2313 га для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення (№41 по генплану) в мікрорайоні "Каскад" на вул. Василя Стуса - Івана Миколайчука в місті Івано-Франківську», який розроблено Приватним підприємством «Гео», та прийняти відповідне рішення про його затвердження та укладення договору оренди.
Постановою Залізничного районного суду м. Львова від 6 жовтня 2011 року позов задоволено частково. Зобов'язано Івано-Франківську міську раду розглянути на черговій сесії питання щодо затвердження "Проекту землеустрою щодо від ведення Товариству з обмеженою відповідальністю "Інкомбуд" земельної ділянки площею 0,2313 га для будівництва багатоквартирною житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення (№41 по генплану) в мікрорайоні "Каскад" на вул. Василя Стуса - Івана Миколайчука в місті Івано-Франківську", розробленого Приватним підприємством "Гео" та прийняти відповідне рішення в межах своєї компетенції. В решті вимог позову відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Івано-Франківська міська рада Івано-Франківської області оскаржила його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що судом першої інстанції були недостатньо досліджені докази та обставини справи, рішення постановлено з порушенням норм матеріального права. Зазначає, що задовольняючи позов, суд першої інстанції неправомірно дійшов висновку щодо зобов'язання відповідача розглянути на сесії питання про затвердження проекту землеустрою та укладання договору оренди земельної ділянки площею 0,2313 га, для будівництва, при цьому, не надавши уваги тому, що звернення позивача було прийнято до розгляду та по процедурі попередньо розглядалось та не було підтримане виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради про що позивач був сповіщений листами від 31.10.2007 року та 06.02.2009 року №331/010-07/111.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, тому колегія суддів, у відповідності до ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, колегія суддів приходить до переконання, що подану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі рішення Івано-Франківської міської ради від 22 червня 2004 року №221 ТОВ "Інкомбуд" було дозволено проведення проектно-пошукових робіт (дозволено збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки) для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні "Каскад" (№41 по генплану) (а.с.221).
Відповідно до витягу з рішення Івано-Франківської міської ради від 10.10.2006 року погоджено матеріали погодження місця розташування земельної ділянки ТОВ "Інкомбуд" орієнтовною площею 0,4000 га в мікрорайоні "Каскад" на вул. Василя Стуса - Івана Миколайчука 10.10.2006 року (ділянка №41 по генплану) для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення за рахунок земель запасу міської ради та надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо від ведення земельної ділянки (а.с.12).
Встановлено, що на виконання вищезазначеного рішення ПП "Гео" розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Інкомбуд" для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні "Каскад" (№41 по генплану) на вул. Василя Стуса - Івана Миколайчука в м. Івано-Франківську (а.с.5-43).
Відповідно до висновку №88 щодо відбору (відведення) земельної ділянки під забудову від 23.02.2006 року щодо вибору (відведення) земельної ділянки під забудову Івано-Франківською міською СЕС погоджено придатність спірної земельної ділянки для будівництва житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення ТОВ "Інкомбуд" (а.с.16).
Згідно висновку №13-7/448 від 06.02.2007 року Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області погодило проект відведення земельної ділянки для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення в мікрорайоні "Каскад" на вул. В. Стуса - І.Миколайчука (а.с.20).
Управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради висновком за №213 312431 від 06.11.2006 року погодило клопотання ТОВ "Інкомбуд" про відведення земельної ділянки та вважає за можливе відвести земельну ділянку площею 0,2313 га для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення (а.с.22).
Згідно висновку №2121 від 09.11.2006р. Івано-Франківське міське управління земельних ресурсів попередньо погодило матеріали проекту землеустрою щодо відведення згаданої земельної ділянки (а.с.24).
Висновком Управління культури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради листом №49/1-7/П від 17.01.2007 року повідомило про погодження матеріали проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2313 га для будівництва багатоквартирного житлового будинку (а.с.26).
Висновком Державної експертизи обласного головного управління земельних ресурсів Держкомзему України від 05.06.2007 року №3912/П встановлено, що поданий на державну експертизу проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ "Інкомбуд" для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресою: в мікрорайоні "Каскад" (№41 по генплану) на вул. В.Стуса - І.Миколайчука м. Івано-Франківськ Івано-Франківської області в цілому відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється позитивно та погоджується (а.с.43).
На підставі зібраних документів позивач звернувся до відповідача з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не представлено обґрунтованої відмови ТОВ "Інкомбуд" в розгляді питання про затвердження "Проекту землеустрою щодо відведення ТОВ "Інкомбуд" земельної ділянки площею 0,2313 га для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення (№41 по генплану) в мікрорайоні "Каскад" на вул. Василя Стуса - Івана Миколайчука в місті Івано-Франківську".
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, вважаючи, що він відповідає нормам матеріального права та фактичним обставинам справи з огляду на наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зі змісту ст.12 Земельного кодексу України видно, що розпорядження землями територіальної громади міста, у тому числі надання їх у користування, належить до повноважень міської ради та здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Згідно ч.3 ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради та Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межа їхньої компетенції.
Згідно ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України встановлено, що сільські, селищні, міські ради надають земельні ділянки у постійне користування юридичним особам із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ч.1, 3, 5, 6 ст.123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок.
Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.
Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки.
Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Як видно з матеріалів справи позивач, зібравши у встановленому законом порядку необхідні матеріали попереднього погодження для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресою: в мікрорайоні "Каскад" на вул. В. Стуса - І. Миколайчука м. Івано-Франківськ, звернувся до органу місцевого самоврядування про надання відповідного дозволу.
Проте відповідач вищезгадану заяву та додані матеріали у визначений законом строк не розглянув та у встановленому порядку не вирішив.
Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.6 ст.71 КАС України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності бездіяльності відповідача щодо розгляду заяви позивача, а тому вважає, що задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача розглянути на сесії питання про затвердження проекту відведення земельної ділянки та прийняття відповідного рішення в межах своєї компетенції є правомірним.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Підсумовуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив законне і обґрунтоване рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують і така задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Івано-Франківської міської ради Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 15 вересня 2011 року у справі №2а-206/11 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Д.М. Старунський
Судді В.М. Багрій
А.І. Рибачук