02 грудня 2014 року Справа № 143964/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Попка Я.С.
суддів Хобор Р.Б., Сеника Р.П.
за участю секретаря судового засідання Мартинишина Р.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Хустської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області ДПС на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26 липня 2012 року у справі за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Хустської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області ДПС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
У липні 2012 року позивач - Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» звернулося до суду з позовом до Хустської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області ДПС, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача від 20.06.2012 року: № 0000391742, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників у розмірі 179 208,36 грн., у т.ч. за основним платежем - 157 216,15 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 21 992,21 грн., та № 0000381742, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників у розмірі 112 478,89 грн., у т.ч. за основним платежем - 98 014,37 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 14 464,52 грн.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 26 липня 2012 року позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкові повідомлення-рішення Хустської ОДПІ Закарпатської області ДПС від 20.06.2012 року №0000391742 та №0000381742.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що станції, які входять до складу відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень», не є відокремленими підрозділами в розумінні чинного законодавства, не нараховують заробітну плату найманим працівникам та не уповноваженні сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що обов'язки в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на до доходи фізичних осіб до бюджету Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» ДТГО «Львівська Залізниця» повністю виконав, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м. Ужгорода.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її незаконною, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, Хустська об'єднана державна податкова інспекція Закарпатської області ДПС оскаржила її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26 липня 2012 року та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт вказує на те, що під час проведення перевірки було встановлено, що в порушення п.п.168.4.4 п. 168.4 ст.168 Податкового кодексу України, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» перераховував податок за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії до бюджету м. Ужгород, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу. Сальдо станом на 31.03.2012 р. по Хустському району 382511,21 грн. (К-т), у тому числі заборгованість по сплаті податку з доходів фізичних осіб 358493,87 грн.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що у період з 16.05.2012 року по 25.05.2012 року Хустською об'єднаною державною податковою інспекцією Закарпатської області ДПС проведено документальну виїзну позапланову перевірку Відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб за період з 01.07.2010 р. по 31.03.2012 р.
За результатами перевірки складено акт від 31.05.2012 р. № 776/17-319/10/25449675, з якого видно, що перевіркою встановлено, що в порушення ст.168 Податкового кодексу України по Відокремленому підрозділі «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» виявлено кредиторську заборгованість з податку на доходи фізичних осіб в сумі 6 667 039,68 грн., в тому числі: по Берегівському району - 397 283,64 грн., Турківському району Львівської області - 530 725,54 грн., Іршавському району - 92 428,26 грн., Тячівському району - 841 838,57 грн., В.Беризнянському відділенні Ужгородського району - 492 101,99 грн., Хустському району - 358 493,87 грн., Мукачівському району - 1428 814,09 грн., Виноградівському району - 1 647 657,32 грн., Свалявському району - 163 866,04 грн., Воловецькому відділенні Свалявського району - 183 383,17 грн., Ужгородському району -394 256,30 грн. та Перечинському відділенні Ужгородського району - 136 190,89 грн.
На підставі наведеного акта перевірки Хустською об'єднаною державною податковою інспекцією Закарпатської області ДПС прийнято податкові повідомлення-рішення відповідача від 20.06.2012 року: № 0000391742, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників у розмірі 179 208,36 грн., у т.ч. за основним платежем - 157 216,15 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 21 992,21 грн., та № 0000381742, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників у розмірі 112 478,89 грн., у т.ч. за основним платежем - 98 014,37 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 14 464,52 грн.
За результатами перевірки складено акт від 19.01.2011 року №66/23-1/10/00267507, з якого видно, що перевіркою встановлено порушення п.1.29 ст. 1, пп. 2.2.2. п. 2.2. ст. 2, п. 3.1 ст. 3, п. 4.1. ст. 4, п. 5.1. ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», внаслідок чого встановлено заниження податку на прибуток не від господарської діяльності на загальну суму236 185,00 грн.
На підставі наведеного акта перевірки Державною податковою інспекцією у м. Ужгороді Закарпатської області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000472341/0 від 11.02.2011 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 295 231,25 грн., з яких: 236 185 грн. - основний платіж, 59 046,25 грн. - штрафні (фінансові) санкції.
Встановлено, що Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» зареєстроване 16.03.1992 року та включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, що підтверджується Довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 296150 від 14.09.2010 року.
З довідки АА № 296521 з ЄДРПОУ та Положення Відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» видно, що Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» є філією (відокремленим структурним підрозділом) Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця», без права юридичної особи. Вказаний відокремлений підрозділ має у своєму складі станції, які знаходяться на території інших територіальних громад, в тому числі: станції Хуст, на якій працює 31 чоловік та станції Рокосово, на якій працює 22 чоловіка.
У відповідності п.15.1. ст.15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Статтею 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» встановлено, що відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.
Відповідно до ст.64 Господарського кодексу України підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.
Згідно вимог пп. 168.1.1 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
У відповідності до п.п.168.4.1 ПК України податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.
В силу ст.64 Бюджетного кодексу України, чинної на момент виникнення правовідносин, податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.
Згідно п.п.168.4.3 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу
Таким чином, з аналізу вказаних норм, суд апеляційної інстанції дійшов до переконання про помилкове прирівнювання податковим органом станцій: Хуст, Рокосово до відокремлених підрозділів, оскільки такі є виробничими структурними підрозділами та не мають затверджених ДТГО положень, які б надавали їм статус відокремлених підрозділів та у відповідності до ч.4 ст.64 Бюджетного кодексу не погоджували питання про розміщення таких підрозділів ДТГО з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку, оскільки діяльність таких цехів процедури погодження не потребує.
Відповідно до п.176.2 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
У разі, якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.
В розумінні положень ПК України, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» юридично наділений статусом податкового агента.
Як слідує із матеріалів справи, Відокремленим підрозділом «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» сплачено (перераховано) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м. Ужгорода, що підтверджується актом перевірки від 31.05.2012 року № 776/17-319/10/25449675, де відображено, що податок на доходи фізичних осіб утриманий і перерахований до бюджету по м. Ужгороду в повному обсязі, а також реєстром платіжних доручень, якими ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» здійснювалося перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету за період з 01.07.2010 року по 31.03.2012 року та платіжними дорученнями ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» про перерахування та сплату податку з доходів фізичних осіб у 2012 році.
Таким чином, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» обов'язки в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету повністю виконав, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м. Ужгорода.
Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд дійшов до висновку про помилковість тверджень апелянта щодо обов'язку нарахування та сплати спірного податку за місцезнаходженням структурних підрозділів Відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень».
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Хустської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області ДПС залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 26 липня 2012 року у справі №2а-5966/12/1370 за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до Хустської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області ДПС про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Я.С. Попко
Судді Р.Б. Хобор
Р.П. Сеник
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 02.12.2014 року.