Постанова від 25.11.2014 по справі 163/655/14а,2а-163/25/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2014 року № 876/4241/14

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Гінди О.М.

суддів: Качмара В.Я., Ніколіна В.В.

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Любомльському районі Волинської області на постанову Любомльського районного суду Волинської області від 26 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Любомльському районі Волинської області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії державного службовця, -

встановив:

12.03.2014 ОСОБА_1 звернулася в суд із адміністративним позовом до УПФУ в Любомльському районі Волинської області у якому просила: визнати протиправною відмову у перерахунку пенсії та зобов'язання його провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця шляхом включення до заробітоку з якого визначається пенсія сум: премій; надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премій до державних, професійних свят або ювілейних дат та інших виплат; індексації заробітної плати з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01.12.2011 по 30.11.2013.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 06.01.2014 відповідачем їй призначено пенсію державного службовця згідно Закону України «Про державну службу». Однак, під час призначення пенсії, у заробіток не враховано суми: матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань; індексації заробітної плати; премій; надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премій до державних, професійних свят або ювілейних дат та інших виплат. У зв'язку з цим вона звернулася з заявою про проведення перерахунку пенсії. Проте, відповідач листом від 21.02.2014 № 06-ч-01 у перерахунку пенсії відмовив, посилаючись на те, що суми матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, не входять до складу заробітної плати державного службовця. Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються усі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Так як на вказані матеріальні допомоги та індексацію нараховувався та сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, такі мали бути враховані відповідачем у заробіток під час обчислення пенсії.

Постановою Любомльського районного суду Волинської області від 26.03.2014 позов задоволено. Визнано протиправною відмову УПФУ в Любомльському районі Волинської області щодо проведення перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 Зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 шляхом включення до заробітку з якого визначається пенсія сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премій до державних, професійних свят або ювілейних дат, індексації заробітної плати та інших виплат з яких сплачено збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01.12.2011 по 30.11.2013.

Із цією постановою не погодився відповідач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що така прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому просить її скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги апелянт посилається на те, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також індексація не є складовими заробітної плати державного службовця у розмінні ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», а тому відсутні підстави для їх врахування до складу заробітної плати при обчисленні пенсії.

Враховуючи відсутність клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участі та те, що цю справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи та обговорив підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу належить задовольнити частково.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що позов належить задовольнити, оскільки суми матеріальних допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премій до державних, професійних свят або ювілейних дат, індексації заробітної плати є складовою заробітної плати державного службовця та які враховуються при обчисленні пенсії.

Суд апеляційної інстанції з такими висновками суду першої інстанції погоджується частково, оскільки вони зроблені без належного з'ясування обставин, що мають значення для справи.

Як вбачається із матеріалів справи та це не заперечуються сторонами, позивачу пенсія призначена з 06.01.2014 у відповідності до Закону України «Про державну службу». Під час звернення за призначенням пенсії, позивачем були подані довідки про складові заробітної плати, зокрема, довідку від 06.12.2013 № 54 видану ТУ ДСА у Волинській області (а.с. 27-28). Згідно цієї довідки протягом періоду з 01.12.2011 по 30.11.2013 надбавки, премії та інші виплати склали 37784,87 грн, з яких: 5339,52 грн - надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; 11909,12 - премії; 4818 грн - премії до державних, професійних свят та ювілейних дат; 15718,23 грн - інші виплати. У примітці цієї довідки зазначено, що до складу інших виплат увійшли: індексація заробітної плати в сумі 11249,23 грн, матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 2220 грн, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в сумі 2249 грн.

З листа УПФУ в Любомльському районі Волинської області від 21.02.2014 № 06/ч-01, яким позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, вбачається, що під час призначення пенсії, у заробіток позивача з якого обчислюється пенсія враховано, зокрема, надбавку за високі досягнення в сумі 5339,52 грн, премії в сумі 11909,12 грн, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат в сумі 4818 грн. Однак, не враховано інші виплати, які включають індексацію заробітної плати, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.

Отже, з наведених вище обставин справи вбачається, що Пенсійним органом під час призначення пенсії було враховано такі виплати як надбавку за високі досягнення, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, у розмірах визначених у довідці від 06.12.2013 № 54 виданої ТУ ДСА у Волинській області, а тому суд першої інстанції дійшов безпідставного висновку про задоволенні позову в цій частині та зобов'язав відповідача повторно врахувати зазначені виплати.

Таким чином, у контексті розглядуваної справи, перевірці підлягають дії відповідача щодо неврахування інших виплат, які були зазначені у довідці від 06.12.2013 № 54, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.

Вирішуючи спір в цій частині суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про задоволення позову.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі - Закон № 3723-XII) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Індексація грошових доходів встановлена Законом України «Про індексацію грошових доходів громадян» від 03.07.1991 року. Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету-статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, правильним є висновок суду першої інстанції про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постановах від 20.02.2012 року № 21-430а11 та від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13.

Таким чином правильними є висновки суду першої інстанції щодо протиправності відмови відповідача щодо перерахунку пенсії. Однак, він не вказав яка саме відмова є протиправною, а саме оформлена листом від 21.02.2014 № 06/ч-01.

Крім того, суд першої інстанції, задовольнив позовні вимоги, не визначив дату з якої слід провести перерахунок та виплату пенсії. Таку дату не визначив і позивач у своїх позовних вимогах, а тому суд апеляційної інстанції з метою повного захисту прав позивача, у відповідності до ст. 11 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зазначити дату з якої слід провести перерахунок та виплату пенсії, а саме з дати призначення пенсії - 06.01.2014. Також, з цією метою, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне змінити формулювання позовних вимог позивача та прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод та інтересів позивача.

Враховуючи те, що постанова суду першої інстанції прийнята з неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про її скасування та прийняття нової постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 11, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд -

постановив:

апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Любомльському районі Волинської області - задовольнити частково.

Постанову Любомльського районного суду Волинської області від 26 березня 2014 року у справі № 163/655/14-а (2-а/163/25/14) - скасувати та прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Любомльському районі Волинської області оформлену листом від 21.02.2014 № 06/ч-01, в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, як державного службовця.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Любомльському районі Волинської області провести з 06.01.2014 перерахунок пенсії ОСОБА_1 призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», із врахуванням до заробітку державного службовця для обчислення пенсії інших виплат за період з 01.12.2011 по 30.11.2013, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 2220 грн, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 2249 грн та індексації заробітної платив сумі 11249,23 грн, які зазначені у довідці Територіального управління Державної судової адміністрації в Волинській області від 06.12.2013 № 542, та виплатити недоотримані кошти у зв'язку з проведеним перерахунком, з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

На постанову протягом двадцяти днів, після набрання нею законної сили, може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: О.М. Гінда

Судді: В.Я. Качмар

В.В. Ніколін