24 листопада 2014 року Справа № 162209/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Довга О.І.
судді Ліщинський А.М.
Запотічний І.І.
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 23.12.2011р. по справі №2а-22774/11 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області про стягнення та перерахунок соціальних виплат,
22.09.2011 року ОСОБА_2 звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до вимог от. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та на підставі Постанови Кабінету Міністрів України 1294 від 07.11.2007 р. і наказів Міністра Оборони України №576 від 05,11.2010 року, №355 від 25.06.2011 року, а саме: з 01.11.2010 року по 31.05.2011 року в розмірі 55% посадового складу та з 01.06.2011 року в розмірі 90% посадового окладу, посилаючись на те, що відповідачем йому було неправомірно відмовлено у перерахунку в зв'язку з відсутністю законодавчо визначених правових підстав для перерахунку.
Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду від 26.09.2011 року залишено без розгляду позов в частині вимог за періоди до 21.03.2011 року включно, на підставі ст. 100 КАС України.
Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, вважаючи її необгрунтованою та прийнятою із порушенням норм матеріального та процесуального права, ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу.
В обгрунтування апеляційної скарги зазначає, що у спірних правовідносинах пріоритетними до застосування вважає норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а не додаткові умови, передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року .
Просить постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нову, якою задоволити позов у повному обсязі.
Відповідно до п.3 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які прийняті у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1, 2 частини першої статті 183-2.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Встановлено, що позивач проходив службу в Збройних Силах України та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У вересні 2011 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" з урахуванням Наказів Міністра оборони України №576 від 05.11.2010 року та №355 від 25.06.2011 року, на що відповідач листом №1665/М-11 від 12.09.2011 року у зв'язку зі зміною грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців Збройних Сил України, на що відповідач листом від 12.09.2011 року відмовив у такому за відсутністю підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на нього і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постанова Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", якою були запроваджені нові умови грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, набула чинності з 1 січня 2008 року. Отже, з цієї дати за рішенням Кабінету Міністрів України відбулися зміни розміру та введення нових видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу таким чином, моментом виникнення права на перерахунок пенсій було 1 січня 2008 року.
Органами Пенсійного фонду України проведено перерахунок раніше призначених пенсій з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294, та керівниками органів у межах наданих їм повноважень (пункт 2 та 5 постанови). Іншого порядку проведення перерахунку чинним законодавством не передбачено.
Відповідно до Указу Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне використання бюджетних коштів за цільовим призначенням, фінансування та виплату пенсій. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Колегія суддів зазначає, що обов'язковою умовою для проведення перерахунку пенсій, призначеної на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Таким чином, накази міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року, № 380 від 22.07.2010 року, № 576 від 05.11.2010 року, № 50 від 28.01.2011 року не є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як передбачено ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, встановлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з позовом 22.09.2011 року, а отже, суд першої інстанції обґрунтовано залишив частину позовних вимог з 01.11.2010 року по 21.03.2011 року, як це передбачено. ст.100 КАС України.
Відповідно до ч.10 ст.183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні , судове рішення апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.
З огляду на наведене, доводи апеляційної скарги суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.160, 183-2, 195, 197, 198, 200, 205,206, 254, КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 23.12.2011р. по справі №2а-22774/11 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Довга О.І.
Судді Запотічний І.І..
Ліщинський А.М.