Постанова від 17.11.2014 по справі 1304/11175/12,2а-461/118/13

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2014 року Справа № 4701/13/8/76

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

головуючого-судді Довга О.І.,

судді Ліщинський А.М.,

судді Запотічний І.І.

секретар судового засідання Гнатик А.З.

за участю представників:

від відповідача Гнатковська М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради на постанову Галицького районного суду м. Львова від 22.01.2013 року у справі № 1304/1117/12, 2а-461/118/13 за позовом ТзОВ «Успіх БМ» до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю ТзОВ «Успіх БМ» звернулось з адміністративним позовом до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та скасування наказу.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на наступне. 20.07.2012 року закінчився строк дії договору про організацію перевезень пасажирів на маршруті № 47А, який був укладений 20.04.2012 року між Департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради та позивачем. 26.10.2012 року відповідачем оголошено конкурс на визначення автомобільного перевізника на обслуговування міського автобусного маршруту загального користування № 47А, який повинен був відбутись 27.11.2012 року. ТзОВ «Успіх БМ» подало заявку на конкурс зі всіма необхідними документами. Платіжним дорученням № 01 від 09.11.2012 року позивач здійснив оплату за участь у конкурсі в сумі 5000,00 грн.

23.11.2012 року наказом організатора конкурсу - Департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради скасовано зазначений конкурс з визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування № 47А.

Позивач вважає такі дії відповідача незаконними, та просили суд першої інстанції визнати протиправними дії Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради щодо скасування конкурсу з визначення автомобільного перевізника на міському автобусному маршруті загального користування № 47А, оголошеного 26.10.2012 року у газеті «Львівська пошта» № 119 (1298), визнати незаконним та скасувати наказ Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради від 23.11.2012 року № 520 «Про скасування конкурсу з визначення автомобільного перевізника на міському маршруті загального користування № 47А», зобов'язати Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради призначити засідання конкурсного комітету та розглянути на засіданні конкурсного комітету конкурсні пропозиції, подані перевізниками - претендентами згідно оголошення конкурсу на обслуговування автобусного маршруту № 47А, розміщеного Департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради 26.10.2012 року у газету «Львівська пошта» № 119 (1298).

Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 13.12.2012 року забезпечено адміністративний позов шляхом заборони організатору конкурсу з визначення автомобільного перевізника на міських маршрутах загального користування Департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР проводити конкурс з організації перевезень пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування № 47А, в тому числі укладати будь-які правочини (договори, тимчасові договори), спрямовані на надання будь-кому іншому права організації перевезень пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування № 47А, до вирішення спору по суті.

Постановою Галицького районного суду м. Львова від 22.01.2013 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради подало апеляційну скаргу. З посиланням на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального права просить постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти нову про відмову у задоволені позову.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримує вимоги апеляційної скарги.

Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно ч.4 ст. 196 КАС України.

Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги виходячи з наступного.

Статтею 7 Закону України «Про автомобільний транспорт» (Закон №2344) передбачено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані проводити конкурс на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування.

Відповідно до ст.44 Закону №2344, порядок проведення конкурсів визначає Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008р. №1081 затверджено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування (Порядок), який визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - конкурс) і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Згідно з п.28 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування організатор або робочий орган публікує в офіційних друкованих засобах масової інформації, не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу, оголошення про конкурс.

Відповідачем 26.10.2012 року в газеті «Львівська пошта» № 119 (1298) оголошено конкурс з визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування № 47А. Наказом Департаменту від 23.11.2012 року № 520 скасовано конкурс з визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування № 47А.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції, при винесенні оскаржуваної постанови, не було враховано наявність судових рішень, які мають значення для вирішення спору.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради №855 від 23.09.2011 року, останнім затверджено Положення про порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування та Порядок проведення технічного аудиту перевізника.

Постановою Галицького районного суду м. Львова від 23.08.2012 року у справі № 2а/304/236/2012 задоволено позов ОСОБА_2 до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, виконавчого комітету ЛМР, та визнано протиправними дії виконавчого комітету Львівської міської ради під час затвердження рішення № 855 від 23.09.2011 року та зобов'язано Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради виконати ухвалу сесії Львівської міської ради від 10.11.2011 року № 880.

Із заявленого позову ОСОБА_2 встановлено, що рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №855 від 23.09.2011 року затверджено Положення про порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, яке є скасоване відповідно до ухвали Львівської міської ради №880 від 10.11.2011 року. Під час прийняття вищевказаного рішення відповідачем було допущено порушення Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», а саме не було офіційно оприлюднено проект положення про порядок проведення конкурсу, та його аналіз до прийняття його виконкомом у спосіб та формі передбаченій законом. А також саме рішення виконкому мало б обов'язково бути оприлюднене в місцевих друкованих засобах масової інформації. Враховуючи вищенаведене, просив суд визнати протиправними дії виконавчого комітету Львівської міської ради під час затвердження рішення №855 від 23.09.2011 року, зобов'язати Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради виконати ухвалу Львівської міської ради від 10.11.2011 року №880, а саме подати на попереднє погодження ради Положення про порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, порядок проведення технічного аудиту перевізника, положення про конкурсний комітет з розгляду пропозицій та прийняття рішення щодо визначення переможця конкурсу на автобусному маршруті загального користування, склад конкурсного комітету з розгляду пропозицій та прийняття рішення щодо визначення переможця конкурсу на автобусному маршруті загального користування.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.11.2012 року постанова Галицького районного суду м. Львова від 23.08.2012 року залишено без змін.

Відповідно до вимог ст. 255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб підлягає виконанню на всій території України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відтак, оскаржуваний наказ Департаменту, № 520 від 23.11.2012 року, як вбачається з його преамбули, виданий саме з метою виконання рішень судових інстанцій, які набрали законної сили.

Окрім зазначеного колегія суддів наголошує, що ч.2 ст. 7 та ч.1 ст. 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», норми п.п. 2,7,10 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою КМ України № 1081 від 03.12.20085 року, п.п. 15,17 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених Постановою КМ України № 176 від 18.02.1997 року, встановлюють виключні повноваження та права організатора перевезень у сфері визначення умов перевезень, умов конкурсу,в тому числі і визначення об'єкту конкурсу. З наведеного вбачається, що лише відповідач вправі визначати доцільність існування того чи іншого міського регулярного маршруту, його відкриття, визначати умови перевезень на цьому маршруті, визначати об'єкт та умови конкурсу, в тому числі самостійно приймати рішення про оголошення конкурсу, визначати дату його проведення тощо.

Відтак, не є порушенням відповідачем норми п. 36 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою КМ України № 1081 від 03.12.20085 року та прийняття рішення про скасування, відміну конкурсу, так як не змінюються його умови, а скасовується, відміняється сама процедура конкурсу. Відповідно, у даному випадку, не передбачається ні розгляд, ні оцінка конкурсних пропозицій, ні визначення переможця.

Згідно умов договору, укладеного між позивачем та відповідачем щодо обслуговування міського регулярного маршруту № 47А, умови сторін виконані. Як встановлено судом першої інстанції, строк дії цього договору закінчився 20.07.2012 року. Відповідно завершились і договірні правовідносини учасників цього договору.

Згідно вимог ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Керуючись ст. 160, ст.ст. 195,196, п.п. 3,4 ст. 198, п. 4 ст. 202, ч. 1 ст. 203, ч. 2 ст. 205 ст.ст. 207,254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради задовольнити.

Постанову Галицького районного суду м. Львова від 22.01.2013 року у справі № 1304/1117/12, 2а-461/118/13 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою в задоволені позову відмовити повністю.

Ухвалу про забезпечення позову від 13.12.2012 року у справі № 1304/111752/12 скасувати.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя Довга О.І.

Судді Ліщинський А.М.

Запотічний І.І.