ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"25" листопада 2014 р. справа № 809/3546/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Чуприни О.В.
за участю секретаря судового засідання Драгомирецького І.М.
представника позивача: Міністерства енергетики та вугільної промисловості України Державне підприємство "Національна енергетична компанія" Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Західному регіоні" держаного підприємства "Національна енергетична компанія" Укренерго" - Данилюк О.Я.,
представника відповідача: товариства з додатковою відповідальністю "Агропромтехніка" - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України Державне підприємство "Національна енергетична компанія" Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Західному регіоні" держаного підприємства "Національна енергетична компанія" Укренерго" до товариства з додатковою відповідальністю "Агропромтехніка" про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 1 020,00 гривень, -
Івано-Франківським окружним адміністративним судом 03.11.2014 року відкрито провадження у справі за позовом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України Державне підприємство "Національна енергетична компанія" Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Західному регіоні" держаного підприємства "Національна енергетична компанія" Укренерго" (надалі по тексту також - позивач, Відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Західному регіоні" ДП "НЕК "Укренерго", Інспекція Держенергонагляду) до товариства з додатковою відповідальністю "Агропромтехніка" (надалі по тексту також - відповідач) про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 1 020,00 гривень.
Позов мотивовано тим, що 29.07.2014 року працівниками Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Івано-Франківській області проведено перевірку виконання Припису від 05.05.2014 року за №03/30-12-037, якою виявлено невиконання відповідачем вимог вказаного припису. За наслідками перевірки складено акт (протокол) за №03/30-12-070 від 29.07.2014 року, на підставі якого за ухилення від виконання припису, позивачем постановою за № 17 від 11.08.2014 року на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 1 020,00 гривень. У передбачений строк сума штрафу в розмірі 1 020,00 гривень відповідачем не сплачена.
Представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав наведених в позовній заяві, просила позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання призначене на 25.11.2014 року не з'явився. Відповідач двічі належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується отриманими 04.11.2014 року і 14.11.2014 року рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень, які містяться в матеріалах справи (а.с. 22, 32). Причини своєї неявки не повідомив, із клопотаннями про відкладення розгляду справи чи розгляду справи без участі представника відповідача, останній до суду не звертався. Своїм правом подання письмового заперечення проти адміністративного позову відповідач не скористався.
Відповідно до приписів частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Судом, за умови належного повідомлення відповідача про розгляд справи у відповідності до вимог частини 3 статті 33 і частини 3 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, продовжено розгляд справи за відсутності відповідача на підставі частини 4 статті 128 коментованого Кодексу.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Судом встановлено, що 05.05.2014 року державним інспектором з енергетичного нагляду в структурі відповідача проведено позапланову перевірку товариства з додатковою відповідальністю "Агропромтехніка" з питань виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме Припис від 04.02.2014 року №03/30-12-015 (а.с. 10).
На підставі зазначеного акту, в межах повноважень передбачених статтею 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та статтею 9 Закону України "Про електроенергетику" товариству з додатковою відповідальністю "Агропромтехніка" внесено Припис за №03/30-12-037 від 05.05.2014 року, згідно якого зобов'язано вжити конкретні заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства (а.с. 8, 9).
29.07.2014 року позивач провів перевірку виконання Припису про усунення порушень законодавства про електроенергетику №03/30-12-037 від 05.05.2014 року, якою встановив, що відповідач не виконав пункт 1 Припису щодо усунення попередньо виявлених порушень. Вказані обставини виявлено та задокументовано в акті перевірки (протоколі) від 29.07.2014 року за №03/30-12-070 (а.с. 13).
Даний акт перевірки підписаний без заперечень уповноваженою особою відповідача (зворотній бік а.с. 13).
За наслідками розгляду виявлених порушень, відображених у вказаному вище акті, та на підставі статті 27 Закону України "Про електроенергетику", 11.08.2014 року начальником - державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Івано-Франківській області прийнято постанову за №17 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 1 020,00 гривень (а.с. 14).
Штраф у визначений законом термін відповідач не сплатив.
Відповідно до пунктів 4, 5 статті 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків та накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.
Згідно пункту 9 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" невиконання приписів, розпоряджень документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.
Закон України "Про електроенергетику" визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про електроенергетику" державна політика в електроенергетиці базується на принципах створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпечення відповідальності суб'єктів електроенергетики та споживачів.
Згідно частини 1 статті 9 вказаного Закону Державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.
Відповідно до частини 5, 9 статті 9 Закону України "Про електроенергетику" Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю) має право видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання розпорядження щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання; застосовувати відповідно до цього Закону штрафні санкції до суб'єктів господарювання за правопорушення в електроенергетиці.
Відповідно до абзацу 3 частини 3 статті 27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Постанова Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року за №1312 "Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання" (надалі по тексту також - Положення №1312) визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Відповідно до абзацу 2 пункту 2 Положення №1312, штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Згідно пункту 5 Положення №1312 старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці другому пункту 2 цього Положення №1312, - у розмірі до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно пункту 7 Положення №1312 рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.
Згідно пункту 8 Положення №1312 рішення про накладення штрафу оформляється постановою Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
В пункті 10 Положення №1312 зазначено, що суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Таким чином, позивач, реалізовуючи свої владні повноваження у сфері державного енергетичного нагляду та контролю, правомірно у відповідності до пункту 5 Положення №1312 та статті 27 Закону України "Про електроенергетику" застосував до відповідача штраф, за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 1 020,00 гривень, що складає шістдесят неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Суд вважає за необхідне зазначити, що позивач, якому делеговано законодавством реалізовувати владну управлінську функцію, наділений правом звернутися до адміністративного суду, з позовними вимогами про стягнення сум накладених штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, у відповідності до пункту 10 Положення та статті 27 Закону України "Про електроенергетику".
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення в дохід державного бюджету з товариства з додатковою відповідальністю "Агропромтехніка" штрафу в сумі 1 020,00 гривень за постановою про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику за №17 від 11.08.2014 року є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з додатковою відповідальністю "Агропромтехніка" (ідентифікаційний код 00904309, вул. Липова, 11, м. Тисмениця, Івано-Франківська область, 77400) в дохід бюджету штрафні фінансові санкції в сумі 1 020 (одна тисяча двадцять) гривень 00 копійок.
Стягнути з Державного бюджету України на користь відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Західному регіоні" держаного підприємства "Національна енергетична компанія" Укренерго" (код ЄДРПОУ 34190853, провулок Скнилівський, 1-й, 10 А, м. Львів, 79071) судові витрати із сплати судового збору в сумі 182 (сто вісімдесят дві) гривні 70 (сімдесят) копійок, сплачених згідно платіжного доручення №633 від 15.10.2014 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Складання постанови в повному обсязі було відкладено на 3 дні. У зв'язку із вказаним постанова в повному обсязі виготовлена 28.11.2014 року.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.