Постанова від 03.12.2014 по справі 728/2681/14

Єдиний унікальний номер № 728/2681/14

Номер провадження 2а/728/90/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2014 року о 10 год. 40 хв. суддя Бахмацького районного суду Приліпко В.М., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Бахмацькому районі Чернігівської області про оскарження дій управління Пенсійного фонду у Бахмацькому районі, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 18.11.2014 року звернулася до суду з даним адміністративним позовом, посилаючись на те, що з 02.01.2013 року вона перебуває на обліку в УПФ України в Бахмацькому районі та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України “Про державну службу”, але при обрахуванні її пенсії відповідачем безпідставно не було включено до заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та суми індексації. На її звернення про проведення відповідного перерахунку пенсії відповідачем було відмовлено. В зв'язку з цим, просить визнати незаконними дії УПФ України в Бахмацькому районі щодо відмови в перерахунку їй пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” з включенням до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та суми індексації, зобов'язати УПФ України в Бахмацькому районі провести їй перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу в органах місцевого самоврядування” з моменту її призначення, включивши до заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань - 13999,04 грн. та суми індексації - 1420,98 грн.

Ухвалою судді Бахмацького районного суду Чернігівської області від 19.11.2014 року позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Бахмацькому районі Чернігівської області про оскарження дій управління Пенсійного фонду у Бахмацькому районі за період з 02 січня 2013 року по 17 травня 2014 року залишені без розгляду.

Відповідач подав письмове заперечення проти позову, в якому позовні вимоги не визнає, просить у задоволенні адміністративного позову відмовити, зазначаючи, що ОСОБА_1 з 02.01.2013 року призначена пенсія згідно Закону України „Про державну службу” в розмірі 80 відсотків суми її заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. При розрахунку пенсії враховано заробітну плату, яка відповідно до ст. 33 зазначеного Закону складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати не належать до заробітної плати державного службовця, оскільки не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч. 2 ст. 33 Закону України „Про державну службу” і тому немає законних підстав враховувати їх при призначенні пенсії.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Розглянувши матеріали справи, суддя вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 02.01.2013 року перебуває на обліку в УПФ України в Бахмацькому районі Чернігівської області та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу” у розмірі 80 відсотків суми її заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, має стаж державної служби - 30 років. Останнім її місцем роботи була посада секретаря Кропивненської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області.

При обчисленні ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” відповідачем до складу заробітної плати не включено матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію, оскільки як вважає відповідач, в законодавстві не передбачено врахування індексації заробітної плати та матеріальної допомоги до заробітної плати державного службовця для обчислення пенсії.

На звернення ОСОБА_1 про проведення належного перерахунку її пенсії УПФ України в Бахмацькому районі своїм листом від 18.11.2014 року відповіло відмовою.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії ( ст. 37-1 Закону України "Про державну службу”).

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України „Про державну службу” заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ст. 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення” до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України „Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Ст. 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про оплату праці” та Наказу Державного комітету статистики України № 5 „Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати” від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати, у тому числі, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників та виплати соціального характеру.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та сума індексації входили до системи оплати праці державного службовця.

Враховуючи викладене, суд вважає, що висновок відповідача, про те, що розмір матеріальної допомоги на оздоровлення та індексація заробітної плати не включається до заробітної плати, з якої обчислено розмір пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу”, є помилковим і суперечить вимогам закону.

Також суд звертає увагу відповідача і на ту обставину, що аналогічна правова позиція була неодноразово викладена й у правових позиціях Верховного Суду України, сформульованих у постановах за наслідками розгляду заяв про перегляд судових рішень з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, які з огляду на приписи ч.1 ст.244-2 КАС України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судівУкраїни (постанова від 20 лютого 2012 року у справі №21-430а11, постанова від14 травня 2013 року у справі №21-125а13, постанова від 28 травня 2013 року у справі №21-97а13, постанова від 06 листопада 2013 року у справі №21-350а13).

Таким чином, вказані позивачем виплати індексації грошових коштів, матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань законом віднесено до структури заробітної плати для нарахування пенсії, з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому ці виплати необхідно включити в заробітну плату для призначення пенсії.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 19 Конституції України, Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Законом України “Про пенсійне забезпечення”, Законом України “Про державну службу”, Законом України “Про службу в органах місцевого самоврядування”, Законом України “Про оплату праці”, ст.ст.2, 11, 17-20, 38, 71, 99-103, 158-163, 244-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України у Бахмацькому районі Чернігівської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України „Про державну службу” з 18 травня 2014 року з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Бахмацькому районі Чернігівської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до Закону України “Про державну службу” починаючи з 18 травня 2014 року із розрахунку 80 відсотків суми її заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації.

Копію постанови не пізніше наступного дня надіслати сторонам рекомендованим листом з повідомленням.

Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць і може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бахмацький районний суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя: