Справа № 484/3879/14-а
Провадження № 2-а/484/209/14 р.
28.10.2014 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області у складі: головуючого судді Панькова Д.А., при секретарі - Панчук О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області про скасування рішення комісії з питань призначення та виплати пенсії та допомог, визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії, -
23.09.2014 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївській області про скасування рішення комісії про відмову в призначенні пенсії за вислугу років при управлінні Пенсійного фонду України в місті Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області № 28 від 05.05.2014 р., визнання неправомірними дії щодо відмови у зарахування до трудового стажу періоду роботи з 22.07.2004 р. по 10.02.2014 р. в ТОВ "Фарм-Сервіс", зобов'язання зарахувати до її трудового стажу вказаного періоду на посадах, які дають право на призначення пенсії за вислугу років, призначити та виплатити пенсію за вислугу років з дати її звернення до управління.
Мотивуючи свої позовні вимоги, позивачка зазначає, що в травні 2014 року вона звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області з заявою про призначення пенсії по вислузі років як працівник охорони здоров'я. 05.05.2014 року їй було відмовлено в призначені пенсії в зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу роботи, згідно рішення № 28 від 05.05.2014 року. За матеріалами пенсійної справи спеціальний стаж роботи складає 17 років 07 місяців та 23 дні. Позивачці не врахували до спеціального стажу період робіт в ТОВ "Фарм-Сервіс" з 22.07.2004 р. по 10.02.2014 рік.
В судовому засіданні позивачка та її представник підтримали позовні вимоги в повному обсязі та просили їх задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, вказуючи, що статутом ТОВ “Фарм-сервіс” визначено предмет діяльності як роздрібна оптова торгівля лікарськими засобами, будівництвом будівель, монтаж та встановлення збірних конструкцій, оптова та роздрібна торгівля непродовольчими товарами, оптова та роздрібна торгівля хімічними речовинами, товарами хімічної промисловості, товарами побутової хімії, тощо. Отже ТОВ “Фарм-сервіс” за предметом своєї діяльності не є закладом охорони здоров'я.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до положень п. е ст. 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення” право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Судом встановлено, що згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 в період з 22.07.2004 р. по 10.02.2014 р. працювала в ТОВ “Фарм-Сервіс”: з 22.07.2004 р. по 20.06.2006 р. - на посаді завідувача аптечного кіоску № 2, з 20.06.2006 р. - переведено на посаду завідувача аптечного пункту № 1, 05.01.2009 р. - переведено на посаду фармацевта аптечного пункту № 2 (цілодобовий), 10.02.2014 р. - звільнена за власним бажанням ст. 38 КЗпП України (а.с. 19).
В травні 2014 р. позивачка звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугою років як працівник охорони здоров'я, однак 05.05.2014 р. у призначенні такої пенсії ОСОБА_1 було відмовлено у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу роботи, оскільки не був зарахований період роботи в ТОВ “Фарм-сервіс”, який за предметом своєї діяльності не є закладом охорони здоров'я. Зазначені висновки було зроблено на підставі того, що статутом ТОВ “Фарм-сервіс” визначено предмет діяльності як роздрібна оптова торгівля лікарськими засобами, будівництвом будівель, монтаж та встановлення збірних конструкцій, оптова та роздрібна торгівля непродовольчими товарами, оптова та роздрібна торгівля хімічними речовинами, товарами хімічної промисловості, товарами побутової хімії, тощо. Отже спеціальний стаж роботи позивачки складає 17 р. 07 м. 23 дн.
Згідно статуту ТОВ “Фарм-Сервіс” предметом діяльності товариства є роздрібна оптова торгівля лікарськими засобами, будівництвом будівель, монтаж та встановлення збірних конструкцій, оптова та роздрібна торгівля непродовольчими товарами, оптова та роздрібна торгівля хімічними речовинами, товарами хімічної промисловості, товарами побутової хімії та інше (а.с.10-11).
Однак з довідки серії АБ № 537623 з єдиного державного реєстру підприємства та організацій України вбачається, що видом діяльності за КВЕД-2010 ТОВ “Фарм-Сервіс” є роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах та оптова торгівля фармацевтичними товарами.
Згідно положення про аптеку № 1 ТОВ “Фарм-Сервіс” аптека № 1 здійснює роздрібну торгівлю лікарськими засобами, виробами медичного призначення, предметами санітарії та гігієни при наявності ліцензії, копії ліцензії на визначений вид діяльності (а.с. 9).
Відповідно до положення про аптечний пункт №1 аптеки №1 ТОВ “Фарм-Сервіс” аптечний пункт № 1 є відокремленим структурним підрозділом аптеки № 1 та його основним завданням є забезпечення населення готовими лікарськими засобами та виробами медичного призначення з обмеженнями, які встановлені чинним законодавством (а.с. 9).
Таке ж передбачено положенням про аптечний пункт № 2 аптеки №1 ТОВ “Фарм-Сервіс” (а.с.31).
Аптечний кіоск № 1 є також структурним підрозділом аптеки № 1 ТОВ “Фарм-Сервіс”.
Згідно ст. 3 Закону України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності” ліцензія є єдиним документом дозвільного характеру, який дає право на зайняття певним видом господарської діяльності, що відповідно до законодавства підлягає обмеженню (в даному випадку роздрібна торгівля лікарськими засобами).
В період з 2004 р. по 2012 р. ТОВ “Фарм-Сервіс” здійснювало діяльність у вигляді роздрібної торгівлі лікарськими засобами на підставі ліцензій АА № 719380 від 24.02.2004 р. (а.с.22-25), АВ № 302403 від 31.01.2007 р. (а.с.20-21), АВ № 598274 від 31.01.2012 р. (а.с.26-28). Місцем провадження вказаної діяльності зазначені аптека № 1 ТОВ “Фарм-Сервіс” та пункт № 1, пункт № 2, аптечний кіоск № 1, аптеки №1 ТОВ “Фарм-Сервіс” (а.с. 20-30).
Наявність ліцензії у ТОВ “Фарм-Сервіс” на зазначений вид господарювання є опосередкованим підтвердженням віднесення його аптечного закладу до закладу охорони здоров'я.
Крім того, згідно ст. 3 Основи законодавства України про охорону здоров'я, закладом охорони здоров'я є юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, основним завданням яких є забезпечення медичного обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.
Відповідно до статті 54 Основ законодавства України про охорону здоров'я, громадяни забезпечуються лікарськими засобами та імунобіологічними препаратами через заклади охорони здоров'я, які мають право на це відповідно до закону.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2004 року № 1570 “Про затвердження Правил торгівлі лікарськими засобами в аптечних закладах” аптека - заклад охорони здоров'я, основним завданням якого є забезпечення населення, закладів охорони здоров'я, підприємств, установ та організацій лікарськими засобами шляхом здійснення роздрібної торгівлі; аптечний пункт - структурний підрозділ аптеки, який створюється у лікувально-профілактичних закладах для торгівлі готовими лікарськими засобами; аптечний кіоск - структурний підрозділ аптеки, який створюється на підприємствах, установах та організаціях для роздрібної торгівлі готовими лікарськими засобами, що відпускаються без рецептів лікаря.
Постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993р. № 909 затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років (далі - Перелік).
Відповідно до розділу 2 Порядку провізори, фармацевти (незалежно від найменування посад), лаборанти, які працюють в аптеках, аптечних кіосках, аптечних магазинах, контрольно-аналітичних лабораторіях мають право на пенсію за вислугу років при наявності спеціального стажу роботи не менше 25 років.
Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28 жовтня 2002 року № 385 затверджено Перелік провізорських посад у закладах охорони здоров'я, згідно положень якого посаду завідувача віднесено до провізорських посад.
Ні підставі вище викладеного, суд дійшов висновку, що аптека № 1 ТОВ “Фарм-Сервіс”, підпадає під визначений Постановою Кабінету Міністрів України № 909 від 04.11.1993 р. заклад охорони здоров'я, робота в якому дає право для призначення пенсії за вислугу років, посада позивачки віднесена до тих посад, які дають право на призначення пенсії за вислугу років на пільгових умовах, отже дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до статті 55 Закону України “Про пенсійне забезпечення” є протиправними, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 12, 70, 71, 86, 99, 158 - 163 КАС України, суд,-
Позов задовольнити в повному обсязі.
Рішення комісії з питань призначення та виплати пенсії та допомог при управлінні Пенсійного фонду України в місті Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області № 28 від 05.05.2014 року - скасувати.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області щодо відмови у зарахування до трудового стажу ОСОБА_1 періоду роботи з 22.07.2004 р. по 10.02.2014 р. в ТОВ "Фарм-Сервіс".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області зарахувати до трудового стажу ОСОБА_1 період роботи з 22.07.2004 р. по 10.02.2014 р. в ТОВ "Фарм-Сервіс" на посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області призначити та виплатити пенсію за вислугу років ОСОБА_1 з дати її звернення до управління.
Апеляційну скаргу може бути подано протягом десяти днів з дня її проголошення до Одеського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області. У разі прийняття постанови у відсутність осіб, які приймають участь у справі, апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: підпис
Згідно з оригіналом. СУДДЯ:
Постанова набрала законної сили: ________________2014 р. Оригінал постанови знаходиться у справі № 484/3879/14-а у Первомайському міськрайонному суді Миколаївської області.
Суддя Первомайського міськрайонного
суду Миколаївської області ОСОБА_2