Постанова від 01.12.2014 по справі 235/4831/14-а

Провадження 2а/235/170/14

Справа 235/4831/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2014 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

в складі:головуючого - судді Корнєєвої

при секретарі Марченко Т.В.

за участю позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу в залі суду у м.Красноармійську за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання противоправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

В СТАНОВИВ:

01 вересня 2014 року позивач ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання противоправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, зазначивши, що вона є пенсіонером та їй призначена пенсія державного службовця, знаходиться на обліку у відповідача з 12 жовтня 2005 року. На її письмове звернення від 28.07.2014 року відповідач рішенням від 05 серпня 2014 року відмовив їй в перерахунку пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення ,матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати , винагороди за вислугу років у розмірі 40 % від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання ,надбавки за особливі умови праці , частково надбавки за особливі умови праці,кваліфікацію та інтенсивність праці, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу » у розмірі 81 % від заробітної плати , які були встановлені на час призначення пенсії.Позивач просить визнати противоправним та скасувати рішення Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області від 05 серпня 2014 року про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення ,матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати , винагороди за вислугу років у розмірі 40 % від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання ,надбавки за особливі умови праці , частково надбавки за особливі умови праці,кваліфікацію та інтенсивність праці, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу » у розмірі 81 % від заробітної плати та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області провести з 01 серпня 2014 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення ,матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати , винагороди за вислугу років у розмірі 40 % від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання ,надбавки за особливі умови праці , частково надбавки за особливі умови праці,кваліфікацію та інтенсивність праці, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу » у розмірі 81 % від заробітної плати.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з»явилася , надалала заяву про розгляд справи у її відсутність (а.с.34).

Представник відповідача в судове засідання не з»явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заперечення проти позову, просить розглянути справу у відсутність представника відповідача (а.с.47-48,50).

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області районі та отримує пенсію за віком, згідно з Законом України «Про державну службу» з 12.10.2005 року.

На письмове звернення позивача від 28.07.2014 року відповідач рішенням від 05.08.2014 року відмовив позивачу в перерахунку пенсії урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення ,матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати , винагороди за вислугу років у розмірі 40 % від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання ,надбавки за особливі умови праці , частково надбавки за особливі умови праці,кваліфікацію та інтенсивність праці, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу » у розмірі 81 % від заробітної плати (а.с. 8-17,28).

Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХП (далі - Закон № 3723-ХП) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

04 лютого 2003 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року N 432-ІУ, яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 371, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» - на Кабінет Міністрів України було покладено обов'язок у тримісячний термін привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІУ «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1)пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2)іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Що стосується позовних вимог про включення в розрахунок пенсії середньомісячного розміру матеріальної допомоги на оздоровлення, то за змістом статті 37 Закону № 3723-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці»(далі -Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХП «Про пенсійне забезпечення»(далі - Закон № 1788-ХП) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 105 8-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(далі - Закон № 1058-ІУ) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

На суми матеріальної допомоги на оздоровлення ,матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати , винагороди за вислугу років у розмірі 40 % від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання ,надбавки за особливі умови праці , частково надбавки за особливі умови праці,кваліфікацію та інтенсивність праці, нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій довідці форми N 5-1.

Таким чином, суд вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення ,матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати , винагороди за вислугу років у розмірі 40 % від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання ,надбавки за особливі умови праці , частково надбавки за особливі умови праці,кваліфікацію та інтенсивність праці, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру пенсії позивача що , є правильним, оскільки перевага має надаватись не положенням законів № 3723-ХІІ та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № Ю58-ІУ та стаття 66 Закону № 1788-ХП.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.

Частиною першою ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

На підставі ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд приходить до висновку, що оскільки позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії 28.07.2014 року, тобто після 15 числа місяця, то перерахунок пенсії повинен бути проведений з першого числа місяця звернення, тобто з 01.08.2014 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ч. 2 ст. 11, ст.ст. 158-163, 186 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання противоправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.

Визнати противоправним та скасувати рішення Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області від 05 серпня 2014 року про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення ,матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати , винагороди за вислугу років у розмірі 40 % від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання ,надбавки за особливі умови праці , частково надбавки за особливі умови праці,кваліфікацію та інтенсивність праці, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу » у розмірі 81 % від заробітної плати ..

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області провести з 01 серпня 2014 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення ,матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати , винагороди за вислугу років у розмірі 40 % від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання ,надбавки за особливі умови праці , частково надбавки за особливі умови праці,кваліфікацію та інтенсивність праці, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу » у розмірі 81 % від заробітної плати , які були встановлені на час призначення пенсії.

Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73,08 грн.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Вступна та резолютивна частина постанови проголошені у судовому засіданні 01 грудня 2014 року, повний текст постанови виготовлений 05 грудня 2014 року.

Суддя