Ухвала від 27.11.2014 по справі 181/720/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2014 рокусправа № 181/720/14-а (2а/181/26/14)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шлай А.В.

суддів: Іванова С.М. Чабаненко С.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Межівському районі Дніпропетровської області на постанову Межівського районного суду Дніпропетровської області від 19 вересня 2014 року у справі №181/720/14-а(2а/181/26/14) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Межівському районі Дніпропетровської області про визнання протиправним дій по перерахунку пенсії, скасування розпорядження про перерахунок пенсії та зобов'язання здійснити відповідний перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Межівському районі Дніпропетровської області по перерахунку пенсії, скасувати розпорядження про перерахунок пенсії та зобов'язати здійснити відповідний перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 05 березня 2010 року їй призначена та виплачувалась до 01 січня 2014 року пенсія державного службовця у розмірі 90% заробітної плати. При цьому пенсія нараховувалася без урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.

Постановою Межівського районного суду Дніпропетровської області від 19 вересня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в Межівському районі Дніпропетровської області звернулось з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просило скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції на підставі письмових доказів, що містяться в матеріалах справи, згідно довідки Управління Пенсійного фонду України в Межівському районі Дніпропетровської області №п/с 118203 ОСОБА_1 станом на 31 січня 2010 року мала 36 років 5 місяців 17 днів стажу державної служби. Протоколом засідання комісії з призначення пенсій в управлінні Пенсійного фонду України в Межівському районі Дніпропетровської області від 20 грудня 2013 року № 24 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії по заробітку згідно довідки від 19 грудня 2013 року №2901, оскільки для проведення перерахунку пенсії не має законних підстав. Постановою Межівського районного суду Дніпропетровської обалсті від 20 січня 2014 року у справі № 181/1348/13-а, залишену без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2014 року, позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Межівському районі Дніпропетровської області задоволено частково та зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати починаючи з 01 січня 2014 року. Згідно розпорядження Управління пенсійного фонду України в Межівському районі Дніпропетровської області №118203 від 14 липня 2014 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії через зміну надбавки, внаслідок чого розмір пенсії було знижено. Листом відповідача №1410/05/16 від 09 липня 2014 року позивачу повідомлено, що перерахунок пенсії проведено з урахуванням змін, внесених Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наявності підстав для перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати виходячи з розміру 90% від заробітної плати державного службовця.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Стаття 33 Закону України "Про державну службу" визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, якщо державний службовець під час перебування на державній службі отримував інші виплати, то зазначені виплати повинні бути враховані і при обчисленні пенсії державного службовця.

Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною другою статті 2 Закону України "Про оплату праці" визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.

Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. До заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Із змісту статті 40 вказаного Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вбачається що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески. Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Отже, чинне законодавство відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Як вбачається з матеріалів справи, на момент призначення пенсії ОСОБА_1 05 березня 2010 року ст.37 Закону України «Про державну службу» передбачала, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У відповідності до положень ст.37 Закону України «Про державну службу» зі змінами, внесеними Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166, яким розмір пенсії державним службовцям зменшено до 70% від заробітної плати, стосується призначення пенсії і внесені зміни поширюються лише на тих осіб, що виходять на пенсію після набуття чинності новою редакцією зазначеної норми.

Порядок перерахунку пенсії державним службовцям закріплений ст.37-1 Закону України «Про державну службу», в якій на момент перерахунку пенсії відповідачем немає змін, які б вказували на його право зменшувати розмір вже призначених пенсій у відсотковому виразі до заробітної плати, з якої обчислена пенсія, чим порушив приписи ст.22 Конституції України про недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції ,що ОСОБА_1 повинна нараховуватись пенсія в розмірі 90% від заробітної плати з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації заробітної плати, починаючи з 01 січня 2014 року.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на те, що судом першої інстанції при ухваленні оскарженого рішення не допущено порушень норм матеріального і процесуального права, а викладені в ньому висновки відповідають обставинам справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 195-196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Межівському районі Дніпропетровської області - залишити без задоволення.

Постанову Межівського районного суду Дніпропетровської області від 19 вересня 2014 року у справі №181/720/14-а(2а/181/26/14)- залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складення у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: А.В. Шлай

Суддя: С.М. Іванов

Суддя: С.В. Чабаненко