Постанова від 04.11.2014 по справі 210/7512/13а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2014 рокусправа № 210/7512/13а (2-а/210/37/14)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шлай А.В.

суддів: Іванова С.М. Чабаненко С.В.

за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засідання апеляційну скаргу Виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області на постанову Дзержинського районного суду Дніпропетровської області від 25 лютого 2014 року у справі № 210/7512/13-а(2-а/210/37/14) за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання надати дозвіл на відключення квартири від мереж централізованого опалення,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати неправомірною бездіяльність Виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області щодо не розгляду заяви про надання йому дозволу на встановлення індивідуального опалення та відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та зобов'язати Виконавчий комітет Криворізької міської ради Дніпропетровської області розглянути питання прийняти рішення про надання йому дозволу на встановлення індивідуального опалення та відключення від мереж централізованого опалення гарячого водопостачання в житловому приміщенні-квартирі 318 будинку №7 вул. Тесленка м. Кривого Рогу Дніпропетровської області та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.

Постановою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу адміністративний позов задоволено частково. Суд визнав протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області щодо не розгляду на засіданні комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання питання про відключення квартири позивача від мереж централізованого опалення та влаштування у належній їй квартирі за адресою: АДРЕСА_1 індивідуальної системи опалення та зобов'язав відповідача розглянути на протязі місяця із дня набрання постанови суду законної чинності на засідання комісії з розгляду питань заяву ОСОБА_1

Не погодившись із рішенням суду, Виконавчий комітет Криворізької міської ради Дніпропетровської області подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову. Апелянт зазначає, що міжвідомча комісія для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води має право розглядати тільки заяви про відключення всього жилого будинку, а не окремих квартир.

Сторони, належним чином повідомлені про день, місце і час розгляду апеляційної скарги, доказом чого є повідомлення про вручення рекомендованих поштових відправлень, у судове засідання не прибули, про причини неприбуття не повідомили.

Відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Відповідності до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість оскарженої постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та пред'явлених позовних вимог дійшла висновку про наявність підстав для його скасування з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції на підставі письмових доказів, що містяться в матеріалах справи, ОСОБА_1 згідно витягу про державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно є власником 2/3 частини квартири АДРЕСА_2 (а.с.3). 16 вересня 2013 року позивач звернувся із заявою до Криворізької міської ради в особі Міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання в м. Кривий Ріг про надання дозволу на збір вихідних даних і технічних умов для встановлення технічної можливості на відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та влаштування індивідуальної (автономно-газової) системи для виготовлення проектної документації теплопостачання для подальшого встановлення автономного опалення квартири (а.с.4). Листом № Г-5778-П від 17.09.2013 року Виконавчий комітет Криворізької міської ради повідомив позивача про направлення його звернення за належністю до Виконавчого комітету Саксаганської районної у місті ради для подальшого розгляду (а.с.5). 25 вересня 2013 року листом за вих. № Г-241/097 за підписом Голови Саксаганської районної у місті ради позивачу були надані роз'яснення можливості відключення від мереж теплопостачання житлового будинку за згодою всіх власників, як це передбачено Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (а.с.6).

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність щодо не розгляду на засіданні комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання питання про відключення квартири позивача від мереж централізованого опалення та влаштування у належній йому квартири індивідуальної системи опалення.

Колегія суддів вважає такий висновок помилковим з наступних підстав.

Статтею 13 Закону України "Про теплопостачання" до основних повноважень органів місцевого самоврядування віднесено затвердження місцевих програм розвитку у сфері теплопостачання, затвердження проектів містобудівних програм, генеральних планів забудови населених пунктів, схем теплопостачання та іншої містобудівної документації; здійснення контролю за забезпеченням споживачів тепловою енергією відповідно до нормативних вимог; встановлення тарифів на теплову енергію, що надається підприємствами та організаціями комунальної власності.

Відповідно до частини 2 статті 8 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері стандартизації, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.

Відповідно до статті 152 Житлового кодексу України переобладнання жилого будинку (квартири), що належить громадянинові на праві приватної власності, провадиться з дозволу виконавчого комітету місцевої Ради. При цьому, вказані закони встановлюють лише загальні правила та визначають права та обов'язки суб'єктів правовідносин у сфері споживання житлово-комунальних послуг.

Для встановлення порядку здійснення та механізму виконання вищевказаних прав, дотримання обов'язків компетентними органами та встановлення мір належної та можливої поведінки суб'єктів зазначених правовідносин приймаються підзаконні нормативно-правові акти, зокрема для правовідносин, що розглядаються, - накази Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України.

Постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21 липня 2005 року, затверджені Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої та холодної води і водовідведення, в яких передбачено, що самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється; відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою програмою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку, розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Порядком відключення окремих житлових приміщень житлових будинків від мереж центрального опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4, встановлено, що відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.

Відповідно до статті 24 Закону України "Про теплопостачання" споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

Згідно з пунктами 24, 25, 26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про. теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Процедура відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання регулюється Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопад 2005 року № 4.

Зокрема, у відповідності до пунктів 2.1, 2.2 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин, для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання.

У заяві про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання власник (власники) будинку зазначає причини відключення.

До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.

Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.

Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку (див. ухвали Вищого адміністративного суду України від 05 червня 2014 року у справі № К/800/53736/13; від 31 липня 2014 року у справі № К/9991/18474/12; від 25 вересня 2014 року у справі № К/9991/18945/12).

Таким чином, здійснення відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання можливе лише всього житлового будинку за умови обов'язкової відмови всіх споживачів будинку від зазначених послуг.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем не дотримано порядок відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання в частині необхідності отримання згоди всіх споживачів житлового будинку від відключення його від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання. Крім того, позивач є власником 2/3 частини квартири, про відключення якої ним була подана заява, на що суд першої інстанції уваги не звернув.

Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Неповне встановлення обставин по справі судом першої інстанції призвело до помилкових висновків про допущену відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, протиправну бездіяльність. З урахуванням наведеного апеляційна скарга підлягає задоволенню, оскаржена постанова суду першої інстанції - скасуванню із прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.

Керуючись статтями 195-196, 198, 202, 207 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Апеляційну скаргу Криворізької міської ради Дніпропетровської області - задовольнити.

Постанову Дзержинського районного суду Дніпропетровської області від 25 лютого 2014 року у справі № 210/7512/13-а(2-а/210/37/14) - скасувати.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складення у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: А.В. Шлай

Суддя: С.М. Іванов

Суддя: С.В. Чабаненко