61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
02 червня 2009 р.Справа № 22-а-5374/09
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Водолажської Н.С. , Гуцала М.І.
за участю секретаря судового засідання Баглаєнко Я. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Харківський окружний адміністративний суд від 10.11.2008р. по справі № 2-а-6137/08/2070
за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Закритого акціонерного товариства "Плавлені сири"
про стягнення адміністративно-господарських санкція та пені,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути Закритого акціонерного товариства „Плавлені сири" на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарської санкції у розмірі 40868 гривень 82 копійки та стягнення пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 931 гривні 95 копійок.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2008 р. відмовлено в задоволенні позову.
Позивач з даною постановою не погодився, звернувся до Харківського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що постанову прийнято з порушенням норм матеріального права. Просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2008 р. та прийняти нову, якою задовольнити позов. В обґрунтування апеляційної скарги позивач посилається на те, що згідно ч.3 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів України" підприємства, установи, організації самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів, а відповідно до ч.5 ст.19 вказаного Закону виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією інвалідів. Позивач вважає, що на підприємство покладено обов'язок по створенню, виділенню та самостійному працевлаштуванню інвалідів.Також надіслав клопотання, яким просить розглядати справу за відсутності представника Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
Відповідач у запереченні на апеляційну скаргу зазначає, що доводи викладені в ній необґрунтовані, відповідач здійснив всі залежні від нього необхідні дії для працевлаштування інвалідів. Також посилається на те, що відповідно до ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів України" забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 10.11.2008 р. залишити без змін. В судове засідання відповідач не прибув, про причини неприбуття не повідомив.
Враховуючи положення ч.4 ст.196 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів дійшла висновку, що неприбуття сторін не перешкоджає судовому розгляду справи, оскільки вони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, про що свідчать повідомлення про вручення поштового відправлення.
Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.
Підприємства, установи і організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно до ч.3 ст.18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендації МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Наведене свідчить про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
На підприємство покладено обов'язок створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів та інформувати про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів.
Згідно звітності наданої до Фонду соціального захисту інвалідів середньооблікова численність штатних працівників облікового складу Закритого акціонерного товариства „Плавлені сири" у 2007 році становить 170 осіб.
Згідно ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до ст. 19 зазначеного Закону відповідачем визначений норматив кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2007 року у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, тобто 7 робочих місць.
Згідно звіту форми 10 ПІ „Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2007 рік, наданого Закритим акціонерним товариством „Плавлені сири" середньооблікова численність інвалідів - штатних працівників зайнятих на робочих місцях відповідача складає 4 особи.
Відповідно до ст. 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою ст. 19 цього Закону.
Середньорічна заробітна плата у відповідача у 2007 році становить 13622 гривні 94 копійки.
За не зайняті робочі місця позивачем Закритому акціонерному товариству „Плавлені сири" нараховані адміністративно-господарські санкції в сумі 40868 гривень 82 копійки та пеня в сумі 931 гривні 95 копійок (п.4 Порядку сплати підприємствами, об'єднаннями, установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2001 року №1767), які відповідач повинен був сплатити до 15 квітня поточного року.
Як вбачається зі звітів про наявність вакансій станом на 5 березня 2007 року, 23 березня 2007 року, 23 травня 2007 року, 14 червня 2007 року, 10 липня 2007 року, 9 серпня 2007 року, 24 вересня 2007 року,24 жовтня 2007 року, 29 жовтня 2007 року, 20 листопада 2007 року, 26 грудня 2007 року відповідачем надавалась до Жовтневого центру зайнятості Харківської області інформація про кількість вакантних робочих місць для окремих категорій громадян, тобто інвалідів (а.с.9-34).
Отже, Закрите акціонерне товариство „Плавлені сири" належним чином, відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 70, інформував центр зайнятості про наявність вільних робочих місць на підприємстві та потребу в направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування.
Відповідно до ст. 18-1 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендації МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Викладене свідчить про виконання відповідачем вимог щодо створення робочих місць відповідно до нормативів встановлених ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів" та належне інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць на його підприємстві та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування.
Згідно ч.1 ст. 217 ГК України господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.
Відповідно до ч.1 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 наведеної статті встановлено, зокрема, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для пропущення господарського правопорушення.
Статтею 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Таким чином, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані за порушення правил, встановлених законодавчими актами.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, відповідачем були виконані вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо прийняття заходів для працевлаштування інвалідів. Доказів, які б свідчили про те, що відповідач відмовив у прийнятті на роботу інвалідам, які безпосередньо зверталися до відповідача або які були направлені переліченими у ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" позивачем не були представлені і у справі відсутні.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті рішення суд першої інстанції дійшов вичерпних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.
Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення.
Постанову Харківський окружний адміністративний суд від 10.11.2008р. по справі № 2-а-6137/08/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Філатов Ю.М.
Судді(підпис)
(підпис) Водолажська Н.С. Гуцал М.І.
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Філатов Ю.М.
Повний текст ухвали виготовлений 09.06.2009 р.