Ухвала від 02.06.2009 по справі 22-а-5345/09

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 червня 2009 р.Справа № 22-а-5345/09

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Філатова Ю.М.

Суддів: Водолажської Н.С. , Гуцала М.І.

за участю секретаря судового засідання Баглаєнко Я. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Відкритого акціонерного товариства "Інноваційні хіміко -фармацевтичнітехнології" на постанову Харківський окружний адміністративний суд від 03.12.2008р. по справі № 2-а-7489/08/2070

за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до Відкритого акціонерного товариства "Інноваційні хіміко -фармацевтичнітехнології"

про стягнення коштів,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, яким просив стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Інноваційні хіміко -фармацевтичні технології" на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 9567,86 грн. адміністративно-господарської санкції та 356,19 грн. пені за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2007 році.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2008 р. позов задоволено. Стягнуто з Відкритого акціонерного товариства "Інноваційні хіміко -фармацевтичні технології" на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції в сумі 9567,86 грн., пеню в сумі 356,19 грн.

Відповідач з даною постановою не погодився, звернувся до Харківського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що постанову прийнято з порушенням норм матеріального права. Просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.12.2008 р. та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.

Позивач заперечень на апеляційну скаргу не надав, в судове засідання не прибув, але надіслав клопотання, яким просив розглядати справу за відсутності представника Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (а.с.53).

Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану робочу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 19 вищевказаного закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Отже, чинним законодавством України передбачено гарантії соціаль ного захисту інвалідів шляхом встановлення особливих вимог щодо орга нізації робочого місця інваліда та покладення на підприємства обов'язку забезпечувати для інвалідів належні та безпечні умови праці з урахуванням медичних показань, але без встановлення для підприємств жодних обмежень щодо обов'язку працевлаштування інвалідів.

Крім того, згідно з пунктом 10 Положення про робоче місце інвалі да і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 № 314 (далі - Положення), працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими Радами народних депутатів, громадсь кими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висно вків МСЕК. Разом з тим, згідно з пунктом 5 Положення підприємства роз робляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві ор гани соціального захисту населення та відділення Фонду соціального за хисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для праце влаштування інвалідів. А пунктом 14 Положення визначено, що підприємс тва, зокрема, у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів; інформують державну служ бу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про ві льні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.

Відповідно до вимог пункту 3 Положення робоче місце інваліда вва жається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною ко місією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядо-охоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.

Таким чином, відповідач мав створити на підприємстві 1 робоче місце для працевлаштування інваліда, що ним зроблено не було, звіт про кількість вакантних місць для працевлаштування інвалідів із зазначенням посади та її характеристик позивачем в райцентр зайнятості не подавався.

Тобто, відповідачем не було повністю виконано покладені на нього законодавством обов'язки щодо створення у себе робочого місця для працевлаштування інваліда.

Відповідно до ст. 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою ст. 19 цього Закону.

У зв"язку з тим, що відповідачем не було повністю виконано покладені на нього законодавством обов'язки щодо створення у себе робочого місця для працевлаштування інваліда, він повинен сплатити адміністративно - господарські санкції, які ним не сплачено.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови правильно встановлено обставини справи та ухвалена з додержанням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Інноваційні хіміко -фармацевтичнітехнології" залишити без задоволення.

Постанову Харківський окружний адміністративний суд від 03.12.2008р. по справі № 2-а-7489/08/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Філатов Ю.М.

Судді(підпис)

(підпис) Водолажська Н.С. Гуцал М.І.

ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Філатов Ю.М.

Повний текст ухвали виготовлений 09.06.2009 р.