вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
16.06.09Справа №2а-1475/09/10/0170
18:14 м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання - Дєрюшкової І.А.,
за участю представників сторін:
від позивача - Бормотова Ю.В., представник по довіреності б/н від 09.06.2009 р.;
від відповідача - Горохова А.К., представник по довіреності №15/10-0 від 06.02.2009 р.;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримігросервіс"
до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим
про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій№0014552303 від 16.12.2008 р.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю “Кримігросервіс” - звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до відповідача - Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим про скасування рішення про застосування фінансових санкцій №0014552303 від 16 грудня 2008 року. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 24 листопада 2008 року проведена перевірка залу гральних автоматів філії ТОВ “Кримігросервіс” за адресою: АР Крим, м. Алушта, вул. Вл. Хромих, буд.24, за результатами якої складений акт перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій №000069 від 24.11.2008 року. В даному акті перевірки зроблено висновок про порушення позивачем вимог пунктів 1, 2 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” №265/95-ВР від 06.07.2005 року (надалі - Закон про РРО), а саме: проведення розрахункових операцій через 27 гральних автоматів, в яких не реалізована функція зареєстрованих, фіскалізованих, опломбованих реєстраторів розрахункових операцій. На підставі зазначеного акту перевірки відповідачем було прийнято оскаржуване рішення, яким застосовані фінансові санкції в загальній сумі 9180грн.00коп. Представник позивача зазначає, що зал гральних автоматів оснащений зареєстрованим, опломбованим і переведеним у фіскальний режим роботи реєстратором розрахункових операцій МАРІЯ-701, що внесений до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, через який проводяться всі операції по купівлі-продажу жетонів або кредитів для гри на гральних автоматах. Вважає застосування фінансової санкції неправомірним у зв'язку з тим, що в гральних автоматах, які він орендує у ЗАТ “Корпорація ІгроСервіс”, відсутнє обладнання для прийому готівкових коштів, вони не є реєстраторами розрахункових операцій та не включені до Державного реєстру РРО; нормативно-правовий акт, що регламентує застосування фіскальних блоків для гральних автоматів, на час перевірки відсутній. Крім того, позивач посилається на порушення відповідачем порядку проведення перевірки, а саме: на порушення вимог ст.11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року №509-ХІІ про проведення планової перевірки позивача не повідомлено за 10 днів до її початку, на порушення ст.11-2 зазначеного Закону перевіряючими до початку перевірки не надано наказ про її проведення. Також вважає, що під час оформлення акту перевірки порушені вимоги п.4.3 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 р. №327 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 р. за №925/11205), оскільки акт перевірки підписано не директором, а адміністратором залу гральних автоматів, який не є посадовою особою позивача.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав і вважає прийняте рішення про застосування фінансових санкцій законним та обґрунтованим, підтримав доводи, викладені в письмових запереченнях на позов та доповнень до заперечень, що надані суду у судовому засіданні 16.06.2009 р. Відповідно до наданих заперечень відповідач обґрунтовує правомірність застосування фінансових санкцій тим, що згідно з вимогами Постанови Кабінету Міністрів України “Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій” від 07.02.2001 р. №121 позивач повинен застосовувати реєстратор розрахункових операцій при використанні гральних автоматів з 31 грудня 2006 року, а саме: гральні автомати повинні бути обладнані комп'ютерно-касовою електронною спеціалізованою системою “Фіскал” (скорочено - СККЕС “Фіскал”), яка включена до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.07.2008 року №430. Зазначена СККЕС пройшла повний цикл випробувань та має сертифікат відповідності і атестат виробництва. Стосовно дотримання законодавства з питання порядку проведення перевірки представником відповідача надані пояснення про те, що зазначений порядок відповідачем не порушений, оскільки статтею 11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” визначено підстави та порядок проведення органами державної податкової служби перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), тоді як фінансові санкції за порушення порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій не є податком або збором, у зв'язку з чим перевірки проводяться в порядку, встановленому ст.15, 16 Закону про РРО. Крім того, вважає, що акт перевірки підписаний належною особою, оскільки згідно з пунктом 3.1 розділу 3 “Порядку оформлення і реалізації матеріалів перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктів підприємницької діяльності” від 04.04.2002 р. №155/2 такий акт може бути підписаний також особою, яка уповноважена здійснювати розрахункові операції.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та надані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю “Кримігросервіс” (код ЄДРПОУ 20740897, юридична адреса: 95050, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Шалфейна, 1) зареєстровано виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АРК 10.10.2005 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №436113.
Загальні підстави та порядок проведення перевірок встановлені Законом України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року №509-ХІІ та Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.2005 року №265/95-ВР.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року №509-ХІІ органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановленому законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону про РРО контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Судом встановлено, що на підставі плану контрольно-перевірочної роботи сектора контролю за розрахунковими операціями за листопад 2008 року, який затверджений начальником ДПІ у м. Алушті в АР Крим (а.с.73), та направлень №1377 від 18.11.2008 року (а.с.71) і №1376 від 18.11.2008 року (а.с.72), з метою здійснення контролю за додержанням позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), наявності торгових патентів та ліцензій посадовим особам Державної податкової інспекції у м. Алушта АР Крим Філімонову А.А. та Раєвському А.А. було доручено провести перевірку Філії ТОВ “Кримігросервіс” в м. Алушті АР Крим з питань дотримання вимог Законів України від 06.07.1995 року №265/95-ВР “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, від 23.03.1996 року №98/96-ВР “Про патентування деяких видів підприємницької діяльності”, від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637 “Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”.
Судом також встановлено, що зазначеними працівниками на підставі направлення на проведення перевірки здійснено перевірку за дотриманням Товариством з обмеженою відповідальністю “Кримігросервіс” порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій в залі гральних автоматів, розташованому за адресою: м. Алушта, вул. Вл. Хромих, буд.24, за результатами якої складено акт перевірки №000069 від 24 листопада 2008 року (а.с.76-77).
Перевіркою встановлено, що позивач в зазначеному залі здійснює діяльність у сфері грального бізнесу на 27 діючих гральних автоматах з грошовим виграшем (в акті перевірки зазначено, що на час її проведення всі 27 гральних автоматів використовуються в господарській діяльності позивача, електроенергія в наявності), в яких не реалізована функція зареєстрованих, фіскалізованих, опломбованих реєстраторів розрахункових операцій. В акті перевірки наведено перелік 27 торгових патентів, що знаходяться в зазначеному залі гральних автоматів, з зазначенням серії, номеру та періоду дії. В матеріалах справи також наявні Х-звіт РРО від 24.11.2008 року (роздрукований о 15:31) та фіскальний чек №6457 від 24.11.2008 р., роздрукований о 15:19 (а.с.78), що виданий філією ТОВ “Кримігросервіс” за продаж жетонів (кред.) у кількості 2000 на суму 20грн.00коп., що також відповідає даним акту перевірки (пункти 2.2.7 і 2.2.13 акта - а.с.77).
Згідно з висновками акту встановлені перевіркою обставини були оцінені як порушення позивачем вимог пунктів 1, 2 статті 3 Закону про РРО.
Перевірку було проведено в присутності працівника позивача - адміністратора ОСОБА_1, якій були вручені направлення на проведення перевірки (про що свідчить підпис на направленнях). За результатами перевірки складено акт №000069 від 24 листопада 2008 року (а.с.76-77). Згідно відмітки на 4 сторінці акту перевірки (а.с.77, зворотній бік) ОСОБА_1 з актом ознайомлена, заперечень не має, що засвідчено її підписом, і отримала один екземпляр акту, що також засвідчено підписом.
На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією у м. Сімферополі АР Крим прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0014552303 від 16.12.2008 року про застосування фінансових санкцій в сумі 9180грн.00коп. на підставі пункту 2 статті 17 Закону про РРО (а.с.75). Зазначене рішення вручено позивачу 17.12.2008 року, що підтверджується відміткою на поштовому повідомленні (а.с.74, зворотній бік) та не заперечується позивачем.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст.3 КАС України).
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Зазначений спір має ознаки публічно-правового спору та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Оцінюючи правомірність дій відповідача щодо прийняття спірних податкових повідомлень-рішень, суд керувався критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Отже “на підставі” означає, що суб'єкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
“У межах повноважень” означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, встановлених законами.
“У спосіб” означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.
Під час розгляду справи судом встановлено, що відповідачем фінансові санкції згідно оспорюваного рішення застосовані за використання при здійсненні розрахункових операцій непереведених у фіскальний режим роботи, незареєстрованих, неопломбованих реєстраторів розрахункових операцій, а саме - через 27 гральних автоматів, які на час проведення перевірки знаходились у справному стані та використовувались в господарській діяльності позивача, - на підставі пункту 2 статті 17 Закону про РРО в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний гральний автомат, тобто: 17грн.00коп. х 20 = 340грн.00коп. х 27 = 9180 гривень 00 копійок.
Суд встановив, що позивач через філію ТОВ “Кримігросервіс” здійснює підприємницьку діяльність у сфері грального бізнесу в залі гральних автоматів за адресою: м. Алушта, вул. Вл. Хромих, буд.24. В зазначеному залі встановлений зареєстрований та опломбований у встановленому порядку реєстратор розрахункових операцій МАРІЯ-701, заводський номер №ВЖ5200000804, що зареєстрований на філію ТОВ “Кримігросервіс” - реєстраційне посвідчення №0102002201 видано ДПІ у м. Алушті АРК для встановлення РРО в залі гральних автоматів за зазначеною адресою (а.с.11). Згідно наданих пояснень представника позивача за допомогою даного реєстратора розрахункових операцій виконується занесення у фіскальну пам'ять та довготермінове зберігання в ній розрахункових операцій при прийомі ставок, цей апарат дозволяє здійснювати багаторазове зчитування підсумкової інформації про обсяг розрахункових операції, що представником відповідача не оспорюється. Невикористання зазначеного реєстратора працівниками податкового органу при проведенні розрахунків у гральному залі позивача перевіркою також не встановлено, а саме: в акті перевірки зазначено, що на момент її проведення РРО знаходився в залі гральних автоматів в справному стані, розрахункова операція при продажу 2000 кредитів на суму 20грн.00коп. проведена з застосуванням реєстратора розрахункових операцій (а.с.77). Факт використання РРО підтверджений також чеком №6457 від 24.11.2008 року (роздрукований о 15:19), в якому зазначено про продаж 2000 кредитів на суму 20грн.00коп. (а.с.78, зворотній бік) та не заперечується представником відповідача.
В акті перевірки зазначено, що в залі гральних автоматів позивачем розміщено 27 гральних автоматів, які на час проведення перевірки використовувались у господарській діяльності позивача та знаходились у справному стані. Кількість гральних автоматів визнається сторонами та не оспорюється. В акті перевірки також наявна відмітка про те, що в гральних автоматах ставка переноситься за допомогою кредитного ключа (а.с.77). Разом з тим акт перевірки не містить описання гральних автоматів, а саме їх типу, моделі, назви, року випуску, відомості про наявність купюроприймачів тощо.
Судом встановлено, що в залі гральних автоматів, що розташований за адресою: м. Алушта, вул. Вл. Хромих, буд.24, позивач використовує гральні автомати, орендовані у Закритого акціонерного товариства “Корпорація ІгроСервіс”, що підтверджуються, зокрема:
- договорами оренди грального обладнання від 27.04.2006 року (а.с.21-24), згідно з якими орендодавець - “Корпорація ІгроСервіс”- передає, а орендар - філія ТОВ “Кримгросервіс” у м. Алушта - приймає розважальні та гральні автомати в комплекті, вартість, кількість та комплектація яких вказується в актах прийому-передачі (пункти 1.1, 1.2 договорів), зазначені договори укладені на невизначений термін (п.3.1 договорів);
- сертифікатом відповідності серії ВВ №094137 з терміном дії з 11.03.2008 р. по 06.03.2011 року (а.с.39), згідно з яким позивачем використовуються гральні автомати «APOLLO» мод.6609, «GEMINI» мод.6639, що відповідають вимогам ДСТУ 4113-2001, пройшли випробування та мають атестат акредитації;
- паспортами на гральні автомати ЗАТ “Корпорація ІгроСервіс” ФХ-10 (ФХ10.00.00 ПС1), згідно з якими зазначені гральні автомати не обладнані купюроприймачами (а.с.40-58);
- довідкою ЗАТ “Корпорації ІгроСервіс”від 08.01.2009 року №05 (а.с.12), згідно з якою гральне обладнання приймає ставки за допомогою електронного ключа шляхом внесення в поле кредиту розміру ставки у виразі віртуальних очок або обладнане приймачами жетонів, які налаштовані на розпізнавання та прийом виключно фірмових жетонів ЗАТ “Корпорація ІгроСервіс”, що містять зареєстровану торгівельну марку та вироблені зі спеціальних сплавів. В зазначених гральних автоматах відсутнє обладнання для прийому готівкових коштів.
Дані твердження не заперечуються відповідачем та не спростовуються. Також представником відповідача суду не повідомлено, що зазначені гральні автомати містять купюроприймачи, та не надано будь-яких доказів на спростування відомостей про відсутність в гральних автоматах, що орендовані позивачем та використовуються у вказаній господарській одиниці, купюроприймачів.
За таких обставин суд приходить до висновку, що гральні автомати, розміщені позивачем в залі за адресою: м. Алушта, вул. Вл. Хромих, буд.24, не використовуються для здійснення розрахунків із особами, які роблять ставки, та для зберігання отриманих за надані послуги готівкових коштів, отримання послуг у зв'язку з їх використанням за кошти не відбувається, тобто їх не можна віднести до реєстраторів розрахункових операцій в розумінні Закону про РРО, вони згідно з положеннями зазначеного закону не мають бути обладнані пристроєм (програмно-технічний комплекс), в якому реалізовані функції щодо забезпечення одноразового занесення та довготермінового зберігання та багаторазового зчитування підсумкової інформації про обсяг розрахункових операції під час проведення гри.
Перевіряючи доводи представника відповідача в частині, що позивачем не виконані вимоги законодавства щодо обладнання всіх гральних автоматів купюроприймачами для їх наступного обладнання фіскальними блоками для гральних автоматів, суд зазначає наступне.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначені у Законі України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.
Стаття 1 Закону про РРО передбачає, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Статтею 2 даного Закону визначені, зокрема, такі терміни:
реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо;
автомат з продажу товарів (послуг) - реєстратор розрахункових операцій, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості;
місце проведення розрахунків є місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів ( послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо;
розрахункова операція - це, приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг);
розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний, що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операції або заповнений вручну.
Відповідно до пунктів 1 та 2 статті 3 Закону про РРО суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Згідно з пунктом 2 статті 17 Закону про РРО за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій.
Судом встановлено, що на час проведення перевірки гральні автомати не виконували фіскальних функцій і облік готівкових коштів в якості кредитів, внесених через купюроприймачі до гральних автоматів, які використовуються в залі гральних автоматів за адресою: м. Алушта, вул. Вл. Хромих, буд.24, не передбачений.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій” від 07.02.2001 р. №121 (далі - Постанова №121) встановлені строки переведення суб'єктів підприємницької діяльності на розрахунки із застосуванням РРО.
Так, у п.6 Додатку до Постанови №121 зазначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують гральні автомати, у термін до 31.12.2006 р. мали перевести розрахунки із застосуванням РРО.
При цьому, п.2 Постанови №121 передбачено, що Міністерство економіки повинно було забезпечити до 01.07.2001 р. розроблення технічних вимог до автоматів з продажу товарів (послуг), а Міністерство промислової політики забезпечити до 01.02.2003 р. організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Наказом ДПА України №581 від 10.09.2008 р. був затверджений Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції, в який внесений Фіскал з версією внутрішнього програмного забезпечення 2160.04.02***, який мав застосовуватись у казино, залах гральних автоматів, для фіскалізації гральних автоматів, для торгівлі та послуг гральних автоматів. Але жодним нормативним актом не був передбачений обов'язок суб'єктів господарювання обладнати гральні автомати купюроприймачами з метою подальшої їх фіскалізації.
Відповідно до діючого законодавства на позивача покладається обов'язок проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.
Судом встановлено, що позивач має в залі гральних автоматів належним чином зареєстрований, опломбований та переведений у фіскальний режим реєстратор розрахункових операцій Марія-701, через який і здійснюються розрахунки із споживачами послуг, що забезпечує виконання вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”. На підтвердження зазначених обставин представником позивача суду надано копію касової стрічки зазначеного реєстратора розрахункових операцій та Z-звіту за 24.11.2008 року (тобто за день перевірки), які свідчить про те, що в день її проведення позивач проводив розрахункові операції з продажу кредитів (жетонів) через реєстратор розрахункових операцій Марія-701 з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій. Зазначена обставина підтверджується також проведенням через РРО розрахункової операції по придбанню 2000 кредитів на суму 20грн.00коп., що були придбані перевіряючими. Представником відповідача під час розгляду справи не надано доказів невикористання позивачем зазначеного реєстратора розрахункових операцій під час надання послуг у сфері грального бізнесу в перевіреному об'єкті - залі гральних автоматів за адресою: м. Алушта, вул. Вл. Хромих, буд.24.
В силу викладеного, приймаючи до уваги те, що під час розгляду справи знайшов підтвердження факт використання позивачем в гральному залі реєстратора розрахункових операцій, який був внесений до Державного реєстру розрахункових операцій, будь-які відомості про проведення розрахункових операцій без використання РРО або розрахункової книжки в акті перевірки відсутні, суд вважає, що, застосовуючи до позивача згідно з пунктом 2 статті 17 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” штрафні санкції у розмірі двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян на кожний гральний автомат, розміщений у залі гральних автоматів, який розташований у м. Алушта, вул. Вл. Хромих, буд.24, відповідач діяв невмотивовано, без з'ясування дійсних обставин справи.
Суд враховує, що рішення, дії суб'єкта владних повноважень не можуть бути упередженими, тобто здійснюватися дискримінаційно через власний, у тому числі фінансовий, корпоративний інтерес. Приймаючи рішення по справі або вчинюючи дію, суб'єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може проявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб'єкта, визначених законом.
Суд також враховує, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим №0014552303 від 16.12.2008 року про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю “Кримігросервіс” фінансових санкцій у розмірі 9180 гривень 00 копійок не може бути визнане таким, що прийнято на підставі та відповідно до діючого законодавства, добросовісно та безсторонньо, тому позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Однак, суд не може прийняти доводи представника позивача про порушення під час проведення перевірки вимог ст.11-1 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04.12.1990 року №509-ХІІ в частині неповідомлення про її проведення за 10 днів до її початку, ст.11-2 зазначеного Закону в частині ненадання перевіряючими до початку перевірки наказу про її проведення, а також не дотримання під час оформлення акту перевірки вимог п.4.3 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затверджено наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 р. №327 в частині підписання акту перевірки не директором, а оператором залу гральних автоматів, який не є посадовою особою позивача, оскільки зазначеними нормами визначено підстави та порядок проведення органами державної податкової служби перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), тоді як фінансові санкції за порушення порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій не є податком або збором.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа), тому з урахуванням задоволення позовних вимог з Державного бюджету України необхідно стягнути на користь позивача судові витрати в розмірі 03 гривні 40 копійок.
У зв'язку зі складністю справи судом 16 червня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 22 червня 2009 року постанова складена у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим №0014552303 від 16 грудня 2008 року, прийняте стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю “Кримігросервіс”.
3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Кримігросервіс” (код ЄДРПОУ 20740897, юридична адреса: 95050, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Шалфейна, 1) з Державного бюджету України у рахунок відшкодування судових витрат 3 (три) гривні 40 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кудряшова А.М.