Постанова від 08.07.2009 по справі 2-а-425/08/0108

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Постанова

Іменем України

08.07.2009 С права № 2-а-425/08/0108

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Курапової З.І.,

суддів Санакоєвої М.А. , Дугаренко О.В.

секретар судового засідання Антонова Н.В.

за участю представників сторін:

позивач, ОСОБА_2 - не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

представник відповідача, Управління праці та соціального захисту населення Керченської міськоїради АР Крим - не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

розглянувши апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Керченської міськоїради АР Крим на постанову Керченський міський суд Автономної Республіки Крим (суддя Бєлоусов Е.Ф. ) від 13.11.08 у справі № 2-а-425/08

за позовом ОСОБА_2 (АДРЕСА_1,Керч,Автономна Республіка Крим,98330)

до Управління праці та соціального захисту населення Керченської міськоїради АР Крим (вул. Кірова 5,Керч,Автономна Республіка Крим,98300)

про визнання дій неправомірними і зобовязання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Постановою Керченського міського суду АРК (суддя Белоусов Е.Ф.) від 13 листопада 2008 року у справі № 2-а-425\08 (№ 2а-425\08\0108) позов ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Керченської міської Ради про визнання дій неправомірними і зобов'язання вчиняти певні дії, задоволений частково.

Визнано відмову у виплаті допомоги з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та одноразової допомоги при народженні дитини Управління праці та соціального захисту населення Керченської міської Ради від 29.09.2008. неправомірною, і зобов'язано УПСЗН КМР виплатити їй допомогу з догляду за дитиною з 24.10.2007. по 31.12.2007 в розмірі встановленому ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими народженням і похованням»№ 2240-Ш від 18.01.2001., та провести їй доплату допомоги при народженні дитини до розміру, передбаченого ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленим народженням і похованням»№ 2240-Ш від 18.01.2001., а в задоволенні решти частини позову ОСОБА_2 відмовлено.

Не погодившись с постановою суду, Управління праці та соціального захисту населення Керченської міської Ради звернулося з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Керченського міського суду АР Крим від 13.11.2008. та прийняти нову постанову суду.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції не з'ясовані всі обставини, яки мають значення для справи. Апелянт вважає, що позивачем пропущений строк звернення з позовом до адміністративного суду, оскільки рішення Конституційного суду України від 09.07.2007. опубліковано в Офіційному віснику України 27.07.2007., а позов поданий тільки в жовтні 2008 року.

Апелянт зазначає, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можливо здійснити лише при наявності відповідного бюджетного призначення, на відповідача покладені функції по обліку витрат, але не по їх фінансуванню, яки забезпечуються Держбюджетом.

В судове засідання 08 липня 2009 р. представники позивача та відповідача не з'явилися. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.

Відповідно до пункту 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Як слідує із матеріалів справи, позивач -ОСОБА_4 звернулася в Керченський міський суд із позовом до Управління праці і соціального захисту населення Керченської міської ради про визнання дій неправомірними та виплаті державної допомоги, просить визнати неправомірними дії Управління праці і соціального захисту населення Керченської міської ради відносно відмови виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення їм трирічного віку у розмірі не менш прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років; зобов'язати відповідача виплачувати щомісячно допомогу по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку у розмірі не менш прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років; стягнути з відповідача недоплату допомоги при народженні дитини в сумі 1963,80 грн., стягнути з відповідача недоплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку з листопада 2007 р. по жовтень 2008 р. в сумі 4749 грн.

Позивач -ОСОБА_2 є матір'ю дитини ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується Свідоцтвом про народження серії 1-АП НОМЕР_1 (а. с. 5).

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням»№ 2240-Ш від 18.01.2001., допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплати допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта -протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Зупинення дії статті 41 на 2007 рік, передбачене пунктом 7 статті 71 Закону України від 19.12.2006. № 489-У визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними), щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007. № 6-рп/2007.

Сума прожиткового мінімуму на 2007 рік на одну особу в розрахунку на місяць встановлено Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»від 19.12.2006. № 489-У, у т. ч. прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років у період з 01.04.2007. по 30.09.2007. складав 463 грн. Отже, розмір допомоги при народженні дитини ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1., необхідно розраховувати прожиткового мінімуму 463 грн.

Розмір допомоги при народженні дитині позивача необхідно нарахувати в сумі 10463,80 грн. ( 463 грн. х 22,6 = 10463,80 грн.).

Позивачу виплачена допомога при народженні дитини в сумі 8500 грн. Недоплата становить 1963,80 грн.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог відносно зобов'язання відповідача здійснити виплати при народженні дитини з суми кратною 22,6 розмірів прожиткового рівня, що складав на момент народження дитини -463 грн.

Позивач ОСОБА_2 знаходиться на обліку в Управлінні праці та соціальному захисту населення Керченської міської ради до догляду за дитиною, як застрахована особа в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, що підтверджується листом відповідача від 29.09.2008. № 2-325/2 (а. с. 6).

Згідно ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, зумовленими народженням та похованням від 18 січня 2001 року № 2240-Ш в редакції станом на 28.12.2007.) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованої особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму , встановленого законом.

Дія статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, зумовленими народженням та похованням» було зупинено на 2007 рік пунктом 7 статті 71 Закону України від 19.12.2006. № 489-У «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Але зупинення дії статті 43 на 2007 рік, передбачене пунктом 7 статті 71 Закону України від 19.12.2006. № 489-У, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007. № 6-рп/2007.

У відповідності до статі 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Посилання відповідача на Закон України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»як на підставу виплати позивачу допомоги у передбаченому ним розміру із застосуванням ч.2 ст. 95 Конституції України про те, що виключно законом про Державний бюджет визначаються витрати держави на соціальні потреби, розмір і цільове призначення, - не можуть бути прийняти до уваги, оскільки у рішення Конституційного Суду України від 09.07.07. по справі 1-29/2007 (п.3.2) визначено, що держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому, відповідно до ч.2 ст.6, ч.2 ст. 19, ч.1 ст. 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.

У п.п. 4.5 зазначеного рішення Конституційного Суду України також зроблено висновки про те, що метою і особливістю закону про Державний бюджет України є забезпечення належних умов для реалізації положень інших законів України, які передбачають фінансові зобов'язання держави перед громадянами, спрямовані на їх соціальний захист, у тому числі й надання пільг, компенсації і гарантії. Отже, при прийнятті закону про Державний бюджет України мають бути дотримані принципи соціальної, правової держави, збережені пільги, компенсації і гарантії для забезпечення права кожного на достатній життєвий рівень, і Верховна Рада не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних законів України, зупиняти дію окремих законів України та/або будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин. Тому цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України.

При розгляді справи «Кечко проти України» Європейський Суд з прав людини зазначив, що в межах свободи дій держави Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок (виплат) з державного бюджету, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Колегія суддів зазначає, що статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, пов'язаними з народженням та похованням»не визначений вид прожиткового мінімуму для працездатних осіб, як підстави для проведення розрахунку допомоги.

Управління праці та соціального захисту населення Керченської міської ради АР Крим протиправно відмовило у перерахунку та виплаті ОСОБА_8 на дитину щомісячної допомоги з листопада по грудень 2007 р., травень - жовтень 2008 року.

Згідно зі статтею 62 Закону України від 19.12.2006. № 489-У «Про Державний бюджет України на 2007 рік»на 2007 рік затверджений прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня -493 грн., з 1 квітня -525 грн., з 1 жовтня - 532 грн. та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення:

- дітей віком до 6 років: з 1 січня -434 грн., з 1 квітня -463 грн., з 1 жовтня -470 грн.;

- дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня -558 грн., з 1 квітня -595 грн., з 1 жовтня -604 грн.;

- працездатних осіб: з 1 січня -525 грн., з 1 квітня -561 грн., з 1 жовтня -568 грн.;

- осіб, які втратили працездатність: з 1 січня -380 грн., з 1 квітня -406 грн., з 1 жовтня -411 грн.

Вирішуючи питання, який саме вид прожиткового мінімуму необхідно застосувати для визначення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку колегія суддів виходить з наступного.

Приймаючи до уваги, що відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у період відпустки, колегія суддів вважає, що застосування до такого розрахунку прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років не відповідає сутності та призначенню такої соціальної гарантії.

Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку чітко визначений статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», який розраховується на підставі прожиткового мінімуму.

Крім того, на 2007 рік загальний розмір прожиткового мінімуму встановлений частиною 1 статті 62 Закону України від 19.12.2006. № 489-У «Про Державний бюджет України на 2007 рік».

Позивач просить стягнути допомогу по догляду за дитиною віком до 3 років з листопада 2007 р.

Відповідно до статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», частини 1 статті 62 Закону України від 19.12.2006. № 489-У «Про Державний бюджет України на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку за листопад - грудень 2007 року дорівнює 874,72 грн. із наступного розрахунку: 568 грн. (сума прожиткового мінімуму на працездатну особу в місяць ) -130,64 грн. (сума сплаченої допомоги в місяць ) х 2 міс. = 874,72 грн.

Судова колегія не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови в стягненні допомоги по догляду за дитиною віком до 3 років за травень - жовтень 2008 р. з наступних підстав:

Стаття 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, зумовленими народженням та похованням» було виключено згідно із Законом України від 28.12.2007. № 107-У1 «Про Державний бюджет України на 2008 рік». Але зміни, внесені підпунктом 12 пункту 25 розділу П Закону України від 28.12.2007. № 107-У1 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008. № 10-рп/2008.

При цьому, Конституційний Суд України у своєму рішенні визначив, що законом про Державний бюджет України не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.

Судова колегія вважає, що Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» не передбачено обмеження виплат наявністю певних коштів чи фінансування з бюджету.

Крім того, статтею 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, тому відсутність коштів на виплату допомоги не позбавляє особу, якої повинна бути здійснена виплата, права на отримання такої виплати.

Розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць у 2008 році встановлено Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12.2007. № 107-У1 , у т. ч. для працездатних осіб з 01.01.2008. по 31.03.2008. -633 грн., з 0.04.2008. по 30.06.2008. -647 грн., з 01.07.2008. по 30.09.2008. -649 грн., з 01.10.2008. по 31.12.2008. -669 грн.

Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення , визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Отже, позовні вимоги у частині стягнення допомоги по догляду за дітьми за період січня -жовтня 2008 р. підлягає задоволенню частково, а саме з моменту прийняття рішення Конституційного суду України від 22.05.2008. № 10-рп/2008, тобто за період травня - жовтня 2008 р. у сумі 3045,40 грн. із наступного розрахунку:

Травень - червень 2008 р. 647 грн. -144,10 грн. х 2 міс. = 1005,80 грн.

Липень - вересень 2008 р. 649 грн. -144,10 грн. х 3 міс. = 1514,70 грн.

Жовтень 2008 р. 669 грн. -144,10 = 524,90 грн.

Невиплачена позивачу допомога, як матері дитини, що не досягла трирічного віку, підлягає стягненню, враховуючи те, що право на отримання допомоги, передбаченої Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народження та похованням» не залежить від розміру доходів отримувача чи наявності фінансування з бюджету, а має безумовний характер.

Позовні вимоги у частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Керченської міської ради АР Крим щомісячно виплачувати допомогу у майбутньому по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до п.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.

Таким чином, законодавством передбачено захист прав та інтересів особи, які порушені, але не встановлення права на майбутнє.

Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межи позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Позивач у позовної заяві пред'явив вимоги про стягнення певних сум недоплаченої грошової допомоги, а саме: при народженні дитини в сумі 1963,80 грн., недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до 3 років за період листопада 2007 р. по жовтень 2008 р. в сумі 4749 грн.

Судова колегія вважає, що прийняте судом першої інстанції рішення без зазначення сум, які підлягають стягненню на користь позивача, не забезпечує повного захисту прав і інтересів позивача.

При таких обставинах, судова колегія вважає, що апеляційна скарга Управління праці і соціального захисту населення Керченської міської ради АР Крим на постанову Керченського міського суду АР Крим від 13 листопада 2008 р. у справі № 2-а-425/2008 підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 195,196, п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, 205,207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці і соціального захисту населення Керченської міської ради АР Крим на постанову Керченського міського суду АР Крим від 13 листопада 2008 р. у справі № 2-а-425/2008 задовольнити частково.

Постанову Керченського міського суду АР Крим від 13 листопада 2008 р. у справі № 2-а-425/2008 (№ 2-а-425/08/0180) скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Керченської міської ради щодо відмови у виплаті щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму працездатних осіб за період з листопада - грудня 2007 р., травня -жовтня 2008 р.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Керченської міської ради АР Крим на користь ОСОБА_2 щомісячну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 за період листопада -грудня 2007 р. 874,72 грн., травня -жовтня 2008 р. в сумі 3045,40 грн.

В інший частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 13 липня 2009 р.

Головуючий суддя підпис З.І.Курапова

Судді підпис М.А.Санакоєва підпис О.В.Дугаренко

З оригіналом згідно

Суддя З.І.Курапова