вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
29.04.09Справа №2а-9752/08/10
09:48 м. Сімферополь
Окружний адміністративний судАвтономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М. ,
при секретарі судового засідання - Дєрюшкової І.А.,
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився;
від відповідача - не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АРК
до Відкритого акціонерного товариства "Будмеханізація"
про стягнення заборгованості перед бюджетом з земельного податку
Позивач - Сакська об'єднана державна податкова інспекція в АРК - 17 грудня 2008 року звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Будмеханізація" про стягнення заборгованості по земельному податку в сумі 3898грн.14коп., що виникла станом на 19 листопада 2008 року, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем не сплачена узгоджена податкова заборгованість із сплати земельного податку в порядку, встановленому Законом України “Про плату за землю”.
Представник позивача у судове засідання 29 квітня 2009 р. не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином під розписку (а.с.37), про причини неприбуття не повідомив, надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.38).
Відповідач у судове засідання не з'явився, про день, час та місце його проведення був повідомлений належним чином - рекомендованою кореспонденцію (поштове повідомлення - а.с.42) та оголошенням в газеті "Городская газета" №12 (341) від 16.04.2009 року (а.с.40), про причини неприбуття не повідомив, заперечення на позов до суду не надав.
Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи його клопотання про неможливість розгляду справи без участі його представника, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності учасників процесу.
Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.
Відкрите акціонерне товариство "Будмеханізація" (код ЄДРПОУ 01268710, юридична адреса: 97420, АР Крим, м. Євпаторія, Чорноморське шосе, буд.19-ж) зареєстровано Виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради АР Крим 25 липня 2006 року, дані внесені до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України (а.с.4)
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно зі статтею 4 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991 р. №1251-ХІІ (із змінами та доповненнями), платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні особи, на яких відповідно до Законів України покладений обов'язок сплачувати податки і збори.
Закон України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року №2535-XII зі змінами та доповненнями визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Частиною першою статті 4 зазначеного Закону встановлено, що розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власників землі та землекористувачів.
Згідно зі статтею 5 Закону України “Про плату за землю” об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Положеннями частини першої статті 14 Закону України “Про плату за землю” визначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Стаття 17 Закону України “Про плату за землю” передбачає, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Судом встановлено, що відповідач самостійно надав до Сакської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим податкові розрахунки земельного податку за 2006, 2007 та 2008 роки.
Згідно з податковим розрахунком по земельному податку за 2006 рік (а.с.7) відповідачем нараховано податок за поточний рік у загальній сумі 2576грн.44коп., який підлягає сплаті на протязі року щомісячно з січня по листопад включно рівними частками по 214грн.70коп. та за грудень - 214грн.74коп.
Відповідно до податкового розрахунку по земельному податку за 2007 рік (а.с.8) відповідачем нараховано податок за поточний рік у загальній сумі 2428грн.50коп., який підлягає сплаті на протязі року щомісячно з січня по листопад включно рівними частками по 202грн.37коп. та за грудень - 202грн.43коп.
Згідно з податковим розрахунком по земельному податку за 2008 рік (а.с.6) відповідачем нараховано податок за поточний рік у загальній сумі 2496грн.50коп., який підлягає сплаті на протязі року щомісячно з січня по листопад включно рівними частками по 208грн.04коп. та за грудень - 208грн.06коп.
Пунктом 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (надалі - Закон №2181) встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку вказує у податковій декларації. Пунктом 1.11 статті 1 даного Закону визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Згідно з пунктом 5.1 статті 5 Закону №2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Таким чином, податкове зобов'язання позивача по земельному податку за 2006, 2007 та 2008 роки у зазначених сумах є узгодженим.
Відповідно до пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону №2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Станом на 19.11.2008 р. відповідачем не сплачено земельний податок за листопад 2006 року в сумі 214грн.70коп., за грудень 2006 року в сумі 214грн.74коп., за період з січня по листопад 2007 року по 202грн.37коп. щомісячно, за грудень 2007 року в сумі 202грн.43коп., за період з травня по вересень 2008 року по 208грн.04коп. щомісячно - всього на загальну суму 3898грн.14коп.
Зазначена сума заборгованості відповідачем станом на 24.04.2009 року не сплачена, що підтверджується даними особових рахунків відповідача (а.с.9-14), довідкою про розрахунки з бюджетом від 24.04.2009 року б/номеру (а.с.41) та розрахунком суми боргу станом на 19.11.2008 року (а.с.15).
Згідно статті 27 Закону України “Про плату за землю”№2535-ХІІ від 03.07.1992 року контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Згідно ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Закон №2181 є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п.1.2 ст.1 даного Закону встановлено, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону №2181 передбачено, що податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
На порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону №2181 відповідач визначену йому суму податкового зобов'язання по земельному податку у встановлені ст.17 Закону України “Про плату за землю” терміни й у повному обсязі не сплатив.
Згідно з п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
На адресу відповідача позивачем були направлені перша податкова вимога №1/3 від 21.01.2002 р., яка згідно з поштовим повідомленням вручена відповідачу 05.02.2002 року (а.с.17), та друга податкова вимога №2/52 від 21.03.2002 р., яка вручена відповідачу 01.04.2002 р. (поштове повідомлення - а.с.18).
У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів сплати заборгованості у повному обсязі або оскарження зазначених податкових вимог у встановленому діючим законодавством порядку.
Таким чином, станом на день розгляду справи, заборгованість відповідача становить 3898грн.14коп.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
У ході судового засідання, яке відбулось 29 квітня 2009 року, судом оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлений та підписаний 05 травня 2009 року.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Будмеханізація" (код ЄДРПОУ 01268710, 97420, АР Крим, м. Євпаторія, Чорноморське шосе, буд.19-ж) на користь Місцевого бюджету м. Саки АР Крим (р/р №332158111700021, код платежу 13050100, в ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, отримувач Місцевий бюджет м. Саки) заборгованість з земельного податку в сумі 3898 (три тисячі вісімсот дев'яносто вісім) гривень 14 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М.