61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
26 лютого 2009 р. м. Харків
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.
Суддів: Шевцової Н.В. , Макаренко Я.М.
за участю секретаря судового засідання Бобриш К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради на постанову Роменський міськрайонний суд Сумської області від 22.10.2008р. по справі № 2-а-193/08
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради
про зобов'язання вчинити дії та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
ОСОБА_1 звернулась до Роменського міськрайонного суду Сумської області з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради Сумської області, в якому просила:
- визнати протиправним рішення Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради Сумської області про призначення їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130,64грн.
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради Сумської області зробити перерахунок та виплачувати їй щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у відповідності діючим законодавством України (ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми") в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, встановленого законом з 05 листопада 2007 року по 16 серпня 2010 року.
- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради Сумської області на її користь суму недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05 листопада 2007 року по 31 липня 2008 року в розмірі 3496,24грн.
- стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору у розмірі 34,96грн.
Постановою Роменського міськрайонного суду Сумської області від 15.09.2008 року по справі № 2-а-193/2008 зазначений адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним рішення Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради Сумської області про призначення ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130,64грн.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради Сумської області провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, встановленого законом, з 1 серпня 2008 року по 16 серпня 2008 року.
Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради Сумської області на користь ОСОБА_1 суму недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05 листопада 2008 року по 31 липня 2008 року в розмірі 3397,83грн.
В іншій частині позову відмовлено.
Не погодившись з зазначеною постановою суду, відповідачем подано апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального права, а саме Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, відповідач просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач вказує на те, що Конституція України не містить норм, які б встановлювали ієрархічну залежність одних законів від інших. Прийняті Верховною Радою України закони є актами рівної юридичної сили. На виконання положень рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року не виділено бюджетних коштів, видатки управління на зазначені виплати здійснюються за рахунок коштів, які формуються на підставі та в межах обсягів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам. У 2008 році виплати позивачеві здійснюються у відповідності до пп. 7 п. 23 розділу 2 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, положення якого рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року не були визнані неконституційними, а тому підстав для здійснення перерахунку у 2008 році взагалі немає.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 має сина, ІНФОРМАЦІЯ_1 народження.
З 05 листопада 2007 року Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради Сумської області позивачеві призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130,64грн. щомісячно.
Посилаючись на те, що зазначена допомога призначена їй у розмірі меншому, ніж встановлено чинним законодавством, ОСОБА_1 звернулась з даним позовом до суду.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007, яким визнано неконституційним положення абз. 3 ч. 2 ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік” щодо встановлення допомоги у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідно до зазначеного рішення Конституційного Суду України Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради Сумської області з 01.08.2008 року по 16.08.2008 року повинно діяти у відповідності з нормою ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми” та здійснювати позивачеві нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції щодо визначення періоду нарахування позивачеві допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з наступного.
У відповідності до статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно до п.12 ст.71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” на 2007 рік зупинено дію ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Відповідно до абзацу 3 ч.2 ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік” на 2007 рік допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007 року, у справі за поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36 ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч. 1 ст. 66, пп. 7, 9, 12, 13,14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46, ст. 71, ст. ст. 98, 101, 103, 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”(справа про соціальні гарантії громадян), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п. 12 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік”, яким зупинено дію статті 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради Сумської області у листопаді 2007 року повинно було діяти у відповідності до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та призначити позивачеві допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а не у розмірі 130,64грн.
Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приймаючи рішення про призначення позивачеві допомоги до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130,64грн., відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо визнання такого рішення протиправним.
Отже, при прийнятті рішення про призначення позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Управління праці та соціального захисту населення Роменської міської ради повинно було керуватися приписами ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в редакції, чинній станом на 09.07.2007 року.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів, дійшла висновку, що з 05.11.2007 року відповідач повинен був призначити та виплачувати позивачеві допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а тому вважає обґрунтованими позовні вимоги в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради провести перерахунок та після його проведення виплатити різницю в отриманій та перерахованій допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, оскільки саме такий порядок (призначення та наступна виплата) передбачений чинним законодавством України і він не дотриманий відповідачем.
При цьому колегія суддів зауважує, що судом першої інстанції невірно визначено період, за який відповідач повинен здійнити перерахунок та виплати позивачеві допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Крім того, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції помилково задоволено вимогу позивача про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради нарахувати на користь ОСОБА_1 недоплаченої позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у визначеній позивачем грошовій сумі, оскільки такі виплати не були їй призначені, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення призначення та нарахування допомоги замість органу, на який покладено такі повноваження.
Таким чином, колегія суддів, враховуючи допущені судом порушення норм матеріального права, вважає, що рішення суду в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради Сумської області зробити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, встановленого законом, з 1 серпня 2008 року по 16 серпня 2008 року, а також стягнення з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради Сумської області на користь ОСОБА_1 суми недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05 листопада 2008 року по 31 липня 2008 року в розмірі 3397,83грн. підлягає скасуванню, з прийняттям в цій частині позовних вимог нового рішення про часткове задоволення позову.
При цьому колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги з наступних підстав.
Колегія суддів, вважає безпідставним посилання відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.
За змістом ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”реалізовано конституційне право на соціальний захист громадян, які мають дітей віком до трьох років, серед яких їм надано право на отримання грошової допомоги.
Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
У відповідності до ч. 1 ст. 5 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Виходячи із системного аналізу приписів Конституції України та наведених нормативно-правових актів, колегія суддів вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність коштів як на обґрунтування правомірності невиконання своїх зобов'язань перед позивачем.
Крім того, відповідачем в порушення ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України не доведено та не надано суду доказів щодо вчинення будь-яких дій для забезпечення виконання покладеного на нього обов'язку щодо нарахування та виплати позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.
Отже, відсутність коштів у відповідача, який не вчинив жодної дії щодо їх отримання для забезпечення виконання своїх зобов'язань або невиконання іншим органом виконавчої влади свого обов'язку щодо виділення коштів на здійснення позивачу виплат, гарантованих йому Конституцією України, не є підставою для відмови в задоволенні позову та визнання правомірними дій або бездіяльності відповідача.
Відносно розподілу судових витрат колегія суддів зазначає, що оскільки задоволенню підлягають немайнові позовні вимоги, то у відповідності до Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" відшкодуванню за рахунок місцевого бюджету м. Ромни підлягає судовий збір у сумі 3,40грн.
Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради Сумської області зробити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, встановленого законом, з 1 серпня 2008 року по 16 серпня 2008 року, а також стягнення з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради Сумської області на користь ОСОБА_1 суми недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05 листопада 2008 року по 31 липня 2008 року в розмірі 3397,83грн. через порушення ним норм матеріального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню з прийняттям в цій частині позовних вимог нової постанови про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради задовольнити частково.
Постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 22.10.2008р. по справі № 2-а-193/08 в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради Сумської області зробити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, встановленого законом, з 1 серпня 2008 року по 16 серпня 2008 року, а також стягнення з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради Сумської області на користь ОСОБА_1 суми недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 05 листопада 2008 року по 31 липня 2008 року в розмірі 3397,83грн. - скасувати.
Прийняти в цій частині позовних вимог нову постанову.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Роменської міської ради Сумської області призначити та виплатити ОСОБА_1 з 05.11.2007 року допомогу до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в редакції станом на 09.07.2007 року.
В іншій частині постанову Роменського міськрайонного суду Сумської області від 22.10.2008 року по справі № 2-а-193/08 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя(підпис)Дюкарєва С.В.
Судді(підпис)
(підпис)Шевцова Н.В. Макаренко Я.М.
Повний текст постанови виготовлений 02.03.2009 р.
Суддя Харківського апеляційного адміністративного суду
Дюкарєва С.В.