Постанова від 26.11.2014 по справі 826/16403/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

26 листопада 2014 року № 826/16403/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.

розглянувши у письмовому проваджені адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація)

третя особаДепартамент культури КМДА

провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії

встановив:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідача, в якому просив:

- визнати бездіяльність відповідача, яка полягає у не вирішенні по суті вимог заяви позивача від 11.08.2014 року щодо взяття на облік пам'ятного знаку на АДРЕСА_1, - протиправною;

- визнати бездіяльність відповідача щодо ненадання обґрунтованої відповіді на заяву позивача від 11.08.2014 року у встановлений законом строк протиправною;

- зобов'язати відповідача у місячний строк взяти на облік (зареєструвати тощо) пам'ятний знак, що знаходиться на АДРЕСА_1, та являє собою гарну гранітну плиту із написом "ІНФОРМАЦІЯ_1";

- зобов'язати відповідача надати позивачу обґрунтовану відповідь на його заяву від 11.08.2014 року.

Позивач в обґрунтування своєї позиції посилався на обставини, викладенні у позовній заяві, а також на те, що відповідачем, Київською міською державною адміністрацією, не надано обґрунтованої відповіді на заяву позивача, чим порушено його конституційне право на отримання обґрунтованої відповіді, у законний строк.

Водночас зі змісту позовної заяви вбачається, що відсутність дій (не надання відповіді) з боку відповідача, позивач розцінює як фактичну відмову у задоволенні вимоги, викладеної у заяві від 11.08.2014 року.

Відповідач та третя особа в судове засідання не прибули, свого відношення щодо заявлених позовних вимог не висловили, хоча попереджалися про дату, час та місце проведення судового засідання належним чином.

Керуючись ч. 6 ст. 128 КАС України суд розглянув справу у письмовому провадженні.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Печерської районної у м. Києві державної адміністрації з заявою від 11.08.2014 року щодо узаконення пам'ятника загиблим громадянам під час подій зими 2014 року, який знаходиться на вулиці АДРЕСА_1.

Статтею 40 Конституції України встановлено, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Закон України «Про звернення громадян» регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів. Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про звернення громадян» - звернення адресуються органам державної влади і місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форм власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.

Частинами 1, 3 ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» - органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

Згідно до ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.

Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.

Печерська районна у м. Києві державна адміністрація розглянувши заяву ОСОБА_1 від 11.08.2014 року та встановивши, що суть заяви полягає у тому, що позивач має на меті надання офіційного статусу пам'ятнику (пам'ятному знаку) у вигляді гранітної чорної плити із написом "ІНФОРМАЦІЯ_1" обмурованого дорожньою плиткою, який знаходиться на території Печерського району на АДРЕСА_1, а саме встановивши, що порушенні у заві питання не входять до їх повноважень, адміністрація листом від 15.08.2014 року № 105-105/ОП/П-640-1160 перенаправила заву ОСОБА_1 за належністю до Департаменту культури Київської міської державної адміністрації для опрацювання, вжиття відповідних заходів, в межах наданих повноважень, та надання відповіді заявнику, про що, також повідомлено позивача.

Позивач, не отримавши обґрунтованої відповіді на свою заяву від Департаменту культури Київської міської державної адміністрації, звернувся до суду із ствердженням про порушення його законних прав з боку Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Київська міська державна адміністрація є юридичною особою, код 00022527.

Згідно частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» (в редакції станом на час прийняття Закону - 15.01.99 р. та згідно чинної редакції) міська та районні в місті Києві ради протягом місяця після набрання чинності цим Законом вирішують питання щодо формування власних виконавчих органів на базі відповідних державних адміністрацій, які паралельно виконують функції державної виконавчої влади, що є особливістю здійснення виконавчої влади в місті Києві.

Київська міська державна адміністрація як виконавчий орган Київської міської ради з моменту свого утворення паралельно виконує функції виконавчого органу місцевого самоврядування та державної виконавчої влади.

За таких обставин Київська міська державна адміністрація, будучи зареєстрована як юридична особа, виконує функції як виконавчого органу Київської міської ради, так і функції державної виконавчої влади на місцевому рівні в межах повноважень, визначених статтями 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та 22 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» і відповідно наділена адміністративною процесуальною дієздатністю.

Структура Київської міської державної адміністрації як виконавчого органу Київської міської ради формується з апарату (основнi функції якого це - правове, організаційне, документальне, інформаційне, кадрове, фінансово-господарське та інше забезпечення діяльності виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підготовка аналітичних, інформаційних та інших матеріалів, систематична перевірка виконання актів законодавства та розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), надання методичної та іншої практичної допомоги головним управлінням, управлінням, відділам та іншим структурним підрозділам виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та районним в місті Києві державним адміністраціям.), з управлінь, з дорадчих органів, з установ поза структурою та з департаментів, зокрема, з Департаменту культури Київської міської державної адміністрації.

Розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 29.11.2013 року N 2183, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2005 року N 179 «Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій», постанови Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2012 року N 887 «Про затвердження Типового положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації», наказу Міністерства культури України від 20 грудня 2012 року N 1560 «Про затвердження Методичних рекомендацій з розроблення Положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації у сфері культури» затверджено Положення про Департамент культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Департамент у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, рішеннями Київської міської ради, розпорядженнями Київського міського голови і розпорядженнями виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), іншими нормативно-правовими актами, а також вищезазначеним Положенням.

Відповідно до п. 14 Положення, Департамент є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, і відповідно наділений адміністративно процесуальною дієздатністю, що дає можливість виступати суб'єктом в правовідносинах які виникають у адміністративному судочинстві.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Повертаючись до вищевстановлених обставин справи, зокрема, до того, що однією із підстав для звернення позивача до суду із даними позивними вимогами послугувало не надання обґрунтованої відповіді Департаментом на заяву позивача, суд не вбачає порушення прав, свобод та інтересів позивача, допущення бездіяльності, саме відповідачем, Виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією).

До того ж, відповідно до Положень про Департамент культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) забезпечення реалізації державної політики у сфері культури є одними із основних завдань саме Департаменту.

Департамент у своїй діяльності лише підпорядковується голові Київської міської державної адміністрації, підзвітний та підконтрольний Київській міській раді, а з питань виконання функцій державної виконавчої влади підзвітний - Міністерству культури України.

Суть звернення позивача, яке згідно матеріалам справи перебуває на розгляді у Департаменті культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) полягає у наданні офіційного статусу (взяття на облік, узаконення) пам'ятного знаку, який в свою чергу може мати ознаки об'єкта культури, і відповідно одним із розпорядників повноважень щодо забезпечення реалізації державної політики у сфері культури у місті Києві є саме Департамент культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), тому враховуючи вищевстановлене, а також, ту обставину що департамент є юридичною особою публічного права і з приводу виконання функцій державної виконавчої влади підзвітний - Міністерству культури України позивачем не доведено порушення Виконавчим органом Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) прав, свобод та інтересів ОСОБА_1

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З матеріалів справи вбачається, що саме Департамент культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) не надав позивачу відповіді у встановлений Законом України «Про звернення громадян» строк і не вирішив питання по суті, однак позивач із заявленим позовом звернувся до Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) і цей орган, вважає допустив порушення його прав.

Однак, з огляду на все вищевикладене позивачем не доведено і судом не встановлено обставин порушення саме Виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) прав позивача, а тому позовні вимоги є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.

Судові витрати, які підлягають стягненню у відповідності з частиною другою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України - відсутні.

Керуючись ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

постановив:

Позов ОСОБА_1 до Виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) щодо визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Шейко Т.І.