Справа № 127/22119/14-а
Провадження № 2-а/127/811/14
01.12.2014 м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Король О.П. розглянув в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про скасування рішення, зобов»язання перерахувати та привести у відповідність до норм чинного законодавства пенсію та стягнення виниклої заборгованості,
Позивач звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці про скасування рішення №1408/06-33-3/02-2 від 24.04.2014 р., про зобов»язання перерахувати та привести у відповідність до норм чинного законодавства пенсію та стягнення виниклої заборгованості з виплати пенсії.
Позивач подав заяву від 25.11.2014 р. про уточнення позовних вимог, виключивши позовну вимогу про стягнення з відповідача коштів в сумі 7900 грн. на відшкодування шкоди завданої незаконним рішенням.
Позов мотивований тим, що 24.04.2014 р. позивачу був направлений лист з управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про те, що йому перерахували пенсію та привели її у відповідність до чинного законодавства. ОСОБА_1 отримував пенсію по інвалідності 3 групи в розмірі 2430 грн., після перерахунку його пенсія становить 1100 грн. На думку позивача, такий перерахунок суперечить чинному законодавству. Відносини пенсіонера з державою регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення», який гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярному перегляді їх розмірів у зв»язку із збільшенням розміру мінімального бюджету. ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці посилається на неможливість провести зустрічну перевірку первинних документів в ремонтно-будівельному кооперативі «Майстер», а саме заробітної плати, яка бралась до уваги при обрахунку пенсії з 20.11.1989 р. по 30.11.1994 р., хоча в позивача є довідки про те, що кооператив «Майстер» сплачував збір на обов»язкове державне пенсійне страхування за період 1991-1997 років. У 2006 р. ОСОБА_1 було призначено пенсію по інвалідності 3 групи згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення», на підставі всіх документів, які на той час були необхідні, і ніяких питань протягом 10 років не виникало. Тепер у позивача вимагають надати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці особові рахунки, відомості на заробітну плату за період 1989-1995 років. Кооператив не працює з 1998 р., тобто з того часу, як були відкриті кримінальні справи проти ОСОБА_3 - брата позивача ОСОБА_1. В той час в кооперативі прокуратурою м. Вінниці та відділом ОБХСС м. Вінниці слідчими Кобилянським В.І. та Стус С.В. були вилучені всі правовстановлюючі та інші документи кооперативу. З цих підстав позивач не може надати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці особові рахунки та відомості на заробітну плату.
Представник відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці позов ОСОБА_1 не визнав, з підстав, викладених в письмових запереченнях.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає? що позов підлягає задоволенню таких підстав.
ОСОБА_1 знаходиться на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці та отримує пенсію по інвалідності 3 групи загального захворювання, яка після перерахунку з 01.04.2014 р. складає 1100, 48 грн.
ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Вінницькому районі Вінницької області на запит щодо проведення перевірки надіслало ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці відповідь про те, що провести зустрічну перевірку заробітної плати ОСОБА_1, який працював у Стрижавському будівельному кооперативі «Майстер» неможливо у зв»язку з відсутністю кооперативу на території Вінницького району, документи на зберігання в державний архів не надходили.
В повідомленні ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці від 24.04.2014 р. №1408/06-33-3/02-2 зазначено, що у зв”язку з неможливістю провести зустрічну перевірку первинних документів в ремонтно-будівельному кооперативі «Майстер», а саме заробітної плати ОСОБА_1, яка бралася до уваги при обрахунку пенсії з 20.11.1989 р. по 30.11.1994р., так як невідомо місцезнаходження кооперативу, розмір його пенсії перерахований та приведений до відповідності з чинним законодавством з 01.04.2014 р. та становить 1100,48 грн.
В листі прокуратури м. Вінниці від 20.06.2014 р. №116-264-14 ОСОБА_1 повідомлено про те, що під час розслідування кримінальної справи за нормами КПК 1960 р., документи, що вилучались під час обшуку або виїмки відповідно до ст. 186 КПК України перелічуються в протоколі чи в доданому до нього опису. В архіві прокуратури м. Вінниці відсутні документи, які стосуються кримінальної справи за обвинуваченням ОСОБА_1, що розслідувались слідчим прокуратури м. Вінниці ОСОБА_4 Документи, які вилучались під час досудового слідства слідчим прокуратури м. Вінниці ймовірно перебувають в матеріалах кримінальної справи за обвинуваченням ОСОБА_1
Статтею 44 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії. Так, згідно з п. 3 ст. 44 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Відповідно до довідки від 05.10.2001 р. №493-Д виданої для нарахування пенсії Мату сову В.О. кооперативом «Майстер» за період з 01.02.1991 р. по 01.07.1997 р. сплачено збір на обов»язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж, починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до п. 39 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсії (перерахунку) відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” орган, що призначає пенсію розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення пенсії.
Положеннями ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Основним законодавчим актом, що здійснює регулювання відносин в сфері пенсійного забезпечення в Україні є Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-IV від 09.07.2003 року, який розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України “Про пенсійне забезпечення” від 5 листопада 1991 року №1788-12 та Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058 від 9 липня 2003 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 5, п. 1 ч. 1 ст. 9 КАС України суд вирішує справи на підставі Конституції, Законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов»язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно із ст.ст. 8, 19 Конституції України та ст. 8 КАС України суд при розгляді цієї справи виходить з принципів верховенства права й законності, відповідно до яких органи державної влади, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб»єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, розсудливо та своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На переконання суду, рішення суб»єкта владних повноважень про зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2014 р. за неможливості провести достовірність первинних документів за місцем роботи позивача в кооперативі «Майстер» за період з 20.11.1989 р. по 30.11.1994 р. та ще й після перебігу отримання пенсії позивачем протягом 2006-2014 років, не відповідають засадам адміністративного судочинства, визначеним в ст. 2 КАС України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про скасування рішення ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці від 24.04.2014 року №1408/06-33-3/02, зобов”язання перерахувати пенсію, привести пенсію у відповідність із чинним законодавством та стягнення виниклої заборгованості доведені і підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 3, 8, 19, 22, 46 Конституції України, п. 1 ч. 1 ст. 40, п. 3 ст. 44 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст. 2, 5, 8, 9, 11, 14, 159, 160-163, 183-2, абзацом 9 ч. 1 ст. 256 КАС України,
Позов задовольнити.
Скасувати рішення ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці від 24.04.2014 року за № 1408/06-33-3/02.
Зобов”язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці з 01.04.2014 року перерахувати пенсію ОСОБА_1 та привести її у відповідність до норм чинного законодавства, стягнувши з ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці виниклу заборгованість.
Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 у відшкодування витрат зі сплати судового збору 73,08 грн.
Відповідач зобов»заний виконати постанову суду негайно.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання.
Оскарження постанови суду не зупиняє її виконання.
Суддя :